يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - 20 Sep 2020
 
۱
۶۵
توضیحات عراقچی درباره اظهارات جنجالی‌اش:

از صحبت‌هایم سوء تفاهم بزرگی شده/ دوستان داخلی بیراهه نروند و حرف دشمن شادکن نزنند/ بحث کاملا جدی و اصولی مطرح شده است

شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۶
کد مطلب: 685764
از دوستان داخلی که اظهار نظر می کنند خواهش می کنم که به بیراهه نروند و حرف هایی نزنند که ضد سیاست های اصولی ما بوده و دشمن شادکن باشد.
از صحبت‌هایم سوء تفاهم بزرگی شده/ دوستان داخلی بیراهه نروند و حرف دشمن شادکن نزنند/ بحث کاملا جدی و اصولی مطرح شده است
به گزارش جهان نيوز، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه به دنبال برداشت‌های غلط از سخنان  او که در گفت و گوی ویژه خبری روز چهارشنبه بوجود آمده بود، امروز شنبه با حضور تلفنی در برنامه صبحگاهی "سلام صبح بخیر"شبکه سوم سیما تاکید کرد: اروپا و آمریکا باید در قبال مهاجران افغان و غیر افغان مسئولیت پذیر باشند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: از صحبت‌هایم در مورد اتباع افغان سوء برداشت و سوء تفاهم بزرگ شده است. این تعبیر که "اگر تحریم‌ها فشار بیاورد مجبوریم با افغان‌ها خداحافظی کنیم"، تعبیر بنده نیست، اصلا چنین برنامه‌ای هم نداریم.

 وی ادامه داد: مشکل آوارگی افغان‌ها غربی‌ها هستند نه دولت و ملت ایران. در درجه اول غربی‌ها و کسانی که گروه‌های تروریستی را در این کشور ایجاد و حمایت کرده، نیرو و پایگاههای نظامی به افغانستان بردند مسئول هستند. آنها در این کشور جنگ به راه انداخته‌اند و  مسبب آوارگی مردم افغانستان هستند.

عراقچی تاکید کرد: در چنین شرایطی نباید انتظار داشته باشند که فقط ایران هزینه های این کار را پرداخت کند. ما تاجایی که بتوانیم حتما این کار را انجام خواهیم داد. در حالی که  ایران را تحریم کرده و آمریکا سیاست "نفت صفر" را در قبال جمهوری اسلامی دنبال می کند، توقع دارند همه هزینه ها را ما پرداخت کنیم.

دیپلمات عالی رتبه کشورمان خاطرنشان کرد: حرفی که من در آن برنامه تلویزیونی زدم این بود که ما در برابر برادران و خواهران افغان گزینه های جدید قرار خواهیم داد.

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها از دو طریق می‌توانند به مسئولیت خود عمل کنند، تصریح کرد: یا اینکه هزینه‌های این مهاجران و پناهجویان را پرداخت کنند یا پذیرای بخشی از آنها در خاک خود باشند. موضوع بازگشت به خاک افغانستان و خداحافظی کردن با آنها در میان نیست بلکه  گزینه‌های جدیدی برای بهبود وضعیتشان است. اروپایی‌ها هم باید آنها را بپذیرند. بحث مهاجرت مسئولیتی بین‌المللی است و ما تاکنون بیش از توان و مسئولیت خود کمک کرده و بازهم خواهیم کرد، اما حرف ما این است که اروپایی ها باید به مسئولیت خود عمل کنند و ما این موضوع را با جدیت دنبال می کنیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در ادامه با بیان اینکه افرادی که در داخل کشور موضع گرفته و مقاله می نویسند توجه داشته باشند که مواضع آنها اروپاپسند نباشد، افزود: نباید نکاتی را مطرح کنند که بار مسئولیت را از دوش اروپایی‌ها برداشته و فشار روی ما بگذارند. بحث کاملا جدی و اصولی مطرح شده است.

عراقچی در پاسخ به این سوال که هزینه ای که اروپا و آمریکا در رابطه با پناهجویان افغانستانی باید بپردازند در ماه یا سال چقدر است، توضیح داد: رقمی که رئیس‌جمهور  روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت به آن اشاره کردند حدود ۸ میلیارد یورو در سال است. مسلما پرداخت این هزینه تنها با ایران نیست بلکه مسئولیت بین المللی با کشورهایی است که مسبب جنایات و آوارگی مردم افغانستان بودند. یا باید بخشی از برادران و خواهران افغان را در خاک خود پذیرا باشند، مانند پذیرایی که ما انجام دادیم یا کمک‌هایی را  داشته باشند که ما بتوانیم این کار را انجام بدهیم. نمی‌شود هم ما را تحریم کنند و هم در این امر مشارکت نداشته باشند و به علاوه انتظار داشته باشند که مشکلی هم برایشان پیش نیاید.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان در پاسخ به اینکه مخاطب صحبت های چهارشنبه شب شما هموطنان ایرانی یا برادران افغانستانی نبوده اند؟ گفت: بله درست است. مخاطب ما جامعه بین‌الملل و کشورهایی هستند که مسبب آوارگی مردم افغانستان بودند. از دوستان داخلی که  اظهار نظر می کنند خواهش می کنم که به بیراهه نروند و حرف هایی نزنند که ضد سیاست های اصولی ما بوده و دشمن شادکن باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در طول تحصیل خود با دانش‌آموزان یا دانشجویان افغانی همکلاس بوده است، تصریح کرد: همه ما در طول سال‌های گذشته  در دانشگاه، دبیرستان یا دیگر عرصه‌ها با افغان‌های زیادی سر و کار داشته‌ایم. البته من در دبیرستان و دانشگاه دوست افغانی نداشته‌ام، ولی الی ماشاالله در کشور ما افغانی‌های بسیاری حضور دارند که شرافتمندانه در حال تلاش هستند. من معتقدم که افغانی‌ها یکی از شریف‌ترین مردمان هستند و میزان تخلفاتی که بعضاً از آن‌ها گزارش می‌شود نسبت به جمعیت آن‌ها کم است. آن‌ها مردمی مومن و معتقد هستند که شرافتمندانه کار می‌کنند، دستمزد می‌گیرند و هزینه دستمزد خود را برای خانواده‌هایشان می‌فرستند؛ گرچه این موضوع نیز هزینه‌هایی را برای ما دارد.

عراقچی همچنین در مورد بحث مبارزه با مواد مخدر و هشداری که ایران در این زمینه به اروپایی‌ها داده است، ادامه داد: در مورد بحث مواد مخدر همین تذکر به اروپایی‌ها داده شده است. مقابله با مواد مخدر یک مسئولیت انسانی و سیاسی است که ایران در این زمینه در طی این سال‌ها هزینه‌های زیادی را پرداخت کرده است. بیش از ۴۰۰۰ نیروی ما در راه مبارزه با قاچاق مواد مخدر به شهادت رسیده‌اند و شاید صد‌ها میلیارد دلار در کشور طی ۴۰ سال گذشته خرج مقابله با قاچاق مواد مخدر شده است، مواد مخدری که مسیر آن اتفاقا از افغانستان به سمت اروپا و مناطق دیگر است  و ما در راستای مقابله با این موضوع جانفشانی‌های زیادی کرده‌ایم، بنابراین وقتی که ما تحریم می‌شویم طبیعی است که توان اقتصادی ما مطلوب به چیز‌هایی شود که برای ما در اولویت بالاتری قرار دارد.

معاون سیاسی وزیر خارجه در پایان صحبت‌های خود بار دیگر تاکید کرد: ما تاکید بر آن داریم که اروپایی‌ها باید به وظایف خود در مورد پناهندگان، بحث مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریسم عمل کنند و این طور نیست که ما فقط با گروه‌های تروریستی که آن‌ها در منطقه به وجود آورده‌اند، مبارزه کنیم. آن‌ها نیز باید به وظایف خود در این ارتباط عمل کنند.
برچسب ها: مهاجرین افغان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


سعید110
Iran, Islamic Republic of
نمره بیست! را روحانی قبلاً داده، رو دست رئیست بلند نشو!
Germany
این تهدید برادران افغان نبود بلکه تهدید اروپا بود که با هجوم میلیونها پناهنده افغان مقیم ایران به اروپا چه میتوانند بکنند
Iran, Islamic Republic of
بد گفت شاید میشد جور دیگری مطرح کرد.
Germany
بهونه نگیر برادر
Iran, Islamic Republic of
آقای عراقچی شما دیپلمات هستی ، بهتر نبود کلمات بهتری بکار می بردید. مثلا می گفتید ایران دیگر نمی تواند سدی برای ورود مهاجرین و مواد مخدر به اروپا باشد. یا می گفتید ایران دیگر برای رفتن مهاجران به اروپا سخت گیری نمی کند. ضمنا آقای عراقچی وجود مهاجرین غیر مجاز از ضعف مرزها و نیروهای مرزبانی ما هستند بهتر است فکری به حال آن کنید.
آدمیزاد
Colombia
دولت میخواست از شانتاژ اردوغان تقلید بکند که اروپا را به بیرون کردن پناهنده های سوریه ایی از ترکیه و فرستادن آنها به اروپا تهدید میکند و از این راه میلیاردها یورو از اروپا باج میگیرد.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
آقای عراقچی حتی نمی دانم کدام سخنان دشمن شاد کن بوده.
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
آقای عراقچی
اصلا صحبت هایت بیجا و برای به حاشیه بردن شکستتون در برجامه
و الا چه دلیلی داشت این بحث رو حالا مطرح کنی
Iran, Islamic Republic of
...
...
Iran, Islamic Republic of
...
Germany
بحث اصولی؟ کدام اصول؟ چرا می خواهید افتضاح برجامی خودتان را با مطرح کردن چنین سخنان سخیفی لاپوشانی کنید؟
Iran, Islamic Republic of
هر چيز جاي خودش را داره
ضعف برجام سر جاي خود ولي در اين مورد آقاي عراقچي نظر بدي ندادند.
..
Iran, Islamic Republic of
بنظر من بحث ایشون یه بحث سیاسی بوده برای سیاستمداران و باید از منظر علم سیاست بهش نگاه کرد
نباید با مسائل دیگه قاطی بشه
بنظرم باید روی سیاست خارجی یه کم حداقل تعصب نداشته باشیم
یقینا منظورشون تحت فشار قراردادن اروپایی ها بوده
با این همه فشار فکر نکنم اروپایی ها تا آخر سال دوام بیاورند!!!!
فشار ایمیلی ظریف کارایی اش بیشتر از تهدید عراقچی بود. خسته نباشند برندهای بین المللی ما!!!!
Iran, Islamic Republic of
دقت نظر و درایتشون رو قبلا در مسایل خارجی تجربه کردیم
Iran, Islamic Republic of
..
Singapore
صحبتهای شما کاملا درست بود و من کاملا موافقشم ...
Germany
...
علی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
عراقچی تورو جان هر کی که دوست داری حرف از بحث جدی و اصولی تو دیگه نزن
پدر مردم تو این ۶ سال با جدی بودنتون در اوردین
بس کن
Iran, Islamic Republic of
از وقتي بازار فرش افغانستان بهم ريخته حرفها عوض شده
Romania
افرین بهترین حرفها را زدی.اینها رسانه های حامی سرمایه داران هستند که از شما انتقاد می کنند بروید از کارگران بپرسید چقدر از این حرف شما خوشحال شدند
Iran, Islamic Republic of
داداش یدجوری خورده تو پرت نه...؟!!
رحیم
Iran, Islamic Republic of
به این می گن ماست مالیزیشن....!!!!!
شمه
Iran, Islamic Republic of
اقای عراقچی یه سری مرغ شان یه پا داره توضیحات شما دیگه تاثیری نداره
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اگراروپا و امريكا شش ميليون ايراني را دي پورت كنند انوقت چكار ميكنيد جانم و شما نتوانيد يك افغانستاني را بيرون كنيد
Iran, Islamic Republic of
اينها توان بيرون كردن طفل خردسالي را هم ندارند دردسر براي ديگران درست ميكنند شگردشون اينه
United States
اروپا مهاجران افغان و نمیپذیره فقط از آلمان با ۲۳ هواپیمای دربست افغانها رو برگردوندند چون اروپا مهاجران کم سواد و بی تخصص افغان و نمیخواد اما اگر از اروپا و آمریکا مهاجران ایرانی رو برگردونن ما بسیار خوشحال میشیم چون به گفته خود اروپاییها با سواد ترین مهاجران مهاجران ایرانی هستند
Iran, Islamic Republic of
آمریکا و اروپا اگه واقعا مهاجران ایرانی به دردشون نمیخوردن بیرونشون میکردن همونطور که افغانها رو از آلمان و مجارستان و سوئد بیرون میکنن آلمان نمیاد پروفسور سمیعی و ایرانیهای تحصیلکرده که کمترین مدرکشون دیپلمه بیرون کنه آمریکا نمیاد فیروز نادری و انوشه انصاری و امید کردستانی و ...رو بیرون کنه اگه بکنه ما خوشحال میشیم
Iran, Islamic Republic of
اي خدا مسپولان مار و ببين....
Iran, Islamic Republic of
من جاي شما بودم استعفا ميدام و ميرفتم!!!
Iran, Islamic Republic of
شما جای خودت باش نمیخواد جای عراقچی باشی
Iran, Islamic Republic of
حرف درستی است اروپا باید هزینه کند
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
آقای شریعتمداری زود قضاوت کردین.بایستی از منظر سیاسی به موضوع نگاه میکردین نه بغض.
United States
اقای عراقچی اینهم در راستای همه برگهای برجام و عهد شکنی های کدخدا و اروپاست. روش شما کاملا معلوم هست.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
عراقچی جان ! دیگه همش نزن...
Iran, Islamic Republic of
اینها وقتی دستاوردی از برجام عایدشان نشده (حتی یک گلابی پوسیده)به هر کاری دست میزنند...
Iran, Islamic Republic of
سیب و گلابی برجام نرسید. از اول معلوم بود. چون استکبار دنبال منافع نامشروع خود است. اگه میخواست تحریم ها رو برداره چرا تحریم کرد؟!!!
Iran, Islamic Republic of
باز خوبه حرفاشو پس گرفت.
Iran, Islamic Republic of
سلام

آقای عراقچی اگر برایتان ممکن است و اذیت نمی شوید لطفاً به سطح درک مردم خود احترام بگذارید.

مگر شما چند شب پیش نگفتید:
"«ممکن است از خواهران و برادران افغانستانی خود بخواهیم ایران را ترک کنند. »"
پس چطور امروز می گویید:
"روی صحبت ما با افغانستان و افغانی‌های مقیم ایران نبود (!)"

حالا بهتر برایمان روشن شد که چرا رهبری عزیز گفتند:
"من دیپلمات نیستم، من انقلابی‌ام، حرف را صریح و صادقانه میگویم. دیپلمات یک کلمه‌ای را میگوید، معنای دیگری را اراده میکند. ما صریح و صادقانه حرف خودمان را میزنیم؛ ما قاطع و جازم حرف خودمان را میزنیم."
۱۳۹۱/۱۱/۱۹
بیانات در دیدار فرماندهان و جمعی از کارکنان‌ نیروی هوائی ارتش جمهوری اسلامی ایران‌
Iran, Islamic Republic of
انیشتن! بحث اصولی و‌جدی این است که هسته ای که زدید نابود کردید فعال کنید، توی برجام کم آوردید چیکار به برادران افغانی دارید؟!
Iran, Islamic Republic of
برداران افغانی رو به زمان حمله آمریکا از هرات خواهید شناخت حالا هی برادران افغانی کنید
Iran, Islamic Republic of
هنوز معتقدید که غربی ها برجام را نقض نکردند فقط روح مرحومش نقض شده؟!!!!
علی
Iran, Islamic Republic of
.....
یک دوست
Iran, Islamic Republic of
...
فری
Iran, Islamic Republic of
بسمه تعالی
اگر قرار باشه مهاجرین برگردند، راستی آقای عراق، چی شما هم مهاجرید!
Iran, Islamic Republic of
فری جان خیلیها نام خانوادگی دلیل بر اهل جایی بودن نیست عراقچی عراقی نیست
Iran, Islamic Republic of
...
ماشاالله
Iran, Islamic Republic of
.. هر دفعه هم توجیهی آوردی.
Iran, Islamic Republic of
آقای عراقچی ......!!!!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
این برجامی ها چرا به جای اینکه خود را اصلاح کنند به دیگران تهمت نفهمیدن و دشمن شادمانی می زنند
مجید
Iran, Islamic Republic of
...
امیرمسعود
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلب ها اینقدر حرف و فعالیت دشمن شاد کن می زنند و انجام میدهند که جای کار برای کس دیگری نمی گذارند....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
.....
Kami
Iran, Islamic Republic of
...
سید رضا
Iran, Islamic Republic of
....
احمد
Iran, Islamic Republic of
حرف دشمن شادکن رو شما زدی نه دیگران!