جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - 19 Jul 2019
 
۰
۱

مبنای تصمیم آمریکا در تروریست‌خواندن سپاه

شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۷
کد مطلب: 681373
علیرضا شیخ‌عطار معتقد است؛ منافقین در طول ۴۰ سال گذشته در این حد به کاخ سفید نزدیک نبودند و هیئت حاکمه آمریکا تحلیل‌های منافقین را مبنای تصمیم‌گیری قرار داده‌اند.
مبنای تصمیم آمریکا در تروریست‌خواندن سپاه
به گزارش جهان نيوز، علیرضا شیخ‌عطار، قائم‌مقام پیشین وزارت امور خارجه کشورمان در تحلیل اقدام اخیر آمریکا در قراردادن نام سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی، اظهار داشت: این اقدام اخیر آمریکا بیشتر از اینکه جنبه عملیاتی داشته باشد، یک اقدام روانی است، به این دلیل که سپاه در گذشته نیز یک رابطه عادی با غرب نداشت و از همان آغاز شکل‌گیری و بعد در دوران جنگ تجمیلی، سپاه از نظر غربی‌ها که حامی صدام بودند، یک عنصر معاند به‌حساب می‌آمد و با آن مقابله می‌کردند.

وی با بیان اینکه اگر تاریخچه 39ساله سپاه را ببینید، سپاه هیچ‌گاه با غرب رابطه عادی نداشت، گفت: سپاه با این کشورها نه خرید و فروشی انجام می‌داد و نه حتی برنامه‌های آموزشی گذاشته بود. مسئله تحریم سپاه و اقدام اخیر در تروریست خواندن سپاه، فشار واقعی علیه سپاه و تبعاً کشور ایجاد نخواهد کرد.

** مبنای تصمیم آمریکا علیه سپاه پاسداران گروهک منافقین بود
این تحلیلگر مسائل بین‌المللی با تأکید بر اینکه این اقدام به‌تحریک ترامپ و اطرافیانش و اعتقاد آنها بر چند باور اتفاق افتاده است، خاطرنشان کرد: هیئت حاکمه آمریکا تصور می‌کردند اوضاع داخلی ایران نامنسجم است و طرح این موضوع موجب ازهم‌پاشیدگی داخلی ایران می‌شود و آنها را به هدفشان که تغییر نظام است نزدیک‌تر می‌کند.
 
منافقین در طول 40 سال گذشته در این حد به کاخ سفید نزدیک نبودند. جان بولتون زمانی حقوق‌بگیر منافقین بود و هرسال در گردهمایی آنها در پاریس شرکت می‌کرد و پول می‌‌گرفت...
 
شیخ‌عطار ادامه داد: تحلیل دومشان هم این بود که اقتصاد ایران دست سپاه است و با تروریست خواندن سپاه، اقتصاد ایران از هم می‌پاشد. هر دوی این تحلیل‌ها غلط و مبنای آن گروهک منافقین است، چراکه در طول 40 سال گذشته در این حد به کاخ سفید نزدیک نبودند. جان بولتون زمانی حقوق‌بگیر منافقین بود و هر سال در گردهمایی آنها در پاریس شرکت می‌کرد و پول می‌‌گرفت یا جولیانی وکیل ترامپ با‌ آنها بسیار نزدیک است و تحلیل‌های منافقین را مبنای تصمیم‌گیری قرار دادند.

** اتفاقات چندروز اخیر غلط‌بودن اقدام آمریکا علیه سپاه را نشان داد
سفیر سابق ایران در آلمان با بیان اینکه همین اتفاق در چند روز اخیر نشان داد همه پشت سر سپاه ایستادند و موجب انسجام ملت شد، گفت: این مسئله همچنین نشان داد اقتصاد کشور دست سپاه نیست، اتفاقاً سپاه چون از قبل مورد تحریم آمریکا بود، اگر شرکتی معلوم می‌شد تعلق به سپاه دارد با آن همکاری نمی‌کردند. این تصمیم بر مبنای تحلیل غلط و این تحلیل غلط براساس اطلاعات غلطی بود که منافقین به کاخ سفید داده بودند و اصل این طرح به‌ضرر  آمریکا تمام شده است.

قائم‌مقام پیشین وزارت امور خارجه درباره تأثیر بین‌المللی این اقدام ترامپ، تصریح کرد: در روزهای گذشته شاهد بودیم از مقامات رسمی اروپا تا سخنگوها و مطبوعات، به‌ندرت از این امر طرفداری کردند، و حتی انتقاد می‌کردند، البته انتقاد نه از روی خیرخواهی بلکه معتقد بودند این اقدام ترامپ موجب می‌شود نقشه‌های براندازانه شکست بخورد و به‌همین خاطر ترامپ را سرزنش می‌کردند حتی اگر به تحلیل‌های شبکه‌های فارسی‌زبان معاند نگاه کنید معتقد بودند این اقدام موجب انسجام در داخل ایران شد.

وی افزود: کشورهایی مانند روسیه و چین هم رسماً موضع‌گیری کردند و عدم همراهی خود را نسبت به این تصمیم اعلام کردند. در منطقه هم به‌جز عربستان و رژیم صهیونیستی و کشورهای کوچکی مانند بحرین، مابقی هیچ‌کدام با این امر همنوایی نکردند و نشان داد بازتاب بین‌المللی این تصمیم هم منفی بود. زودتر از آنچه ما فکر می‌کردیم غلط بودن آن معلوم شد و تشت این رسوایی از بام به زمین افتاد.

منبع:تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
...