يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ - 5 Jul 2020
 
۰

انتقاد اروپا از خروج ترامپ از معاهده تسلیحاتی

يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۵
کد مطلب: 683735
اتحادیه اروپا هشدار داد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با اعلام خروج از معاهده تجارت تسلیحاتی مانع از مبارزه جهانی با قاچاق اسلحه می شود.
انتقاد اروپا از خروج ترامپ از معاهده تسلیحاتی
به گزارش جهان نيوز، 'فدریکا موگرینی' رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار داشت: تصمیم آمریکا برای پس گرفتن امضای خود از این معاهده کمکی به تلاش های کنونی برای ایجاد شفافیت در تجارت بین المللی سلاح، جلوگیری از قاچاق اسلحه و مبارزه با انحراف از سلاح های متعارف نمی کند. 

وی افزود: اتحادیه اروپا همچنان از همه کشورها به ویژه واردکنندگان و صادرکنندگان بزرگ سلاح می خواهد بدون هیچ تعللی به معاهده تجارت تسلیحاتی محلق شوند.

ترامپ روز جمعه در انجمن ملی سلاح آمریکا اعلام کرد که واشنگتن امضای خود را از معاهده تجارت تسلیحاتی پس می گیرد. باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا از این معاهده حمایت کرده بود اما سنا تاکنون آن را تصویب نکرده است. 

موگرینی گفته که اتحادیه اروپا این معاهده را که در پی قاعده مند کردن جریان سلاح به مناقشه پرمناقشه است، عامل «کمک به تلاش های بین المللی برای تضمین صلح، امنیت و ثبات می داند».

وی ادامه داد: همه 28 کشور عضو اتحادیه اروپا به معاهده تجارت تسلیحاتی پیوسته اند و مصمم به پیگیری اهداف آن و تصویب و اجرای جهانی آن هستند.

این معاهده که در دسامبر 2014 اجرایی شد کشورهای عضو را ملزم می کند تا سوابق انتقال بین المللی تسلیحات را ثبت کرده و مانع از انتقال فرامرزی آن به نحوی شوند که در نقض حقوق بشر یا حمله به غیرنظامیان استفاده نشود.

منبع:ایرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *