شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - 7 Dec 2019
 
۱۰
۶۸
یادداشت قابل تامل سعدالله زارعی

زمان را از دست ندهیم/ صادرات نفت عربستان را به صفر برسانیم

شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۳
کد مطلب: 681275
توان ما در صفر کردن صادرات نفت عربستان، زمانی که سردار سلیمانی به حمایت از سخنان آن روز رئیس‌جمهور برخاست، فهمیده شد. همه می‌دانند نیروی قدس ماموریتی در تنگه هرمز ندارد و این خطاب با دریای سرخ و سواحل غربی عربستان تناسب دارد.
زمان را از دست ندهیم/ صادرات نفت عربستان را به صفر برسانیم
به گزارش جهان نيوز، سعدالله زارعی در سرمقاله روزنامه کیهان نوشت: بارها شنیده‌ایم که «ایجاد دودستگی در داخل ایران» یکی از اهداف اصلی تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای تامین استراتژی مبنایی آمریکا یعنی «تغییر نظام جمهوری اسلامی» است.

این دقیقا درست است و با ده‌ها اظهارنظر رسمی مقامات آمریکا هم تطبیق می‌کند کما اینکه در همین روزهای اخیر هم که تعداد زیادی از شخصیت‌ها، نهادها و رسانه‌های این کشور از قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ذیل عنوان «گروه‌های تروریستی»، انتقاد کردند، به این موضوع تصریح داشتند که این اقدام سبب همبستگی بیشتر جامعه ایران با نظام سیاسی آن شده و نیز به همبستگی مردمی با سپاه منجر می‌شود. در واقع این موضوع از یک‌سو بیانگر وجود تعارضات در متن برنامه ضد ایرانی آمریکاست و از سوی دیگر بیانگر به نتیجه نرسیدن اقدام واشنگتن در اعمال فشار بر سپاه پاسداران می‌باشد. اما در این میان نکاتی وجود دارد که اشاره به آنها می‌تواند به تبیین موضوع کمک نماید:

1- مشکل آمریکا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیست، مشکل آمریکا از یک‌سو راه جدیدی است که ملت بزرگ ایران برای بازتعریف هویت شکوهمند خود پس از یک دوره طولانی که منافع و مصالح او بدون آنکه برایش کمترین نفعی داشته باشد، قربانی سیاست‌های استعماری غرب و به ویژه آمریکا و انگلیس می‌شد، به میدان آمده است و علیرغم دشمنی شدید غرب، توانسته است به نقطه‌های بزرگی در حوزه‌های علمی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی و حتی اقتصادی دست پیدا کند. غرب می‌خواهد ایران را به عقب‌ برگرداند و همان جمله‌ای که اوباما گفت که اگر می‌توانستیم تمام پیچ و مهره‌های تاسیسات هسته‌ای ایران را باز می‌کردیم، در همه موضوعات، محقق گرداند که البته این کاری نشدنی است. بزرگترین دلیل آن هم این است که اگر پس زدن ایران شدنی بود باید طبعا در زمانی اتفاق می‌افتاد که ایران نه جمعیت امروز را داشت، نه قدرت علمی امروز را داشت، نه نفوذ منطقه‌ای امروز را داشت و نه رابطه‌ فعالی با همسایگان خود داشت و نه به نتایج شیرین چهل سال مقاومت دست پیدا کرده بود و نه ضمنا آمریکا در این حد از ضعف در همراه کردن دیگران با خود قرار داشت.

در این میان اگر حمله به سپاه موضوعیت دارد به خاطر نقش پررنگی است که در روند احیای هویتی ایران داشته و دارد. مشکل آمریکا از سوی دیگر سیاست‌های خود او است. آمریکا می‌خواهد با نادیده گرفتن ضعف‌های خود و نادیده گرفتن توانایی‌های طرف مقابل، سیاست‌های زیاده‌خواهانه خود را «دیکته» کند و در زمان دیکته هم دست به اقدامات دیگری می‌زند که زمین و زمان را علیه خود می‌شوراند! این همان حماقتی است که از آن سخن می‌گوییم. آمریکا برای به نتیجه رساندن فشارهای خود، شدیدا به «کمک دیگران» نیاز دارد. اروپا، روسیه، چین، مزدوران عرب، سازمان ملل و بسیاری دیگر باید به آمریکا کمک کنند تا شاید از پس تکان دادن «صخره‌ای سخت» برآید اما درست در همین زمان تنش‌های خود را با همه اینها افزایش می‌دهد و دستان خود را خالی می‌کند!
پس ذات این سیاست، شکست‌آور است. از این رو ایران می‌تواند به راحتی از فضای تصنعی پرهیاهویی که تیم ترامپ راه انداخته‌اند عبور کرده و به ریش آنان بخندد.

2- قرار دادن سپاه پاسداران در لیست تروریزم، در واقع یک اقدام امنیتی نظامی علیه جمهوری اسلامی یا علیه سپاه به عنوان مهم‌ترین نهاد قدرت ایران نیست. کما اینکه یکی- دو ساعت بعد از آنکه «مایک پمپئو» رئیس سابق سازمان تروریستی سیا و وزیر خارجه فعلی آمریکا، بیانیه روز دوشنبه گذشته را قرائت کرد، یک مقام نظامی پنتاگون در مصاحبه با «وال استریت ژورنال»، ضمن ابراز نگرانی تلویحی از اقدام ترامپ گفت: «ارتش هیچ دستوری برای برخورد نظامی با نیروهای ایرانی دریافت نکرده و باید بگویم اقدام رئیس‌جمهور به معنای جنگ با ایران یا کشتن گروهی از ایرانی‌ها نیست. به هیچ وجه نیست.» دلایل این هم کاملا واضح است، آمریکا نمی‌تواند جان بیش از 200 هزار نیروی نظامی خود را که به صورت پراکنده در سه سوی مرزهای ایران قرار داشته و در هر جا در واقع در «محاصره مسلمانان انقلابی هوادار ایران» هستند، به خطر بیندازند همین مقدار هم که جلو آمده‌اند با وحشت فرماندهان ارتش آمریکا مواجه می‌باشند و همان‌طور که وال‌ استریت ژورنال نوشت این تعبیر خانم وندی شرمن- عنصر تندرو تیم مذاکره‌کننده آمریکا در دوره اوباما با ایران- را قبول دارند: «اقدام علیه سپاه، جان نیروهای نظامی‌مان را به خطر می‌اندازد به همین دلیل دولت باراک اوباما با این طرح که از سوی ایپک- مهم‌ترین نهاد تصمیم‌سازی یهودیان آمریکایی- ارائه و بر آن اصرار می‌شد، مخالفت کرده بود. این طرح در عمل برای بهبود شرایط ما در منطقه هیچ سودی ندارد.» بنابراین ماجرا اصلا امنیتی- نظامی نیست که عده‌ای در داخل و خارج راه افتاده و آن را مقدمه تنش نظامی بین آمریکا و ایران معرفی کرده‌اند.

هدف قرار دادن سپاه در این طرح صهیونیستی دقیقا ماهیت اقتصادی دارد. در واقع پس از آنکه عده‌ای ماه‌ها در داخل و خارج به صورت حساب شده و بعضی هم نادانسته روی نقش اقتصادی و سیاسی سپاه پاسداران تبلیغات کرده و سپاه پاسداران را مهم‌ترین عامل عبور جمهوری اسلامی از فتنه 88 و مهم‌ترین عامل بقای ساختار و زیربناهای اقتصادی ایران علیرغم آنکه سال‌هاست در زیر شدیدترین تحریم‌ها و به قول مقامات آمریکایی زیر بی‌سابقه‌ترین فشار و رژیم تحریم قرار دارد، معرفی کردند، ترامپ آمده و می‌گوید بسیار خوب من این مهم‌ترین عامل ثبات سیاسی و اقتصادی ایران را مستقیما مورد سوال قرار داده و از آن سلب هویت می‌کنم تا مهم‌ترین عامل بازدارنده ایران در مقابل تهاجم سیاسی و اقتصادی از صحنه خارج شود. حال جدای از اینکه خود این جمع‌بندی و توقعی که از آن دارند، احمقانه است، نشان می‌دهد که قراردادن سپاه پاسداران در لیست تروریزم در واقع یکی از برگ‌هایی است که در «تشدید فشارهای تحریمی» متوجه جمهوری اسلامی است و طبعا باید در ماه‌ها و هفته‌های آینده شاهد برگ‌های دیگری هم باشیم که البته در عمل به مقاومت بیشتر و پرنشاط‌تر ایران و شکست بیشتر آمریکا منجر می‌شود.

در اینجا به ژرفای سخن رهبری می‌رسیم که چند ماه پیش فرمودند:‌ «جنگ واقعی، جنگ اقتصادی و تحریم و گرفتن عرصه کار و فعالیت و فن‌آوری در کشور است... ما را به جنگ نظامی متوجه می‌کنند تا از این غفلت کنیم.» آمریکا با قراردادن سپاه در لیستی که خود سزاوار قرار گرفتن در صدر آن است، می‌خواهد به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بباوراند که ایران به سمت چالش‌های نظامی و ضعف امنیتی می‌رود، پس دست نگه دارید. کما اینکه حوادث حقیر تروریستی علیه نیروهای نظامی کشور در اهواز و جاده خاش نیز به همین منظور صورت گرفته است.

3- اگر پذیرفتیم که اقدام روز دوشنبه دولت آمریکا علیه سپاه، در واقع یک حلقه از زنجیره اقدامات اقتصادی و مالی علیه ملت و حاکمیت ایران است، ما هم متقابلا و با تاسی به توصیه امیرمومنان حضرت علی‌بن ابی‌طالب علیه‌السلام که فرمود: «رد‌الحجر من حیث جاء» باید در هدف‌گذاری به سمت این نوع اقدامات برویم. یعنی تهدیدات گسترده‌ای را علیه منافع اقتصادی آمریکا و شرکای آن به موقع اجرا درآوریم. بله آمریکا در حوزه امنیتی تهدید می‌کند و در حوزه اقتصادی اجرا می‌کند ما هم درحوزه امنیتی تهدید کنیم ولی عمل خود را متوجه لطمه‌زدن به منافع اقتصادی آمریکا و عوامل آن در منطقه کنیم.

هم اینک صدها شرکت پیمانکاری آمریکایی در کشورهای مختلف در منطقه ما با پشتیبانی نیروهای نظامی آمریکا و سفارت‌خانه‌هایی که به وسیله نظامیان آن اداره می‌شوند، مشغول فعالیت‌های گسترده و متنوع اقتصادی هستند. ما باید در یک نقشه راه مشخص و هدف‌گذاری حداکثر یک ساله، کلیه این فعالیت‌ها را متوقف کنیم و منفعت اقتصادی آمریکا را به صفر برسانیم. کار دیگر ما باید اقدام کارساز اقتصادی علیه مهم‌ترین عنصر منطقه‌ای وابسته به آمریکا یعنی عربستان باشد. رژیم سعودی ضمن آنکه فعلا گاو شیرده آمریکا و غرب است، «پاشنه آشیل» سیاست‌های ضدایرانی و ضداسلامی آمریکا در منطقه هم می‌باشد.

هم‌اینک وقت آن فرا رسیده است تا به سخن رئیس‌جمهور که چند ماه پیش بیان کرد و با صراحت گفت: اشکال‌تراشی بر سر راه اقتصاد ایران باعث توقف اقتصادی مزدوران آمریکا می‌شود، جنبه عملی بدهیم. سیاست ما باید مبنی بر صفر کردن صادرات نفت عربستان باشد و می‌دانیم که لااقل 75 درصد نفت سعودی از دریای سرخ می‌گذرد و طرف‌های اصلی این نفت صادراتی هم اروپایی‌ها یعنی مهم‌ترین شرکای آمریکا در اعمال تحریم‌های ضد ایرانی هستند این در حالی است که تنگه هرمز، محل صدور نفت به شرکای آسیایی ما که مخالف اقدامات ضدایرانی آمریکا هستند، می‌باشد و البته توقف صدور نفت از این تنگه، آسیبی هم به دولت‌های عربستان و امارات می‌زند که به نظر می‌آید آنان خود را برای چنین روزی آماده کرده‌اند.

توان ما در صفر کردن صادرات نفت عربستان، زمانی که سردار سلیمانی به حمایت از سخنان آن روز رئیس‌جمهور برخاست، فهمیده شد. همه می‌دانند نیروی قدس ماموریتی در تنگه هرمز ندارد و این خطاب با دریای سرخ و سواحل غربی عربستان تناسب دارد. بسیار خوب، زمان را از دست ندهیم و به اجرای برنامه به صفر رساندن صادرات نفت عربستان بپردازیم و به جایی برسانیم که در عمل اتفاقی بیفتد و طرف‌های اروپایی و عربی به طور واقعی و جدی دریابند، دنباله‌روی از سیاست‌های ضدایرانی برای آنان ضرر جدی دارد.

این نکته را هم در نظر داشته باشیم که به احتمال خیلی زیاد به محض آنکه بخش اول صادرات نفت سعودی متوقف شود، اروپایی‌ها و سعودی‌ها، رایزنی با محافل مؤثر آمریکایی نظیر کنگره آمریکا برای متوقف کردن اقدامات ضدایرانی را شروع می‌کنند و لابی‌ها در داخل آمریکا نیز به راه می‌افتند. باید اضافه کرد که برای اجرای طرح صفر کردن صادرات نفت عربستان نباید این بار را بر دوش نیروهای مقاومت هوادار ایران در منطقه گذاشت، نیازی به این نیست، ایران می‌تواند از شیوه‌های مؤثر امنیتی دیگر برای رسیدن به این منظور استفاده کند و در تجربه هم از این روش‌ها استفاده شده است یک نمونه آن اخراج نظامیان آمریکایی از عراق بود که طی آن نه از نیروهای نظامی ایران استفاده شد و نه گروه‌های مقاومت عراقی هوادار ایران به کار گرفته شدند.

در این میدان روز به روز عرصه امنیتی بر نیروهای آمریکایی تنگ‌تر شد و در عین حال روز به روز نفوذ سیاسی نیروهای عراقی متحد ایران در ساختار حاکمیتی این کشور گسترش یافت و در نهایت در یک دوره چهارساله، حضور نظامی آمریکا در عراق به صفر رسید. ایران باید تصمیم بگیرد نباید به آمریکا اجازه دهیم هر از چند هفته یک برگ جدید ضدایرانی- ولو اینکه آثار عملی آن کم باشد- رو کند. این روند باید متوقف شود. ما با ابتکار عمل می‌توانیم این روند را بدون آنکه کشور را درگیر هزینه‌های امنیتی نمائیم، متوقف کنیم. بسم‌الله، شروع کنیم، صدور نفت رژیم سعودی باید صفر شود. یک سال وقت داریم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


هاشمی
Iran, Islamic Republic of
با تمام توان به جنگ با ما برخاسته اند و بیش از این در توانشان نبوده که انجام دهند
و ما هم باید با تمام توان به جنگ با آنها برویم
آمریکا و عرب توان ادامه جنگی همه جانبه و دراز مدت دور از مرزهای خود را ندارند
لذا این کار می تواند بازدارنده باشد و آنها را بر سر عقل آورد که با ایران کنار بیایند
Iran, Islamic Republic of
...
هاشمی: اصلاح کامنت
Iran, Islamic Republic of
در سطر چهارم
" آمریکا وغرب توان ادامه ..." صحیح است
Iran, Islamic Republic of
بنده در اظهار نظری که در مورد قراردادن نام سپاه در گروه تروریستی نوشتم مواردی را اعلام کردم که مجددا به برخی اشاره میکنم: نقطه ضعف سپاه و نظام انقلاب اسلامی این است که اهرم های فشار مالی بانکی و بین المللی برای مقابله متقابل در دست ندارد و نقطه قوت فعلی سپاه فقط اسلحه با تکنولوژی کمتر از غرب و گروه های مسلح وفادار به نظام در منطقه است لذا با یک محاسبه عقلایی و به دور از احساسات و ملی گرایی متوجه ضرر و زیان هرگونه اقدام نظامی بر علیه هر متحد آمریکا و غرب در منطقه را متوجه میشویم اما اینکه بخواهیم صادرات نفت کشور عربستان یا هر کشور عربی را صفر کنیم یک کار نشدنی است و در نهایت با شلیک چند موشک به تهران جام زهر دیگری را به ما تحمیل می کنند.
مسلم
Iran, Islamic Republic of
سلام
عزیز مگه سر کلاسه که مثل بچه ها با موشک کاغذی به میز بغلیشون بزنن
آخه یکم نگاه به واقعیت هم چیزه خوبیه
Iran, Islamic Republic of
دقیقاٌ با پرتاب چند موشک به تهران و مراکز مهم اقتصادی باید تمام شروطشان را بپذیریم
Iran, Islamic Republic of
فقط بگويند ميخواهند چند ترقه در تهران در كنند سوراخ موشي ميشود صد ميليارد تومان
شهروند
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
دوره ی شما وا داده ها در حال اتمام است
رسول مشهدي
Iran, Islamic Republic of
جناب هاشمي چه عطشي براي جنگ داري؟
آيا تاكنون جنگ را با تمامي خشونتهايش از نزديك لمس كرده اي؟
چرا جوگير فضاي احساسي شده اي؟
بگذار مسئولين كشوري و لشگري در آرامش پاسخ سياسي مناسبي به امريكا بدهند.
مگر وضعيت بين ما و امريكا در حالت جنگ است؟
رضا
Iran, Islamic Republic of
برادر جان کلمه جنگ یک کلمه ی کلی است ما در جاهایی توانایی مقابله با دشمن به روش خودمون رو داریم که بهش میگیم جنگ ولی نه جنگ با تفنگ و گلوله
دفاع هم همینطور است و ما باید با عملیاتهای پیش دستانه محاسباتشون رو بهم بزنیم
پرتاب ماهواره به فضا ، پیشبرد تحقیقات هسته ای ، ایجاد سیاست های موازنه ای و فعال کردن پیمانهای منطقه ای و فرا منطقه ای و...
مثلأ اثر پرتاب موشک به اسرائیل به اندازه دادن یه ترقه به فلسطینیا است .
مشهدی
United Arab Emirates
بحث بر سر روش بازدارنگی دشمن از ادامه دشمنی است
بنده معتقدم با این روش می توان دشمن را واداشت تا قواعد بازی را رعایت کند....
هاشمی
United Arab Emirates
جناب مشهدی
ببخشید کامنت فوق را در جواب شما نوشتم
اشتباها نام شما را به جای نام خودم تایپ کردم
عذرخواهی می کنم
هاشمی
United Arab Emirates
آقای مشهدی
مگر اشغال لانه جاسوسی آمریکا در سال ۵۸ با دیپلماسی و پس از ۴۴۴روز حل نشد ؟
آیا آمریکا توانست از طریق نظامی آن مشکل را حل کند
با اینکه جمهوری اسلامی در آن زمان قدرتی نداشت و تثبیت نشده بود و قدرت آن روز با الان قابل مقایسه نیست
اگر کمی از روشهای تهدید نظامی استفاده کنیم بدون جنگ خواسته ما تامین می گردد
Iran, Islamic Republic of
تمام توان ما چند روز طول میکشه؟
تمام توان اونا چقدره؟
محاسبه این موارد خیلی ساده است. البته رجز خوندن برای مصرف داخلی بد نیست اما بیشتر ازاون کاربردی نداره
مسلم
Iran, Islamic Republic of
برادر مگه شما از موجودی زاغه مهمات اطلاع داری؟....
Iran, Islamic Republic of
اگر تو می ترسی پاسپورت بی اعتبارت رو بردار و فرار کن کشور مال ما با جنگ و صلحش . انهایی باید بترسند که چیرزی برای از دست دادن دارند
هاشمی
United Arab Emirates
....
Romania
شما توی یه سیل ساده چپیدین توی گل و لای اونوقت میخاین صادرات نفت سعودیها را صفر کنین. برو عمو بذار باد بیاد
سرور
Iran, Islamic Republic of

توی امریکا یک طوفان کاترینا در تنها دو ایالت آمد کاخ سفید بدبخت شد آن وقت اینقدر وطن فروش و بیچاره هستی که به خاطر سیل گسترده در 5 استان کشورمان نمک می ریزی! حتما ایرانی نیستی.
Iran, Islamic Republic of
ما که وطن فروشیم هیچی نداریم توی این مملکت و توی فقر دست و پا میزنیم....
Iran, Islamic Republic of
من و شما وطن فروش نیستیم بلکه انهایی هستند که ادعای حل مشکلات را کردند و بعد زدنند زیرش که ما نبودیم
Iran, Islamic Republic of
وطن فروش انهايي هستند كه با دلار فراوان مفت پا برهنگان اين مملكت دو تابعيتي گرفتند...
Iran, Islamic Republic of
...
بابائی
Iran, Islamic Republic of
دولتمردان آمریکا جنایتکارشماره یک باید خیلی احمق باشند که نمی‌دانند سپاه پاسداران در ایران فقط در یک سازمان اداری، نظامی و حکومتی خلاصه نمی‌شود. همه ایرانیان خود را پاسدار اصول و ارزش‌های نظام و کشور می‌دانند و در این زمینه احساس مسئولیت می‌کنند
سعید۱۱۰
Iran, Islamic Republic of
...
بابائی
Iran, Islamic Republic of
به رغم تروریست خواندن سپاه‌پاسداران توسط آمریکا باز یک عده در داخل کشور هستند که کاملا از غربی‌ها دل نبریده‌ و دست برنداشته‌اند و از مذاکره با آمریکا دم می‌زنند! عرض می‌کنیم آمریکا باید چه کار دیگری انجام بدهد که این جماعت ساده‌لوح بیدار بشوند؟
علی آقا
Iran, Islamic Republic of
...
بابائی
Iran, Islamic Republic of
نظامیان آمریکا برای عبور از تنگه هرمز چگونه می‌خواهند از سپاه پاسداران ما ایرانیان که آنها را تروریست خوانده‌اند اجازه عبور دریافت کنند؟ حماقت آمریکا و آمریکایی‌ها حد و حساب ندارد!
Iran, Islamic Republic of
عزیز دلم اون باراک بود که اجازه میداد با نظامیای امریکایی گرگم به هوا بازی کنید. این دونالده یعنی یه گرگ رذل واقعی که نه جون سربازای امریکایی براش مهمه نه از کشت و کشتار میترسه. برجام را هم که پاره کرد ریخت دور. برای تست هم شده یه کوچولو سر به سر سربازاشون بذارین تا ترامپ به کام دلش برسه و انبارهای عظیم مهمات دپو شده ارتش یو اس آ را روی سر ما خالی کنه. التماس دعا
Iran, Islamic Republic of
پیداست خیلی ترسیدی !!!
Iran, Islamic Republic of
...
United Arab Emirates
دونالدتون هم هیچ غلطی نمی تونه بکنه
حالا می بینی!
بابائی
Iran, Islamic Republic of
نسرین ستوده چه خدمتی به غرب به ویژه فرانسه و ایتالیا کرده بود که به عنوان شهروند پذیرفته شد و از جمهوری اسلامی خواستند هرچه سریعتر آزاد شود؟! این قماش افراد آیا جز خیانت به وطن، کارنامه‌ای دارند؟!
Iran, Islamic Republic of
دست ارتش در دست سپاه است/ آمریکا امنیت نیروهایش را به خطر انداخت
Iran, Islamic Republic of
آمریکایی‌ها بدانند که با اقدام علیه سپاه خود زنی کردند زیرا امنیت نیروهای خود بخصوص نیروهای «سنتکام» را برای همیشه به خطر انداختند.
Iran, Islamic Republic of
کدام کشورها تامین کننده مالی تروریسم، القاعده، طالبان، گروهک تروریستی منافقین، داعش، مخالفان سوریه و گروه های تروریستی هستند؟‌ عربستان سعودی، امارات، بحرین، اردن، اسرائیل، کشورهای اروپایی به سرکردگی آمریکا جنایتکار با نظارت سازمان ملل های بین المللی!
Iran, Islamic Republic of
تروریستی اعلام کردن سپاه، برای آمریکایی ها جنایتکارشماره یک گران تمام می شود.
اوس غلام
Iran, Islamic Republic of
خب چطورى داداش سعدالله ؟! چرا توضيح ندادى ؟! البته خيلى ها موافقند كه نبايد دست روى دست گذاشت و نظاره گر بود اما بايد حساب شده و با برنامه ريزى باشه
Iran, Islamic Republic of
جنگ بسه ما کم شهید دادیم برا خانواده شهدا سخته اینقدر بیکار تو خانواده دارن مخصوصا شهدا مجرد
نه بابا
Iran, Islamic Republic of
درود بر روزنامه کیهان که کشور ما را یک ابرقدرت با توان چند ابرقدرت جهانی میبیند که کارهای محیرالعقولی میتواند انجام دهد و هیچ کس هم نتواند در برابرش مقاومت کند
واقعا درود و صد بدرود بر تیم نویسندگان شخمی تخیلی تحت لوای سردار قلم
سیل زده اهوازی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
بچه که بودم یک بار با بچه های یک محله دیگه دعوام شد و کتک مفصلی نوش جان کردم. بلافاصله اومدم خونه و به بابام گفتم باید همه بچه های اون محله را بزنی و باباهاشون را هم بزنی و نگذاری از کوچه ما رد بشن و از بقالی محله مون خرید کنن. بابام هم که یک کارگر بی بضاعت بود و همیشه هشتش گرو نه اش بود برای دلداری من کلی رجز خوند که آره چنین و چنان مبکنم اما هیچ وقت عملا کاری نکرد! حالا این مطلب منو یاد همون جریان انداخت.... این گفته ها خوبه اما فقط مصرف داخلی صرفا جناح موافقی داره و نه باعث ترس دشمنان میشه و نه اکثریت مردم زیر خط فقر کشورمون را تهییج میکنه اما یقین دارم که خود این حضرات کلی از خوندن چندباره مطلبشون سرکیف میشن
Iran, Islamic Republic of
شما که دارین به صفر میرسونین بی زحمت سر راه صادرات نفت امارات و بحرین را هم قطع کنین تا حالمون بهتر بشه, والله بخدا
Iran, Islamic Republic of
شرمنده
خواستم بدونم کسانی که در راه قطع صادرات نفتی عربستان کشته بشن را قراره چه بنامیم؟؟!
یعنی مدافع چی حساب میشن این عزیزان
Iran, Islamic Republic of
خیلی نیاز به فشار آوردن به ذهنت نیست؛
هر کسی برای دفاع از کیان این مملکت اسلامی و در راه دفاع از حکومت اسلامی جانش را فدا کند، شهید است.
...
Iran, Islamic Republic of
کیان این مملکت اسلامی را باید در ستیز با یه مملکت اسلامی دیگه به دست بیاریم؟ این دیگه از اون حرفاست....
United Arab Emirates
نه
باید هر چه به سرمون آوردن تحمل کنیم و بگیم حق با شماست
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اکثریت ملت تبدیل شدن به امریکا. یعنی وقتی میرن بازار, هیچ غلطی نمیتونن بکنن. آن وقت شما میخوای با عربستان هم دربیفتی
Iran, Islamic Republic of
بازار كه خوبه جنس چند برابر شده مسكن 15 برابر شده كاش سيل اين مسكن ها را نابود ميكرد همه راحت ميشدند يك وزارت صدقه هم درست ميكرديم
Iran, Islamic Republic of
خداروشکر تصمیم گیرندگان جنگ این افرادنیستند و این قضیه بادرایت رهبری مدیریت می شود و گرنه نویسندگان این مقاله و کیهانیان دلسوز مردم و کشورنیستند
Iran, Islamic Republic of
تحلیل متین و مناسبی بود که به نظر مخاطب اصلی آن برخی رسانه ها مانند کیهان، فارس، اعتماد و ... هستند که متاسفانه با بی درایتی انسجام ایجاد شده در گروههای سباسی کشور را ضمن به سخره گرفتن، متزلزل می کنند.
Iran, Islamic Republic of
اگر بتوانید که خوب است
Iran, Islamic Republic of
من که این کار را در توان ژنرال نفتی کشور نمی بینم که بتواند
Iran, Islamic Republic of
اقا راه کارش را هم بگویید تا بیشتر باور کنیم
Iran, Islamic Republic of
اگر احمدی نژادی ها بودند آسمان و ریسمان می کردند بعد می گفتند یاد آنزمان بخیر و شجاعت فلان و بهمان !!
Iran, Islamic Republic of
اصلا نیازی به آسمان ریسمان کردن نداره که .
جناب خاتمی سال 1998 به سازمان ملل پشنهاد کرد سالی را به عنوان گفتگوی تمدن ها نامگذاری کنند .سال 2001 تعیین شد. سال 2000 شوآف برج های دوقلو اجرا شد و بعدش هم حمله به افغانستان ؛ دولت جناب خاتمی هم همکاری کاملی از خودش نشان داد. اما جرج بوش ایران رو جزو محور شرارت اعلام کرد و تهدید به حمله نظامی و حتی حمله اتمی . سال 2003 هم به عراق حمله شد. بعد هم پرونده هسته ای ایران رو علم کردند. نامه محرمانه 2003 هم تاثیری نداشت.
2005 یه دولت دیگه توی ایران اومد سرکار و ورق برگشت؛ جرج بوش در پی پیشنهاد البرادعی، قبول کرد درباره تمام مسائل بین ایران و آمریکا مذاکره کند(مصاحبه روحانی با خبرآنلاین - سایت دیپلماسی ایرانی : 20 اردیبهشت 91). بعدش هم دیگه معلومه که چی شد ؛ تا قضایای 88 و پیغام های اینور به باراک که : آقا! تحریم ها رو شدیدش کنید!!!
اینا دیگه تاریخه ؛ چه احمدی نژادی باشی؛ چه اصلاح طلب و اصولگرا و اعتدالی و غیره!
Iran, Islamic Republic of
شما درک و فهمتون از توانایی همین وضعیت فعلی مملکت
Iran, Islamic Republic of
سعدالله زارعی هم خیلی فرقی با حسین شریعتمداری نمی کند...!!!!
مردم
Iran, Islamic Republic of
برنامه بسیار خوبی است، با فشار بر اقتصاد اروپا می توان بر فشار روی کشور کم نمود. همین راه را بروید صادرات نفت عربستان صفر باید شود. اقدام متقابل سبب می شود در جنگ شکست نخوری.
Iran, Islamic Republic of
بیشتر به طنز وجک شبیه است، یعنی اروپا و آمریکا دست روی دست می گذارند که صادرات نفت عربستان به صفر برسد.
چه تحلیل آبکی و بی محتوایی
سید محسن خط شکن
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
چهان نیوزیها خدا ازتان نگذرد ! چرا عکس ننگین جرثومه فساد و فضاحت عربستانی را در کنار عبد صالح خدا قرار داده اید . تا کی لایشعرون.
علی قزوینی
Iran, Islamic Republic of
امریکا کمر به نابودی ما با پول عربستان بسته است . و چهل سال است عربستان به شیوه نفاق و رو درو هر نوع جنایت را علیه ما انجام داده .ما باید با حربه خودشان یعنی صادرات نفت انها رو به صفر برسانیم .یادمان باشد عمان با زیرکی در حال زدن کانال برا دور زدن تنگه هرمز هم هست؟!!
Iran, Islamic Republic of
حرف درست ومنطقی است با یاری خدا شروع کنید وا.ز هیچ چیز نترسید وبا بزدلان غرب زده هم مشورت نکنید
United Arab Emirates
یک راه حل بیشتر نداریم همه اموربایددست یک نفرباشدواوبایدپاسخگوباشدبا این اوضاع نابسامان وضعیت بدتر می‌شود.
United Kingdom
مهمترین بخش سخنان استاد زارعی این است که گفته بعد اینکه عده ای در داخل ماه ها در مورد نقش اقتصادی سپاه تبلیغات و بزرگنمایی کردند ... مقامات احمق آمریکا نیز این اراجیف را باور کردند ! و شروع به تحریم سپاه کردند کما اینکه تحریمهای جدید غرب در سال 89 نیز پس از فتنه سال 88 و به پیشنهاد علنی سران فتنه سیز آغاز شد پس ما باید در داخل به این نکته هم توجه کنیم که مشکل بزرگی در داخل با این جماعت داریم که متاسفانه همیشه به آن کم توجهی می شود. درک و شعور مقامات آمریکایی را ببینید که حرف و تبلیغات این جماعت را باور می کنند !