سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ - 16 Jul 2019
 
۴
۱۱
گستاخی «آقااجازه‌ها» بعد از انفعال دیپلماسی خنده

شباهت بیانیه ۱۲ بندی اتحادیه اروپا به شروط ترامپ!

چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۳۹
پس از بیش از هفت ماه تعلل اروپا در راه اندازی کانال مالی فی مابین و انجام وظایف برجامی اش سه کشور اروپایی ماکت و شکلی ناقص از این کانال را رونمایی کردند و پس از آن بیانیه ای دوازده بندی علیه کشورمان منتشر کردند.
شباهت بیانیه ۱۲ بندی اتحادیه اروپا به شروط ترامپ!
گروه سیاسی جهان نيوز، امیر حمزه نژاد: بیانیه دیروز اتحادیه اروپا خط پایانی بر چند ماه طراحی چشم‌آبی‌ها علیه کشورمان در حوزه امنیتی دیپلماتیک بود. بیانیه‌ای سراسر اتهام و ورود دخالت آمیز به مسائل داخلی کشورمان که گستاخی اروپایی‌ها پس از چند ماه انفعال و سکوت دیپلماتیک ایران را در معرض نمایش گذاشت. اروپایی‌ها دقیقا به خودشان اجازه داده‌اند که در هر مسئله‌ای میل دارند، از جمله صنعت موشکی ایران که وابسته به امنیت و اقتدار دفاعی کشورمان است، ورود کنند.

البته وزارت خارجه بعد از مدت‌ها انفعال در برابر اقدامات امنیتی علیه دستگاه دیپلماسی کشورمان پاسخ بیانیه اتحادیه اروپا را در چند بند داده است اما آنچه می توان در این رفت و برگشت دیپلماتیک مطمح نظر قرار داد یک دور تسلسل باطل با اروپاست که بیشتر به رفتار دیپلماتیک ایران و بازخورد آن در این بیانیه باز می گردد. 

چند نکته‌ای که وزارت خارجه در پاسخ به بیانه اتحادیه اروپا پاسخ داده‌ است چیز جدیدی نیست. لااقل برای رسانه‌ها که تحرکات اروپا در این چند ماه برای راه اندازی کانال مالی فی مابین را رصد می‌کردند و تحلیل‌های مختلفی درباره اقدامات اتحادیه‌ اروپا ارائه دادند این موضوع تا حد زیادی قابل پیش بینی بود. رفتار انفعالی دیپلماسی ایرانی که برخی از کارشناسان آنرا شکیبایی برای راه اندازی کانال مالی عنوان می کردند، حتی در برابر اتهامات گستاخانه علیه دستگاه دیپلماسی هم ادامه یافت. 

در همین رابطه در بیانیه پنج محوری وزارت خارجه آمده است: « طرح اتهامات بی پایه ای همچون طراحی و یا اقدام تروریستی در اروپا از ابتدا بی اساس و تعجب برانگیز بود. ایراد چنین اتهامات واهی و بی اساس و ابراز نگرانی اروپایی ها در شرایطی که گروههای تروریستی و جنایتکار شناخته شده  و دارای شناسنامه برای جهانیان در اروپا آزادانه فعالیت می کنند، نه تنها در شرایط کنونی سازنده نیست بلکه در راستای اهداف معاندینی است که خواهان تیرگی روابط ایران با اروپا هستند.»

اینکه وزارت خارجه بیان می کند در ابتدا این اتهامات بی اساس تعجب آور بود ولی به آن پاسخ صریح مانند این بیانیه نداد و آنرا به طور دیپلماتیک پیگیری نکرد و اینک که اروپایی ها به مرحله بهره‌بردای از این اتهامات رسیده‌اند به طور دیر هنگام به آن پاسخ می دهد، خود جای تامل دارد. در چند ماه اخیر فعالیت‌های امنیتی و اتهام آمیزی علیه دیپلمات‌های ایرانی در کشورهای مختلف اروپایی انجام شد که تا به امروز چندان به آن پاسخ صریح و مقتدرانه‌ای داده نشده است.

از سوی دیگر به تازگی «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه کشورمان مطرح کرد که اقدام اروپائیان برای ایجاد یک ساز و کار مالی و تبادلات تجاری با ایران دیرهنگام بود و باید بسیار زودتر انجام می شد که به علت فشارهای آمریکا، به طول انجامید.

اینکه بعد از بیش از هفت ماه وقت تلف کردن اروپا و راه اندازی یک کانال مالی ناقص که ماکت کانال مالی SPV است؛ اتحادیه اروپا که تضمین داده بود برجام را در غیاب آمریکا ادامه می دهد نه تنها به وظایف خود بلکه خلل آمریکا را جبران می‌کند، عمل نکرده و انتظارات برآورده نشده است، بازهم ضعف دیپلماسی ایرانی در مقطع کنونی را نشان می‌دهد. 

موضوع FATF که گویی به شرط اروپایی‌ها بدل شده است تا برجام که وظیفه‌شان هست را اجرایی کنند، چندی است که در حوزه سیاست داخلی مطرح می شود و گروه‌های مختلف سیاسی نسبت به آن موضع دارند. برخی از گروه‌های سیاسی از جمله اصلاح طلبان طوری FATF را در داخل کشور مطرح می کنند که اگر ایران وارد آن نشود نمی تواند از مواهب برجام بهرمند شود. حتی این اعتراض را نسبت به منتقدان دارند که بررسی طولانی مدت لوایح مربوط به FATF سبب شده که ایران نتواند از نتایج برجام بهره مند شود.  موضوعی که دستگاه دیپلماسی هم درمجلس و مجمع تشخیص و نهادهای دیگر به دنبال آن بود. حالا به گونه‌ای شده است که این مسئله به عنوان مطالبه‌ای از سوی اتحادیه اروپا مطرح می شود. گویی آنقدر خودمان این موضوع را تکرار کردیم که حالا طرف مقابل هم این دروغ را باور کرده است و حتی آنرا حق خود می داند!

نکته سوم و دخالت آمیز اروپایی‌ها که بازهم در حوزه دیپلماسی تعریف می شود بعد از اتهامات واهی مختلف نگرانی از پیشرفت موشکی ایران است که در سراسر بیانیه اتحادیه اروپا موج می زند.  اتحادیه اروپا در بیانیه‌ دوازده‌بندی خود در اقدامی مداخله‌جویانه نسبت به برنامه‌های موشک‌های بالستیک ایران ابراز نگرانی کرده است و از ایران خواسته تا تمامی اقدامات لازم برای احترام به قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت سازمان ملل را اتخاذ کند.

در نهایت شباهت زیادی میان بیانیه دوازده بندی اروپایی‌ها که حسن روحانی در اوائل دولت یازدهم  آنان را «آقااجازه‌ها» خطاب می‌کرد و شروط دوازده گانه آمریکا برای مذاکره با ایران که چندی پیش توسط «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا اعلام شد، دیده می شود. جالب اینجاست که تحرکات امنیتی علیه دیپلماتهای کشورمان به آمریکا و تحریک کشورهای اروپایی توسط کدخدا باز می گردد. همانطور که کارشناسان مطرح می کنند راه اندازی ساحات (ساز و کار حمایت از تبادلات تجاری) به نوعی آزمایش اروپاست و امروز توپ در زمین قاره سبزی‌ها قرار دارد تا چقدر می توانند وعده‌ها و تعهدات خود را عملی کنند وگرنه بیشتر جلو رفتن با اروپایی‌ها و از بین رفتن زمان نیز چیزی جز خسارت محض و تقریبا هیچ عاید کشورمان نمی کند.

«محمدجواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان نیز مطرح کرد: «سازوکار حمایت از تبادلات تجاری (ساحات) پیش از اینکه برای ایران مهم باشد برای اروپایی ها مهم است تا به دنیا نشان دهند، استقلال دارند و می تواند منافع خود را پیگیری کنند.» بنابراین این اتفاقات بیشتر نشان می‌دهد اروپایی‌ها نه تنها در مقابل آمریکا و اقدامات آن نمی ایستند بلکه به طور کاملا حساب شده‌ای در پازل کاخ سفید بازی می کنند. 
کد مطلب: 670545
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
دیپلماسی ضعیف و انفعالی ایران ، کشورهای اروپایی را گستاخ کرده است همان ها که آقا اجازه بودند دقیقا شبیه آمریکا بیانیه دادند باید به دولت آقای روحانی تبریک گفت که دقیقا به دنبال تصویب چیزی هستند (FATF)
که جز شرایط اروپایی ها و مطالبات آنهاست شما را به خدا یا از خواب بیدار شوید ....
امیرحسام
Iran, Islamic Republic of
امریکا و اروپا بدنبال حفظ تحریم ها و حفظ برجام و تحمیل FATF به ایران هستن و بدنبال لغو تحریم ها و تامین منافع ما نیستن .
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
امریکا و اروپا در حالیکه به هیچکدام از تعهدات برجامی خود عمل نکرده اند بدنبال باج گیری و برجام های 2 و 3 و متوقف کردن برنامه موشکی و منطقه ای ایران و تضعیف کشور هستند و البته این آرزو را به گور خواهند برد.
حمید
Iran, Islamic Republic of
کانال مالی اروپا در راستای تعهدات برجام نیست واگر نگوییم دقیقا نقش FATFرا دارد بی ربط هم نیست ومنافعی برای ما ندارد در واقع نفت در برابر دارو وغذا است و پولی وارد کشور نمی شود اما اروپایی ها با هوشیاری وزیرکانه دو شرط را برای اجرای آن تعیین کردند که هدف ذیل را به نتیجه برسانند و شاید جریانی نیز در این مورد در داخل همراه باشد که در آیند با عکس العملها مشخص می شود گرچه به همین شکل هم روزنامه های اصلاحات استقبال کردند.
اما هدف اینکه آنها این کانال را در قبال تعهدات برجام به ایران قالب کنند وچون می دانستند که این کانال در راستای تامین توقعات و تعهدات برجامی به ایران نیست وممکن است که ایران نپذیرد لذا این شروط را گذاشته اند تا به مرگ بگیرن و ما با خوشحالی به تب راضی شویم یعنی پس از اینکه ما شروط را نپذیرفتیم آنها از شروط تعیین شده کوتاه بیایند و ما با یک هیاهوی رسانه ای در داخل و خارج مانند خود برجام این کانال را یک لطف بدانیم و بپذیریم.
United States
از کدخدا خوردیم حالا باید از آقااجازه ها رو دست بخوریم
Iran, Islamic Republic of
شرط اول هر مذاكره مصادره اموال و دلارهاي موجود در اروپا و امريكا كه توسط غارتگران خارج شده بنفع مردم ايران و برگشت انها و لاغير
United States
اروپایی ها مشخص است که از آمریکا خط می گیرند آمریکا عطسه کنه اروپا تب می کنه
Iran, Islamic Republic of
ما در شرایطی نیستیم که بتونیم برای امریکا و اروپا شرط بگذاریم و اصلا از اول هم قرار نبود اونا اقدام مثبتی برای ما انجام بدن. مشکل ما اینه که فکر میکنیم مردان دیپلماسی ما با ضریب هوشی کمتر از متوسط خیلی بیشتر از دیپلماتهای غربی که قطعا ضریب هوشی بسیار بالایی دارن میفهمن.
اونجا اگر کسی باهوش نباشه نمیتونه به مقام بالایی برسه اما اینجا فقط کافیه بتونی خوب حرف بزنی و خوب لاف بیای و خوب ژست بگیری و خوب دروغ بگی و خوب وعده بدی و کل مشکلات کشور را به دشمن ربط بدی تا بری اون بالا بالاها
Iran, Islamic Republic of
امریکا و اروپا باید به تعهدات برجامی شون عمل نمایند و از گره زدن مسئله موشکی و منطقه ای و FATF به اینستکس و دخالت در امور داخلی ایران خودداری نمایند .
Iran, Islamic Republic of
به جای اینکه مرتب از رسانه ملی نظرات دموکراتهای مخالف ترامپ را تحت عنوان نظرات مردم و سیاستمداران امریکایی پخش کنید کمی واقع بین باشید و ترامپ حقیقی را معرفی کنید تا مسئولانی که فقط کانالهای داخلی را میبینند فکر نکنند ترامپ یک دلقک مضحک است
در همین کشور خودمان چندین سال است که کتابهای ترامپ با موضوعاتی مثل کارآفربنی, تغکر اقتصادی, راههای پولدار شدن, شیوه سرمابه گذاری و... چاپ میشود و همیشه پرفروش بوده اند. پس ترامپ بلد است چطور کل جهان سرمایه داری را در دست بگیرد و استعدادش در حفظ منافع کشورش و ضربه زدن به دشمنان امریکا بی نظیر است. ما هم که مسئولانی هاج و واج داریم که قطعا نمیدانند مردم به ویژه ساکنان مناطق دورافتاده چقدر دچار عسرت و سختی شده اند و چه زجری میکشند.
اصلا به مردم چه که یک عده آن بالا دو جناح تشکیل داده اند و با هم کل کل دارند. لااقل بکدهم ترامپ از خودتان عرضه و لیاقت نشان بدهید و تکلیف خودتان را با مردم مشخص کنید