دوشنبه ۵ فروردين ۱۳۹۸ - 25 Mar 2019
 
۰

اتمام آبگیری دریاچه خلیج فارس

چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۹
سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، از اتمام فرآیند آبگیری دریاچه شهدای خلیج فارس خبر داد.
اتمام آبگیری دریاچه خلیج فارس
به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، صفا صبوری دیلمی با بیان آنکه آبگیری دریاچه شهدای خلیج فارس از رودخانه کن، متعاقب توافق مدیریت شهری پایتخت با شرکت آب منطقه ای استان تهران، از بیستم دی ماه سال جاری آغاز شد و تا بیستم اسفندماه ادامه داشت، افزود: امسال فرآیند آبگیری دریاچه ۱۴۰ هکتاری غرب پایتخت به موقع آغاز شد و در بهترین مقطع زمانی صورت پذیرفت؛ از این رو بر خلاف ۲ سال گذشته، تمام آب ورودی از رودخانه کن، قبل از ورود به مخزن دریاچه تصفیه شد.

مهندس صبوری آبگیری به موقع دریاچه و تصفیه کل حجم آب ورودی را زمینه ساز ایجاد یک محیط اکولوژیکی مناسب و استاندارد توصیف و اضافه کرد: این امر کمک خواهد کرد تا مقطع زمانی مربوط به بازچرخانی آب از طریق ایستگاه پمپاژ و تصفیه آب در تصفیه خانه تقلیل یافته و مواد شیمیایی مصرفی به منظور حذف فسفر نیز به شکل محسوسی کاهش یابد؛ مواردی که بدون شک سبب کاهش هزینه های مربوط به بهبود کیفیت آب دریاچه خواهد شد.

به گفته سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، امسال حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب آب پس از طی مراحل تصفیه، وارد مخزن دریاچه شهدای خلیج فارس شده و در نتیجه ۱۲۶ سانتیمتر به تراز آب دریاچه افزوده شده است. به این ترتیب تراز آب دریاچه شهدای خلیج فارس هم اکنون در سطح مطلوب قرار دارد.

گفتنی است طی فرآیند آبگیری دریاچه شهدای خلیج فارس، آب رودخانه کن در مقاطعی که دچار شرایط سیلابی نبوده و مورد استفاده اراضی پایین دست نیز نمی باشد، به تصفیه‌خانه دریاچه هدایت می شود. این تصفیه خانه قادر است با ظرفیت ۴۰۰ لیتر بر ثانیه، آب رودخانه کن را از کدورت و فسفر پاک کرده و در سایر ماه‌های سال نیز با پشتیبانی سیستم بازچرخانی آب، به بهبود کیفیت آب دریاچه بپردازد.
کد مطلب: 677751
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *