دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - 25 May 2020
 
۴
۵۲

واکنش گسترده به اظهارات سخیف عراقچی

شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۶
کد مطلب: 685723
اظهارات عراقچی در مورد برادران و خواهران افغانستانی که از دفاع مقدس تا دفاع از حرم خون شهدایشان با خون شهدای ما در هم آمیخته موجی گسترده‌ای از اعتراض‌ها را در پی داشته است.
واکنش گسترده به اظهارات سخیف عراقچی
به گزارش جهان نيوز، عباس عراقچی معاون امورخارجه چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت میهمان گفت‌وگوی ویژه خبری بود. گفته‌های عراقچی در مورد مهاجران افغانستانی آن هم از یک بخش خبری پربیننده واکنش‌های زیادی در پی داشت که با مرور آنها نخستین سؤالی که به ذهن خطور می‌کند این است که آیا لازم بود که این دیپلمات ارشد کشورمان از برنامه زنده تلویزیونی به این اظهارات بپردازد؟! چرا که نخستین ویژگی یک دیپلمات کارکشته سخن بجا گفتن و موقعیت‌سنجی است.
 
عراقچی که برای بررسی تصمیم جدید شورای عالی امنیت ملی کشورمان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما حاضر شده بود در بخشی از اظهاراتش درباره اتباع افغانستانی در ایران گفت: «وقتی تحریم‌های آمریکا اثر کند منابع مالی ما محدود شود و فروش نفت ایران به صفر برسد که البته این اتفاق نمی‌افتد ما مجبور هستیم که سیاست‌های ویژه‌ای برای اقتصاد خود اعمال کنیم و ممکن است در یک جا به یک نقطه‌ای برسیم که نتوانیم این هزینه‌ها را ادامه دهیم و در آن صورت ممکن است از خواهران و برادران افغانستانی خود بخواهیم ایران را ترک کنند.»

اظهارات معاون وزیر امورخارجه در حالی بیان شد که بیشترین همراهی و کمک را برای دور زدن تحریم‌ها کشورهای همسایه ایران می‌توانند داشته باشند. همچنین افغانستان کشوری فارسی زبان است که در حوزه تمدنی ایران قرار دارد.

از «ابوذر» تا «فاطمیون»
از سوی دیگر در سال‌های دفاع مقدس تیپ ویژه‌ای از مجاهدان و غیور مردان افغانستانی تشکیل می‌شود. این تیپ را «ابوذر» نامیدند. آنها به دلیل آشنایی با کوهستان به جبهه‌های غرب کشور اعزام شدند.

سال‌ها بعد یکی از رزمندگان آن تیپ نکات قابل تاملی بیان کرده است. برای اینکه پیوند اعتقادی و همسویی آرمانی همسایه شرقی را بهتر درک کنیم ذکر این گفته‌ها لازم می‌نماید: «ما افغانستانی‌ها برای پیمودن راه خمینی و عشق به او زجرهای بسیاری کشیدیم. زجرهایی که شیرین بود. ما فرزند امام خمینی (ره) بودیم و هستیم. آن روزی که تیپ ویژه ابوذر منحل شد، رزمنده‌ها نمی‌خواستند بروند چرا که با هزار آرزو آمده بودند. آن روز دردآورترین روز زندگیمان بود.»

یکی دیگر از رزمندگان آن روزها به نام اکبری گفته است: «در افغانستان پدر و بزرگان ما مقلد امام خمینی (ره) بودند و وقتی ایشان اعلام کردند که امروز جبهه ایران مهم‌تر است با خواست خودمان راهی جبهه‌های غرب ایران شدیم و آرزویمان هم این بود که با دستور امام برای آزادسازی قدس به فلسطین برویم.»

او در ادامه ضمن ابراز تاسف از انحلال تیپ «ابوذر» در این گفت‌وگو که با خبرگزاری دفاع مقدس در بهمن ۱۳۹۴ انجام شده تاکید کرده است: «اکنون بسیاری از ابوذرهای قدیم در لشکر فاطمیون هستند و برخی نیز فرزندهایشان در این لشکر حضور دارند لذا لازم است که مورد حمایت و توجه قرار بگیرند. اکنون پیکر یکی از شهدای فاطمیون در سردخانه است و منتظرند تا پدرش که از رزمندگان تیپ ابوذر بوده است، از افغانستان به ایران بیاید. او هم به دلیل جو افغانستان و دولت آنجا نتوانسته است بیان کند که فرزندم در سوریه به شهادت رسیده است.»

ذکر تیپ «ابوذر» و رشادت‌های آنان در دفاع از کشور در زمان هجوم رژیم بعث به ایران لازم بود چرا که شاید کمتر کسی بداند که آنها در این مسیر حاضر بوده‌اند و شهید هم داده‌اند.

خط بی‌بی‌سی در جدایی دو ملت
اما در مورد فاطمیون و شجاعت‌ها و شهدایشان به دلیل موج فرهنگی و رسانه‌ای که ایجاد شد جامعه اطلاع کافی دارد. نکته مهم این است که در ایامی که فاطمیون در کنار بقیه مدافعان حرم نام مردان شجاع افغانستان را بر تارک تاریخ ثبت می‌کردند رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی نگران از این وضعیت به شائبه افکنی در مورد فاطمیون و چرایی این از جان‌گذشتگی آنها روی آورد.

این خط و روش البته از رسانه‌ای مانند بی‌بی سی چندان دور از انتظار نبود؛ رسانه روباه پیر که با اصل تفرقه بینداز و حکومت کن چندین قرن استعمار سیاه خود را بر مردم مظلوم مناطق مختلف جهان تحمیل کرده و اکنون نیز در شکلی جدید تحمیل می‌کنند.

اما اینکه مقام مسئول در دستگاه دیپلماسی ما چنین سخنانی به زبان بیاورد بسیار شک برانگیز است. این گونه اظهارات عراقچی نه تنها کمکی به برجام به کما رفته نمی‌کند بلکه آبی است که در آسیاب دشمن ریخته می‌شود. به راستی مشاوران این آقایان و سرمنشا این گونه اظهارات باید شناسایی شوند چرا که چنین اظهاراتی از دو حال خارج نیست یا عامدانه و در جهت منافع دشمن گفته شده و یا از روی ناآگاهی. حالت نخست که تکلیفش روشن است اما در حالت دوم هم چنین‌اشخاصی نباید در دستگاه دیپلماسی کشور باشند. در ابتدای این نوشتار مهم‌ترین ویژگی یک دیپلمات را سخن بجا و به هنگام با محتوای درست ذکر کردیم.

«فارسی» زبانان مظلوم اما غیور
اظهارات عباس عراقچی با موج گسترده اعتراض‌ها در فضای مجازی همراه بود. این اعتراض‌ها نه از جانب برادران و خواهران افغانستانی بلکه از جانب ایرانیان بود. به پاس تمام رشادت‌های یک ملت مظلوم که در هوای زبان «فارسی» نفس می‌کشند و سخن می‌گویند.

علیرضا زاکانی، نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات اخیر عباس عراقچی نوشت: «متاسفانه کمتر حرف زدن و یا کمتر کار کردن برخی از مسئولان کشور، خیرش برای مردم و مملکت بسیار بیشتر است. یکی از این حضرات، جناب عراقچی است که از اظهار نظرات ناصوابش، سخنان اخیرش پیرامون برادران عزیز افغانستانی است و از کارکردهای مضرش، تولد موجود ناقص‌الخلقه‌ای به نام برجام.»

همچنین سیدعزت الله ضرغامی در فضای مجازی نوشت: «بارها در دولت روحانی در مورد بازنمایی متفاوت رسانه‌ای اقدامات آنان تذکر دادم. سخنان جناب عراقچی با هر انگیزه‌ای که بوده باعث رنجش عزیزان افغانستان ما شده است. یک عذرخواهی ساده مشکل را حل می‌کند.»

یکی از کاربران فضای مجازی نوشته بود: «پمپئو در عراق، برای گسستن دست برادران عراقی از دستان ایرانی‌ها تلاش می‌کند و عراقچی در داخل [ان شاالله] ناآگاهانه دل افغان‌ها را از همراهی با ایران می‌رنجاند.»

یکی دیگر از کاربران فضای مجازی نوشته بود: «همین فاطمیون افغانستانی بودند که دوشادوش مدافعان حرم از مرزهای ما چندصد کیلومتر آن طرف‌تر دفاع کردند و شهید دادند.»

کسی هم نوشته بود: «آقای عراقچی! اقتصاد و هسته‌ای و روابط بین‌الملل و سیاست را که به باد دادید؛ یک انسانیت را بگذارید برای ملت ایران باقی بماند.»

یکی دیگر از کاربران هم نوشته بود: «روزی که بحث خروج برادران و خواهران افغانستانی را به خاطر تحریم آمریکا به صورت عملی در جمهوری اسلامی اجرا کنند روز مرگ آرمان خواهی و آرزوی تمدن اسلامی خواهد بود.»

شخصی هم اینگونه به این اظهارات واکنش نشان داده بود: «کاش کمی فکر می‌کردیم این حرف‌های ضدانسانی ما چه بر سر آن سه میلیون برادر و خواهر افغانستانی‌مان می‌آورد؛ فکر کن سال‌ها (شاید نسل ها) به خانه و زندگی ات در ایران خو گرفته‌ای و یک دیپلمات با لبخند می‌گوید تو و خانواده ات را دوباره آواره خواهد کرد.»

نقوی حسینی: خدمات‌دهی با افتخار به مهاجران افغانستان
سیدحسین نقوی‌حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به اظهارات سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه درخصوص مهاجران افغانستانی ساکن در جمهوری اسلامی گفت: «عزیزان مهاجر افغانستانی سال‌هاست که در ایران زندگی می‌کنند و بیش از ۳ میلیون نفر از آنها از امکانات و ظرفیت‌های کشور استفاده می‌کنند اما متأسفانه کمیساریای عالی سازمان ملل هیچ خدمت و جبرانی را در قبال این حضور انجام نمی‌دهد و ملت ایران همه این هزینه‌ها را تقبل کرده است.»

وی افزود: «از نظر جمهوری اسلامی ایران خدمات‌دهی به مهاجران افغانستانی کاملاً با افتخار صورت می‌گیرد زیرا آنها مسلمان بوده و تاریخ و فرهنگ مشترک با آنها داریم ضمن اینکه مهاجرین افغانستانی هم به عنوان شهروند ایرانی زندگی کرده‌اشتغال، بهداشت، درمان و آموزش دارند و آنها به مانند دیگر مردم ما از این امکانات و خدمات استفاده می‌کنند.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: «یکی دیگر از خدماتی که جمهوری اسلامی ایران به جامعه بین‌المللی کرده است مربوط به مبارزه با قاچاق موادمخدر است که ایران تمامی هزینه‌های این موضوع را پرداخت می‌کند و جامعه جهانی از آن سود می‌برد در حالی که ایران می‌توانست چشم خود را بر این موضوع ببندد و موادمخدر به اروپا رفته و آنها هزینه این کار را بدهند.»

وی تصریح کرد: «نحوه بیان عراقچی درخصوص مهاجران افغانستانی ساکن در ایران خوب نبوده و یا انعکاس خوبی در رسانه‌ها پیدا نکرده است و مراد، منظور و نیت اصلی این حرف آن نبوده است که خدایی ناکرده بی‌احترامی به مهاجرین افغانستانی حاضر در ایران شود.»
 
منبع: کیهان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


دادخواه
Iran, Islamic Republic of
ما با مردم افغانستان ريشه فرهنگي زباني و مذهبي داريم دوست و برادران ما هستند به اندازه اي كه خرج معاش خود و خانواده ميكنند در ايجاد توليد خالص داخلي ما نقش دارند پس منتي نمي توانيم بر سر انها بگذاريم چونكه واقعا نيروي انساني با وجدان كاري بالا و كار بكني هستند بنظر من در اين شرايط تحريم كه نيروي انساني جهت بخش كشاورزي و صنعتي لازم است رفتن انها ضرر ميرساند به اقتصاد كشور
India
...
هاشمی : حاشیه سازی برای به حاشیه بردن شکست برجام
Romania
اصلا این حرف از خود آقای عراقچی نیست
منظور پرت کردن حواس مردم از شکست برجام و حاشیه سازی بود
باید یک بحث انحرافی ایجاد می شد تا شکست برجام نقل محافل مردم نشود
و چه بحثی پر کشش تر و جذاب تر از این بحث که در طول ۴۰ ساله انقلاب کم و بیش مطرح بوده است؟
دولت استاد حاشیه سازی است
بحث ورود خانم ها به ورزشگاهها
بحث انتقاد از معصومین
و ....
India
دقیقا علت سانسور جواب من چی بود زبان مردم افغانستان دریه فرهنگشونم فرهنگ تاجیکی و اوغانی نه ایرانی
Iran, Islamic Republic of
دوست عزيز 1113تاريخ مطالعه بفرما تا ميزان قرابت درك بفرمايي يا از يك جمعيت شناس بپرس وانگهي چند ساليست كه افغانستان از ايران جدا شده انهم با توطئه انگليس كه شما سنگشو به سينه ميزنيد
United States
افغانها خودشون نظر شما رو ندارن و میگن نام افغانستان خراسان بوده ...!!
علي
United States
خب بگن، اين چه ربطي داره؟ مگه اصلاح طلبان ليبرال و ترسو نميگن كه از سر تا نوك پا بايد غربي بود؟
United Arab Emirates
افغانها مولانا رو هم افغانی میدونن ضمنا خراسان ایران رو بخشی از افغانستان میدونن
شما سخنگوی افغانیها هستی؟ یا تفرقه افکنی؟
Iran, Islamic Republic of
سخنگوی افغانیها نیستم مثل شما بیخبر هم‌نیستم تشریف ببرید تو سایتهای مختلف کامنتهاشون و بخونید تشریف ببرید یوتیوب کامنتهاشون و بخونید اگر غیر از این بود تو ماه رمصون تهمت تفرقه افکن به من بزن
Iran, Islamic Republic of
از امثال ایشون بپرسید به این نتیجه میرسند که قرابت فرهنگی ما با آلمان بیشتر از افغانستان ه !!!!
حبیب
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
کار یک دیپلمات این نیست که برای سیاست های کلان تعیین تکلیف کند. بلکه وظیفه دارد در چارچوبی که برایش تعیین شده تمام تلاش خود را برای کسب منافع ملی و بین المللی انجام دهد و از تمام ظرفیتهای موجود در کشور و در کشورهای همسایه نهایت استفاده را بنماید....
India
کار امام جمعه چی این هست که برای سیاستهای کلان تعیین تکلیف کند ؟ هیچ سایتی انداره شما واقعیتها و کامنتها رو سانسور نمیکنه از پارسینه برترینها و ...یاد بگیرید
Iran, Islamic Republic of
دست این دولت باشه همه افغانی ها و حتی ایرانی های دهک پایین را بیرون می کند و یه سری موبور و چشم آبی وارد می کند!!!!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
عراقچی می داند که که نه او و نه رییسش اختیار تصمیم گیری در مورد افغانها را ندارد اما چرا گفت؟ ...
Romania
برای حاشیه سازی و فراموشی شکست برجام
India
حرفهای عراقچی در مورد مهاجران افغان کاملا درست بود ازش حمایت میکنیم
منافقین هم نظر تو را دارند.
Iran, Islamic Republic of
اگر بجاي شما مايلي كهن يا خداد عزيزي در وزارتخارجه بودند ما الان نتايج بيشتري ميگرفتيم
کریمی. دزفول
Iran, Islamic Republic of
وقتی بشار اسد پس از چندد سال و بعداز پیروزی جبهه مقاومت به تهران آمد،آقای ظریف با عدم حضورش ،تمام این رویداد مهم را به حاشیه برد...
الان هم پس از چند سال انفعال،دولت یک تصمیم خوب گرفت و بلافاصله آقای عراقچی با این مصاحبه اش،ذهنها را به حاشیه برد...
...
Iran, Islamic Republic of
هرکس و هر گروهی که مزاحم آسایش مردم ایران است... باید برود... افغانی و غیره نمیشناسد
United States
دقیقا افغانها در مشهد زمین خری کردن به ورامین و شهرری برید به حدی زیادن که انگار وارد افغانستان شدید اکثرا هم قاچاقی اومدن کشور در تحریم تبعه غیرمجاز نمیخواد
Romania
صدام هم با همین استدلال ایرانی های چند نسل ساکن عراق را با با لباس تنشون با کامیون اخراج کرد
Iran, Islamic Republic of
صدام بخاطر اینکه میخواست با ایران بجنگه ایرانیها رو بیرون کرد دروغ نگو
United States
جناب دادخواه شما از طرف خودت نظر بده برای رفع ابهام میشه امسال در انتخابات مجلس از مردم نظر خواهی بشه میخوان افغانها بمونن یا نه اونوقت معلوم میشه حق با کیه البته اگر نمیترسید از جواب نه مردم
Iran, Islamic Republic of
سر مايه گذاري كردند و توليد و كار اين در تمام دنيا مرسوم است البته بايد حق مالكيت به اموال غير منقول كه شامل زمين و خونه ويلايي است همانند ساير كشورها به انها داده نشود ولي ميتوانند اموال منقول كه قابل جابجاييست خريداري نمايند مانند خودرو وسايل خونه و غيره نظر سنجي در شبكه هاي مجازي حاكي از سر جمع مفيد بودن انهاست
Singapore
افغانها در ایران سرمایه گذاری کردند ؟ افغانها با لباس تنشون و بدون پول اومدن ایران برای زنده ماندن و ترس از جنگ و کشته نشدن از دهه هفتاد تعدادشون بیشتر هم شد بسیاریشون سرمایه از ایران خارج میکنن و پود میفرستن برای اقوامشون تو افغانستان نظرات مردم شهرهایی که درشون هستن بیشتر منعی نسبت بهشون تا مثبت قلب حقایق نکنید
Iran, Islamic Republic of
شش ميليون ايراني در خارج هستند پس بايد انها را با لباس تنشون بيرون كرد
Iran, Islamic Republic of
نتيجه تمام شهرستانيها هم كه به تهران امده اند و در زمان امدن با لباس بوده اند و امروز ميليارد ها تومان دارايي دارند را هم بخاطر روي گل معاون سياست خارجي بايد به شهرستان بر گرداند تا كاخ نشينان لواسانات از رفاه شون كم نشود بخاطر تحريم
United States
کی از شهرستانیها حرف زد شهرستانیها شهروندان ایرانن و طبق قانون اساسی حق دارن هرجایی که خواستن زندگی کنن با مهاجران کشور همسایه که غیرقانونی وارد میشن و چند برابر مهاجران مجازشون اتباع غیرمجاز هستن فرق دارن ه که نفهمیده باشید چی گفته خودتون و به اون راه زدید
...
United States
۶ میلیون ایرانی که خارج از کشور هستن اولا انقدر شعور داشتند که به کشورهایی که خودشون در بحران بیکاری و تحریم نیستند نرن و به کشورهای مهاجر پذیر رفتن بعدهم مهاجران ایرانی اکثرا تحصیلکرده و با سوادن و در دنیا ایران رو بعنوان اولین کشوری که بیشترین مهاجرانش تحصیلکرده هستن میشناسن...
دادخواه
Iran, Islamic Republic of
بر نامه دوم ايشون اين بود بخاطر اينكه سطح رفاه كاخ نشينان لواسانات پايين نيايد كليه شهر ستانيهاي مقيم تهران به شهر خود دي پورت شوند يا روانه ديار غربت شوند!!!!!
Romania
شش میلیون ایرانی خارج هستند شرایط مهاجر پذیری بقیه کشور ها را ندیده ای؟ایا یک ادم بیسواد بی پول که خودش باشد و یک دست لباس می تواند برود یک کشور اروپایی یا امریکا کارکند و برای خودش خانواده تشکیل بدهد و پولدار بشود.بنده خدا دکترهای ما که می روند حالا ان مسائلی که باید از هزار ازمون و تامیین نقداری پول اینها بگزریم تازه رفتند نجا فقط دیپلیم به حساب می ایند.شما دیده اید یک ادم فقیر را از ایران یک کشورهای اروپایی یا امریکا بپذیرد
Iran, Islamic Republic of
در تركيه و امارات و ساير كشورهاي همسايه اپارتمان به خارجيها منجمله ايراني ها فروخته ميشود نه زمين بنابر اين اگر كسي زمين فروخته و سند رسمي هم خورده غير قانوني است چرا كه قانون اجازه انتقال مالكيت به اتباع خارجي نميدهد
United States
...
United States
در ایران افغانها با خرید شناسنامه مرده ها زمین میخرن به بعضی از افغانها هم تابعیت ایرانی دادن که اونها هم زمین خریدن امیدوارم یه روزی به خودتون نیاید که خیلی دیر شده باشه...
آمریکا چه خبر؟ بهتر نیست در مورد کشور خودت نظر بدی؟
Iran, Islamic Republic of
من از ایران کامنت میذارم اما یه خط در میون پرچم‌ایران می افته کم اوردی به چی گیر دادی خود جهان نیوز هم تایید کرد تقصیر سرورِ کم اوردی به سرور گیر دادی
...
Iran, Islamic Republic of
اقای عراقچی حرف به جا و درستی رو زدند...
Romania
...
Oman
...
Romania
...
یک دوست
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
بابا حالا یه اشتباهی کرده و خودش هم فهمیده سوتی داده که البته مگه کم اشتباه کردن و کم سوتی دادن !!!!!!!!!! دیگه بیخیالش بشین.
رضا
Iran, Islamic Republic of
اشتباه كدومه پدر جان ؟! از اردوغان ياد بگيريد !
Iran, Islamic Republic of
به نظر من قبل هرچیزی آدم بایدانسانیت داشته باشدوفکربکندکه چراافرادی کشورشان را ترک می کنندوبه کشورمامی ایندایاازسردلخوشیه یاازبدبختی وجنگ وبیچارگیه که به کشورماپناه اوردن
Iran, Islamic Republic of
اولین میوه نوبرانه باغ برجام نصیب مهاجرین افغانی شد.!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
....