سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - 14 Jul 2020
 
۲
۳۵

محبیان: برخی اصلاح‌طلبان گفتند نباید تقاضای تماس ترامپ را بی‌پاسخ بگذاریم

يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۱
کد مطلب: 686015
فعّال سیاسی اصول‌گرا با اشاره به دیدار فعالان سیاسی با رئیس‌جمهور گفت: برخی جریانات و گروه‌های اصلاح‌طلب در جلسه گفتند که تقاضای زنگ زدن ترامپ را نباید بی‌پاسخ گذاشت که البته این حرف مورد استقبال قرار نگرفت و رئیس‌جمهور با صراحت تأکید کرد که به هیچ وجه در این شرایط با مذاکره موافق نیستم.
اصلاح‌طلبان گفتند تماس ترامپ را بی‌پاسخ نگذاریم
به گزارش جهان نيوز، امیر محبیان فعّال سیاسی اصول‌گرا با اشاره به جلسه شنبه شب(۲۱ اردیبهشت) جمعی از فعّالان سیاسی کشور با رئیس‌جمهور گفت: نشست رئیس‌جمهور با چهره‌های مطرح جریانات مختلف از اصول‌گرا، اصلاح‌طلب مستقل و اعتدال در فضای مناسبی برگزار شد. افرادی که حضور داشتند دغدغه‌های خود را مطرح کردند. بخشی از مباحث به گله‌مندی از دولت مربوط می‌شد مبنی بر اینکه مشکلات مردم در حال افزایش است و دولت حرکت لازم را برای حل آن‌ها انجام نمی‌دهد.

وی ادامه داد: برخی از حضّار هم در رابطه با مسائل بین‌المللی نکاتی را مطرح کردند؛ عده‌ای بر مقاومت و برخی هم بر سیاست‌های دیگر تأکید داشتند. برخی افراد نیز دغدغه‌های شخصی را مطرح می‌کردند. برخی هم از وزرا انتقاد می‌کردند و برخی دیگر نیز تعدادی از وزار را تأیید می‌کردند.

محبیان با بیان اینکه در مجموع نگرانی از وضعیت اقتصادی و نیز کاهش سرمایه اجتماعی جزء نکات اصلی جلسه بود، اظهار داشت: رئیس‌جمهور هم با تحمل به سخنان افراد توجه کرد.
فعّال سیاسی اصول‌گرا ادامه داد: با توجه به زمانی که برای جلسه در نظر گرفته شده بود  حدود هشت نفر نتوانستند نکات خود را مطرح کنند که من هم جزء آن ها بودم. رئیس‌جمهور هم از من سؤال کرد که چرا نظرات‌ خود را نگفتید.

محبیان در ادامه به بیان نکاتی پرداخت که برای طرح در جلسه رئیس‌جمهور آماده کرده بود.

وی گفت: نخستین نکته‌ای که می‌خواستم روی آن تأکید کنم این بود که به اعتقاد من، مسائل کشور فراتر از جناح‌های کشور است و در سطح ملّی و فراتر است و اگر در چنین شرایطی ما تصلب بر گرایش و منافع جناحی داشته باشیم اگر خیانت نباشد اشتباه بزرگ و راهبردی است. برخی مسائل از سطح دو جناح خارج است و عزم ملّی می‌خواهد.

محبیان با بیان اینکه هدف همه باید حفظ اصل نظام در دل و دیده مردم باشد و کارآمدی آن را افزایش دهیم، تصریح کرد: کشور تحت فشار است و اگر بحرانی نباشد خطیر است و وظیفه داریم با مدیریت درست فشارها را کاهش دهیم و حداقل‌های زندگی مردم تأمین شود. در مواردی متأسفانه مردم در حد نیازهای فیزیولوژی افول کرده‌اند و خیلی از خواسته‌ها را نمی‌شود از آن‌ها داشت بلکه باید فشار را بر روی مسئولان گذاشت.

وی ادامه داد: در عرصه بین‌الملل غربی‌ها می‌خواهند با تحریم، مردم را دچار یأس کنند اما همیشه شکست خورده‌اند. لذا لازم است مسئولان با دقت و درایت کاری کنند که فشار کم‌تری به مردم وارد شود. در هنگام‌ جنگ‌های نظامی برای مردم پناهگاه ساخته می‌شود. ما اکنون در جنگ اقتصادی هستیم. آرایش جنگی که رهبر معظّم انقلاب بر آن تأکید کردند لازمه‌اش این است که دولت پناهگاه اقتصادی برای مردم ایجاد کند. طبقات ضعیف شدیداً زیر فشار هستند و لازم است دولت اقدامات مورد نیاز را انجام دهد.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه راه‌کارهایی را هم برای طرح در جلسه رئیس‌جمهور آماده کرده بود، گفت: نخست اینکه متأسفانه دولت در واکنش به مسائل سطح جامعه از پدیده‌ها عقب می‌ماند. بعضاً دچار کندی تصمیم می‌شود و بعضاً دچار بی‌تصمیمی و گاهی هم تصمیمات غلط می‌شود و اینها آثاری جدی بر جای می‌گذارد. لذا ستادهای مدیریتی واکنش سریع باید ایجاد شود تا وقتی واقعه‌ای رخ می‌دهد سریعا‌ یک ستاد واکنش سریع ایجاد شود و مدیران با اختیارات مشخص مستقر شوند و پرونده‌ها را تا آخر به سرانجام برسانند به نحوی که بعد از چند سال شاهد نباشیم که پرونده‌هایی مثل سیل و زلزله به نتیجه نرسیده است زیرا این باعث یأس می‌شود.

محبیان ادامه داد: راهکار دوم این است که نخبگان احساس می‌کنند دولت به آن‌ها بی‌توجه است و برخی نشست‌هایی هم که با حضور اقتصاددانان و جامعه شناسان برگزار شد، نتیجه لازم را به دنبال نداشته است. پیشنهاد من این است که برای اینکه تصمیمات دولت غنی‌سازی بشود و راه‌کارها علمی تر بشود، از تخصص و هوش نخبگان بهره‌گیری شود و فقط به مدیران موجود اتکا نشود که در حلقه‌های بسته قدم بزنند. برای همین پیشنهادم این است که انجمن‌های علمی دانشگاه‌ها محوریت داشته باشند و دولت تصمیماتی که می‌گیرد به صورت آزمایشی به آنجا بفرستد و آن‌ها نظر بدهند و نظرات غنی‌سای شود تا پیشنهاداتی به دولت بدهند که از عمق بیشتری برخوردار است.

پیشنهاد سوم فعّال سیاسی اصول‌گرا با موضوع عدم نظارت در بازار مرتبط بود. محبیان در این زمینه گفت: فشار اقتصادی دشمن چیز جدیدی نیست ولی چیزی که ضعیف است این که واکنش‌ها به اندازه لازم قدرتمند نیست و مردم احساس نوعی بی‌پناهی می‌کنند. اجناس گران می‌شود و هزینه‌های کالاها افزایش پیدا می‌کند و نه‌تنها برخوردی نمی‌شود بلکه متأسفانه روند ادامه دارد. پیشنهاد من این است که یک سیستم نظارتی به شکل قاطع و متمرکز شکل بگیرد چرا که ضعف نهادهای موجود این است که نمی‌توانند به سرعت عمل کنند.

وی تصریح کرد: یک قرارگاه اقتصادی ایجاد و تقویت شود و پل ارتباطی بین دولت، مجلس و و قوه قضائیه باشد تا با سرعت عمل بالا و برخورد انقلابی با اختلال‌ها، اختلاس‌ها و سوءاستفاده‌های اقتصادی وارد شود. ابتدا هم از سازمان‌های زیر نظر دولت شروع شود. متأسفانه برخی سازمان‌های موجود ضعف مدیریتی خود را از جیب مردم جبران می‌کنند. خودرو را گران می‌کنند و هیچ پاسخگو هم نیستند. این ضعف‌ها را دولت از جیب مردم برطرف می‌کند. باید با شدت و البته عادلانه با این‌ها برخورد کرد.

محبیان ادامه داد: در ارتباط با سیاست خارجه پیشنهاد من این بود که ما مدتی مذاکره را امتحان کردیم و ضمن اینکه توانست تصویری مثبت از ما ارائه دهد، ولی نتایج مطلوب را نداشت. الان که دولت علامت مقاومت را فرستاده و ضرب‌الاجل تعیین کرده است، برخی  پیشنهاد می‌دهند در این زمینه خیلی تند نرویم و اجازه دهیم زمان سپری شود. به نظر من هیچ اشکالی ندارد که مقاومت را امتحان کنیم و بتوانیم با قدرت بیشتر در این زمینه نتیجه بگیریم. مذاکره با ترکیبی از قدرت و درایت جواب می‌دند. ما نمی‌توانیم قدرت را کنار بگذاریم.

وی با بیان اینکه تصویری که از نظام دارد ایجاد می‌شود به دلیل ضعف اطلاع‌رسانی دولت مثبت نیست، اظهار داشت: مثلاً مشاور یک وزیر می‌گوید از ۴۰ میلیارد صادرات غیرنفتی ۳۰ میلیارد آن به کشور بازنگشته یا مقدار زیادی از ارز ۴۲۰۰ تومانی به دو خانواده داده شده. این‌ سخنان هیچ موقع هم روشن نمی‌شود که درست بوده یا نه و چه برخوردی شده است، بلکه ذهنیت مردم تخریب می‌شود و دولت باید حساس باشد و شبهات را رصد و پاسخ دهد چون اینجا فقط بحث دولت نیست و وجهه نظام در میان است است. غربی‌ها درصدد هستند از نقاط ضعف استفاده کنند تا بین مردم و حاکمیت شکاف ایجاد کنند.

محبیان درباره حواشی جلسه با رئیس‌جمهور گفت: نخبگان از گرایش‌های مختلف رابطه خوبی با هم داشتند و این وحدت و هم‌گرایی باید به جامعه منتقل شود. ما همیشه شاهد این هستیم که نخبگان در اتاق‌های دربسته دوستی‌شان را ابراز می‌کنند و وقتی به صحنه اجتماعی می‌آیند درگیری‌شان را به رخ می‌کشند؛ این مردم را مأیوس می‌کند. باید برعکس باشد و در جلسات به صراحت دیدگاه‌های خود را مطرح کنند و در حضور مردم شاهد هم‌گرایی آ‌ن‌ها برای حل مسائل باشیم.

وی با بیان اینکه بیشتر افراد حاضر در جلسه طرح مسأله می‌کردند تا حل مسأله، اظهار داشت: در چنین جلساتی عمدتاً دغدغه‌هایی مطرح می‌شود که مردم بهتر از همه می‌دانند و با پوست و گوشت خود لمس می‌کنند. اینکه ما آن‌ها را تکرار کنیم دردی را دوا نمی‌کند. دولت نیازمند این است که از نظرات نخبگان سیاسی استفاده کند وگرنه صرف شنیدن دغدغه‌ها فقط همه را خسته می‌کند.

محبیان افزود: برخی جریانات و گروه‌های اصلاح‌طلب در جلسه گفتند که تقاضای زنگ زدن ترامپ را نباید بی‌پاسخ گذاشت که البته این حرف مورد استقبال قرار نگرفت و رئیس‌جمهور با صراحت تأکید کرد که به هیچ وجه در این شرایط با مذاکره موافق نیستم.

وی با بیان اینکه اصول‌گرایان عمدتاً روی مسائل اقتصادی تأکید می‌کردند، اظهار داشت: البته اصلاح‌طلبان هم بعضا‌ً روی این نکته تأکید داشتند. 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
....
Switzerland
اقای روحانی
۲۴ میلیون مردم ایران به شما رای ندادند که امریکا ستیزی بیهوده ایی را انجام بدهی. مردم به شما رای دادند تا ارتباط با دنیا بخصوص امریکا را سروسامان دهی. شما باید این موصوع را به رفراندوم بگذارید تا نطر مردم را بدانی.!!!!!!!!!!
آنهایی که شما دعوت کردید نماینده بخش اعظمی از جامعه نیستند. اینها نماینده حداکثر ۲۰ تا ۳۰ درصد جامعه هستند. یک رفراندوم بگدارید تا بدانید مردم برخلاف حاکمانشان فکر می کنند.!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
کدوم آمریکا ستیزی؟ آمریکا از برجام خارج شده و تحریم وضع کرده. شما خوابی.
Iran, Islamic Republic of
فرض بگیریم حرف شما درست ، اما آیا مشکلات کشور فقط در گرو حل مشکلمان با آمریکاست؟ کم کاری و نبود عملکرد درست در دولت به نبود رابط حسنه با آمریکا مربوط است...
حجت
مردم مثل بعضی ترسو نیستند که بفکر مذاکره باشند مردم همان مدافعان حرم هستند مردم خانواده شهدا هستند
Iran, Islamic Republic of
حجت جون بله شما چرا ترسو باشی ؟ پول ملت براتون میاد و می خورید و می برید ترسو ماییم که روز بروز داریم داغونتر و له تر میشیم .
Iran, Islamic Republic of
اقای حجت سوال من از شما اینه چرا ما نباید مثل همه دنیا نرمال زندگی کنیم ؟ مثل همه دنیا بدون استرس بخوابیم . بدون استرس کار کنیم . چرا باید نتونیم ؟
حجت
سلام دوست عزیز منم می گم که مردم ایران بخاطر شرافت زیادشون باید بهترین زندگی را داشته باشند اسلام هم همینو می خواهد ولی وقتی مردم نادرست رای می دهند و همه ثروت کشور مدیریت اقتصادی دست دولت و مجلس است چکار کنیم
Iran, Islamic Republic of
ازکجا میدونی اونایی که میگی به قول خودت، استرس ندارن؟؟؟
حجت
سلام دوست عزیز کاش می دونستی من چگونه زندگی می کنم اما قران می گوید وستعینوا باصبر والصلوه نمی تونم از این ایه بگذرم بدبختی مردم بخاطر سو مدیریت است بخاطر دولت ناکارمد است
حجت
مگر مذاکره نکردیم نتیجه چی شد جز نامردی از امریکا
Iran, Islamic Republic of
اقای حجت متاسفانه نمیزارن جواب بدیم. متاسفم
حجت
می ذارن یعنی می ترسم
Iran, Islamic Republic of
آمریکا کارنامه‌ی تاریخیش فقط جنگ و کشتار ؛ خشونت و خونریزی ؛ تجاوز ؛ ظلم و استعمار کشورها هستش ؛ آیا از دیده شما باید با یک آدم‌کُش‌ یک‌ فاسق یک‌ ظالم یک جنایتکار رابطه داشت ؟!!!!!
United States
چرا سانسور می کنید ؟ این حرف مگر اشکال داره ؟ یا بجنگید یا تلفن بزنید و مداکره کنید . نمیشه که تا ۶ سال دیگه مردم را تدریجی کشت . ما مردم عادی داریم له میشیم ، دوستان هموطن جهان نیوزی شاید شما به جایی وصلید ولی ما نیستیم ، بابا داریم داغون میشیم .
محمد
Iran, Islamic Republic of
سر چی مذاکره کنیم؟؟؟
12 شرط آمریکا رو بخون بعد بیا اظهار فضل کن
در ثانی از امریکا پیام چرا میدی؟؟
France
از امریکا پیام نمیده ، از دست تو امثال تو که یک تلگرام را هم فیلتر کردی مجبوره با فیلتر شکن بیاد ..
France
سانسور و سانسور و سانسور
Iran, Islamic Republic of
مجبوره میفهمی مجبوره هههههههههههههههههههههههه
مردم دارند له می شوند چون مسئولین نیم توانند کشور ار اقتصاد را اداره کنند چون مردم رای درست ندادند از ماست که برماست
Iran, Islamic Republic of
یعنی به رییسی و قالیباف رای میدان 12 شرط امریکا را قبول می کردید ؟ ...
حجت
مشکلات کشور ربطی به امریکا ندارد مربوط به مدیریت کشور است مربوط به دولت است
Iran, Islamic Republic of
دادش كجاي كاريد جنگ غيبي شروع شده با موشك غيبي و سرگردان
Iran, Islamic Republic of
بابت دوشيدن كشورهاي مفت خور حاشيه خليج فارس جنگ اشباح كه فقط كشتي هاي ديگران بجز امريكا و ايران زده ميشود
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
اشباح اقتصادي كيا هستند
Iran, Islamic Republic of
میشه لطف کنید و یه موضع گیری یا رفتار اصولگرایانه از این محبیان نام ببرید که از او به عنوان فعال سیاسی اصولگرا نام میبرید....؟؟!!!!!!
وحيد
Netherlands
بايد از فرصت تماس با امريكا سود برد و از تنش و بحران كاست . سياست قهر قهر تا روز قيامت كه خيلي سودي نصيب كشور نكرده است .
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
امریکا در یک دست اسلحه ودر دست دیگر تلفن را دارد وحال انتخاب با مسئولان است که با منطق کشور را به کدام جهت ببرند
حسینی کلشتری
Iran, Islamic Republic of
آقای محبیان سالهاست به یک شخص سیاسی خنثی تبدیل شده . کجا بود تا حالا . کنج عافیت نشینی ایشون کی تموم میشه ؟
Iran, Islamic Republic of
...
یک کلام ختم کلام نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...