چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - 3 Mar 2021
 
۷
۴۳

پاسخی به ادعاهای عراقچی درباره مهاجران

پنجشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۳
کد مطلب: 685613
عباس عراقچی در ارتباط با فشارهای اقتصادی و امکان اخراج مهاجران افغانستانی ادعاهایی را مطرح کرده است که به‌نظر می‌رسد دلایل متقنی پشت آن‌ها وجود ندارد.
پاسخی به ادعاهای عراقچی درباره مهاجران
به گزارش جهان نيوز، «سید حسام رضوی»کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی نوشت: شب گذشته عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه برای تبیین طرح ایران در کاهش برخی تعهداتش در چارچوب برجام به گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو رفته بود.

عراقچی در بخشی از اظهاراتش با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران و افزایش فشار اقتصادی اعلام کرد: در صورت افزایش تحریم‌های آمریکا و تأثیر آن در کاهش درآمدهای نفتی مجبور به اخراج اتباع افغانستانی از کشور خواهیم شد.

این مقام وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه و برای توجیه این سخنان دلایلی را اعلام کرد که در زیر به آنها نگاه می‌اندازیم:

1 ــ حضور سه‌میلیونی مهاجران افغانستانی و اشغال فرصت‌های شغلی

عراقچی در بخشی از گفت‌وگوی خود اشاره می‌کند که ایران میزبان حدود سه میلیون مهاجر افغانستانی است که باعث اشغال حدود دو‌ میلیون شغل شده است.
اولاً این‌که همین نوع ارائه آمار از سوی یک مقام وزارت امور خارجه یعنی عدم تسلط و شناخت. آقای عراقچی به‌عنوان فردی که در سال‌های گذشته بخش بزرگی از مذاکرات و ارتباط میان کابل و تهران را برعهده داشته‌اند قطعاً به جامعه افغانستانی‌های حاضر در ایران و نوع حضورشان واقفند.

بی‌شک بر آقای عراقچی پوشیده نیست که حضور سه‌میلیونی مهاجران افغانستانی خود به خود نمی‌تواند منجر به اشغال دو میلیون شغل شود کما اینکه کودکان، نوجوانان، زنان و دختران افغانستانی مهاجر در ایران به‌تبع اشغال‌کننده فرصت شغلی نیستند.

از سوی دیگر نگاه کوتاه و اجمالی به آمار مرکز آمار ایران در طول حداقل سه سال گذشته نشان داده استان‌هایی که بیشترین حجم مهاجر افغانستانی را در خود جای داده‌اند با کمترین میزان بیکاری روبه‌رو هستند و بالعکس در استانهای ممنوعه برای حضور این عزیزان با درصد بالای بیکاری روبه‌رو هستیم.

2 ــ خروج سرمایه 3 تا 5 میلیارد یورویی از کشور توسط مهاجران افغانستانی

عراقچی در ادامه سخنان خود می‌گوید: کارگران افغانستانی دستمزد خود را تبدیل به ارز کرده و برای خانواده خود به افغانستان می‌فرستند و این مبلغ چیزی حدود 3 تا 5 میلیارد یورو است.

همان‌طور که در بالا ذکر شد جامعه‌شناسی حضور افغانستانی‌ها در ایران نشان از آن دارد که اغلب این عزیزان با خانواده خود در کشورمان حضور دارند و طبیعتاً آنچه را به‌عنوان درآمد کسب می‌کنند در کشورمان مصرف می‌کنند.

همچنین با توجه به سطح درآمد افغانستانی‌ها که عموماً پایین‌تر از میزان تعیین‌شده از سوی وزارت کار است کدام محاسبه عددی ریالی و ارزی با توجه به جمعیت کارگران افغانستانی خروج 3 تا 5 میلیارد یورویی ارز از کشور را تأیید می‌کند؟

آقای عراقچی قطعاً فرد کم‌اطلاعی نیستند و به‌خوبی می‌دانند که با توجه به بالارفتن ارزش پول ملی افغانستان در برابر ریال ایران و همچنین کاهش ارزش ریال در برابر ریال و با عنایت به دستمزد پایین افغانستانی‌ها واقعاً تبدیل پول ایران به ارز و‌ حواله آن به افغانستان امر مقرون به صرفه‌ای نیست و همین موضوع باعث شد تا بخشی از افغانستانی‌هایی که صرفاً برای بحث‌ کاری و درآمد به ایران آمده بودند کشور را ترک کنند و به موطن‌شان بازگردند.

آقای عراقچی از سوی دیگر کاش نگاه یک‌طرفه‌شان در مورد فرار سرمایه توسط افغانستانی‌ها را کنار می‌گذاشتند.

ایشان فقط کافی بود کمی به آمارهای سرمایه‌گذاری افغانستانی‌ها توجه می‌کردند.
همین چند وقت پیش بود که محمدرضا کلائی شهردار مشهد مقدس اعلام‌ کرد که افغانستانی‌‌ها چیزی حدود 15هزار میلیارد تومان درمشهد سرمایه‌گذاری کرده‌اند، حال این موضوع را تعمیم‌دهید به سایر استان‌های میزبان مهاجران افغانستانی که بی‌شک حجم گسترده‌ای را در بر می‌گیرد.

از سوی دیگر آقای عراقچی حتماً بر این موضوع واقف هستند که بیشتر حجم مبادلات تجاری ایران و افغانستان که عدد کوچکی هم نیست از طریق همین مهاجران افغانستانی انجام می‌پذیرد.

در ذیل برخی دیگر از منافع مالی حضور این عزیزان در ایران برشمرده خواهد شد.

3 ــ تحصیل رایگان کودکان مهاجر افغانستانی در ایران

چند سال پیش بود که مقام معظم رهبری در دستوری تاریخی اعلام کردند که هیچ کودک مهاجر افغانستانی نباید از تحصیل بازبماند حتی کودکان فاقد مدارک اقامتی. ایشان سپس دستور دادند که این کودکان از خدمات آموزشی رایگان بهره ببرند.
در همان زمان برخی کوته‌نگران رادیکال به این تصمیم تاختند و آن را خلاف مصالح و‌ منافع ملی دانستند.
با این حال و صرف دقایقی تأمل و‌ تفکر عمق راهبردی این تصمیم روشن می‌شد؛ تصمیمی فرهنگی با هزینه‌ای کم برای امنیت‌آفرینی و جلوگیری از آسیب‌های گسترده اجتماعی در امت واحده اسلامی که البته درک آن برای برخی سخت می‌نمود.

اکنون آقای عراقچی به‌عنوان یک دیپلمات باسابقه باز همان سخنان عوامانه و رادیکال برخی ناسیونالیست‌های افراطی را آن هم در برابر دستور صریح مقام معظم رهبری تکرار می‌کنند.

در واقع این نشان از عدم‌وجود عمق و نگاه راهبردی در یک دیپلمات ارشد کشورمان دارد و این‌که مشخص نیست چه‌کسانی و با چه انگیزه‌ای این‌گونه این موضوعات را برای ایشان تبیین کرده‌اند و ایشان به‌زبان آورده‌اند.

بی‌شک‌ تحصیل کودکان مهاجران افغانستانی و بالارفتن سطح سواد و روابط اجتماعی این عزیزان منافعی بسیار بیشتر از هزینه‌های مالی آن در آینده دارد.

4 ــ دانشجویان افغانستانی و‌ هزینه آموزش

عراقچی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره حضور 23 هزار دانشجوی افغانستانی در ایران و هزینه بالای آموزش می‌گوید.

آیا واقعاً آقای عراقچی نمی‌توانست از هم‌قطارانشان در وزارت علوم در این مورد پرس‌وجو‌ کند؟ آیا دانشجویان افغانستانی به‌صورت رایگان در ایران تحصیل می‌کنند؟ آیا ارزی از حضور این دانشجویان در جیب کشور نمی‌رود؟

آقای عراقچی به این سؤال ‌پاسخ دهند که چه‌تفاوتی در هزینه میان دانشجویان افغانستانی و دانشجویان خارجی از سایر کشورهاست که اکنون همه هزینه آموزش را متوجه تنها این قشر دانسته و حاضرند برای حضور دانشجویان چشم‌آبی موبور از غرب حتی با دولت‌هایشان وارد مذاکره شوند؟

به‌نظر می‌رسد عراقچی در این بخش نیز با مشاوران خوبی به‌مشورت ننشسته و‌ از سر احساس و هیجان سخنانی را اعلام کرده است.

5 ــ هزینه درمان افغانستانی‌ها در ایران

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در بخشی دیگر به هزینه‌های درمانی مهاجرین افغانستانی اشاره می‌کند. اندک آشنایی با مسائل افغانستانی‌ها حکایت از آن دارد که آن دسته که به‌صورت قانونی با در دست داشتن گذرنامه در ایران اقامت دارند هزینه‌های درمانشان را به‌صورت ارزی پرداخت می‌کنند.

آن دسته از افغانستانی‌هایی که به‌صورت غیرقانونی در کشور حضور دارند چنانچه مجبور به استفاده از این خدمات شوند باید هزینه‌های آزاد را پرداخت کنند.

همه سخنانی که در بالا اشاره شد برای آقای عراقچی بود زیرا ایشان در این مورد از نگاه انقلابی و انسانی عبور کرده‌اند و به‌دنبال هزینه و‌ فایده‌های مادی هستند که البته این فقط در برابر مظلومان است و ایشان و تیم همکاران‌شان در برابر مستکبران نتوانستند منافع ملی را حداقل در برجام تأمین کنند.

بگذارید به آقای عراقچی بگوییم چنانچه فاطمیون افغانستانی جان‌شان را کف دست‌شان نمی‌گرفتند و در برابر داعش و وهابیت در هزاران کیلومتر آن‌طرف‌تر از مرزهای کشورمان پا به عرصه جهاد نمی‌گذاشتند؛ چند میلیارد یورو هزینه برای دفاع از مرزها باید از جیب مردم خرج می‌شد؟

آیا این جهاد و این حرکت چیزی جز رابطه امام و امت واحده اسلامی است؟ آیا این حرکت عظیم چیزی جز دلدادگی به انقلاب خمینی کبیر است؟

آقای عراقچی و‌ دوستان‌شان در وزارت امور خارجه شاگردان خوب و قابلی در درس دیپلماسی بوده‌اند و امروز آنچه را از متون غربی در سال‌های تحصیل خوانده‌اند اجرا می‌کنند؛ آری همین نگاه غلط به ایشان می‌گوید "تو هم مثل ترکیه عمل کن و همان‌گونه که او از اهرم فشار مهاجران علیه اروپا استفاده کرد تو‌ هم این کار را انجام بده و این‌گونه رفقای برجامی‌ات را تهدید کن!".

اما آیا این بزرگواران نمی‌دانند دلیل حضور افغانستانی‌ها در ایران و جانفشانی‌شان در انقلاب و‌ دفاع مقدس و دفاع از حریم اسلام و انسانیت، منافع و‌ مسائل مادی نیست؟
در ابتدای متن سعی کردیم با زبان خودتان پاسخ دهیم اما دلمان نیامد از نگاه امام و‌ مقام معظم رهبری در اسلام بدون مرز و‌ جغرافیا عبور کنیم و‌ یادآوری نکنیم که افغانستانی‌ها ایران را مأمن و‌ ملجأ مستضعفان جهان می‌دانند و برای حفظ دین و ناموس‌شان به اینجا آمده‌اند حال اگر رهایشان کنیم قطعاً مسیرشان اروپا و غرب نخواهد بود... .

کاش بیشتر مشورت می‌کردید و از سر احساس و هیجان حرف نمی‌زدید.

منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
تاریخ: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
فرمانده سنتکام:
هر حمله‌ای به منافع آمریکا با واکنش شدید مواجه می‌شود
فرمانده سنتکام همسو با مواضع خصمانه واشنگتن در قبال تهران، مدعی واکنش شدید آمریکا به هرگونه حمله احتمالی از سوی ایران شد.
هر حمله‌ای به منافع آمریکا با واکنش شدید مواجه می‌شودبه گزارش خبرداغ به نقل از به نقل از پایگاه اینترنتی واشنگتن اگزماینر، «کنت مک‌کنزی» فرمانده سنتکام با اشاره به حضور ناوهای جنگی آمریکا در خلیج فارس مدعی شد: این حرکت یک پیام واضح به ایران است. ایران باید بداند که هر حمله‌ای علیه منافع آمریکا با واکنشی شدید از سوی ما مواجه خواهد شد. اگر جنگی آغاز شود ما کاملا آماده هستیم که به تهدیدات پاسخ دهیم و از منافعمان دفاع کنیم. من فکر نمی‌کنم چنین جنگی عادلانه باشد.


ایلنا


هشدار رزمنده ایرانی به فرمانده سنتکام
هرگونه دخالت و مداخله آمریکا درخلیج فارس با واکنش شدید مواجه می شود.
اگرآمریکا اقدامی علیه ایران انجام دهد همه پایگاه های نظامی آمریکا درمنطقه محو خواهد شد.
سپاه برای هرسربازآمریکایی یک موشک کنار گذاشته است.
ایران می تواند همه پایگاه های نظامی آمریکا را درخاورمیانه نابود کند.
پاسخ ایران به آمریکا، سخت وکوبنده خواهد بود.
که درصورت مرتکب شدن این اشتباه پاسخ ایران سخت وکوبنده خواهد بود.
با آمریکایی ها مثل خودشان رفتارمی کنیم.
آمریکا جرات رویا رویی مستقیم با ایران را ندارد.
هیچ کشوری جرات درگیر شدن با ایران ندارد.
موشک های ایران می توانند همه پایگاه های نظامی آمریکا را درمنطقه هدف قراردهند.
رزمنده ایرانی: هرگونه مداخله آمریکا در خلیج فارس را پاسخ می‌دهیم
هرگونه مداخله آمریکا در منطقه پاسخ می دهیم.
سپاه به هرگونه اقدام تحریک آمیز آمریکا علیه نیروهای مسلح ایران واکنش متناسب نشان خواهد داد.
می توانیم در کمترین زمان حاکمیت آمریکا بر منطقه را قطع کنیم.
نسل قدیم
Iran, Islamic Republic of
کاری به صحبت های آقای عراقچی ندارم اما حضور برادران افغانستانی در ایران هم فایده داشته هم ضرر
باید دراین مورد بحث کارشناسی با حضور کارشناسان خبره صورت بگیره و تصمیماتی گرفته بشه که به نفع ملت ایران باشه
این حق مردم کشورماست
Iran, Islamic Republic of
...
محمد
Iran, Islamic Republic of
جناب رضوی شما چرا مغلطه میکنی یعنی شما نمیدونی اکثر غریب به اتفاق افغانی هایی که در ایران هستند به صورت مجرد و با اصطلاح نیروی کار هستند؟برادر مگه از اموزه های دینی ما نیست که چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است؟شما چطور اقای عرقچی رو سرزنش میکنی که چرا گفته در صورت اجبار ما عذر مهاجرین افغان رو میخوایم یعنی شما میگی بایدمردم کشور خودمون به خاطر پذیرایی از مهاجرین افغان دچار سختی و گرسنگی بشن؟دوست گرامی اقای عراقچی با این حرفشون به دنیا پیام داد که ایران با این کار میتونه برای دنیا و همسایگان بعضا نامرد خودش دردسر درست کنه همونطوری که با بستن تنگه هرمز میتونه اینکارو انجام بده با اخراج افغانیها هم برای دنیا زحمت درست خواهد کرد شما هم به جای اینکه چشماتون رو ببندید و فقط چون با دولت مخالفید در برابر هر عمل و حرفی که از دولت صادر میشه جبهه گیری کنید و نق بزنید و محکوم کنید از حق دفاع کنید
Germany
از کجای آموزه های دین شما این مثل رو ‍پیدا کردی : چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است. ...!!!
India
همون آموزه هایی رو میگه که میگه اگر فرد فقیر در نزدیکانت و همسایگانت و ...دیدی به همون کمک کن به اولین نیازمند طرفت کمک کن
هاشمی
Romania
این آمار درست نیست
افعانی های مقیم ایران اکثرا خانواده هائی پر اولاد هستند
و می توان گفت اگر ۳ میلیون نفر درست باشد ۲میلیون از آنها زن و بچه هستند که حدودا متعلق به ۵۰۰هزار خانوار ند
پس ۵۰۰ هزار کار گر +یک میلیون کارگر مجرد دیگر
نهایتا می شود ۱/۵ میلیون کارگر
حالا اگر این ۱/۵میلیون نفر با محاسبه تورم سنگین کنونی و مخارج جاری خود بتوانند هر کدام نصف درآمد خود را پس انداز کرده و از ایران خارج کنند(که چنین امکان پس اندازی نیست ) به شرح زیر
دستمزد هر افغانی روزی حدود ۶۰ الی ۷۰ هزار تومان
نصف آن می شود ۳۵ هزار تومان
یعنی حدود ۲ یورو
بنابر این اگر در سال ۳۰۰ روز کاری داشته باشند
۱/۵میلیون ×۳۰۰×۲=۹۰۰میلیون یورو
کمتر از یک میلیارد یورو
نه ۳ الی ۵ میلیارد
تازه با این همه ارفاق
والا همین آمار ها نیز غیر واقعی است
رضا
Iran, Islamic Republic of
ببخشید یه لحظه!!
یهو یه سوال واسم پیش اومد؟!!!
فرمودین آموزه های دینی ما گفته چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است؟!!!!
خیلی جالب بود!!!
میشه دقیقا بفرمایید دینتون چیه؟!!....
TAHA
Iran, Islamic Republic of
سلام ، من گاوداری دارم ، 25 نفر افغانی هم برایم کار می کنند ، حقوقشان هم امسال حدود دو تومان هست ، بدون هیچ گونه هزینه بیمه و .... ( یعنی نزدیک به نصف هزینه های یک کارگر ایرانی ) ، عزیزان ایرانی که راضی هستند با حقوق و شرایط وزارت کار ( بیمه ، عیدی و .... ) در گاوداری کار کنند بیایند و من جایگزین این افغانی ها قرارشان بدهم . به خدا اگر یک ایرانی راضی شود که بیاید . دوستان مغلطه نکنید اغلب افغانی ها در مکانها و شرایطی کار می کنند که هیچ ایرانی حاظر نیست با حقوق خیلی بیشتر به جای آنها باشد ، نگاه نکنید به چند تا سرایدار و کارگری که از شانس خوبشان در جایی قرار گرفته اند .اگر این افغانیها بروند در بسیاری از صنایع ما معضل بسیار بزرگی ایجاد می شود که باعث تعطیلی آنها خواهد شد.
India
تو خود افغانی هستی و این دروغها رو میگی فکر کردی کارگران ایرانی که تو کارواشها کار میکنن حقوقشون چقدره بیمه هم نیستن جایی که من کار میکردم کارگران ایرانی بودن که بیمه نبودن با حقوق کم البته این بیمه نبودن و پایین اومدن حق و حقوق برای کارگران هم از برکت ورود افغانها به ایران ایجاد شد و کارفرمایانی که همچین کاری رو کردن هم در دنیا عاقبت به شر میشن هم در آخرت آخرت به شر میشن ...
Iran, Islamic Republic of
این آقا برای سه میلیون افغانی تعیین تکلیف کردن برای ما ایرانی ها چه برنامه ای دارند، لابد ما هم باید با برادران افغانی به افغانستان برویم.
Colombia
" بحث کارشناسی با حضور کارشناسان خبره ! " منظورتان کارشناسان خبره افغان شناس کارشناسی در رشته "کارشناسی مهاجران افغانی" !! است ؟
این نوشته بالایی کاملا روشن بود حالا شما اگر خوشتان نمایده و نمیتوانید آنرا نقد و یا رد بکنید بیخودی بحث کارشناسی را پیش میکشید.
نسل قدیم
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیز منظورم کارشناسانی است که منافع ملی را بدون گرایش های رایج سیاسی درنظرمی گیرند
بنده نخواستم نوشته بالایی رانقدکنم نه اینکه نتوانستم
سعی کنیم مثبت برخورد کنیم و فقط منافع ملت و کشورمان را درنظربگیریم
باتشکر
...
Iran, Islamic Republic of
سلام ، اگر اين قسمت از مصاحبه عراقچي بخشي از سناريوي فیلم فاخر مقابله دولت با امريكاست ، خدا به ملت رحم كند ... ايشان از بين تمام پيامبران ، متاسفانه جرجیس را انتخاب کرده اند ... آخر آدم عاقل در کوران بحران اینچنینی ، با بیان چنان ادعاهایی تشدید و زایش بحران میکند ؟!! باز هم صد رحمت به رئیس جمهور محترم که قضیه امکان عدم تحمل هزینه جلوگیری قاچاق مواد مخدر به اروپا را عنوان کرد !!!!
این گاف در دراز مدت باعث رفتن ایشان از وزارت امور خارجه خواهد شد ...
Iran, Islamic Republic of
انشاء اله هر چه زودتر
111
Russian Federation
نکته جالب اینه که : « ضرر برادرزاده ایشون خیلی بیشتر از مهاجرین افغانه !!!!!!!»
Iran, Islamic Republic of
عراقچی در پاسخ به این سوال که آنها(امریکا و اروپا)می گویند با برجام جهان امن شده است جوابی حاشیه ای و بی ربط داد.دشمنان می گویند ایران عامل ناامنی بود و با برجام کنترل شد،معاون وزیر خارجه می گوید ممکن است افغان ها را بیرون کنیم!
علی
Iran, Islamic Republic of
عزیزم عراقچی این صحبت ها رو داره در یک عرصه سیاسی بین المللی میزنه تا به طرف اروپایی حالی کنه که من ماس چقدر کره میده
شما یه کم درک سیاسی داسته باش
111
Russian Federation
ممنون از درک سیاسی شما !!!!!!!!!!!!
این درک سیاسی مشترک شما باعث بحران سیاسی میشه...
میشه فعلا هیچ درکی از سیاست نداشته باشین ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
این بود راهکار مقابله با تحریمها
...
Iran, Islamic Republic of
این لیبرال مغزها عادتشون همینه...
خودشون گند زدن به همه چی و فرصتهای شغلی رو یکی یکی سوزوندن، در کارخانه ها را تخته کردن و ....
حالا هم تقصیرو میاندازن گردن افغانستانی ها
Iran, Islamic Republic of
مسلم است که حرف های عراقچی برای ایجاد موج جدید توسط برخی سلبریتی ها و افراد شل دین و بی تدبیر و کم فهم علیه بخش متعهد به نظام است...÷
یک دوست
Iran, Islamic Republic of
...
حسین
United States
...
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه اکثرا مسایل رو سیاسی و جناحی می بینند و تحلیل میکنند
چه موافق و یا مخالف
حبیب
Iran, Islamic Republic of
این چند بیت از قصیده بلند برادر عزیزمان، محمدکاظم کاظمی شاعر افغانستانی خطاب به قدر‌ناشناسانی نظیر شما که؛
تمام آنچه ندارم، نهاده خواهم رفت
پیاده آمده بودم، پیاده خواهم رفت
به این امام قسم، چیز دیگری نبرم
به جز غبار حرم، چیز دیگری نبرم
خدا زیاد کند اجر دین و دنیاتان
و مستجاب شود باقی دعاهاتان
همیشه قلک فرزندهایتان پر باد
و نان دشمنتان- هرکه هست- آجر باد
Iran, Islamic Republic of
همان غبار حرم شما را سرباز امام زمان(عج) میکند و......
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
افغانیها ی مقیم ایران دو تابعیتی هستند .....میلیونها نفر هستند........ برای حفظ ناموسشان به وطن ما امده اند...........وهزاران شهید در جهت دفاع از حریم اهل بیت داده اند..........اما با این حال ......ضرر این ها...... از ضرر مدیران دو تابعیتی بعضا جاسوسِ. لیبرالِ غربزدهِ مختلصِ بتن بریزِ. کشور دو دستی تقدیم کنِ و............. .....کمتره
Iran, Islamic Republic of
برادرزاده جنابعالی تو معاونت ارزی بانک مرکزی در عرض یکسال که میلیاردها دلار ویورو را به باد فنا داد.......با این نوع نگرش شما به کجا باید دیپرت شود؟؟؟؟؟؟....سکه هایی که بابت بتن ریزی گرفتی الان با سیاست اعمالی برادرزاده بر ارز مملکت......قیمتش چقدر شده؟؟
United States
چرا اینقدر جنجال می کنید از مردم ایران نظرسنجی کنید جوابتان را می گیرید.

شماها برای مردم خودتان هم اینقدر مهربان هستید؟
همه چیز را با زور و هتاکی می خواهید پیش ببرید ولی در آخر کار همیشه بازنده اید.

(حالا این متن را سانسور کنید و تکه ای از آن را بگذارید
این منش شماست)
India
...
دادخواه
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان يكي يكي خصوصيات خود را بروز ميدهند ...
Iran, Islamic Republic of
عزیز برادر آقای عراقچی با کمال ادب فقط و فقط یک چشم انداز را بیان داشته و گفته اگر چنانچه آمریکا بتواند تحریم های خود را تشدید و عملیانی کند ممکن است یکی از راهبردها درخواست بازگشت مهاجرین باشد.
این کجایش شاوغ کاری دارد؟>
بفرمایید شما اگر جای ایشان بودید چه میکردید؟
Iran, Islamic Republic of
از خجالت برادرزاده ام ......به زمین فرو میرفتم!!!
Iran, Islamic Republic of
با اين حرف نا صواب يكي از بهترين متحد هاي ايران را ازرده خاطر كرديد اخه چرا بدون تفكر حرف ميزنيد
Iran, Islamic Republic of
احسنت در تحريم سخت پيش رو يا جنگ در پيش همسايگان مسلمان ما نفقطه اتكا هستند نه چند كشور اروپايي دو دوزه باز
India
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
عراقچی: از صحبت‌هایم، سوء برداشت شده / این تعبیر که "اگر تحریم‌ها فشاور بیاورد مجبوریم با افغان‌ها خداحافظی کنیم"، تعبیر بنده نیست؛ چنین برنامه‌ای نداریم