سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 23 Apr 2019
 
۴
۳۲

رفتارهای مهناز افشار، چه تفاوتی با مسیح‌علی‌نژاد دارد؟

دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۲
باید منتظر ماند و دید دستگاه‌های نظارتی به انتشار این عکس توسط مهناز افشار چه واکنشی نشان خواهند داد؟ آیا امر بر سلبریتی‌ها مشتبه شده که فراتر از قانون هستند؟
به گزارش جهان نيوز، فیلم‌های سینمایی که مهناز افشار در سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر امسال بازی کرد، علی رغم اینکه نقش‌های متفاوت و تأثیرگذاری به او واگذار شد، اما افشار در متوسط‌ترین شکل ممکن آنان را ارائه کرد و از دریافت سیمرغ جشنواره بازماند، هر چند که همسرش، ادعای دیگری دارد.

اگر فیلم «متروپل» مسعود کیمیایی را دوباره مرور کنیم، در خط اصلی روایت فیلم، خاتون (مهناز افشار) وارد یک سالن قدیمی سینما به نام متروپل می‌شود و با سر و صورتی خونین، در گوشه‌ای از سالن به ستونی تکیه می‌دهد که از قضا ستون پشت سر افشار نقش پررنگی‌تر ازاین بازیگر در فیلم متروپل دارد. درواقع همین بازیگران بسیار معمولی و پر هیاهو هستند که در این سال‌ها باعث افت کیفیت سینمای بزرگانی چون کیمیایی شدند.

پرده اول
اما پس از آنکه بازیگر بی‌حاشیه‌ای همچون الناز شاکر دوست، که از هیاهو و پروپاگاندای مجازی فاصله دارد، موفق شد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را کسب کند و برای دومین سال پیاپی مهناز افشار در یک رقابت مهم سینمایی ناکام ماند، مشخص بود که این ناکامی در فضای مجازی بروز پیدا می‌کند.
توییت همسر افشار، پس از جشنواره فیلم فجر نشان می‌دهد، برخی از این چهره‌های نه چندان هنرمند و وابستگان آن‌ها، از هر فضایی برای جبران ناکامی‌های خود استفاده می‌کنند. آیا یک پایگاه خبری و یک خبرگزاری حق انعکاس، بازی هنرمندانه الناز شاکر دوست را در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر ندارند؟ اگر از بازیگر بی‌حاشیه‌ای که کارش را به درستی در یک فیلم ارزشمند انجام داده، حمایتی شود، آنرا می‌توان سیاسی تفسیر کرد و با جریان دیگری قیاس نمود؟
 

با این پیش‌فرض‌ها تبلیغ غیرقانونی نالوکسان توسط مهناز افشار، قبل از جشنواره فیلم فجر به خواست داریوش اقبالی (خواننده خارج نشین)، برای در معرض توجه قرار گرفتن، برای نزدیکتر شدن به سیمرغ جشنواره سی و هفتم نیست؟! اما قضاوت سینمایی و عادلانه داوران جشنواره سی‌و هفتم، مسیر هر سناریوی غیر سینمایی را برای دریافت سیمرغ توسط افشار مسدود کرد.

افشار نمی‌تواند سرخوردگی خود را از جشنواره فیلم فجر کتمان کند و در آخرین توییتش با مضمون "تجربه شخصی" ناکامی خود را در جشنواره فیلم فجر با واکنش معکوس نشان می‌دهد. او در این توییت می‌نویسد: عمیقاً باور پیدا کردم آدمی باید به آنچه اعتقاد دارد عمل کند حتی اگر به خاطر آن مورد نقد یا حمله قرار گیرد و حتی برای آن تاوان دهد. امروز در ابتدای دهه‌ی پنجم زندگی دیگر برای سوت و کف هیچ فرد و جریانی چیزی نمی‌گویم یا کاری نمی‌کنم.

سناریوی دوم
پس ناکامی در فجر، با توجه به واکنشی‌بودن این بازیگر در فضای مجازی، حدس انتشار پست‌های شاذ مرز شکن بسیار محتمل بود. یکی از ترفندهای مشهور سلبریتی‌ها این است که یکی از آنان از قانون تخطی کند و دیگران به حمایت از او برخیزند. این روش و شیوه عملیات مهندسی آنان، طی چهار سال اخیر بوده است. روایت فرهادی مجیدی و برخورد او با پلیس راه تبدیل به سوژه داغی برای سلبریتی‌ها شد و مهناز افشار به صورت طبیعی به این اتفاق، طبق همان فرمول عملیات روانی سلبریتی‌ها واکنش نشان داد.

اما بر خلاف دفعات قبل، افکار عمومی اینبار به جای حمایت، به فرهادی مجیدی تاخت و از سوی دیگر، سلبریتی‌ها منتظر بودند که رسانه‌های خارج از کشور به این رویداد واکنش نشان دهند و از یک برخورد پلیسی و کاملاً قانونی، پرونده‌ای سیاسی و هزینه ساز بسازنند.

اما در کمال تعجب، بی‌بی‌سی فارسی، روز شنبه ۱۰ دی ماه در برنامه شصت دقیقه به این اتفاق واکنش نشان داد و حدود ۱۵ دقیقه کارشناسان و گزارشگران این برنامه با نمایش نمونه‌های فرنگی، واکنش فرهادی مجیدی به پلیس را غیر مستقیم محکوم کردند و اینبار هم مهناز افشار و سایر همفکرانش تیرشان به سنگ خورد و در فضای مجازی حتی هواداران استقلالی مجیدی، از او حمایت نکردند.مهناز افشار پای در راهی سخت نهاده است، راهی که تا متحمل هزینه‌های سنگین قانونی نشود، دست از این اقدامات مجازی خود برنخواهد داشت. همانطور که اشاره شد، واکنش فرهاد مجیدی به پلیس راهور یک عمل غیرقانونی است و توسط افکار عمومی ملامت می‌شود. مهناز افشار که در حمایت از عمل غیرقانونی مجیدی کارت باطلی را رو کرد، به فاصله چند روز بعد، دست به عمل غیرقانونی مشابهی می‌زند و پرتره احسان شعبانی از خودش را، بدون حجاب عرفی، در صفحه اینستاگرامش منتشر می‌کند. آیا اینکار را نمی‌توان تشویق اذهان عمومی به برداشتن حجاب رسمی برشمرد؟ اگر انتشار این پرتره، مصداق چنین عمل مجرمانه‌ای نیست، پس تفاوت مسیح‌علی‌نژاد با مهناز افشار در چیست؟

باید منتظر ماند و دید دستگاه‌های نظارتی به انتشار این عکس توسط مهناز افشار چه واکنشی نشان خواهند داد؟ آیا امر بر سلبریتی‌ها مشتبه شده که فراتر از قانون هستند؟

منبع: مشرق
کد مطلب: 675788
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


سید
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
در حق پوشش هیچ اجباری نیست . خداوند در پذیرفتن دینش اجبار نزاشته چه برسه به حجاب .
Iran, Islamic Republic of
پروفسور! او مدعی مسلمانی است، پس اگر مسلمانی را پذیرفته معنایش این است که قوانین آنرا نیز پذیرفته..

ضمنا سعی کن روی دیکته‌ات هم بیشتر کار کنی...
تا اینجا -2- شدی😉
United States
حجاب اگر در اسلام اجباری بود در کل ملل مسلمان اجباری بود....!!!!
Iran, Islamic Republic of
برو بقیه لا اکراه فی دین را بخوان بعد بیا اظهار دین شناسی کن ....آیه های تکوینی را بفهم ...اون آیه که می فرماید (درقیامت )دین غیر از اسلام از کسی پذیرفته نیست را هم ببین ...
Iran, Islamic Republic of
یاسین رامین !!از شیر خشک ها چه خبر خوب سودکرد؟
یا ایها النبی قل لازواجک و بناتک و نساء المؤمنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلا یؤذین و کان الله غفوراً رحیما (احزاب، 35)
ای پیامبر! به همسرانت و دخترانت و همه زنان مؤمن بگو که فرو اندازند بر خود، از جمله چادرهایشان را! این کمترین کاری است که باید انجام دهند تا به پاکدامنی شناخته شوند؛ پس مورد اذیت و آزار قرار نگیرند ....
Iran, Islamic Republic of
بالاخره دینی یا غیر دینی قانون کشوره و مثل دیگر قوانین ملزم به رعایت
Iran, Islamic Republic of
شب اول قبرت معلوم میشه که اجبار گذاشته یا نه!
Iran, Islamic Republic of
عمیقاً باور پیدا کردم آدمی باید به آنچه اعتقاد دارد عمل کند حتی اگر به خاطر آن مورد نقد یا حمله قرار گیرد و حتی برای آن تاوان دهد. امروز در ابتدای دهه‌ی پنجم زندگی دیگر برای سوت و کف هیچ فرد و جریانی چیزی نمی‌گویم یا کاری نمی‌کنم........... این خانوم خوب در این سینما وکشور ،از منافع سوبسیدهای دولت به سینما ،سیر شده وبعد از سر سیری بازیهای روشنفکری در میاره.اونم در دهه پنجاه که دیگه میشه ،پیری ومعرکه گیری!
Iran, Islamic Republic of
...
سید
...
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
ای کاش غربزده های پر ادعا حداقل در احترام به قانون مثل غربی ها عمل کنند. یکی از خصلت های مشهور غربی ها اینه که به قانون کشورشان احترام میذارن. اما مدعیان ژست بگیر کشور ما فقط ادعا دارن
Iran, Islamic Republic of
آدم های بی فرهنگ و بی تمدن قانون گریز در گوشه کنار کشور هستن دیگه
123
Iran, Islamic Republic of
آره دیگه این خانومه شده لوگوی جهان نیوز
به چه دام فریبی افتادی جهان!!!!
Canada
فرق زیادی نداره فقط علینژاد ساکن آمریکاست ....!
حاجر
United Arab Emirates
...
موش تنها
Iran, Islamic Republic of
دستگاه‌های نظارتی هاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهااااهههههههه
Iran, Islamic Republic of
امام على عليه السلام فرمود: اى صاحبان چاره ‏ها و انديشه ‏ها و فهم و خبرها! مرگ پدران را به ياد آوريد. زودا كه جانها گرفته شود و پيكرها برهنه گردد و ميراثها بخش شود و تو اى عشوه‏ گرِ شكوهمندِ زيباروى، به سر منزلى ژوليده و جايگاهى غبار گرفته روانه شوى و در لحد خويش بر گونه‏ ات خوابانده شوى؛ در منزلى كه ديدار كنندگانش اندكند و كارگرانش خسته و دلتنگ، تا آن گاه كه از گورها به در آيى و به هامون محشر فرستاده شوى.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
پيامبر اسلام در حديثى، در باره نشانه‏ هاى آخر الزمان مى‏ فرمايد: در آخر الزمان و نزديك قيامت كه بدترين زمان‏ها است، زن‏هايى ظاهر مى‏شوند بدون حجاب، و برهنه، در حالى كه زينت‏هاى خود را آشكار مى‏سازند، از دين خارج، داخل در فتنه‏ ها مى‏شوند، تمايل به شهوات دارند، به سوى لذّات در شتاب‏اند، براى محرمات حرمتى قائل نيستند و در جهنّم جاويد خواهند ماند (كتاب من لا يحضره الفقيه، ج 3، ص 390).
United States
....
Iran, Islamic Republic of
نگاه هیز مردان و نشون میده چه با روسری چه بی روسری زن و هرمدل بخوان تصور میکنند حالا این و چرا میبینید اکثر بازیگران این مدلی عکس دارن این بدبخت و ولش نمیکنید؟
تاسف
Iran, Islamic Republic of
کسی که از نگاه هیز پروا داشته باشه روسری شو میکشه جلو همه بازیگرا عکس بی حجاب منتشر نمیکنن اگرم همه شون اینجوری باشن جوسازی دروغی سیاسی شون تا این حد نیس
Iran, Islamic Republic of
اینها بی هنرانی هستند که خودشان را فوق قانون می دانن...
Iran, Islamic Republic of
عقده خود کم بینی.
Iran, Islamic Republic of
فرق این دو در این است که اولی نان نمک این انقلاب را می خورد و توهم
می زند و دومی نان نمک دشمنان انقلاب را در آنور آب می خورد وخیانت می کند وجه مشترکشان هم خود شیفتگی وتوهم بیش از اندازه است
سلام
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
شما که ادعای دین داری و ولایتمداری دارید چرا عکس بی حجاب او را نشر داده آید ؟!؟!؟!
Iran, Islamic Republic of
...
ئ
Iran, Islamic Republic of
دراین دنیا مزرعه الاخره باید ثواب-صواب وامانت دارخون شهدا باشیم چرا خانم مهناز افشار هنوز خانم ومادر واقعی آنچه که مادرمان حضرت الزهرائ س فرمودند نمیشود وووو..... هرچه...... میخواهدمیگوید وترک ترک ترک.....محرمات -وانجام واجبات نمینماید