يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - 20 Sep 2020
 
۲
۹۱
هم اختیار هست هم اطلاع از اختیار!

درخواست روحانی برای اختیارات ویژه و ادعای عدم اختیار کافی!/ خیری ندیده‌ایم از این اختیارها آقای رئیس جمهور +جزییات

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۳۰
کد مطلب: 687309
خیلی‌ها معتقدند حسن روحانی بعد از حضور 40 ساله در ساختار سیاسی و اداری کشور، حضور چندین و چندساله در مجلس و سپس ایفای نقش به‌عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی اساسا نمی‌تواند این سخنان را بگوید
درخواست روحانی برای اختیارات ویژه و ادعای عدم اختیار کافی!/ خیری ندیده‌ایم از این اختیارها آقای رئیس‌جمهور
 گروه سیاسی جهان نيوز: حسن روحانی دیدارهای رمضانی امسال که دقیقا مصادف شده با ششمین سالگرد حضورش در جایگاه ریاست قوه مجریه را به‌عنوان فرصتی مغتنم برای بیان یک ادعای تکراری در نظر گرفته و از فقدان اختیارات لازم سخن می‌گوید. او در دیدار با فعالان سیاسی به این موضوع پرداخت و گفت: «وقتی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود، باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سوال دارای اختیار بوده است. به‌طور مثال، اگر درخصوص سیاست خارجی، فرهنگ یا فضای مجازی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود، باید ببینیم دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس‌جمهور از دولت مطالبه داشت.»

به گزارش جهان نيوز، چند روز بعد او در دیدار جمعی از طلاب و روحانیون مجددا به این موضوع اشاره کرد و این بار با شاهد مثال آوردن از دوران جنگ گفت: «در دوران جنگ تحمیلی نیز در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم. همان‌گونه که در جنگ هشت‌ساله اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوریم، امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم.»

این ادعا البته آنقدر تکراری است که حتی موافقان و حامیان نزدیک رئیس‌جمهور هم نه‌تنها در حمایت آن برنمی‌‌خیزند که بعضا لب به انتقاد هم گشوده‌اند. خیلی‌ها معتقدند حسن روحانی بعد از حضور 40 ساله در ساختار سیاسی و اداری کشور، حضور چندین و چندساله در مجلس و سپس ایفای نقش به‌عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی اساسا نمی‌تواند این سخنان را بگوید و حالا که 6 سال از ریاستش بر قوه مجریه گذشته، با این ادعا باب گلایه‌گذاری و رفع مسئولیت را بگذارد.

با توجه به توصیفات یادشده، «فرهیختگان» از منظر قانونی و عرف سیاسی اختیارات دولت و شخص رئیس‌جمهور را بررسی کرده است.

قانون اساسی چه می‌گوید؟
قانون اساسی اختیارات گسترده‌ای را برای رئیس‌جمهور در نظر گرفته و این را با مروری سریع بر بندهای مرتبط با قوه مجریه می‌توان فهمید. گذشته از آنکه به صراحت اصل «113»، مسئولیت اجرای قانون اساسی برعهده رئیس‌جمهور گذاشته شده و او پس از مقام رهبری، عالی‌ترین مقام رسمی کشور محسوب می‌شود، به استناد اصول متعدد دیگر از جمله اصول (123- 125 - 126 – 127 - 128- 129- 134 و 176) می‌توان گفت رئیس‌جمهور بیش از هر مقام رسمی دیگری در کشور اختیارات اجرایی دارد؛ اختیارات و وظایفی که در کنار ریاست بر قوه مجریه و سیطره بر کلیه دستگاه‌های اجرایی، اساسا به واسطه آنها رئیس‌جمهور، مسئول اجرای قانون اساسی شده و مناسب‌ترین مقام حکومتی برای انجام این مسئولیت خطیر محسوب می‌شود.

در جدول زیر صرفا بخشی از این اختیارات را که در قانون اساسی به آنها اشاره شده، از نظر می‌گذرانید.
 

هم اختیار هست هم اطلاع از اختیار!
در حالی‌که حسن روحانی از کمبود اختیارات خود سخن می‌گوید، خیلی‌ها معترضند چرا حسن روحانی مسئولیت‌های خود را به‌طور کامل اجرا نمی‌کند و حتی کارها را در برخی حوزه‌ها تعطیل کرده است. برای مثال موافق و منتقد دولت هر دو می‌گویند چرا روحانی رئیس شورای‌عالی فضای مجازی و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است، اما چندین ماه است که جلسات این دو را برگزار نکرده و همه امور مربوط به آنها تلنبار شده است. منتقدان و حامیان رئیس‌جمهور حتی در اظهاراتی مشابه به عدم حضور روحانی در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام یا مجلس خبرگان رهبری هم اعتراض دارند و می‌گویند چرا باید رئیس‌جمهور که می‌تواند نقش مهمی در برخی از این جلسات ایفا کند، مدت‌های مدیدی است که در آنها شرکت نمی‌کند. با توجه به همین مساله است که فعالان سیاسی معتقدند روحانی نه‌تنها اختیارات کافی داشته، بلکه اساسا و به دلایل متعدد نمی‌تواند منتقد اختیارات کم یا زیاد ریاست‌جمهوری باشد.

سعید لیلاز، عضو حزب کارگزاران سازندگی مدت‌ها پیش و در نقد دولت حسن روحانی با اعتراض به اینکه «دولت هیچ تصویر و برآورد روشنی در روز اول از موج تحریم‌هایی که به سمت اقتصاد ایران سرازیر می‌شد، نداشت؛ تصمیم‌هایی گرفت و تدبیرهایی اتخاذ کرد که به التهابات بازار دامن زد» می‌گوید: «اختیاراتی که آقای خامنه‌ای به روحانی و سران سه قوه داده‌اند، اگر به چوب داده بودند تا الان یک کاری کرده بود.» علاوه‌بر لیلاز، دیگر فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز امروز منتقد اظهارات حسن روحانی است.

مصطفی کواکبیان، عضو فراکسیون امید در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در نطق میان‌دستور خود لب به اعتراض گشود و گفت: «آقای روحانی از شما پذیرفته نیست که بگویید چندان اختیاری ندارم، چراکه شما رئیس شورای‌عالی امنیت ملی هستید و ریاست ده‌ها شورای جورواجور را هم در اختیار دارید و این مساله نشان‌دهنده اختیارات گسترده شما است. اگر هم در مواردی طبق قانون اساسی باید مسائل به تصویب و نظر مقام معظم رهبری برسد، در عمل و در طول این چندین سال مشخص شده است که ایشان با توجه به نظر مشورتی کارشناسان و متخصصان تصمیم می‌گیرند و بر این اساس جای هیچ‌گونه تعلل و درنگی برای تحقق وعده‌هایتان وجود ندارد.»

از طرف دیگر تقی آزاد ارمکی، جامعه‌شناس و عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران تاکید می‌کند: «روحانی با سیستم بیگانه نبوده و به خوبی می‌دانسته که اختیارات رئیس‌جمهوری در ایران چقدر است. این حرف روحانی نه سیاسی است نه کارشناسانه. اگر هم اختیاراتش کم بوده، روحانی در این 6 سال باید فغان می‌کرد. دیگر نمی‌تواند چنین چیزی بگوید. اختیارات رئیس‌جمهوری را قانون اساسی و عرف سیاسی تعیین می‌کنند. روحانی با قانون اساسی آشنا بود. اگر با عرف سیاسی آشنا نبود، می‌توانست با صدای بلند عرف را نقد کند. اگر هم با عرف سیاسی آشنا بود، ولی آن را قبول نداشت، می‌توانست کاندیدای ریاست‌جمهوری نشود.»

از مسئولیت مذاکرات تا دستور رهبری برای همکاری با فرمانده اقتصادی
برخلاف ادعای امروز حسن روحانی، وی تاکنون چندین بار به صراحت اعلام کرده اختیارات کاملی برای اقدام در کشور دارد و این اختیارات آنقدر هست که بتواند در مقابل آنها پاسخگو هم باشد. همه می‌دانند که مهم‌ترین، اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین پروژه دولت حسن روحانی موضوع مذاکرات هسته‌ای بود؛ مساله‌ای که از ابتدای آغاز دولت در شهریورماه سال 92 آغاز شد و دو سال و نیم بعد یعنی در دی‌ماه 94 نهایی و اجرا شد.

در این ایام دولت با اختیار عمل بالایی که برخی از آنها ذاتی و برگرفته از قانون اساسی بود و بقیه از سوی رهبر انقلاب تفویض شده بود، به مذاکره پرداخت و نه‌تنها امتیازات زیادی را برای حصول توافق به طرف مقابل تقدیم کرد که از برخی خطوط قرمز هم گذشت؛ خطوط قرمزی که رهبر انقلاب چندی بعد از آنها یاد کردند و گفتند دولت در جریان مذاکرات هسته‌ای آنها را مخدوش کرده است. این اتفاق خود به معنای این است که رهبری در جریان مذاکرات اختیار تام به دولت داده بود و آنها هم در این مسیر اقدام کرده بودند.

با مدنظر داشتن این اختیارات می‌توان اظهارنظر مهم روحانی در جریان مذاکرات هسته‌ای را به‌طور دقیق فهم کرد. در شهریورماه سال 93 و بعد از یک سال از آغاز مذاکرات هسته‌ای حسن روحانی در نشست خبری خود با خبرنگاران حرف مهمی برای ثبت در تاریخ بیان کرد و گفت: «همه مسئولیت مذاکرات با من است.» این حرف روایتی از سطح گسترده اختیارات روحانی برای اداره کشور و پیشبرد امور در جریان مهم‌ترین ایده خود برای اداره کشور بود.

رئیس‌جمهور البته نه‌تنها در آن زمان که اخیرا هم به‌گونه‌ای دیگر روایت سطح قدرت و عمل خود را بیان کرده است. روحانی روایت می‌کند که پس از بالاگرفتن درگیری‌ها با آمریکا و برگرداندن تحریم‌ها، در جلسه با رهبر انقلاب پیشنهاد می‌کند با تشکیل ستادی کشور دارای یک فرمانده اقتصادی بشود که این پیشنهاد مورد استقبال رهبری قرار می‌گیرد.

این اظهارات مربوط به 15 اسفندماه سال گذشته است؛ زمانی که روحانی در جمع مردم لاهیجان سخنرانی می‌کرد و همان‌جا با بیان این روایت گفت: «در این جلسات به رهبر معظم انقلاب گفتم که در این مرحله نیاز به یک فرمانده داریم تا همه مردم و ارکان نظام با یک فرماندهی واحد دشمن را شکست دهند و پیشنهاد دادم ایشان به‌عنوان رهبر نظام، فرماندهی جنگ اقتصادی را برعهده بگیرند و همه مسئولان و قوای کشور در خدمت ایشان باشند تا مسیر و راه را آن‌گونه که ایشان هدایت می‌کنند، ادامه دهیم. مقام معظم رهبری گفتند الان شرایط جنگ است و نیاز به فرمانده این جنگ داریم که باید فرمانده آن رئیس‌جمهور باشد و این تاکید مقام معظم رهبری بود و بر این مبنا دستور دادند تا دولت و قوای دیگر در چارچوب مقررات در کنار دولت باشند.»

این روایت شخص رئیس‌جمهور در جریان چالش اقتصادی اخیر و اینکه تاکید می‌کند که رهبری به قوای دیگر دستور همکاری با فرمانده اقتصادی را داده‌اند، نشان می‌دهد تا امروز حسن روحانی برای اداره کشور دارای چه اختیارات گسترده‌ای است و به هیچ عنوان محدودیتی برایش ایجاد نشده است.

کیهان: وقتی برنامه در دولت گم شده اختیارات بیشتر برای چه؟
آقای روحانی  توضیح نداده اختیارات بیشتر را برای چه کار می‌خواهد؟ چرا که به اذعان کارشناسان -حتی کارشناسان حامی- دولت فاقد طرح و برنامه روشن اقتصادی است و بیش از یک سال است روش آزمون و خطا را در پیش گرفته است. در واقع درست‌تر  آن است که بگوییم دولت روحانی از سال 92 به مدت 6 سال، جز امید به برجام هیچ برنامه دیگری نداشته و حتی از یک سال قبل هم که آمریکا عملا برجام را باطل کرده، همچنان فاقد طرح و نقشه جایگزین است؛ و حال آنکه برجام، حتی در صورت برقراری هم نمی‌توانست جایگزین برنامه اقتصادی درونزا باشد.

بنابراین نخستین سوال این است که وقتی دولت مطلقا برنامه اقتصادی روشنی ندارد، افزایش اختیارات را می‌خواهد که دقیقا چه کند؟ آیا خسارت‌هایی نظیر واگذاری بی‌محابای 18 میلیارد دلار ارز، خذف سهمیه‌بندی بنزین و قاچاق بی‌رویه حاصل از آن در کنار هزینه‌های ارزی چند میلیارد دلاری برای واردات بنزین، رکود شدید تولید در حوزه‌هایی مانند مسکن و غیر آن، تشدید تورم بی‌سابقه و... ، کم خسارتی بوده که دولت می‌خواهد با وجود بی‌برنامگی و به واسطه افزایش اختیارات، بر ابعاد همین خسارات بیافزاید؟

نکته دیگر این است که دولت اختیارات فراوان و بعضاً فراقانونی دریافت کرده با این وعده که نیاز مدیریت اقتصادی است. از جمله اختیاراتی که در حصول توافق نامتوازن برجام داشت و با فضاسازی مسموم، چنین القا کرد که رونق یا رکود اقتصاد کشور، معطل همین توافق است. دولت همچنین سهم سالانه صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی و ارزی را از 34 درصد مصوب در کانون برنامه پنج ساله توسعه، به 10 درصد کاهش داد، تولید مسکن در کشور را با فخرفروشی حماقت‌آلود وزیر مربوطه به صفر رساند و مجلس را در موقع اتفاقات مختلف دور زد.

اما حالا با همه این سوء تدبیرها، رئیس دولت همچنان مدعی است اختیاراتش کم است و لابد باید با تعطیلی مجلس و قوه قضائیه و مجمع تشخیص مصلحت نظام، دولت را مطلق‌العنان کرد تا به جای یک برجام، چند برجام انباشته از خسارت در حوزه توانمندی نظامی و اقتدار منطقه‌ای امضا کند و به جای تورم 50 درصدی، تورمی 100 درصد را به مردم ارزانی کند.

جالب اینکه همین چند هفته قبل معاون اول رئیس‌جمهور از مردم و کارشناسان خواست نظر بدهند که سهمیه‌بندی و توزیع کوپنی کالا بهتر و به مصلحت‌تر است یا آزادسازی اقتصاد و آزاد کردن قیمت‌ها؛ یعنی دولت هنوز نمی‌داند با خودش چند چند است و می‌خواهد چه کار بکند اما فقط اختیار بیشتر و بیشتر می‌خواهد.

واقعیت تلخ دیگر این است که دولت بالغ بر 11 ماه است سخنگو ندارد، چرا که تیم اقتصادی و مدیریتی آقای روحانی حرفی برای گفتن ندارد و کسی هم به همین دلیل نمی‌پذیرد سخنگوی دولتی باشد که به تعبیر علی صوفی (وزیر دولت اصلاحات و مشاور خاتمی) محبوبیتش زیر 10 درصد رسیده است. واقعیت این است که دولتی با چنین کارنامه‌ای برای قصور و تقصیرهایش باید مؤاخذه شود و حساب پس بدهد. ضمن اینکه، قانون اساسی و تفکیک قوای ناشی از آن، اجازه تمرکز و خودکامگی و خود رأیی را به رئیس‌جمهور نمی‌دهد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
درحالی جناب روحانی، اینروزها مدام در هر محفلی حرف از کافی نبودنِ اختیاراتش میزند که اولاً اکنون بعد از گذشت شش سال از دولتش وقتِ پاسخگوییِ ایشان است، تا طلبکارِ شدنش و درثانی گویا یادش رفته که همین چند وقت پیش و در جمع مردم لاهیجان، خودش را صاحبِ عنوانِ فرمانده جنگ_اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری معرفی کرد؛ هرچند بنظر میرسد هدف صرفاً مظلوم_نمایی، فرار از پاسخگویی و احیاناً بهره برداری انتخاباتی برای تصرف مجلس آینده می باشد اما کاش لااقل می فرمودند که دقیقاً کدام لایحه و تصمیم را برای رفع گرانی، کاهش بیکاری، افزایش نظارت دولت بر بازار، جلوگیری از قاچاق سوخت، ممانعت از هدر رفت منابع ارزی کشور و... مدنظر داشته اند ولی بخاطر نبود اختیارات نتوانسته اند آن را اجرایی کنند!! /
Turkmenistan
....
Turkmenistan
آزموده را آزمودن خطا است .
قال الرسول صلی الله علیه و آله : المومن لا یلدغ من جحر مرتین
مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود .
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی اگر شما اختیار ندارید چطور آن همه وعده به مردم دادید؟ اگر اختیار نداشتید چرا در دور دوم ریاست جمهوری کاندید شدید و و برای رسیدن به آن از هیچ نوع تلاشی کم نگذاشتید؟ ...
Iran, Islamic Republic of
مسکن مهر که می تونستی بسازی هم شغل ایجاد می شد هم رونق اقتصادی داشت هم الان شاهد سه برابر شدن قیمت مسکن نبودیم
Iran, Islamic Republic of
⭕️امام خامنه‌ای در ایام انتخابات سال ۹۲ در حرم امام خمینی(ره) پاسخ این بهانه‌ها را چنین دادند:

"من به نامزدهای گوناگون عرض میکنم جوری حرف بزنید که اگر در خرداد سال آینده نوار امروز شما را جلوی خودتان گذاشتند یا پخش کردند، شرمنده نشوید؛ جوری وعده بدهید که اگر چنانچه آن وعده را بعداً به رخ شما کشیدند، مجبور نباشید تقصیر را گردن این و آن بگذارید که نگذاشتند، نشد. کاری را که میتوانید انجام دهید، وعده بدهید.

رییس جمهور طبق قانون اساسی ما، امکانات فوق‌العاده زیادی در اختیار دارد. ریییس جمهور بودجه کشور را در اختیار دارد، ارکان اجرایی کشور را در اختیار دارد، توانایی استفاده از همه افراد صاحب نظر را دارد.

تنها محدودیتی که برای رییس جمهور در کشور ما وجود دارد، محدودیت قانون است، که این هم محدودیت نیست، قانون هدایت کننده است. "
Iran, Islamic Republic of
مردم خواستار حذف اختیارات شما به اندازه رییس قوه مجریه هستند تا از این بیشتر مردم و کشور ضرر نبینند.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
شما اقلیتی بیش نیستین لطفا مردم مردم نکنین
پاسخ به غضنفر اصلاحات
Iran, Islamic Republic of
اقلیت تویی که یکنفره مجبوری از این دولت ناکارآمد دفاع کنی.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
لابد اکثریت توئی !
چه نمکدونی هستی تو!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
منفیاتو تماشا کن. مهر سکوت بر دهان بزن و خاموش باش.!!!!!!
هوشنگ کیان راد
Italy
...
Iran, Islamic Republic of
اولا رئیس جمهور طبق قانون اساسی دارای اختیارات گسترده و کافی است ثانیا شما با همین اختیارات گسترده چه کارنامه درخشانی در این شش سال ارائه کرده اید...!!!!1
مسعود
Iran, Islamic Republic of
اختیار نداشتن و 18 میلیارد دلار 4200 تومانی و 62 تن طلای بانک مرکزی رو حراج کردند اگر اختیار داشتن چیکار می کردند ؟!
علی صوفی وزیر دولت اصلاحات در روزنامه آفتاب یزد
Iran, Islamic Republic of
به راستی اگر روحانی از همان ابتدا می‌دانست که اختیاراتش محدود است چرا مسئولیت به این سنگینی را قبول کرد تا آنجا که سعید حجاریان به او پیشنهاد استعفا داد؟ او اگر به این مسئله آگاه بود چرا اجازه داد اصلاح‌طلبان همه حیثیت خود را صرف پیروزی خود کنند به همین دلیل باید اذعان داشت که سخنان رئیس جمهور درباره حدود اختیاراتش به هیچ روی قابل دفاع نیست و ادامه این وضع با توجه به نداشتن انگیزه از سوی دولت برای بهبود اوضاع به زیان روحانی است.
وی در پایان می‌نویسد: امروز کشور به حال خود رهاست و همه چیز به‌ویژه در حوزه اقتصادی افسارگسیخته است. در حالی که جامعه همواره نمی‌تواند چنین وضعی را تحمل کند به‌همین دلیل دولت به فردی با انرژی بالا نیاز دارد اما وجود انگیزه در دولت روحانی مشاهده نمی‌شود و خود دولت هم نسبت به فشل‌بودن خود معترف است.
Iran, Islamic Republic of
...
United States
...
شاکی
Iran, Islamic Republic of
دولت اختیارات کافی دارد اما عرضه کار کردن ندارد !
Iran, Islamic Republic of
نتیجه میگیریم هر چه اختیارات دولت بیشتر شود ناکامی و مشکلات بیشتر میشود.
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی شما در مذاکرات هسته ای هم ویژه ترین اختیارات را داشتید اما خطوط قرمز را به اعتراف خودتان و تیمتان رد کردید ، معنی این حرف این است که بخشی از داشته های جمهوری اسلامی به اشغال دشمن در آمد .
آقای روحانی دولتی که از تیم مذاکرات هسته ای اش جاسوس بیرون بیاید و از "برخی " مدیرانش (که به منزله فرماندهانش هستند) حقوق نجومی و اشرافیت ، ذهنیت جنگ اقتصادی با دشمن دارد که مطالبه اختیارات ویژه برای آن می کنید؟

آقای روحانی شما که در مجلس فساد 12 هزار میلیاری را توجیه کردید فرمانده جنگ اقتصادی هستید؟!

جهان ترسو نباش ، فقط چندتا سئوال جدی کردم همش هر چی میذاریم سه نقطش می کنی .
Iran, Islamic Republic of
نکته قابل توجه این است که هر رییس جمهوری که با توجه به شرایط فعلی انتخابات در راس قرار گیرد با توجه به سوابق روسای جمهوری ایران از هاشمی گرفته تا احمدی نژادی که کانون قدرت نیز از او پشتیبانی میکردند همگی اپوزیسیون نظام شدند...
Iran, Islamic Republic of
اگر اختیار نداری پس چطور رفتی مذاکره کردی اونم با کدخدا
United States
اقای روحانی با اینهمه اختیاری که داری و خودت هم میدانی داری چه به روز مملکت اوردی! وای از زمانی که اختیارات بیشتر بشود. دیگه از مملکت چیزی نمی ماند. اختیار هست ولی نه عرضه هست و نه اعتقاد به کار.
Iran, Islamic Republic of
...
بهروز
Iran, Islamic Republic of
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته که در حیطه اختیارات رئیس جمهور میباشد.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
98
Iran, Islamic Republic of
...
France
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
....مردم برای شما و از شما کار می خواهند نه اختیارات. برای کار کردن اختیارات شما بی نهایت است.
سینا
Iran, Islamic Republic of
حضرتعالی تنها دولتی بودید که در سطح وزارت خارجه با امریکا مذاکره کردید و این دشمن دیرینه ملت رو به آرزوی دیرینه اش رسوندی که توی تمام دنیا مانور تبلیغاتیش رو انجام داد و هیچ هم کف دست ملت ایران نگذاشت.

.:: شما امروز باید پاسخگوی اختیارات دیروزتان باشید نه مدعی بی اختیاری::.
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
با اختیارات فراوانی که داشتی در این ۶ سال چه گلی به سر این ملت زدی که حالا اختیارات اضافه می خواهی !
جز ویرانی اقتصادی
از بین بردن اقتدار کشور در سطح جهانی
به باد دادن انرژی هسته ای
و...
کم اشتها
Iran, Islamic Republic of
پیشنهادمی کنم اختیارات ببشتری __درحدفرماندهی کل قوا___ داده شود،تامملکت سریعتر« کن فیکون» شود...!!!!!!
عمار
Iran, Islamic Republic of
"وقتی دولت مطلقا برنامه اقتصادی روشنی ندارد، افزایش اختیارات را می‌خواهد که دقیقا چه کند؟"
-مگر اختیارات ایشان کمتر از سایر روسای جمهور است؟!
-آقای رییس جمهور در زمینه هایی که اختیار تام دارد چه دستاوردی داشته؟!بعنون مثال تنظیم بازار گوشت ،مسکن،سوخت،تخصیص ارز،مذاکرات واقدامات یکجانبه تعهدات برجامی ووووو.....که همگی در سفره مردم نمود دارد.
-فعلا انگونه نشان میدهد که دولت هرجا حضور دارد آنجا نابسامان تر است.متاسفانه!!!
محمد
United Arab Emirates
آقای روحانی شما از همین اختیاراتی که داری درست استفاده کن اختیار اضافی و خدمت اضافی پیش کش....
سدرا مصاحب
Iran, Islamic Republic of
ایکاش رئیس جمهور قدری در صحبت های خود ملاحظاتی را به خرج می داد و قبل از ایراد سخنی گذشته خود را بیاد می آورد. یک روز هنگام اعلام نامزدی می گوید «والله العلی العظیم اگر مشکلات کشور راه حل نداشت من کاندیدا نمی شدم. » و با نمایش کلید، وعده حل مشکلات اقتصادی را می دهد. اما بعد از گذشت شش سال و در حالی که بهتر از هر کس قانون اساسی و تفکیک قوا و حدود اختیارات را می شناسد، در آغاز سال هفتم ریاست می گوید اگر مشکلات حل نشده به خاطر این است که اختیارات من کم است و اختیارات کافی ندارم(!) ...
حمیدرضا - ر
Iran, Islamic Republic of
گیرم درست بگی و اختیاراتت کم بوده، خودت که بهتر میدونی به خاطر سلیقه و نظر شخصی نمیشه به همین راحتی ها قانون اساسی را تغییر داد! پس چرا در دور دوم انتخابات شرکت کردی؟! ...
سوء مدیریت و بی تدبیری
Iran, Islamic Republic of
درآمد حاصل از فروش نفت و گاز کشور و درآمدهای مالیاتی و غیره در اختیار دولت است و هیچ عذر و بهانه ای پذیرفته نیست .
مثل اینکه این برادر نمیدونه تحریمیم
Iran, Islamic Republic of
...
بی تدبیری
Iran, Islamic Republic of
عمده مشکلات کشور بدلیل سوء مدیریت دولت است و به تحریم ها و عوامل خارجی مربوط نیست .
Iran, Islamic Republic of
شماها ،کاسبان تحریم وبرجام و ترس با هم !
Iran, Islamic Republic of
مگه روحانی و غربزده ها نمیگفتن با مذاکرات و توافق هسته ای، تحریم ها برداشته میشود؟! پس چی شد؟!! چند سال از توافق گذشته. انسان باید اشتباهاتش را بپذیرد.
Iran, Islamic Republic of
...
خ
Iran, Islamic Republic of
اختیار چه چیزی رو به شما بدهند...؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
اختیار خاموش کردن موتور کل کشور تا همگی باهم بریم ددر.
Iran, Islamic Republic of
ديگه ساختن يك لونه مرغ اختيار ميخواد كه شش ساله نساختيد
Iran, Islamic Republic of
داماد و اقا زاده و باجناق كه اختيارات خوبي دارند
Iran, Islamic Republic of
فكر كنم افزايش اختيارات دادشي ها منظورش است
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
محمد
Iran, Islamic Republic of
...
Romania
ضریب نفوذ کلام روحانی بشدت تمام سقوط کرده است دراین رفتارهای اقتصادی که مردم کوچه وبازار با ان مواجه هستند. معلوم گردیده که روحانی هیچ برنامه وطرحی دردوره چهارساله اش نداشته است حتی مشاورانش هم دست خالی براین کرسی تکیه زده اند ...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
چه انتظاراتی دارند 5 ساله این مملکت رو به قهقراء کشیدید حالا انتظار اختیارات بیشتر دارید؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
اقای روحانی خواستن اختیارات بیشتر نمی تواند نا کارامدی شما را بپوشاند ...
Iran, Islamic Republic of
...
علی
Iran, Islamic Republic of
....
علی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
به نظر من برای رفع مشکلات کنونی اتفاقا باید اختیارات دولت را کمتر کرد....
مردی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
چهار سال اول....داشت ولی الان نداره ؟
خخ
Iran, Islamic Republic of
4 سال اول میگفتن تقصیر احمدی نژاد است !!! حالا میگن اختیار کافی نداریم !!! همیشه بهانه ای وجود دارد !
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
روزگاری رییس دفتر خاتمی در دادگاه گفت«تقلب در انتخابات»رمز براندازی نظام بود.«نبود اختیار»چرا تکرار می شود؟! ..
الانم میگه یا فقط تو دادگاه گفت؟
Iran, Islamic Republic of
...
الانم میگه یا فقط تو دادگاه گفت؟
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
قطعا قانون و نظام اختيار را نخواهد داد...!
Iran, Islamic Republic of
این دولت در مذاکره با کدخدا و سیاست خارجی و امورات داخلی بیشترین آزادی عمل و اختیار را داشته و جای هیچ عذر و بهانه ای وجود ندارد.
حمزه
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
ایا ساختن همان لونه مرغی که به قول شما احمدی نژاد ساخت اختیاربیشتر میخواست مردم مستاجر به همان راضی بودند که شمادریغ کردید. ایا گوجه فرنگی. وتامین پیاز وسیب زمینی وکاهو. هویج و مرغ که تمام ان در داخل تولید می شود وبه تحریم ربط نداره اختیار بیشتر میخواد تو. تواین موندی. حالا گوشت وبرنج. رومیشه یه بهونه اورد که باید کمی ازاون رو ازخارج وارد کرد ایا تامین خرما که درداخل تولید میشه اون چی. دوست عزیز پراید که همه ارابه مرگ میگفتن. الان 60 میلیون. دیگه چه اختیاری می خوای. ماکه ازخدا برات عاقبت به خیری میخواهیم. ولی خودت نمی خواهی.
Iran, Islamic Republic of
جالبه اون موقع تا یه پراید تصادف می کرد میریختن سر دولت که این لگن چیه تولید می کنید و...
الان طرفدارای روحانی برای ارابه مرگ 60 میلیونی خفه خون گرفتن
Iran, Islamic Republic of
...
Romania
آقای روحانی اعتراف کن که شما از عهده ریاست جمهوری بر نمی آیی.....
Iran, Islamic Republic of
......
United States
.....
Iran, Islamic Republic of
....
Turkmenistan
...
Turkmenistan
آخه چرا ..........؟! جهان نیوز
Turkmenistan
در این ماه مبارک رمضان از خداوند کریم میخواهیم به اختیارات همه مسئولین و دستگاه ها برکت عطا کند تا نه تنها نیاز به افزایش نباشد بلکه اضافه هم بیاید . الهی آمین
Iran, Islamic Republic of
حوزه فعالیت قوه مجریه بسیار گسترده است ولی رییس جمهور از اختیار لازم برای تغییر وتحول اساسی در کشور برخوردار نمی باشد.
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی به خدا قسم اکثریت ملت دارند برای رسیدن به سال 1400 لحظه شماری میکنند شما را به خدا کام مردم را با این صحبت‌هایتان تلختر نکنید.