چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ - 16 Jan 2019
 
۱
۱۳

اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ لیست نمی‌دهند؟

يکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۴
یک عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان گفت: ممکن است اگر شرایط مثل گذشته باشد اصلاح طلبان نتوانند در انتخابات شرکت کنند و لیست انتخاباتی ندهند.
اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ لیست نمی‌دهند؟
به گزارش جهان نيوز، علی صوفی رئیس ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان در شهر تهران در سال ۹۴ می‌گوید که احتمال دارد اصلاح‌طلبان برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که اسفندماه سال آینده (۹۸) برگزار می‌شود لیست انتخاباتی ندهند.
 
این عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان به انتقادات گسترده به این جریان سیاسی در پی عملکرد فراکسیون امید و حمایت از حسن روحانی در انتخابات سال ۹۶ اشاره دارد.

منتقدان می‌گویند که فراکسیون امید {که در پی پیروزی لیست بیرون آمده از شورای عالی اصلاح‌طلبان که صوفی در آن عضویت دارد} نتوانسته آنگونه که باید و شاید کارآمدی داشته باشد و از نظر آنان همین ایرادات را نیز در قوه مجریه به چشم می‌خورد.
صوفی می‌گوید: شورای عالی سیاست‌گذاری با ماموریت انتخابات سال ۹۸ تشکیل شده و کمیته‌های تخصصی خود را نیز در همین جهت فعال کرده اما ممکن است اگر شرایط مثل گذشته باشد اصلاح طلبان نتوانند در انتخابات شرکت کنند و لیست انتخاباتی ندهند.

وی در پاسخ به این سوال که یعنی ممکن است اصلاح‌طلبان به اضطرار هم لیست ندهند، گفت: بله؛ احتمال آن است که به اضطرار لیست ندهیم.

وزیر دولت اصلاحات در پاسخ به این پرسش که یعنی می‌خواهید انتخابات سال ۹۸ را تحریم کنید، تصریح کرد: خیر؛ تحریم انتخابات نیست چرا که همه اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت کرده و رای می‌دهند اما احتمال دارد لیست ندهیم این به معنی تحریم انتخابات نیست.

صوفی تاکید دارد که رویکرد حداقلی به لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان منفی بوده است چرا که به هر حال وقتی که کاندیدای حداکثریمان یا رد صلاحیت بشوند یا امکان حضور لیست حداکثری نباشد منجبر به ناکارآمدی خواهد شد.

وی افزود: ما با تجربه ای که بدست آوردیم به این نتیجه رسیدیم که ناکارآمدی‌ای که اکنون دامن‌گیر نظام، کشور، جریانات سیاسی، مردم و غیره شده حاصل حضور ما است.

دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات خاطرنشان کرد: ما در انتخابات حضور پیدا کرده و شرکت کردیم و مردم به ما رای داده اند اما به علت اینکه لیست ما حداقلی بوده و نامزدهای ما شرایط احراز لازم تصدی این مسئولیت ها را نداشتند کشور دچار بحران ناکارآمدی شده و مردم هم امروز از شرکت در انتخابات ناراضی هستند و شاید منجبر به این شود که مردم در دوره‌های بعد دیگر راغب به حضور در انتخابات نباشند و این همه را به فکر واداشته است.

صوفی تاکید کرد: این مشکلی است که امروز برای نظام مقدس ما درست شده و صرفاً مشکل اصلاح‌طلبان نیست بلکه مشکل اصولگرایان هم است.

وی می‌گوید: ما در انتخابات سال ۹۴ با لیست حداقلی بر لیست حداکثری اصولگرایان پیروز شدیم ممکن است ما پیروز شده باشیم اما حاصل انتخابات سال ۹۴ برد- باخت نبود بلکه باخت- باخت چرا که اصولگرایان از سوی مردم کنار گذاشته شدند و چیزی هم که ما ارائه کردیم به اعتبار ما نیز لطمه زد و مایه ناکارآمدی شد.

رئیس ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان در شهر تهران برای انتخابات سال ۹۴ با بیان اینکه دوستداران انقلاب باید از رقابت‌های گروهی بگذرند، گفت: کشور باید مجلس و ریاست جمهوری کارآمد داشته باشد و این در راستای منافع ملی ما است.

صوفی پیشنهاد می‌کند که هر دو طیف اصولگرا و اصلاح طلب رقابت را کنار گذاشته و یا صرفاً رقابت‌های هر دو جریان سیاسی با لیست حداکثری باشد. اگر این نیز محقق نشود باید لیست ها تلفیقی از عناصر اصلاح‌طلب و اصولگرا باشد یعنی ۱۵ نفر اصلاح طلب و ۱۵ نفر اصولگرا که متشکل از افراد کارآمد باشد.

وی در پایان تاکید کرد: منافع ملی باید برای همه جریانات سیاسی اصل باشد و تضمین منافع ملی در گرو کارآمدی نظام است.
 
منبع: فارس
کد مطلب: 665447
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


هر چی خاتمی بگه
Iran, Islamic Republic of
....
سرور
Iran, Islamic Republic of
آقای خاتمی گفت و دلار شد ۱۲۰۰۰ تومان و گوشت ۱۰۰ هزار تومان.باز هم بگه یا بگم بگم...
هر چی خاتمی بگه همون میشه
Iran, Islamic Republic of
...
عماری
Iran, Islamic Republic of
خاتمی چرا خلع لباس و مجازات نمی شود ؟
اگه گفتی چرا برادر عمار؟
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
بازار گرمی برای انتخابات هست دارن مظلوم نمایی میکنند
سعید110
Iran, Islamic Republic of
اینم یک جور اثر منفی بر روی مشارکت حداکثری و در واقع به رسمیت شناخته شدن هر چه بیشتر جمهوری اسلامی است! ما تو آستین پروروندیم!
Iran, Islamic Republic of
مطمين باشيد ديگه با اتيش زدن چند سطل اشغال ما هم عقب نشيني و كوتاه نخواهيم امد به كاخ هاي خود بنگريد مانند لانه عنكبوت است
عماری
Iran, Islamic Republic of
شیطان اگر دست از انسان بر داشت اصلاح طلب ها هم از انتخابات دست بر می دارند .
برادر عمار بازم قیاس به نفس کردی
Iran, Islamic Republic of
....
محمد بهرامی
Iran, Islamic Republic of
به درک
دلواپس
Iran, Islamic Republic of
یه لیستی هست سرشار از افتخارررات واقدامات فررراوان البته من نباید بگویم ولی لیست سی برصفرشونه...یاد اوری کردم برای مسرت خاطر...
احمد
Iran, Islamic Republic of
لیست بدین یا ندین این دوره رای نمیارین