دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - 27 May 2019
 
۰

الزامات آموزش و پرورش رایگان فراهم نیست

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۷
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در قانون اساسی آموزش رایگان را داریم اما الزامات آن فراهم نیست، گفت: بار برنامه‌های درسی در ایران سنگین‌تر از متوسط جهانی است.
الزامات آموزش و پرورش رایگان فراهم نیست
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، علی الهیار ترکمن در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع چالش‌های اقتصادی آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که چرا این وزارتخانه فقیر است؟ اظهار کرد: پاسخ به این پرسش سهل و ممتنع است اگر می‌توانستیم به جواب روشنی درباره این سوال برسیم، وضعیت آموزش‌وپرورش نسبت به الان خیلی بهتر بود.

وی افزود: البته با فقیر بودن آموزش و پرورش چندان موافق نیستم اما از منابع به خوبی استفاده نمی‌شود، در آموزش و پرورش مشکلاتی وجود دارد که اگر به درستی شناسایی نشوند در ادامه کار با مشکل مواجه خواهیم شد به عنوان مثال در بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها در حوزه آموزش‌وپرورش با عدم اشراف کامل نسبت به عوامل پدیدآورنده وضعیت فعلی مواجهیم، اگر آموزش و پرورش امروز در این موقعیت قرار دارد عقبه دارد که باید آنها را بشناسیم و اثرات آن را بر روی برنامه‌ریزی‌ها مدیریت کنیم.

در آموزش و پرورش تئوری‌های زیادی بلدیم اما نمی‌دانیم چگونه اجرا شود
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت:علت اینکه از منابع به درستی استفاده نمی‌کنیم ناشی از آن است که خیلی از عوامل تاثیرگذار را نمی‌شناسیم و برای آن برنامه نداریم، اتفاقاتی که چهار دهه گذشته در آموزش و پرورش رخ داد مشکلات بیرونی و درونی را ایجاد کرد و در حوزه آموزش و پرورش تئوری‌های زیادی بلدیم اما نمی‌دانیم چگونه آنها را تبدیل به عمل کنیم.

الزامات آموزش پرورش رایگان فراهم نیست
الهیار ترکمن ادامه داد: آموزش و پرورش به استناد قانون اساسی رایگان است اما الزامات آن فراهم نشده است ما تحت سیطره‌ تقاضای اجتماعی هستیم و مردم می‌خواهند آموزش و پرورش سکوی ورود آنها به دانشگاه‌های خوب باشد و همین مسئله باعث ایجاد مدارس غیر‌دولتی خاص با شهریه‌های آنچنانی و ایجاد آموزشگاه‌های خاص شده است که این موضوع را به مدارس دولتی نیز تسری داده‌اند و با با پولی‌کردن آن و دادن سمت و سوی اقتصادی به مدارس دولتی به این مسئله دامن می‌زنند.

وی با اشاره به اینکه‌ آموزش و پرورش در یک دوره بیست ساله توسعه کمی خاصی را پشت سر گذاشت و رشد جمعیت دانش‌آموزی سالانه 3.5 درصد بود که که واقعا دیگر تکرار نشدنی است، گفت: همین مسئله مشکلاتی را در مدیریت منابع برای آموزش و پرورش به وجود آورد که اگر حل نشود با مشکلات دیگری مواجه خواهد شد.
الهیار ترکمن تأکید کرد که در وزارت آموزش و پرورش با دخالت‌های بیرونی مواجه هستیم که اجازه نمی‌دهد به سمت مدل بهینه مدیریت منابع حرکت کنیم.

قوانین عام اجازه ایجاد شرایط بهینه مالی برای معلمان را نمی‌دهد
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به وضعیت حقوق معلمان عنوان کرد: حقوق معلمان بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری است و آموزش و پرورش هیچ نقشی در بالا و پایین کردن آن ندارد و این موضوع را باید قانون مشخص کند اما تبعیت آموزش و پرورش از قوانین عام و همانند بودن حقوق معلم با سایر کارمندان دولت نمی‌تواند شرایط بهینه را برای این قشر را ایجاد کند بنابراین مجموعه کارشناسی کشور ازجمله دولت و نمایندگان مجلس باید بر روی عوامل پدید آورنده مشکلات تمرکز و برای حل آن به آموزش‌و پرورش کمک کنند.

وی ادامه داد: آموزش عالی قبل از دهه 80 با شرایط آموزش و پرورش مواجه بود اما از زمانی که قانون خاص خود را طراحی کردند وضعشان بهتر شد و هم اکنون به نقطه بهینه شرایط مالی، اداری و استخدامی رسیده‌اند و ما در آموزش و پرورش با این موضوع خیلی فاصله داریم.

مشکلاتی که قوانین عام برای معلمان رقم می‌زند
الهیار ترکمن خاطرنشان ساخت: قوانین عام اجازه نمی‌دهد مدرک دوم معلمان اعمال شود یا ساعت کار آنها در شرایط خاص مطابق موارد خاصی که مورد نیاز آموزش و پرورش است، تنظیم شود همچنین برخی فوق العاده‌ها به آنها اختصاص نمی‌یابد بنابراین مجلس و دولت باید اداره هیات امنایی را که برای دانشگاه‌ها وجود دارد برای آموزش و پرورش در نظر بگیرید.

13هزار ساعت آموزش برای 12 سال؛ متوسط جهانی 9 هزار ساعت
وی با اشاره به اینکه ویژگی‌های شغلی در آموزش و پرورش باید مانند وزارت نفت و سازمان هواپیمایی از شاغل‌محور بودن به شغل‌محور بودن تغییر یابد، افزود: از سوی دیگر برخوردهای سلیقه‌ای و گزینشی با قوانین و سنگین بودن بار برنامه‌های درسی از موضوعات دیگری است که ما با آن مواجه هستیم به گونه‌ای که هم اکنون در ایران برای 12 سال دوران تحصیل 13 هزار و 900 ساعت آموزش ارائه می‌شود در حالیکه متوسط آن در دنیا کمتر از 9 هزار ساعت است و این مسئله نرخ نیاز به منابع را بالا برده و بر روی ساماندهی منابع انسانی و مالی تأثیر زیادی دارد برای حل این مشکل به کار مشترکی میان وزارت آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز داریم.

قانون اداری و مالی خاص برای آموزش و پرورش 
 الهیار‌ ترکمن در ادامه با اشاره به توزیع نامتوازن نیروی انسانی عنوان کرد: هم اکنون 760 منطقه آموزشی داریم و از سوی دیگر نسبت دانش‌آموز و معلم در مناطق مختلف متفاوت است به عنوان مثال در برخی جاها این نسبت یک به 43 و در جایی دیگر یک به 8 است و متاسفانه کلاس‌هایی داریم که با یک دانش‌آموز اداره می‌شوند.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش تصریح‌کرد: حل مشکلات آموزش و پرورش نیازمند آن است که نخست در سطح کلان کشور اصلاحات ایجاد شود همچنین در آموزش و پرورش باید تغییراتی اعمال شود به عنوان مثال هم اکنون در حال تدوین قانون اداری و مالی خاص برای آموزش و پرورش هستیم و برای ساختار متمرکز آموزش و پرورش به دنبال اجرای سیاست مدرسه‌محوری هستیم.

وی در پایان تأکید کرد: آموزش و پرورش برای کاهش نیروی انسانی به منظور افزایش دو برابری حقوق برنامه‌ای ندارد و فرهنگیان نگران نباشند  تلاش ما این است که حقوق فرهنگیان به صورت کامل و عادلانه رعایت شود.
کد مطلب: 673789
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *