شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - 25 Jan 2020
 
۰

تلاش می‌کنیم انتخابات مجلس الکترونیکی برگزار شود

پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۲
کد مطلب: 670993
سخنگوی وزارت کشور آخرین اقدامات این وزارتخانه درباره برگزاری انتخابات مجلس را تشریح کرد.
تلاش می‌کنیم انتخابات مجلس الکترونیکی برگزار شود
به گزارش جهان نيوز، سید سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور با اشاره به آخرین اقدامات این وزاتخانه برای انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی،گفت: در وزارت کشور اداره کلی، به نام دفتر انتخابات وجود دارد که متولی تخصصی برگزاری انتخابات با همکاری استانداری‌ها و فرمانداری‌ها است.

وی با بیان اینکه پس از پایان برگزارى انتخابات ریاست جمهوری، دفتر انتخابات وزارت کشور 2 موضوع را در دستورکار خود قرار داد، افزود: اولین مورد بررسی و مستندسازى تجربیات حاصل از انتخابات گذشته بود که آخرین آن انتخابات ریاست جمهوری اخیر بود.

سخنگوی وزارت کشور تصریح کرد: پس از مستندسازی تجربیات برگزاری انتخابات‌های گذشته، گام دوم پیگیرى لایحه جامع انتخابات بود که با مطالعه تطبیقی انتخابات‌ در 8 کشور، پیش‌نویس لایحه جامع انتخابات از سوی وزارت کشور تدوین و به دولت ارائه شد، اما پس از ارائه این لایحه به دولت، سیاست‌های کلی انتخابات از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد که برای تطبیق این سیاست‌ها با لایحه تدوین شده، متن پیش‌نویس از دولت بازپس گرفته شد و بار دیگر بازنگری در آن انجام گرفت.

سامانی اضافه کرد: پس از بازنگری و تطبیق لایحه جامعه انتخابات با سیاست‌های ابلاغی، بار دیگر پیش‌نویس این لایحه به دولت ارسال شد و در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت تصویب و در جلسه اخیر هیئت وزیران به تصویب نهایى رسید؛ این لایحه به مجلس ارائه شد که امیدواریم در قوه مقننه نیز لایحه جامع انتخابات با سرعت و دقت بررسى و مصوب شود.
وى درباره آخرین اقدامات این وزارت‌خانه درباره انتخابات مجلس گفت: در هر دوره از انتخابات با توجه به تکلیفی که قانون‌گذار بر عهده وزارت کشور گذاشته عمل می‌کنیم و در رابطه با انتخابات مجلس شوراى اسلامى هم طبق قانون مربوطه اقدام خواهیم کرد.

قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگى استانها افزود: قانون فعلی انتخابات مجلس شوراى اسلامى تا زمانی که قانون جدیدی وضع نشود، بر قوت خود باقی است. وزارت کشور نیز با توجه به قانون فعلی کارهای اجرایی انتخابات را آغاز مى‌کند.

**تمهیدات اجرای برگزاری انتخابات آغاز شده است
سامانى ادامه داد: تمهیدات اجرایی برای برگزاری انتخابات سال آینده مثل آموزش نیروها آغاز شده است و هر چه به سمت تاریخ معین برای برگزاری انتخابات پیش برویم بر‌اساس برنامه زمان‌بندی در هر هفته اقدام عملی که طبق قانون باید انجام شود از سوی وزارت کشور انجام می‌شود.

وى درباره برگزاری انتخابات مجلس به صورت الکترونیکی گفت: در قوانین فعلی ظرفیت لازم برای برگزاری انتخابات الکترونیک پیش‌بینی شده است، وزارت کشور نیز تلاش خود را در انتخابات گذشته انجام داد تا بتواند انتخابات را به صورت تمام الکترونیکی برگزار کند. در این خصوص نظر شورای نگهبان به عنوان تائید کننده صحت انتخابات، جزء ارکان اصلی این مسئله است و تلاش داریم در توافق با شورای نگهبان بتوانیم، در مسیرکار از فناوری‌های نوین برای برگزاری انتخابات آتی استفاده کنیم.

سخنگوى وزارت کشور درباره آماده بودن زیرساخت‌ها برای برگزاری انتخابات الکترونیکی اظهار داشت: زیرساخت‌های فنی در وزارت کشور، به‌ منظور برگزارى انتخابات به صورت الکترونیکى فراهم است و در هر دوره از انتخابات تلاش شده این زیرساخت‌ها، ارتقا پیدا کند.

سامانى خاطرنشان کرد: وزارت کشور مشکلی در برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی ندارد و اگر بتوانیم تائید شورای نگهبان را دریافت کنیم از لحاظ اجرایی مشکلی در این راه نخواهیم داشت.
 
منبع:تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *