پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ - 9 Jul 2020
 
۰
۳

همه تفسیرهای یک عکس تلخ +تصاویر

سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۲۳
کد مطلب: 669106
تصویر اعتراض بازیکنان تیم ملی به داور مسابقه و رها کردن بازی، پس از انتشار محل بحث و گفتگوی عمومی قرار گرفت و حتی دامنه آن تا عرصه سیاست نیز امتداد پیدا کرد.
به گزارش جهان نيوز، عکسی که در تاریخ فوتبال ایران ماندگار شد؛ ماندگاری با چاشنی خشم و حسرت از آرزوهای برباد رفته تیمی که قبل از بازی نیمه نهایی ردای قهرمانی برایش دوخته شده بود. تصویر اعتراض بازیکنان تیم ملی به داور مسابقه و رها کردن بازی که با فرصت طلبی ژاپنی ها خیلی زود رویاپردازی های مردمی را که مهیای جشن قهرمانی می شدند نقش برآب کرد، بلافاصله پس از انتشار محل بحث و گفتگوی عمومی و نخبگانی شد و حتی دامنه آن تا عرصه سیاست نیز امتداد پیدا کرد، از دیروز عصرکه این عکس در فضای مجازی منتشر شد تحلیل های متنوعی از سیاسی و فلسفی گرفته تا روانکاوی و جامعه شناختی در خصوص آن صورت گرفته و امروز پای روزنامه های صبح کشور را هم به میان کشیده است.
 
یک اشتباه مظلومانه
تنها واکنش مثبت به این تصویر برگزیده را روزنامه جوان داشته که با تیتر «بازی را باختیم دلها را بردیم» این خوشبینی منعکس شده است؛ جوان در توضیح این تیتر آورده است: این تیم در دل های مردم جای دارد حتی اگر به قول کیروش با یک «اشتباه مظلومانه» ببازد.
 
اعتراض خاله زنک واری که جگرمان را آتش زد
روزنامه هفت صبح در واکنشی جالب توجه تیتر «5 یار دبستانی» را برای این تصویر برگزید. هفت صبح در توضیح می نویسد: در بحبوحه اعتراض خاله زنک وار بازیکنان ایران به داور، بازیکن ژاپنی که متهم به تمارض بود هوش بالای خود را به رخ این گروهان 5 نفره کشید.گلی که جگرمان را آتش زد. آیا از میان تماشاگران کسی سوت زده بود؟

نمی دانیم. به هرحال قرعه گاف کودکانه  اینبار به زوج کنعانی زادگان و پورعلی گنجی رسید. با حرکاتی که می توانند در میان پرده های طنز تلویزیونی پخش شود. این عادت حرف زدن با داور کی از میان بازیکنان ما دور می شود؟ چه وقتی بازیکنان ما حرفه ای خواهند شد؟ آیا آن روز را می بینیم؟
 
خودزنی با روحیه پرخاش جو 
در این بین  روزنامه خراسان هم اعتراضش به  این عکس را با تیتر «غیرحرفه‌ای‌های غیراحساسی تاریخ ساز نمی شوند» بروز داده است. خراسان آورده است:  به نوعی حرکت رونالدینیویی بازیکنان بر علیه خودمان رقم خورد. چیزی که مشخص است این‌که این گل به دلیل «روحیه پرخاش‌جوی» تیمی به ثمر رسید که همواره به تصمیمات داوری اعتراض می‌کند‌، کما این‌که در اغلب مسابقات شاهد جنگ بین کارلوس کی‌روش و داور چهارم و داور وسط مسابقه بوده‌ایم. اما اگر 4 سال پیش اتفاق نظری به خطای داور استرالیایی بنجامین ویلیامز وجود داشت، این بار هیچ‌کس داور را مقصر شکست ایران نمی‌داند، بلکه روحیه اعتراض به داوری و پرخاشگری را می‌شود به عنوان فاکتور اصلی شکست ایران ارزیابی کرد.
 
در واترلوی‌مان شکست نخوردیم، ما سقوط کردیم
روزنامه شهروند دیگر روزنامه ای است که این عکس تلخ ماندگار را در جلد خود آورده است، شهروند با حسرت می نویسد:حالا شد دو تا! دو جامی که در شایسته‌ترین روزها و با بهترین فوتبالیست‌ها، چمن‌های امارات متحده عربی از ما دزدید؛ یکی‌اش به ناحق در بازی با عربستان در نیمه‌نهایی ۱۹۹۶ و یکی با سخت‌ترین شکست برابر ژاپن در ۲۰۱۹. کدام بزرگی بود که گفت هر سرمربی فوتبال یک واترلو دارد. مثل ناپلئون بناپارت جایی می‌بازد که وقتش نیست، جوری می‌بازد که حقش نیست و دیشب واترلوی کی‌روش بود، واترلوی همه ما. ما در واترلوی‌مان شکست نخوردیم دوستان: «ما سقوط کردیم».
 
پرجام!
روزنامه وطن امروز شاید جالب ترین توصیف را برای این تصویر انتخاب کرده: «پرجام». کلمه ای که میان  از دست رفتن قهرمانی برای ایران و «برجام» رابطه ای معنادار برقرار می کند و با شبیه سازی شکست تیم ملی فوتبال و توافق هسته ای، تصویرسازی موفقی از اوضاع کنونی برجام نمایش می دهد؛ این روزنامه می نویسد: شکست تیم‌ملی فوتبال ایران با گلی پایه‌‌گذاری شد که در شرایط عادی نباید اتفاق می‌افتاد؛ لحظه‌ای که حسین کنعانی‌زادگان پس از مواجهه با بازیکن ژاپن، به جای ادامه بازی به سمت داور رفت تا مهاجم زمین خورده ژاپن را جریمه کند و با این حرکت، پورعلی گنجی، احسان حاج‌صفی و یک بازیکن دیگر را هم به سمت داور کشاند. این در حالی بود که چپ‌پای گریزپای ژاپن توپ را در نزدیکی خط کرنر مهار کرد و با ارسال آن روی دروازه ناباورانه گل اول را پایه‌ریزی کرد.
 
منبع: فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
تیتر وطن امروز قشنگ بود

همه در حال مذاکره ژاپن در حال گل زدن این برجام فوتبالی بود

که فرجامش شد پرجام یعنی جام پر
Iran, Islamic Republic of
"پرجام"
واژه ای پرمغز و خلاقانه
آفرین بر وطن امروز
مبتکر و به روز
Iran, Islamic Republic of
وطن امروز یک پله کلاس روزنامه نگاری در ایران را ارتقا داده است.