چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 24 Apr 2019
 
۱
۱۷
راهکار جدید روزنامه دولت برای سیاست منطقه‌ای ایران

نسخه‌های ذلت آمیز برای سیاست خارجه به کشورهای کوچک عربی هم رسید/ ایران تضمین بدهد که تجاوز نمی‌کند!

يکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴
گرچه نسخه های منفعل سیاست خارجه اعتدالیون و اصلاح طلب در لفافه و در ادبیات به ظاهر عاقلانه و مصلحت آمیز ارائه می شود ولی با کمی لایه برداری از محتوای نظریات به خوبی می توان انفعال را در این نسخه‌ها مشاهده کرد.
نسخه‌های ذلت آمیز برای سیاست خارجه به کشورهای کوچک عربی هم رسید/ ایران تضمین بدهد که تجاوز نمی‌کند!
گروه بین الملل جهان نيوز: رسانه های حامی دولت که در پنج سال گذشته بخش مکمل نسخه های منفعل سیاست خارجه در برابر غرب و آمریکا هستند، اینبار نسخه ذلت آمیز در برابر کشورهای کوچک عربی مانند قطر و کویت نیز ارائه می‌دهند.

به گزارش جهان نيوز، گرچه نسخه های منفعل سیاست خارجه اعتدالیون و اصلاح طلب در لفافه و در ادبیات به ظاهر عاقلانه و مصلحت آمیز ارائه می شود ولی با کمی لایه برداری از محتوای نظریات به خوبی می توان انفعال را در این نسخه‌ها مشاهده کرد.

روزنامه ایران در سرمقاله خود نوشته است: "راز جلوگیری از تشکیل ناتوی عربی و هرگونه اتحادی علیه ایران، همکاری مداوم ایران با کشورهای کوچک‌تر عربی است؛ به طوری که آنها همان مقدار تهدیدی را احساس نکنند که قدرت‌های بزرگ‌تر مانند عربستان سعودی از جانب ایران تصور می‌کنند. ایران نباید گمان کند که بر زبان جاری کردن کلمات محبت‌آمیز، اعتماد کشورهای عربی را جلب خواهد کرد. ما به سیاست‌هایی نیاز داریم که در عمل اثبات کنند، ایران به دنبال تسلط بر کشورهای آسیب پذیر کوچک‌تر یا مداخله در امور داخلی آنها نیست. عقد «پیمان منع تجاوز متقابل» که می‌تواند جزییاتی درباره ممنوعیت استفاده قدرت‌های خارجی از خاک کشورها برای تعدی تا تضمین عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر را دربر بگیرد، یکی از این روش‌هاست؛ هرچند به معنای راه حل نهایی و ایده‌آل نیست. "

این سرمقاله در ادامه حتی امضای منع تجاوز به کشورهای عربی توسط ایران را نیز ناکافی و غیرمطمئن! می داند و می افزاید: "چون دولت‌ها می‌توانند پیمان‌ها را نقض کنند و به راه و روش سابق بازگردند. با وجود این، پیمان منع تجاوز متقابل، یک گام در میان همه گام‌هایی است که ایران باید برای منصرف کردن کشورهای عربی در تشکیل اتحادهای نظامی بردارد. از دیدگاه رهبران این کشورها، در دنیایی که بی اعتمادی حکمفرمایی می‌کند، تضمینی وجود ندارد که روزی ایران با خروج غافلگیر کننده از این پیمان، مزیت تهاجمی بهتری علیه آنها به دست آورد. بنابراین ارائه این پیشنهاد از سوی ایران، بدان معنا نیست که کشورهای عربی با ذوق زدگی آن را خواهند پذیرفت. اما در هر صورت، ارائه چنین پیشنهادی از سوی ایران مفید است. اگر آنها این پیشنهاد را بپذیرند، می‌تواند سنگ بنای درستی برای ساختن اعتماد بیشتر میان ایران و همسایگان کوچک‌تر باشد و اگر از پذیرش آن خودداری کنند، حداقل نشان دهنده نیات صادقانه ایران برای اجتناب از تشدید اختلافات و سوء ظن‌های متقابل است."
کد مطلب: 665308
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اقا چرا اجازه ميديد وزير خارجه اي كه در ديار فرنگ اموال و دارايي فراوان دارد و اين داراييها شده نقط ضعفش است بر مسند وزارت باشد بگذاريد برود به نگهداري دارايش برسد
Iran, Islamic Republic of
دولت اشرافي همينه كبوتر با كبوتر باز با باز
Iran, Islamic Republic of
...
میلاد
ایران باید یک برنامه قوی همراه با عصبانیت نسبت به شیخ های بی خاصیت نشان دهد وآنها را بترساند و همیشه قبول کنند که ایران شیرانی مثل شیران هشت سال جنگتحمیلی دارند
Iran, Islamic Republic of
مردم شيرند ولي مسولان ما رو ميفروشن هرچي شيرتر جلوه كنيم قيمتون بالا ميره
Iran, Islamic Republic of
نویسنده عرب بوده ؟؟؟؟؟یا از کشورهای عرب.....
Iran, Islamic Republic of
رویکرد خطرناک ظریف و اونایی که ظریف رو پشت رل نشوندن اینه که دنده عقب بریم و از همه بدتر اینکه بزرگترین دشمنان جمهوری اسلامی هم بهش فرمون می دن!
فرانک
Iran, Islamic Republic of
پیمان منع تجاوز دوطرفه بسیار مفید است....
United States
....
حسین
باید دید این مقاله با خرج چه کسی در روزنامه دولتی ایران نوشته شده !
Romania
لطفا سیاست را با لفاظی قاطی نکن. پیمان منع تجاوز متقابل برای کشورهای کوچکتر بسیار پسندیده و ضمنا مانع لولو تراشی برای مصرف داخلی آنها است.
این کار ایران را در موضع برتر و محترمتر قرار می دهد. اگر به فضای مجازی عربی سر بزنید متوجه حجم باور نکردنی دولتک های عربی راجع به خطر ایران برای کاربران بی اطلاعشان خواهید شد و چنین پیمانی دستشان را خالی خواهد کرد.
قریشی
Iran, Islamic Republic of
....
دهستانی
Iran, Islamic Republic of
برادران عزیز
درست است که این اقایان نسخه ذلت بار میپیچند
ولی شما هم نباید
نباید کشورهایی که از عربستان وامریکا کمی فاصله گرفته اندرا
مسخره کنیم
عزیزان ما هم اگر میخواهیم اینها را از امریکا جدا کنیم
باید درست صحبت کنیم
ان ذلت خوب نیست
این مسخره کردن هم خوب نیست
اصولگرا اینطور نیست
ادعا
Romania
مگر میخواهید تجاوز کنید که مخالف پیمان منع تجاوز هستید؟؟؟؟
لعنت به خائن
United States
اين بحث استارت جريان برجام موشكي و منطقه است. ميخوان ما رو توي ميدون نبرد لخت و عور كنند، همين.
Romania
دیدید که صدام چطور قرارداد الجزایر را جلوی چشم همه پاره کرد؟
Iran, Islamic Republic of
اون آدم ... که این مطالب را مینویسه آتش بیار معرکه است شایعه پراکنی می کنه و رفته رفته این تو اذهان عمومی جا میافته که ایران دنبال تجاوز به کشوری است مثل قضیه هسته ای ...