سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - 23 Jul 2019
 
۱
۲

طلایی: نظافت تهران وضع قابل قبولی ندارد

سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۵
کد مطلب: 686194
عضو سابق شورای شهر تهران بیان کرد: بودجه شورای سوم نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان بود و ما بودجه را در پایان دوره چهارم به 20 هزار میلیارد تومان افزایش دادیم.
طلایی: نظافت تهران وضع قابل قبولی ندارد
به گزارش جهان نيوز، مرتضی طلایی عضو سابق شورای شهر تهران درباره وجود نابسامانی ها و چالش ها در مدیریت شهر تهران، گفت: «تهران در حوزه های مختلف با چالش روبروست از جمله سکونت در بافت های فرسوده که معضلی اساسی است و شهرداری تهران باید آن را در اولویت قرار دهد. شهرداری می تواند بدون صرف هزینه، بافت فرسوده را نوسازی کند. دوم موضوع محیط زیست اعم از آلودگی هوا، آلودگی آّب، حاشیه نشینی و وضعیت بوستان هاست که شرایط قابل قبولی ندارد. زباله علی رغم اقدامات انجام گرفته، یکی دیگر از معضلات تهران است. تا زمانی که مخازن زباله در معابر و کوچه های شهر وجود دارند، نمی توان از عوارض ناشی از مافیای زباله تا پیامدهای گوناگون آن را در محیط زیست نادیده گرفت.»

وی افزود: «نظافت و بهداشت امری حیاتی و لازم برای شهر است اما نظافت شهر اکنون وضع قابل قبولی ندارد. همچنین از منظر شهری، تهران وضع نابهنجاری از لحاظ ساختمانی و نماهای ناهمگون دارد. در شورای شهر چهارم ما کمیسیون شهرسازی را فعال کردیم با این هدف که بتوانیم در این موضوع ورود پیدا کنیم. اما اکنون که دو دوره از تشکیل این کیمسیون می گذرد هیچ اتفاق خاصی در این حوزه رخ نداده و مساله بسیار مهمی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.»

طلایی بیان کرد: «از اولویت های شهر تهران می توان به توسعه حمل و نقل عمومی اشاره کرد. زیرساخت های خوبی در این زمینه انجام گرفته شد. اکنون مدیریت شهری می تواند سالانه حداق بالغ بر 20 کیلیومتر بر مترو اضافه کند. این میزان تا 50 کیلومتر هم قابل تغییر است. اگر دولت و مجلس دخالت کرده و دولت تعهدات قانونی را به شهرداری پرداخت کند، نظم بر سیستم حمل و نقل حاکم می شود و شاهد ترافیک های سنگین در ساعات پیک روز نخواهیم بود.»

عضو سابق شورای شهر تهران ادامه داد: «ساماندهی و سازماندهی تهران، مجموعه ای است که باید موضوعات مختلف را در آن مد نظر قرار داد و برای آن سیاست گذاری و برنامه ریزی کرد تا انتظاری که از تهران می رود را پاسخگو باشد. هر چند که به نظر می رسد در دو سال اخیر شاهد سکون و رکود در فعالیت های شهری در تهران هستیم.»
طلایی با تاکید بر اینکه بر اساس سند جامع ترافیک تهران، مترو باید توسعه پیدا کند، تصریح کرد: «اکنون کمتر از نیمی از ظرفیت مترو به دلیل نداشتن واگن، استفاده بهینه می شود. همواره دولت ها فارغ از اینکه مدیریت شهری در اختیار چه گروهی قرار دارد، حاضر نبودند تعهدات شان را نسبت به مدیریت شهری اعمال کنند. امروز که دولت، شورا و مدیریت شهری یکپارچگی دارند، دولت برای پرداخت بدهی هایش به شهرداری اقدامی را انجام نداده است.»

وی درباره طرح این مساله که شهرداری در دوره قبل بودجه زیادی را در اختیار داشته و اکنون این میزان بودجه در اختیار شهرداری نیست، گفت: «مدیریت دارای اصل مهمی به نام «ریسک» است. در دوره قبل شهرداری، مدیریت ریسک بالا بود. یعنی شجاعت و شهامت بالایی برای ورود به عرصه هایی که تصور می شد امکان ندارد به وقوع پیوست که موفق هم بودند. بودجه شورای سوم نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان بود و ما بودجه را در پایان دوره چهارم به 20 هزار میلیارد تومان افزایش دادیم.»

عضو سابق شورای چهارم شهر تهران اضافه کرد: «بخشی از درآمدها نقدی و بخشی دیگر غیر نقدی بود. یکی از شجاعت های مدیریت شهری در دوره قبل، دیده شدن بودجه غیرنقدی در شهرداری بود. بودجه نقدی و غیر نقدی شهرداری در دوره قبل به مرز 20 هزار میلیارد تومان رسید. از سه سال گذشته تاکنون بر حسب رشدی که در بودجه شورای سوم و چهارم داشتیم که با ادامه آن مسیر بودجه شهرداری می توانست به 25 هزار میلیارد تومان می رسید.»

وی با بیان اینکه مدیریت شهری باید در موضوع درآمدهای پایدار و تامین منابع مالی جدید به روز باشد، گفت: «یکی از اقداماتی که در سال آخر شورای شهر چهارم مصوب کردیم و اگر شهرداری انجام داده بود بسیاری از مشکلات آن رفع می شد، خصوصی سازی فروشگاه های شهروند و نمایشگاه شهر آفتاب بود. ما به شهرداری اجازه فروش این دو مجموعه را دادیم. از سوی دیگر این امکان داده شد تا با بانک شهر مذاکره برای فروش این مجموعه ها انجام شود. در نتیجه بدهی های شهرداری به بانک شهر کم و سود دریافت وام هم کاهش می یافت که این به نوعی کسب درآمد محسوب می شد.

در این روند شهرداری از تصدی گری فاصله می گرفت و سیاست گذار می شد.»

طلایی تصریح کرد: «نظام اجرایی ما نظام دولت محور است. شهرداری به دنبال آن است که همه کارها را در اختیار خود داشته باشد. به نظر می رسد اگر مسیر گذشته ادامه پیدا می کرد، شهر دچار رکود و سکون نمی شد. گنجی که عده ای عنوان می کنند در دوره قبل شهرداری وجود داشته هنوز هم هست و اکنون در اختیار دوستان ماست و می توانند از آن استفاده کنند. این گنج همواره بوده، هست و خواهد بود. بسیاری از ظرفیت های بالقوه در تهران وجود دارد که اگر بهینه شود به درآمدهای شهرداری تهران اضافه می کند.»

گنجی که عده ای عنوان می کنند در دوره قبل شهرداری وجود داشته هنوز هم هست و اکنون در اختیار دوستان ماست و می توانند از آن استفاده کنند. این گنج همواره بوده، هست و خواهد بود. بسیاری از ظرفیت های بالقوه در تهران وجود دارد که اگر بهینه شود به درآمدهای شهرداری تهران اضافه می کند.

وی در پایان سخنانش گفت: «صحبت های که عنوان می شود شهرداری در دوره قبل بدهکاری به بار آورده، غیرکارشناسی است. بزرگراه هایی مانند همت و حکیم که چند سال قبل احداث شدند با هزینه های فعلی امکان ساخت آنها وجود نداشت. تمام اقدامات عمرانی صورت گرفته در شهر تهران بر اساس طرح جامعی بوده که از قبل از انقلاب نوشته شده و شهرداری تهران آن را پیاده سازی کرد. دوستان ما نیز روی گنج نشسته اند. باید کار کرد تا ثروت تولید شود. از طریق کار ثروت هم تولید می شود.»

منبع:فردانیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
دادش جاروي دست بگير از درب ويلايي خود شروع بنما
Iran, Islamic Republic of
....