سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - 20 Aug 2019
 
۳
۴۳

بازار داغ سگ فروشی؛ از سگ جیبی تا غول بیابونی +تصاویر

چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۴
کد مطلب: 686398
سگ گردانی برخی از نژاد های خطرناک و ممنوع در بسیاری از کشورها در حالی در استان تهران در حال ترویج است، که سبب ناامن شدن معابر عمومی و ترس مردم شده است.
بازار داغ سگ فروشی؛ از سگ جیبی تا غول بیابونی +تصاویر
به گزارش جهان نيوز، کم‌تر از یک سال است، که اخبار متعددی از حمله سگ‌ها و یا ایجاد وحشت به واسطه حضور سگ‌ها در اماکن عمومی به ویژه پارک‌ها منتشر شده است، تیترهایی مانند «حمله یک سگ به دختر بچه‌ای در لواسان»، «این بار حمله صاحب سگ با چاقو به یک شهروند در ستارخان»، «نگهداری سگ آدم خوار در غرب تهران» و… نشان دهنده شیوع نگهداری از سگ در کشور به ویژه استان تهران و به خصوص در خانواده‌های مرفه در چند سال اخیر است.

بازار خرید و فروش سگ و پرورش آن نیز که هر روز داغ و داغ‌تر می‌شود، کافی است به یکی از برنامه‌های آگهی‌های خرید و فروش رایج مراجعه و کلمه «سگ» را جستجو کنید، تا با انواع آگهی‌ها اعم از فروش «توله سگ هاسکی» هر عدد ۸۰۰ هزار تومان، «فروش سگ بلک ژرمن موبلند» در شهریار، «سگ خانگی بازی گوش» در نیاوران، «سگ هاسکی ٢قلاده» به قیمت جفتی ۲ میلیون تومان در پردیس، «توله سگ آپارتمانی!!! سایزصفر۳ ماهه» به قیمت ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در شهریار، «توله سگ ولش اسپرینگر» در شهریار، «سگ جک راسل» در تهرانپارس شرقی و… مواجه شوید.

بازار داغ سگ فروشی در تهران؛ از سگ جیبی تا غول بیابونی
فروشنده توله سگ ولش اسپرینگر در تماس خبرنگار اظهار داشت: این توله سگ ولش اسپرینگر بسیار خاص و کمیاب در ایران و بسیار با هوش و آموزش پذیر است، که از پدر و مادر وارداتی با خط خونی بالا و عنوان دار به دنیا آمده و دارای شناسنامه و مدارک کامل و ضمانت اصالت و سلامت است.
 

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار که جثه این سگ سبب وحشت شهروندان نمی‌شود، این گونه توضیح داد: این حیوان سگ است، ببر یا کروکودیل که نیست، که مردم از حضور آن بترسند، اما باید برای گرداندن سگ در اماکن عمومی نیز تبحر داشته باشی و نابلد نباشی.

فروشنده ۲ قلاده سگ هاسکی که سگ‌های وی جثه بزرگی داشتند، نیز به خبرنگار گفت: هاسکی ها بزرگ هستند، اما بازیگوش و بچه دوستند و کاری به کسی ندارند، این سگ‌ها نگهبان نیستند، البته یکی از این ۲ قلاده به سگ نگهبان شباهت دارد.

وی که هر ۲ قلاده سگ خود را ۲ میلیون تومان برای فروش گذاشته بود، در پاسخ به این سوال که می‌توان سگ را بیرون از لانه و به پارک و اماکن عمومی نبرد، این گونه توضیح داد: خیر، سگ در لانه خود مدفوع نمی‌کند، باید هر روز سگ را بیرون ببرید، بگردانید، تا مدفوع کند و به خانه برگردد.

فروشنده سگ دیگری که ادعا داشت سگ وی آپارتمانی است، ۵۰۰ گرم وزن دارد و در جیب جا می‌شود، نیز بهخبرنگار گفت: قیمت این سگ ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و این قیمت زیاد برای آن است، که نمی‌توانید سگ ۳ ماهه پیدا کنید، که ۵۰۰ گرم وزن داشته باشد.

وی اضافه کرد: این سگ به خاطر سایز کوچکش مورد علاقه همه است و تا آخر عمر در یک کیف دستی کوچک جا می‌شود و اصلاً هم سر و صدایی نیست و اینکه مردم از آن نمی‌ترسند و سر و صدا هم نمی‌کند.

خرید و فروش و پرورش سگ آدمخوار و خطرناک در غرب تهران
در میان این سگ‌های به ظاهر دوست داشتنی که باید در پارک‌ها و معابر عمومی مدفوع کنند، سگ‌های بزرگ و عظیم الجثه و خطرناک و ممنوعه نیز یافت می‌شود، که بیشتر از بقیه افراد برای خود صاحب سگ نیز خطرناک است.
 

یکی از این سگ‌ها «پیت بول» است، که نگهداری این نوع سگ آمریکایی حتی در خود کشور آمریکا و کشورهای فرانسه، لهستان، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، دانمارک، رومانی، سوئد، پرتغال، کانادا، ونزوئلا، پورتوریکو، اکوادر، استرالیا، فنلاد، نروژ، روسیه، اوکراین، بلاروس، ترکیه و سنگاپور ممنوع است، اما در کشور ما به لطف شبکه‌های مجازی و سعی افراد برای خودنمایی بیشتر و کپی برداری از اقشار مرفه جامعه نگهداری این سگ‌ها دیده و در کشور ما به راحتی خرید و فروش می‌شود.

یکی از فروشندگان پیت بول گفت: قیمت توله این سگ حدود ۳ میلیون تومان است و آسیبی به انسان نمی‌رساند و تنها خوی وحشی گری دارد.

وی که اصرار بر بی خطر بودن سگ خود داشت، افزود: افراد بسیاری در ایران حیوانات خطرناک‌تر نگه می‌دارند، هر سگ شیوه نگهداری خود را دارد و خطرناکی این سگ یک مزیت برای نگهبانی است.

سگ‌ها که تا چندی پیش تنها در مناطق بالای شهر تهران جولان می‌دادند، حال وارد شهرستان‌ها و دیگر مناطق نیز شده و در واقع نمادی برای مرفه بودن و وسیله‌ای برای جلب توجه شده‌اند.

نگهداری حیوان که شخص توانایی حفظ آن را ندارد تقصیر محسوب می‌شود
یک کارشناس حقوق در خصوص بحث حقوقی همراه داشتن سگ در معابر عمومی به خبرنگار گفت: ماده ۵۰۱ قانون مجازات اسلامی در این خصوص تاکید کرده است که «هرگاه کسی به روی شخصی سلاح بکشد یا حیوانی مانند سگ را به سوی او برانگیزد یا هر کار دیگری که موجب هراس او می‌گردد مانند فریاد کشیدن یا انفجار صوتی انجام دهد و بر اثر این ارعاب، شخص بمیرد یا مصدوم گردد حسب مورد بر اساس تعاریف انواع جنایات به قصاص یا دیه محکوم می‌شود.»

مصطفی کردبچه اضافه کرد: همان طور که از متن این ماده مشخص است، در این ماده نگاه داشتن سگ به تنهایی جرم نیست ولی تحریک سگ برای وارد کردن آسیب به دیگران در صورت رخ دادن این آسیب مشمول دیه و قصاص می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه نگهداری سگ در قسمتی از محل عبور اگر سبب ترس عابر و یا راکب و عبور وی از محل دیگر و وارد آمدن خسارت به وی شود، مسئول این خسارت صاحب سگ است، اضافه کرد: ماده ۵۱۲ قانون مجازات اسلامی نیز تصریح دارد که «هرگاه شخصی در محل‌هایی که توقف در آنها مجاز نیست، توقف نماید یا شیء و یا حیوانی را در این قبیل محل‌ها مستقر سازد یا چیز لغزنده‌ای در آن قرار دهد و دیگری بدون توجه به آنها در اثر برخورد یا لغزش مصدوم شود یا فوت کند یا خسارت مالی ببیند، شخص متوقف یا کسی که آن شیء یا حیوان را مستقر نموده، ضامن دیه و سایر خسارات می‌باشد مگر آنکه عابر با وسعت راه و محل عمداً با آن برخورد کند که در این صورت نه فقط خسارت به او تعلق نمی‌گیرد بلکه عهده دار خسارت وارده نیز می‌شود.»
 

این کارشناس حقوق سپس به ماده ۵۲۲ و تبصره آن اشاره کرد و افزود: در تبصره یک این ماده آمده است «نگهداری حیوانی که شخص توانایی حفظ آن را ندارد، تقصیر محسوب می‌شود.»

خلأ قانونی در برخورد با سگ گردانان داریم
وی گفت: ماده ۵۲۲ تاکید دارد که «متصرف هر حیوانی که از احتمال حمله آن آگاه است باید آن را حفظ نماید و اگر در اثر تقصیر او، حیوان مزبور به دیگری صدمه وارد سازد، ضامن است. ولی اگر از احتمال حمله حیوان آگاه نبوده و عدم آگاهی ناشی از تقصیر او نباشد، ضامن نیست.»

کردبچه افزود: متأسفانه شاهد خلأ قانونی فراوانی در خصوص سگ گردانی در معابر عمومی و نیز خودروها هستیم، که این خلأ در کشورهای دیگر مانند آمریکا و برخی کشورهای اروپایی دیده نمی‌شود، به عنوان مثال قانون «پوپ اسکوپ» در آمریکا تصریح دارد که «صاحب حیوان باید مدفوع سگ خود را از کوچه‌ها یا پارک‌ها جمع کند و در غیر این صورت صاحب سگ ۲۵ الی یک هزار دلار جریمه می‌شود.»

وی اضافه کرد: در کشورهای غربی حتی برای مدفوع سگ نیز قانون وجود دارد، یا حتی برای صدای سگ در خانه و آزار دیگران قانون وجود دارد، که پس از اخذ تعهد کتبی از صاحب سگ، در صورت تداوم این صدا، سگ به بازداشتگاه حیوانات پر سرو صدا منتقل و تحت آموزش قرار می‌گیرد.

این کارشناس حقوق گفت: در کشورهای غربی قوانینی برای طول قلاده سگ، جلوگیری از وحشت عمومی در هنگام سگ گردانی و… وجود دارد، اما در کشور ما بر پایه فرهنگ مردم، شاهد گرداندن سگ در اماکن عمومی به شکل امروزی نبودیم، اما حال که این فرهنگ غربی وارد کشورمان شده است، نیازمند تعیین قوانینی در این خصوص هستیم.

سگ گردانی در معابر عمومی جرم مشهود است
این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد، که یک مقام قضائی در شهرستان‌های شرقی استان تهران به خبرنگار مهرگفت: همان طور که سخنگوی قوه قضایه تاکید کرد، با هرگونه سگ گردانی در معابر عمومی برخورد خواهد شد و این اقدام جرم است.

وی همچنین تاکید کرد: موضع قوه قضائیه در این خصوص توسط سخنگو اعلام شده است، به نیروی انتظامی نیز برای برخورد با این پدیده اعلام شده است و این جرم مشهود است، که نیروی انتظامی می‌تواند با این جرم برخورد کند.

دادستان عمومی و انقلاب ورامین نیز در اظهار نظری از برخورد با سگ گردانی خبر داده و گفته است: اگر نگهداری سگ و سگ گردانی در معابر عمومی صورت گرفته و عفت عمومی جامعه، نظم و آسایش عمومی را زیر پا بگذارد، مصداق جرم است و با آن برخورد می‌شود.

شریعتی، رئیس حوزه قضائی لواسان نیز چندی پیش در دستوری کتبی به کلانتری ۱۶۶ لواسان با بیان اینکه تردد سگ در اماکن عمومی ممنوع است، از مأموران شهرداری خواسته بود با مشاهده چنین صحنه‌ای مراتب ممنوعیت را به صاحب سگ تذکر دهند و در صورت عدم تمکین وی، با اطلاع به مأموران انتظامی صاحب سگ بازداشت شود.

حسن ابراهیمی بسابی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند نیز تاکید کرد: حمل سگ در داخل خودروها در این شهرستان نیز ممنوع بوده و در صورت مشاهده چنین مواردی با یادداشت پلاک خودروهای حامل سگ‌، صاحبان خودرو برای اخذ توضیح و موارد قانونی مرتبط با آن احضار می‌شوند.

با پرورش دهندگان سگ‌های خطرناک در غرب تهران برخورد می‌شود
معاون اجتماعی فرمانده انتظامی غرب استان تهران نیز در گفتگو با خبرنگار با بیان اینکه حمل و نگهداری سگ در داخل خودرو ممنوع است، اظهار داشت: چنانچه همکاران بنده با مواردی از گرداندن سگ در داخل خودرو مواجه شوند به شدت برخورد خواهند کرد.

سرهنگ مهدی سرپناه در ادامه به قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و افزود: دقیقاً عنوان نگهداری سگ جرم نیست، اما در ۳ ماده قانون مجازات اسلامی اعم از ۵۰۱، ۵۱۲ هر عملی که موجب ترس، مصدومیت و یا مرگ شخص شود، صاحب سگ به پرداخت دیه محکوم می‌شود، توقف سگ در مکانی که نباید متوقف شود، در صورتی که دچار خسران و زیان عابران شود، نیز سبب پرداخت خسارت صاحب سگ و عامل این خسران خواهد شد.

وی گفت: ممکن است، سگ به عابرین حمله کند و از این باب هر آسیبی به رهگذران یا شخص قربانی وارد شود، باید توسط صاحب سگ جبران شود و در مجموع حمل سگ در خودروها و یا عبور آن در اماکن عمومی اقدام منکری است و هیچ انسان هنجار و شهروند متشخصی این وضعیت را قبول نمی‌کند.

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی غرب استان تهران در پاسخ به این سوال که «اگر سگ به کسی حمله نکند، تکلیف چیست؟» گفت: به طور کلی سگ گردانی و نیز حمل سگ در داخل خودرو ممنوع است.
سرپناه در پاسخ به این سوال که «آیا با پرورش دهندگان سگ‌های خطرناک مانند پیت بول و دیگر انواع سگ که در شهریار استقرار دارند، برخوردی می‌شود، یا خیر» اظهار داشت: ما هرجایی پرورش هر نوع حیوان، مواد خوراکی و… را مشاهده کنیم، که به ادامه حیات بشری و زندگی عادی شهروند خسارت وارد کرده و عرف و قانون آن را قبول نمی‌کند، به شدت برخورد خواهیم کرد.

در هر صورت نباید در خصوص گرداندن سگ در اماکن عمومی و محل‌هایی که مردم از آن استفاده می‌کنند، بی تفاوت بود، سگ از دیرباز در فرهنگ کهن ایرانی در کنار انسان زندگی می کرده است، اما محل نگهداری سگ جدای از انسان بوده و نمی‌بایست این جدایی محل زندگی را از بین برد و در برابر حضور سگ‌ها در محلی که برای انسان‌ها و آسایش، تردد و امنیت آنها در نظر گرفته شد، ساکت بود.

منبع: مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مشكل امروز مابا سگ نيست مشكل ما باغارتگران و دزدان است كه حتي از امريكا هم بدتر هستند
Iran, Islamic Republic of
از هرچیز نوشتید جز اینکه این حیوان براساس آموزه های دینی علاوه بر اینکه نجس العین است بخار دهان و بینی و مدفوع و ادرارش هم نجس و آلوده و بیماری زاست. متأسفانه دشمنان دارند کار خودشان را می کنند.
متأسفانه دشمنان دارند کار خودشان را می کنند و در حال عادی سازی این نوع مسائل در جامعه هستند و از غفلت ما سوء استفاده می کنند. تا دیر نشده باید کاری کرد.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
برخی دارن مملکت را غارت می کنند شما برات مهم نیست و دیر هم نشده . نگران سگی ؟
Iran, Islamic Republic of
خودتو چرا میزنه اونطرف؟ نگران سگ نیستیم. نگران انسان و انسانیت هستیم
سید
Iran, Islamic Republic of
یعنی چون یه عده دزدی کردن باید قید همه چیز رو زد؟؟؟؟؟
United States
تا دیر نشده ؟؟
بله...حتما تا دیر نشده !! کاری بکنید.
Iran, Islamic Republic of
...
Canada
از عباس آخوندی چه خبر؟
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
شماها نباشيد مشكل سگها هم حل ميشه
Iran, Islamic Republic of
اگر امريكا بد باشد كه فرزندان استوانه هاي نظام انجا با دلار مفت عشق و حال نميكنند
Iran, Islamic Republic of
بله مشکل امروز ما سگ نیست، اما مشکل اصلی و پایه همه مشکلات امروز ما تفکر صاحب سگ هستش. هیچ حلال زاده و ادم سالم و .... با سگ نمیگرده....
Iran, Islamic Republic of
شما چطور ميتواني افكار ديگران را بخواني اي غيب گو
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
تو مشکل می فهمی چیه؟
Iran, Islamic Republic of
مشكل تفكر قرون وسطاييست
Iran, Islamic Republic of
گفتن گرداندن سگ در معابر و پارکها ممنوع و خلاف قانون است قانونی که ضمانت اجرایی ندارد به چه دردی میخوره همچنان در پارکها و کوچه و خیابان شاهد سگ گردانی هستیم و امنیت اجتماعی ما را به هم میزند پارک محل بازی بچه هاست و دیگه نمیدونیم چمن پارکها تمیزه یا الوده به نجاست سگ و نمیتونیم بچه ها را راحت به پارک ببریم قرار نیست که امنیت بچه های ما به خاطر یک مشت ادم سگ باز به هم بخوره یک فکری به حال این مسئله بکنید
Iran, Islamic Republic of
اينها همه بحث حاشيه اي است كه حواس از دزدان غافل شود و شما كلي با دلار مفت نفتي حال كنيد
Iran, Islamic Republic of
شما اول مشكل چپاول گر مسلح و غير مسلح را حل كنيد بعد بريد سراغ ساماندهي سگها
Iran, Islamic Republic of
غارتگر خوديست سگ غريبه است
Iran, Islamic Republic of
...
United States
گل گفتی! یکیش همسایه ما بود سگ داشت وقت و بی وقت صدای پارس سگش تو آپارتمان میپیچید و مزاحم بقیه بود تا اینکه با صلاح دید مدیر ساختمان از مجتمع ما رفتن !!!
سعیده
United States
به جای سگ برید یه بچه طفل معصوم از پرورشگاه بیارید و بزرگ کنید آخه مگه سگ رو میخواهید شیرش رو بخورید!!!!
من هروقت کسی رو با سگ تو خیابون میبینم به نظرم آدم کوته فکری میاد!!!
United States
آدمها به هم بی اعتماد شده اند...... چون سگ و گربه بی خطر تر و کم خرج تر و حرف گوش کن تر از آدم هستند بعضی ها سراغ آن میروند...!!!! گرفتن بچه از پرورشگاه شرایط خاص و مسئولیت سنگین میطلبد!!!
Iran, Islamic Republic of
سگ ستيزان
Iran, Islamic Republic of
سگ ستیزان همان حیوان آزاران خوش تیپ و کروات زده اند که همسری با حیوانات رو افتخار و نشانه تجدد میدونن !!!
حالا چرا سگ ؟؟؟ ولی در کل حتی نگهداری ماهی در آکواریم هم نوعی حیوان آزاری است گرچه هدفی جز لذت بردن از زیبایی های ظاهری موجود زنده نداره .
Iran, Islamic Republic of
...
سید
Iran, Islamic Republic of
الان خود شما متاسفانه با درج این مقاله و به نمایش گذاشتن انواع نژاد سگ در حال تبلیغ سگ فروشی و سگ گردانی هستید. باز هم فکر کنید مردم مثل خودتان نمی فهمند...نه داداش نمیشه پشت نقاب اصولگرایی سگ رو به مردم قالب کنید و مردم متوجه نشوند...خودتونید.
Iran, Islamic Republic of
خدا لعنتشان کند بر پدر مادر فروشندگان و خریدارانشان لعنت انشااالله که در ان دنیا با همین حیوانات همنشن شوند چون موجب اذیت آزار دیگران می شود در محله ما یک نفر هست که سگ بزرکی دارد و این سگ وقت بی وقت نصف شب پارس می کند و مانع خواب مردم محله می شود
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
خوبه. چندی پیش رفته بودم سری به محل کار سابقم که کارگاه جوراببافی بود . در بین جاده قدیم و خصوص نزدیک کاروانسراسنگی. مشاهده کردمکه اکثر. ارگاههای قبلی که تعطزی کرده اند شکر خدااجاره گردیده5 و 6 تایی از انها برای ت بیت و فروش سگ از زاد وولد از زاد و زایش تا ورود به بازار فروش.!!!
علی
Iran, Islamic Republic of
...
United Kingdom
اینم فرهنگ تهرانی ها
United States
خیر....فرهنگ انگلیسی ها و غربی ها .......!!!!
Iran, Islamic Republic of
آخه این سگا چه گناهی کردن آلت دست یه عده سگ باز شدن.بابا واستین تو آرامش زندگیشون بکنند.از شهرداری ها هم عاجزانه خواهشمندیم این سگای ولگرد زبون بسته رو در شهرهای گیلان جمع کنند.!!
Iran, Islamic Republic of
بردن سگ به مدارس جرم نیست؟
Iran, Islamic Republic of
به این سگ دوستا باید بگیم که ما نه سگ ستیزیم نه سنگدل.ولی هر چیزی جایی داره.جای سگ تو گله یا باغ.قرار نیس که امنیت و آسایش مردم به خاطر یه عده تازه به دوران رسیده که میخواد پول و لاکچری بودنشو به رخ مردم بکشه محدود شه.
Iran, Islamic Republic of
انتقال بیماری ، هزینه برای بیماران ، ترس رهگذران ، ضمن اینکه اگر سگی به بیماری هاری مبتلا باشد و انسانی را گاز بگیرد یکبار واکسن اثر دارد و اگر دوباره این اتفاق بیفتند مرگ حتمی است .شهرداری ها باید به وظیفه خود عمل کنند فقط معطل هستند ببینند کی یک فرغون خاک جلوی خانه اش است تا ....
وقتی یک عده مخصوصا در شهرهای بزرگ به هر علتی به داشتن سگ در خانه علاقه نشان میدهند و این سبک زندگی مورد مخالفت اکثریت مردم است لازم است دولت با وضع مالیات مناسب این وضعیت را متعادل نماید....
Romania
اگه گوسفند یا اردک و مرغی در سطح شهر رؤیت شود از اداره بهداشت و شهرداری تا نیروی انتظامی خِفتت می کنن و حقشون می گیرن اما به سگبازی سگ گردونی که می رسن اگه تشویق نکنن خلأ قانونی و محدودیت امکانات و هزار و یک بامبول دیگه دارن