سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - 22 Oct 2019
 
۰

اما و اگرهای اکران نوروزی سینماها

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۶
کیوان امجدیان: اکران نوروزی سینماها یک امتیاز است و نباید رانتی باشد.
اما و اگرهای اکران نوروزی سینماها
به گزارش جهان نيوز، برنامه شهر فرنگ شبکه خبر با موضوع اکران نوروزی سینما با حضور کیوان امجدیان و سید ضیا هاشمی برگزار شد.

در این برنامه کیوان امجدیان گفت: سهم خواهی و رانت در اکران نوروزی سینماها بیداد می‌کند.

امجدیان افزود: در فیلم های امسال نوروزی، چینش اکران به گونه ای است که فیلم های فرهنگی ما قربانی می شود.فیلم درخشانی مثل تختی یا حتی متری شیش و نیم و زندانیها که ممکن است قربانی وضعیت اکران و مافیای سینما شوند باید توسط رسانه ها و ازجمله صداوسیما حمایت شوند.

وی گفت: جای ارائه فیلم های فرهنگی و هویتی نباید در اکران نوروزی خالی باشد و چربش نباید به سود فیلم های کمدی باشد.

امجدیان افزود: اینکه هر دفتری یک سهم در اکران نوروزی داشته باشد، خوشایند است اما این سهم دور زده می شود و در پخش رابطه استثمار گونه ای به وجود می‌آید.
وی گفت: سینمای ایران دارد تبدیل می شود به یک پخش بزرگ با اقمارهایی که به صورت غیرمستقیم وابسته به همان پخش بزرگ هستند. در نتیجه عوامل سینما باید به تمام خواسته های او گردن بگذارند.

به گفته وی ظاهرا ژن خوب در پخش هم به وجود آمده و دختر و پسر و برادرزاده فلان و بهمان پخش کننده ها نیز وارد گود شده اند.

وی ضمن انتقاد از چینش اکران گفت: چرا باید آقای سرتیپی که سخنگوی شورای عالی اکران است و روی کیک تولدش مینویسند پدرخوانده سینما، اینجا هم فیلمی را که خودش تهیه کرده بگذارد به عنوان اکران نوروز. یا چرا به فیلم  آقای محمدی که پدرش تهیه کننده بزرگواری است که یک پردیس بزرگ راه انداخته و قدرتمند است و با همان پخش‌های موجود فیلمهای پسرش را پوشش می‌دهد امکان استفاده از اکران را می‌دهند.


امجدیان درباره مقید نبودن به قوانین گفت: این آیین نامه شاید دولتی ترین و غیرصنفی ترین آیین نامه چند سال اخیر باشد. متاسفانه با وجود تلاشی که آقای داروغه زاده داشت حتی اجازه ندادند شورا به اصولی ترین قواعدی که اعلام شده بود پایبند بماند.ما اینهمه میگوییم چرا فیلمها حاضر نیستند با حضور در جشنواره،مورد نقد قرار بگیرند اما از آنطرف به فیلمهایی که اصلا جشنواره برایشان مهم نبوده یا به هردلیل در آن شرکت نکرده اند جایزه اکران نوروزی میدهیم؟!!

 ضیا هاشمی - تهیه کننده سینما در برنامه شهر فرنگ گفت: باید سهم خواهی و رانت را در سینما با تغییرات جدی، کم کنیم.

وی افزود: چیدمان فیلم ها نباید به یکدیگر آسیب بزنند.

 ضیا هاشمی گفت: تصمیم گیری اگر صنفی باشد بهتر است و در مقابل فشارها آسیب پذیر نیست.

وی گفت: قانون ضد انحصار نوشته شده است و اگر مشکلاتش برطرف شود؛ می تواند بسیاری از مشکلات سینما را حل کند.


هاشمی درباره افزایش قیمت سینما گفت: افزایش چشمگیری نخواهیم داشت اما در برخی پردیس ها شاید با محاسبه ارزش افزوده به بیست هزار تومان برسد.

منبع:تسنیم
کد مطلب: 678070
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *