دوشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - 30 Mar 2020
 
۰

مرکل: درقبال ایران وحدت نظر داریم

پنجشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۲
کد مطلب: 686601
مهر نوشت: صدراعظم آلمان در اظهارنظری قابل تامل ابراز خرسندی کرد که برخلاف جنگ عراق، این بار اروپا در قبال ایران موضعی متحد و مخالف با آمریکا اتخاذ کرده است.
مرکل: درقبال ایران وحدت نظر داریم
به گزارش جهان نيوز،  آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در مصاحبه با روزنامه زوددویچه سایتونگ از لزوم بازتعریف وضعیت اروپا در مواجهه با تغییرات جهان سخن گفت و از اتحاد کشورهای قاره سبز درباب موضوع ایران استقبال کرد.

با این حال، وی تاکید کرد که با وجود وحدت‌نظر، اروپا در مواجهه با مسئله ایران ضعیف عمل کرده است چراکه با توجه به نقش دلار به عنوان ارز پیشرو جهانی، علیرغم همه تلاشی که برای نجات برجام می‎کند؛ به دشواری از پس رویارویی با تحریم‎های آمریکا برمی‎آید.

با این حال، وی تاکید کرد که آلمان، فرانسه و انگلیس در قبال برجام رویکرد متفاوتی را نسبت به آمریکا اتخاذ کرده‌اند و افزود که علیرغم همه اختلاف نظرها، اروپا در این زمینه (حفظ برجام) با چین و روسیه، اشتراک منافع دارد.

وی در بخشی از اظهارات خود با اشاره به توافق هسته‎ای ایران تاکید کرد: اینکه اروپا برخلاف جنگ عراق، دیگر درقبال چنین مسئله مهمی دچار تفرقه نیست، به نوبه خود ارزشمند است.

در این میان، کنایه آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز قابل تامل است. وی در مصاحبه با روزنامه «زوددویچه سایتونگ» از تفاوت رویکرد اروپا و آمریکا در قبال برجام سخن گفته و تاکید کرده بود که برخلاف ۱۶ سال پیش که اروپا در قبال جنگ عراق دچار تفرقه بود؛ این بار موضع واحدی را در قبال ایران اتخاذ کرده که به نوبه خود ارزشمند است.

اشاره صدراعظم آلمان به جنگ عراق آن هم درحالی که آمریکا سعی به ناامن جلوه دادن این کشور و به طور کل منطقه از سوی نیروهای تحت حمایت ایران دارد، قابل تامل است و به خوبی دلیل جدا شدن ناو اسپانیا از ناوگروه جنگی آبراهم لینکلن را عیان می‎کند.

این بار آمریکا در جدال با ایران تنها است و از نگاه اروپا، جنگ‎افروزی واشنگتن هیچ وجاهت و دلیل منطقی ندارد.

گفتنی است فرانسه و آلمان مخالف همراهی با آمریکا در تهاجم نظامی سال ۲۰۰۳ علیه عراق بودند حال آنکه برخی دیگر از کشورهای اروپایی نظیر انگلیس و لهستان از موضع واشنگتن دفاع کردند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *