چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - 23 Sep 2020
 
۲
۱۶

چرا قبل از بهشت و جهنم به برزخ می‌رویم؟

سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۸
کد مطلب: 667316
آنجا عالم مجردات است لکن به صراحت آخرت هم نیست در جهان برزخ آثار ماده مثل گرمی و سردی و شیرینی و تلخی و شادمانی و غمگینی وجود دارد هر چند خود ماده وجود ندارد.
چرا قبل از بهشت و جهنم به برزخ می‌رویم؟
گروه فرهنگی جهان نيوز: در مورد فلسفه وجود عالم برزخ و ضرورت آن چند نکته وجود دارد:

1-انسان تا دوران تکامل برزخ را سپری نکند ورود به عالم دیگر برای او میسر نمی شود آدمی برای نیل به بهشت و جهنم ابدی باید شرایط برزخی را بگذراند تا در سایه تکامل ذاتی و جوهری جسم و روح مناسب با ابدیت را احراز نماید.

2-عالم برزخ فوایدی دارد که یکی از آنها جبران اعمالی است که از انسان فوت شده اگر کسی مدیون خدا و خلق باشد می تواند وصیت کند تا ورثه انجام دهند و از این طریق رفع عقاب از متوفی خواهد شد و عالمی نو ایجاد گردد و حیات نوین انسانها در آن عالم جدید صورت گیرد. با این حال راهی جز این نیست که در میان دنیا و آخرت برزخی باشد و ارواح بعد از جدا شدن بدنهای مادی عنصری به برزخ منتقل گردند و در آنجا بمانند و پس از پایان دنیا و آغاز قیامت همه با هم محشور شوند. زیرا ممکن نیست هر انسان برای خود مستقلاً قیامتی داشته باش چرا که قیامت بعد از فناء دنیا و تبدیل زمین و آسمانها به زمین و آسمانهای دیگر است.

3-از روایاتی استفاده می شود که در برزخ پاره ای از کمبودهای تعلیم و تربیت افراد مومن جبران می گردد درست است که آنجا جای انجام عمل صالح نیست ولی چه مانعی دارد که محل معرفت بیشتر و آگاهی افزونتر باشد؟ حدیثی از امام موسی بن جعفر (ع) است: هر کس از دوستان و پیروان ما بمیرد و قرآن را بطور کامل فرا نگرفته باشد در قبرش به او تعلیم داده می شود تا خداوند به این وسیله درجاتش را بالا ببرد چون درجات بهشت به اندازه آیات قرآن است به اوگفته می شود بخوان و بالا رو او می خواند و بالا می رود

4-خداوند در سوره کهف آیه 19 قرآن مجید می فرماید: هنگامی که قیامت برپا می شود و با نفخ صور اول همگی می میرند و با صور دوم زنده می شوند وقتی ملائکه از مدت اقامت در برزخ از آنها می پرسند: چه مقدار در عالم برزخ اقامت نمودید؟ می گویند: گویا یک روز یا نصف روز در آنجا مقیم بودیم بنابراین اگر با دیدگاه عمیقی نگاه کنیم تمام عالم برزخ نسبت به قیامت خواب است ولی روایات آمده که بعضی از ارواح ضعیف و مستضعف که نه از عذاب برزخ برخوردارند و نه از نعمتهای آن بهره مندند در عالم برزخ به صورت انسان خوابیده بسر می برند و از برزخ جز یک ترسیم خواب آلودی بیش ندارند. بسیاری از افراد علاقه دارند که از زندگی انسان در برزخ و حقیقت این عالم آگاهی کامل بدست آورند ولی باید توجه داشت که آگاهی کامل از جهان برزخ برای ما امکان پذیر نیست و تا انسان گام در آن جهان نگذارد نمی تواند به کیفیت آن پی ببرد.

به قول یکی از بزرگان عالم برزخ نسبت به این دنیا مانند همین دنیا نسبت به شکم مادر است اگر به بچه در شکم مادر بگویند در ورای این محل تو عالمی است که بسیار بزرگتر از شکم مادر است نمی تواند ادارک کند و بفهمد با این حال می توان صورتی ناقص و شبحی مبهم از آن جهان را ترسیم کرد از این رو بدن برزخی و عذاب و نعمتهای آنجا را به لذت و یا نعمتهای موقع خواب تشبیه کرده اند اگر آن چه را در جهان رویا و در عالم تصور از خود مشاهده می کنیم با واقعیتی بیشتر و حقیقتی روشن تر تجلی کند باید نام آن را زندگی برزخی بگذاریم. موجوداتی که در عالم برزخ هستند ماده ندارند اما شکل و صورت و حد دارند. آنجا عالم مجردات است لکن به صراحت آخرت هم نیست در جهان برزخ آثار ماده مثل گرمی و سردی و شیرینی و تلخی و شادمانی و غمگینی وجود دارد هر چند خود ماده وجود ندارد. بدن ما در برزخ بدن مثالی است. یعنی از لحاظ شکل به عین همین بدن است ولی دیگر جسم و ماده نیست بلکه لطیف است.

5-آیا تمام کسانی که از دنیا می روند و به جهان برزخ منتقل می شوند همه حیات آگاهانه دارند؟ یا گروهی همانند کسانی که به خواب فرو می روند حیات برزخیشان ناآگاهانه است و گویی در قیامت از خواب بیدار می شوند و هزاران سال را ساعتی می پندارند؟ از آیه 55 سوره روم معنای دوم استفاده می شود که فرموده است: یُوم تَقُومْ الساعُهْ یْقْسِمْ الْمْجًرِمْونُ مالَبِثُوا غَیًرُ ساعُهٍ روزی که قیامت برپا می شود گناهکاران سوگند یاد می کنند که جز ساعتی توقف نکرده اند. البته این معنی در صورتی است که آیه را به معنی ناچیز بودن عالم دنیا یا عالم برزخ در برابر قیامت تفسیر نکنیم ولی بعضی از آیاتی که به مساله برزخ اشاره می کند مثل آیه 100 سوره مومنون مطلق و عام است که می فرماید: «من وارئهم برزخ الی یوم یبعثون» و از روایات فشار قبر هم استفاده می شود که عمومیت دارد و همه به استثنای بعضی از اولیاء الله به آن گرفتار می شوند و سووال قبر گرچه در روایات برای دو گروه ذکر شده کسانی که دارای ایمان خالص و یا کفر خالص اند و بقیه به حال خود رها می شوند اما تعبیر «یلهی عنهم» مفهومش این نیست که آنها برزخ ندارند بلکه سوال قبر در باره آنها نیست.

اما در روایات زیادی وارد شده که ارواح مومنین در وادی السلام جمع می شوند که سرزمینی است در نجف اشرف که وادی ولایت است در پشت کوفه چون قبل از دفن جسد مطهر علی (ع) در نجف اشرف شهری نبوده است بلکه بیابانی بوده یک فرسنگ از کوفه دورتر لذا نجف را ظَهر کوفه می گویند. حبه می گوید: من با امیر المومنین (ع) به سوی ظَهر کوفه از کوفه خارج شدیم حضرت در قبرستان وادی السلام توقف نمود همانند کسی که در مقابل مردمی برای مکالمه ایستاده است من نیز با قیام آن حضرت ایستادم تا خسته شدم ناچار نشستم مدتی گذشت و دوباره بپا خاستم و آنقدر ایستادم که مثل بار اول دچار خستگی شدم مجدداً نشستم پس از مدتی برخاستم عبا را از دوش گرفتم و به علی (ع) عرض کردم من از این هم سر پا ایستادن بر شما می ترسم ساعتی استراحت کنید و عبای خود را گستردم تا حضرت بنشیند حضرت فرمود: ای حبه این قیام و توقف من چیزی جز تکلم و انس با مومن نبود عرض کردم: آیا مردگان هم با یکدیگر تکلم و انس و الفت دارند؟ فرمود بلی اگر پرده در جلو دیدگان تو برداشته شود آنها را می بینی که حلقه حلقه نشسته و با عمامه خود یا چیز دیگری پشت و ساقه های پای خود را به هم بسته و بدین طریق نشسته و گفتگو دارند عرض کردم آیا آنها اجسامی هستند یا ارواحی؟ حضرت فرمود: بلکه ارواح هستند و هیچ مومنی در سرزمینی نمی میرد مگر آنکه به روح او گفته می شود که به وادی السلام ملحق شود و وادی السلام بقعه ای از بهشت عدن است چنین برداشت می شود که هر چیزی حتی ساختمانها و انسانها و حیوانها یک صورت ظاهری و مادی دارند و یک صورت باطنی و ملکوتی مکه ای که انسان زیارت می کند صورت برزخی کعبه است که مادی نیست ولی صورتش عین مکه است.

6-از منابع موجود استفاده می شود که با فرا رسیدن مرگ نه تنها شعاع دید و درک انسان کمتر نمی شود بلکه بیشتر نیز می شود، پیامبر (ص) می فرماید: مردم خوابند همین که می میرند بیدار می شوند. این جمله را به دو گونه می توان معنی کرد:

1ـ منظور این است که در دنیا چیزهایی وجود دارد که انسان از آنها غافل است ولی پس از مرگ متوجه آنها می شود و کنایه از هوشیاری بعد از غفلت است.

2ـ معنای دیگر که استاد شهید مطهری بیشتر بر آن تکیه دارد این است که درجه حیات بعد از مردن از پیش از مردن کامل تر و بالاتر است همان طور که انسان در حال خواب از درجه درک و احساس ضعیفی برخوردار است حالتی نیمه زنده و نیمه مرده دارد و هنگام بیداری آن حیات کاملتر می شود همچنین حالت حیات انسان در دنیا نسبت به حیات برزخی درجه ای ضعیف تر است و با انتقال انسان به عالم برزخ کاملتر می شود.

3-مومنین با توجه به درجه ای که دارند در عالم برزخ و قبر در صفا و خوشی بسر می برند و حتی جسد برخی از آنها در قبر تازه است و هیچگونه فساد و تغییری در بدن آنها صورت نگرفته است، از امیر المومنین (ع) روایت است که فرشتگان دری از بهشت بر مؤمن می گشایند و به او میگویند بخواب در حالی که چشمت روشن باد مانند خواب گوارای جوان زیرا خدای تعالی می فرماید: بهشتیان در آن روز بهترین قرارگاه و زیباترین مکانها قرار دارند. امام صادق (ع) می فرماید: وقتی مومن بمیرد هفتاد هزار فرشته او را تا قبرش تشییع می کنند و هنگامی که داخل قبرش نمایند نکیر و منکر به نزد او می آیند پس از سوال از ایشان آن دو فرشته قبرش را به اندازه ای که چشمش ببیند وسعت می بخشند و از بهشت برای وی غذا می آورند و روح و ریحان بر او داخل کنند.

دراین زمینه مطلب زیاد است برای مطالعه بیشتربه منابع زیر مراجعه نمایید:

1-کتاب معاد تالیف آیت الله شهید دستغیب
2-کتاب مرگ و فرصت ها از استاد انصاریان
3-کتاب منازل الآخره از شیخ عباس قمی
4-کتاب جهان پس از مرگ از آیت الله سبحانی

منبع : پایگاه عرفان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اول ميرن به كاخ بعد برزخ و بعد جهنم يا به عبارتي ميبرن جهنم
Iran, Islamic Republic of
بهشت افساد طلبان عين جهنم است
Iran, Islamic Republic of
من حاضرم يك دوره كاخ نشين بشم بعد برم جهنم چرا مانند اين دنيا عشق وحال مال اختلاس گران است
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
من نکته ایی را عرض کنم که قاعده کلی بر برزخ برای آندسته از کسانیکه بی اندازه ازعوالم با نام معادصحبت میکنند دراین برهه بسیار حساس که گاهی برای نترسیدن از مرگ خودکشی را انتخاب میکنند مقداری سوال برانگیزاست . باورش برای من ثقیل وسخت خواهدبود وگاهی برایم سوالی ایجاد میگردد نسبت به کسانیکه بی اندازه از دین صجبت وازمیکرونهای دین سخن بمیان میاورندولیکن هنوز در مدیریتهای اقتصادی جامعه که به ماده سروکار دارد هرج ومرج مدیریتی آنچنان قوی احساس میشود که در طول تاریخ کشور قبلا"مشاهده نشده است درست بهمان اندازه که از درک صحیح معیشت مردم عاجزید درشناخت ایمان وتبلیغ دین هم ناتوانید واین دو به یک نکته میرسد لامعاش له ولا معادله بنابراین به نیاز طبیعی انسانها بیشتر ازهرچیزدیگرتوجه کنید دربین مردم قرارگیرد و از ایمان سخن بگویید ونسبت آن را به وضعیت فعلی بسنجید قطعا کوتاهی کنید به آرزوی دیرینه دشمنان جامه عمل خواهید پوشانید .
Iran, Islamic Republic of
ایرانی ها حدود 6ساله تو برزخی تبخیری عجیب مسخ شده اند ....
علی
Iran, Islamic Republic of
الله اکبر
Iran, Islamic Republic of
توصيه ميكنم قران بخوانيد همه جورا سوال و داستان تو قران امده البته براي اون دسته كه هدايت پذيرن
مسعود دیپلمات
Iran, Islamic Republic of
مطالبی که در مقاله فوق افاضه گردید به نظر اینجانب بسیار حقیر و عصر حجری است! و کمکی به فهم مسئله برزخ نمی نماید.
موضوع برزخ را برای جوانان فهیم امروز باید مطابق با دانش و علم روز تطبیق داد تا مطلب به روشنی جا بیافتد. به تصور بنده تمام حیات هر انسان پس از وفاتش بصورت یک DVD سه بعدی درآمده و تا روز قیامت بایگانی میشود! فرق این DVD با DVD های امروزی این است که هرگاه آنرا اجرا کنید ، آن شخص بر روی مانیتور سه بعدی حاضر شده و حتی با شما حرف هم میبزند! شما میتوانید همانند ویدئو معمولی، صحنه را به عقب و جلو هم ببرید! این DVD حتی قابلیت edit را هم دارد! به این نحو که آثار اعمال خوب و بد او بعد از وفاتش تا هر زمانی که تاثیر گذار باشد بر روی همآن DVD حک شده و باصطلاح edit و فتوشاپ میگردد! و این کار تا روز قیامت که محتویات DVD کامل شود و مجدد به کالبد اولیه عودت و حلول نماید ادامه خواهد داشت.
فرانک
Romania
به نظر شما مسئول برزخ بیل گیتس و تحت نظر مایکروسافت است؟؟؟!!!!
مسعود دیپلمات
Iran, Islamic Republic of
احتمالا"!
مسافر
Russian Federation
...
فرانک
Romania
حناچی بدون رفتن به برزخ مستقیما رفت بهشت!!!!!
هموطن
Iran, Islamic Republic of
...