شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - 17 Aug 2019
 
۱
۱۵
تئورسین معروف جریان اصلاحات:

ساختار اصلاح‌طلبان مانند امارتی ماسه‌اي در حال فروريختن است/ اصلاح‌طلبان امتحان خود را پس دادند و از مردم به عنوان ابزار براي نجات خود بهره برده و مي‌برند

سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۷
کد مطلب: 682959
ساختار اصلاح‌طلبان مانند امارتی ماسه‌اي در حال فروريختن است، با چشم خود مي‌بينيم بسياري از نيروها و نسل جوان اصلاح‌طلب در حال خارج‌شدن از اين دايره هستند و به نظرم اصلاح‌طلبي در اين فضا دچار نوعي خودزني شده است
ساختار اصلاح‌طلبان مانند امارتی ماسه‌اي در حال فروريختن است/ اصلاح‌طلبان امتحان خود را پس دادند و از مردم به عنوان ابزار براي نجات خود بهره برده و مي‌برند
گروه سیاسی جهان نيوز: محمدرضا تاجيک، از تئورسین‌های معروف جریان اصلاحات، در نشستي با عنوان «آسيب‌شناسي جريان اصلاحات» به ميزباني اعضاي جداشده از حزب اعتماد ملي، گفت: «اصلاح‌طلبان در ميان دو مفهوم عمران و ويران‌کردن گير کرده‌اند. اين وضعيت در کنار يک مفهوم ديگر قرار گرفته که من اسم آن را بي‌کفايتي کفايت نمادين مي‌گذارم. به اين معني که برنامه و هدف بيانگر کفايت و توانايي شعار اصلاح‌طلبان است، ولي درواقع عملا يک بسته خالي از محتواست».

به گزارش جهان نيوز، وي ادامه داد: «در فضاي اصلاح‌طلبي برخي اشخاص و بعضي از آموزه‌ها و ايده‌ها کفايت نماديني داشتند که ما را ذيل يک گفتمان جمع مي‌کردند ولي امروز ما با يک نوع بحران حاملان و عاملان اصلاح‌طلبي مواجه هستيم، بنابراین اگر کسي بخواهد گفتمان شاداب، متفاوت و پراتيکالي را ايجاد کند، نبايد از حاملان و عاملان مرسوم اصلاحات استفاده کند».

استاد دانشگاه شهيد بهشتي ادامه داد: «اصلاح‌طلبان به‌عنوان دستگاه قدرت با اصلاح‌طلبي برخورد کردند، ما اصلاح‌طلبي را ابزار قدرت قرار داديم و هر زمان که به قدرت رسيديم، فراموش کرديم از کجا آمده‌ايم و چون اصلاح‌طلبي بدون اصلاح‌طلب داشتيم، مثل دموکراسي بدون دموکرات؛ در فرداي قدرت وقتي آب ديديم مشخص شد شناگران ماهري هستيم و معلوم شد مي‌توانيم مستبدان قاهري هم باشيم».

تاجيك يادآور شد: «اين اصلاح‌طلبان امتحان خود را پس دادند و از مردم به عنوان يک تاکتيک و ابزار براي نجات خود بهره برده و مي‌برند؛ تاکتيکي براي عبور از بحران و نه يک استراتژي که به آن باور داشته باشند».

وي خاطرنشان کرد: «جريان اصلاح‌طلبي در چنبره اصلاح‎طلبان مصنوعي گرفتار شده است؛ اصلاح‌طلباني که از اصلاح‌طلبي برج بابل ساخته‌اند براي اينکه به عرش قدرت برسند و در اين مسير همه آرمان‌ها و آموزه‌هايي را که بيان مي‌شد ذبح کردند».

تاجيک بیان کرد: «به‌راحتي هدف وسيله را براي اصلاح‌طلبان توجيه کرد، براي اينکه يک کرسي و قدرتي داشته باشند، از مفاهيم مقدس اصلاح‌طلبي مايه گذاشتند و به هدف که رسيدند اصل موضوع را که اصلاح براي توسعه همه‌جانبه کشور بود فراموش کردند؛ به همين دليل مي‌گويم به اين اصلاح‌طلبان مرسوم دخيل نبنديد».

اين استاد دانشگاه ادامه داد: «در هر انتخابات مشروعيت و مقبوليتي پيرامون جريان اصلاح‌طلبي، حاملان، عاملان و کارگزاران در افکار عمومي شکل مي‌گرفت که سرمايه‌اي بزرگ بود ولي از دست رفت. با يک «تَکرار مي‌کنم» مي‌آمدند و انتخاب مي‌کردند، آيا باز هم مي‌آيند؟».

معاون پيشين مرکز بررسي‌هاي استراتژيک رياست‌جمهوري افزود: «هر وقت راه برون‌رفت از گره‌هاي اجتماعي، سياسي، فرهنگي و اقتصادي پيدا نشود، دليلش فقدان تدبير و تصميم در بدنه حاکميت و جامعه است. جايي که تصميم و تدبير قفل مي‌کند، به‌راحتي نمي‌شود از اين فضا خارج شد و اگر هم تدبيري انديشيده شود که از فضاي بن‌بست رهايي يابند، به صورت پارادوکسيکالي بر دامنه مشکل مي‌افزايند که خود جزئي از مشکل مي‌شود».

وي اضافه کرد: «اکثر کساني که وارد جريان اصلاح‌طلبي شدند، فراز و فرودهاي زيادي داشتند؛ از راديکاليسم کوري که در دهه‌هاي اول انقلاب داشتند تا ايدئولوژي ارتدکسي که در ادامه فرياد زدند و با حذف ديگراني که متفاوت مي‌انديشيدند، به گفتماني جديد شيفت کرده و اکنون به‌اصطلاح دموکراتيک شده‌اند، اما ماهيتا همان قبيله راديکال‌اند».

تاجيک اظهار کرد: «چهره‎اي که امروز از اصلاح‌طلبي مي‎بينيد ماحصل کارکرد، کنش‌ها و واکنش‌هاي اصلاح‌طلبان است و اصل اصلاح‌طلبي نبايد تحت شعاع اين رويکرد قرار گيرد. اگر مي‌خواهيم اصلاح‌طلبي را دوباره به جامعه معرفي کنيم، بايد فاصله خود را نسبت به اصلاح‌طلبان مرسوم و معروف مشخص کنيم».

معاون پيشين مرکز بررسي‌هاي استراتژيک رياست‌جمهوري افزود: «وضعيت ديگري که در اين شرايط به اصلاح‌طلبان دست داده،  وضعيتي است که من آن را وضعيت تعليق مي‌نامم. در اين وضعيت ساختار اصلاح‌طلبان مانند امارتی ماسه‌اي در حال فروريختن است، با چشم خود مي‌بينيم بسياري از نيروها و نسل جوان اصلاح‌طلب در حال خارج‌شدن از اين دايره هستند و به نظرم اصلاح‌طلبي در اين فضا دچار نوعي خودزني شده است».

وي ادامه داد: «معتقدم هر مقدار از بيرون به ما هجمه وارد شود تقويت، غني، فربه، استوار، فراگير و مقبول‌تر مي‌شويم، مشکل زماني است که از درون از هم بپاشيم. هميشه دگر درون مخرب‌تر از دگر بيرون است، دگر بيرون به مقاومت و تقويت ما مي‌افزايد و ما را آبديده و کارکشته مي‌کند».

تاجيک تأکيد کرد: «وضعيت ديگري که وجود دارد، حالت استيضاح خود است. چه کسي گناه اول را انجام داد که همه سرمايه اصلاح‌طلبي را در سبد  جريانی خاص گذاشت؟ همه مشکلاتي که مردم با آن مواجه شده‌اند، يک طرف تقصير گردن گفتمان اصلاح‌طلبي است، بنابراین بايد مسئوليت کار خود را بپذيريم و پاسخ‌گو باشيم ولي درعوض منتقد شده‌ايم و به حالت استيضاح خود روي آورده‌ايم. از طرفي هم  نوعی خمودگي آموخته‌شده در جريان اصلاح‌طلبي شکل گرفته است به گونه‌اي که باورشان شده هيچ کاري از دستشان ساخته نيست و قانع شده‌اند به صورت کج‌دار ‌و مريز در قدرت باشند».
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
پايه اصلاح طلبيراحت طلبي و مفت خوري و كاخ نشيني است كه محكوم به شكست است و شكست هم خورد
Iran, Islamic Republic of
تفسیر نکن، اصلاح طلبی مفت اش گران است.
Iran, Islamic Republic of
بوي تعفن مياد
Iran, Islamic Republic of
طبل فساد و رسوايي شما گوش عالم را كر كرده
سعید110
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان در حالی دارند کار خودشان را می کنند که در عین حال خود را از دولت موسوم به تدبیر و امید مبرا نشان دهند. تعریف نظام ذیل فرهنگ استکباری خواسته اول آنهاست. در عین حال از رانت اطلاعاتی و کوپن فروشی، دلار فروشی، اندوختن سکه و انتقال ارز به حساب های خارج خود و اخذ انواع و اقسام مجوزهایی که به هیچ وجه صلاحیت آن را ندارند و باعث شده و می شود که از جیب ملت ثروت فراوانی به جیب گشاد و بعضاً سوراخ بزنند، همه و همه برداشت های رندانه آنهاست و دقیقاً همین باعث فشار بر معیشت مردم خواهد شد، البته در کنار وادادگی و نداشتن هیچگونه استراتژی برای بهبود معیشت مردم که بابت آن از خزانه ملت، حقوق های نجومی بر می دارند. دست آخر می گویند:« کی بود کی بود؟! من نبودم! ما از اساس با دولت مخالف بودیم! مگر نوکری شرمن چشه؟!» نکند شرمن ژن برتر این جماعت پست را دیده و برایش سوء تفاهم پیش آمده مغالطه جزء به کل کرده که ژن ایرانی جماعت بله!
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان نباید خود را جدا و مبرا از دولت تدبیر و امید بدانند.
مگر معاون اول روحانی اسحاق جهانگیری اصلاح طلب نیست ؟؟؟!!!
Iran, Islamic Republic of
جناب تاجیک همانطور که قران میفرماید:وماذابعدالحق الاالضلال بعداز جریان ومواضع وکلام وکنش وواکنش حق چیزی جز باطل وگمراهی نیست وبرزخی بین حق وباطل وجود نداره وانچیزی که مردم ازرویکرد اصلاح طلبی درک کردند انرا مساوی بی دینی وجدایی دین از سیاست ولاابالیگری ولیبرال منشی ووادادگی قرار میدهند این رسوایی سالهای اخیر هم نتیجه همین ضلالت وگمراهی عملکرد شماست
Iran, Islamic Republic of
فر قان جدا كننده حق از باطل
علی
Iran, Islamic Republic of
...
طناب پوسیده خاتمی
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان توان مدیریت کشور را ندارند و باید از سیاست کناره گیری کنند.
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
عمارت درسته نه امارت
United States
دوست عزیز جهان نیوز
پراکتیکال، یا پرکتیکال (practical)، نه پراتیکال
عمارت (=بنا)، نه امارات (=کشوری در حاشیه جنوبی خلیج فارس)
Iran, Islamic Republic of
سلام
پراتیک یا پرتیک تلفظ فرانسه است.
Netherlands
استاد عمارت نه امارت!
Iran, Islamic Republic of
نه اصلاح طلب و نه اصولگرا چون تجربه نشان داده فقط به فکر منافع خودشان هستند.