سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - 18 Jun 2019
 
۴
۲۷

«برنده باش»؛ میدان قماربازی پولدار‌ها +جزئیات

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۱
کمتر فردی است که دوست نداشته باشد با پاسخ دادن به ۱۵ سوال، هم اطلاعات عمومی اش را در یک برنامه پربیننده تلویزیونی محک بزند و هم برنده ۲۰۰ میلیون تومان شود. آن چه در این بین کمتر به آن توجه می‌شود، تلاش‌های مادی و صرف زمان زیاد شرکت کنندگان برای حضور در این برنامه است. همان طور که می‌دانید، شروع این مسابقه از نصب اپلیکیشن این برنامه روی تلفن همراه شروع می‌شود. بعد از نصب اپلیکیشن شما می‌توانید مسابقه را شروع کنید و به سوالات پاسخ دهید و امتیاز بگیرید.
«برنده باش»؛ میدان قماربازی پولدار‌ها +جزئیات
به گزارش جهان نيوز به نقل از روزنامه خراسان: «برنده باش» مسابقه جذابی است، آن هم در تلویزیون ما که ردپای چهره‌های محبوب در آن کم پیدا می‌شود و سریال و برنامه‌ها رنگ و بوی تکرار به خود گرفته اند. برنده باش جذاب است، چون مجری جذابی دارد و فاصله بین موفقیت و شکست در آن خیلی کم است، گاهی مقداری ریسک پذیری می‌تواند میلیون‌ها تومان سود نصیب افراد کند و گاهی اعتماد به نفس زیاد و انصراف ندادن می‌تواند کلی ضرر در پی داشته باشد؛ اما «برنده باش» با همه جذابیت‌ها واقعاً یک مسابقه اطلاعات عمومی از جنس «مسابقه هفته» نیست که بتواند باعث رشد اطلاعات جامعه شود و بیشتر یک فعالیت تجاری است که گاهی تلاش فرد تناسبی با نتیجه اش ندارد و همین موضوع باعث ولع زیاد افراد برای شرکت چند باره در این برنامه می‌شود. در برنامه پنج شنبه شب وقتی گلزار از شرکت کننده مسن پرسید: با پولش چه خواهد کرد؟ او جواب داد:، چون دخترش روزی حدود ۱۶ ساعت روی اپ وقت گذاشته بخشی از پول را به او می‌دهد. جالب‌تر این که تلاش آن فرد برای شرکت چندباره در مسابقه به روزی ۱۶ ساعت کار دخترش محدود نشده و خود آن فرد هم روزی حدود ۸ ساعت وقت گذاشته و جمعا ۱۶۸ ساعت در هفته (یعنی ۷ تا ۲۴ ساعت) وقت گذاشته اند تا به مسابقه بیایند و شانس برنده شدن ۲۰۰ میلیون را پیدا کنند.

(ایشان درنهایت ۵ میلیون برنده شد.) در این بین چقدر هزینه کرده اند بماند و بماند که هزاران نفر دیگر هر کدام میلیون‌ها تومان هزینه کرده و به جمع هشت نفر هم نرسیده اند. سوال‌های اپلیکیشن به مراتب از سوال‌های برنامه سخت‌تر است و در خود برنامه هم سوالات عجیبی مطرح می‌شود، اما با این همه هنوز کسی از ۱۰۰ میلیون تومان فراتر نرفته است و بیشتر افراد در نهایت بین پنج تا ۱۵ میلیون تومان برنده می‌شوند که در برابر تلاش شبانه روزی و هزینه‌ای که کرده اند عدد قابل توجهی نیست. با این همه چرا هنوز هزاران نفر دنبال شرکت در این مسابقه هستند؟ در پرونده امروز به ابعاد مختلف این برنامه می‌پردازیم.

محاسبه سر انگشتی هزینه لازم برای راهیابی به قسمت تلویزیونی برنامه «برنده باش»
۳ تا ۵ میلیون هزینه شرکت در مسابقه

کمتر فردی است که دوست نداشته باشد با پاسخ دادن به ۱۵ سوال، هم اطلاعات عمومی اش را در یک برنامه پربیننده تلویزیونی محک بزند و هم برنده ۲۰۰ میلیون تومان شود. آن چه در این بین کمتر به آن توجه می‌شود، تلاش‌های مادی و صرف زمان زیاد شرکت کنندگان برای حضور در این برنامه است. همان طور که می‌دانید، شروع این مسابقه از نصب اپلیکیشن این برنامه روی تلفن همراه شروع می‌شود. بعد از نصب اپلیکیشن شما می‌توانید مسابقه را شروع کنید و به سوالات پاسخ دهید و امتیاز بگیرید.

قیمت هر سوال بیش از ۸۰ تومان!
بازی موبایلی «برنده باش» با پرداخت درون برنامه‌ای به این صورت است که به ازای پاسخ درست، ۱۰۰ امتیاز‌

می‌گیرید و در صورتی که پاسخ اشتباه بدهید یا سوالی را رد کنید، برای به دست آوردن سوال جدید و کسب امتیاز‌

می‌توانید از بسته‌های تشویقی و پولی استفاده کنید. به طور مثال با خرید بسته ۲۵۰۰ تومانی تعداد ۳۰ سوال به شما تعلق می‌گیرد. طبق این تعرفه، قیمت هر سوال ۸۰ تومان است. همچنین شما می‌توانید با بسته ۵ هزار تومانی تعداد ۷۵ سوال، ۱۰ هزار تومانی ۲۰۰ سوال و ۲۰ هزارتومانی ۵۰۰ سوال بخرید.

امتیاز لازم برای قرار گرفتن بین ۸ نفر برتر
همان طور که گفته شد به ازای هر سوال صحیح ۱۰۰ امتیاز به کاربر اپلیکیشن برنده باش اعطا می‌شود. در هر هفته هشت نفر اول که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشند، یعنی به تعداد بیشتری سوال پاسخ داده باشند در دو شب به مسابقه اصلی دعوت خواهند شد. طبق آمار برخی هفته ها، یک شرکت کننده برای قرار گرفتن بین هشت نفر برتر باید حداقل سه و نیم میلیون امتیاز کسب کند. البته بعضی هفته‌ها این عدد به چهار میلیون و بیشتر هم می‌رسد. همان طور که می‌دانید امتیازات تمامی کاربران به صورت هفتگی صفر می‌شود تا امکان رقابت به صورت یکسان بین تمامی کاربران فراهم شود و صد البته همه مجبور باشند دوباره سوال بخرند.

هزینه حضور در برنامه
با توجه به این که هشت نفر برتر اپلیکیشن باید حداقل سه و نیم میلیون امتیاز کسب کنند و هر پاسخ درست ۱۰۰ امتیاز دارد، نفرات برتر باید در مدت یک هفته به ۳۵ هزار سوال پاسخ صحیح بدهند تا شانس حضور در برنامه را داشته باشند. باتوجه به این که امکان پاسخ دادن صحیح به ۳۵ هزار سوال بدون هیچ خطایی وجود ندارد، یک کاربر در خوش بینانه‌ترین حالت به ازای هر سه سوال، موفق می‌شود به یک سوال، پاسخ صحیح بدهد؛ بنابراین باید حدود ۱۰۰ هزار سوال بخرد تا خیالش برای قرار گرفتن بین هشت نفر برتر اپلیکیشن و حضور در برنامه راحت شود. برای دریافت ۱۰۰ هزار سوال باید ۲۰۰ بسته ۵۰۰ تایی خرید که هر کدام ۲۰ هزار تومان قیمت دارد. با یک حساب سرانگشتی، هر شرکت کننده در مرحله تلویزیونی باید حداقل چهار میلیون تومان برای خرید سوال‌ها هزینه کند.

هر ۶ ثانیه یک پاسخ!
نکته جالب دیگر درباره زمان پاسخ دادن به سوالات است. همان طور که می‌دانید، یک هفته ۶۰۴ هزار و ۸۰۰ ثانیه است؛ بنابراین کاربری که باید به ۱۰۰ هزار سوال در یک هفته پاسخ دهد، تنها شش ثانیه برای هر پاسخ فرصت دارد وگرنه از قافله نفرات برتر عقب می‌افتد و شانسی برای نشستن در مقابل گلزار نخواهد داشت.

نگاهی به تاثیر سوالات مسابقه «برنده باش» بر میزان مطالعه شرکت کنندگان

عروس دریایی تصمیمات عاقلانه‌تری می‌گیرد یا فیل؟
محمدعلی محمدپور| روزنامه‌نگار

«شرکت کننده مسابقه، در هفته گذشته چند ساعت مطالعه داشته است؟» این سوالی است که محمدرضا گلزار، مجری مسابقه «برنده باش» از خود شرکت کنندگان یا همراهان آن‌ها می‌پرسد. البته اصل این سوال که درباره میزان مطالعه شرکت کنندگان مطرح می‌شود خیلی هم اتفاق خوبی است و می‌تواند آن‌ها را به مطالعه تشویق کند، اما در همین زمینه چند پرسش تامل برانگیز پیش می‌آید.

سوال اول این است که: «با توجه به سازوکار موجود، آیا کسی که موفق به شرکت در مسابقه می‌شود اصلا فرصتی برای مطالعه به معنای واقعی پیدا می‌کند؟»، چون رویه این گونه است که برای رسیدن به رتبه یک تا ۸ و امکان حضور در برنامه، یک فرد به اتفاق حداقل یکی دو نفر از اطرافیانش باید یک هفته خواب و خوراک و کار خودشان را کنار بگذارند و پای اپلیکیشن برنامه بنشینند. یک هفته‌ای که باید مدام بسته سوال بخرند و به حدود ۱۰۰ هزار سوال داخل اپلیکیشن پاسخ بدهند. طبیعتا کسی که باید به این تعداد سوال جواب دهد اصلا امکان فکر کردن به سوالات را پیدا نمی‌کند و باید به صورت رویه‌ای ماشینی فقط پشت سر هم، صفحه را لمس کند.

سوال دوم این است که: «عمده سوالاتی که در اپ برنامه یا در خود مسابقه مطرح می‌شود اصلا چه ربطی به مطالعه دارد؟» مثلا این که شرکت کننده بداند «رنگ مورد علاقه خانم سحر قریشی چیست؟»، «واحد پول کشور میانمار کیان است، کیار است یا کیات؟»، «روده توی شکم گراز چند تا پیچ می‌خورد و چند متر است؟» یا «عروس دریایی توی زندگی‌اش، تصمیمات عاقلانه‌تری می‌گیرد یا فیل؟» اساسا چه کمکی به کتاب خوان‌تر شدن شرکت کننده‌ها می‌کند و چه کاربردی در زندگی دارد؟

در این شرایط وقتی برنامه‌ای ادعا می‌کند می‌خواهد میزان مطالعه و اطلاعات مردم را بالا ببرد آیا نباید سازوکار درستی وجود داشته باشد که بتواند افراد را به معنای واقعی به مطالعه دعوت کند؟ در این برنامه سوالات کمی درباره تاریخ ادبیات، معماری، روان شناسی، تاریخ، جغرافیا، ورزش، جامعه شناسی، سینما و... مطرح می‌شود و زیست شناسی و پزشکی بیشترین سهم از سوالات را دارد. در حالی که اطلاعات عمومی غیر از جنبه‌های کاربردی باید متنوع هم باشد. شما اگر بهترین کتاب‌های چندسال اخیر را هم خوانده باشید بدون محفوظات و بدون کاربرد نمی‌توانید در «برنده باش» تا پنج میلیون تومان برسید.

چرا داوطلب‎های شرکت در «برنده باش» برای ورود به این برنامه، پول و زمان زیادی صرف می‎کنند؟

چیزی شبیه قمار در تلویزیون
دیده شدن، ارتباط نزدیک با سلبریتی دور از دسترسی که گذشتن از سد محافظانش کار راحتی نیست و احتمالِ برنده شدن مقدار قابل توجهی پول، دلایلی است که می‎توانیم به کمک آن‎ها شرکت مردم در مسابقه «برنده باش» را توضیح بدهیم. اما سازوکار ورود به این برنامه به شکلی است که دلایل بالا را ناقص و نارسا می‎کند؛ قرعه‎کشی و سنجش اطلاعات عمومی، مسیر‌های معمول شرکت در مسابقه‎های تلویزیونی است، اما برنده‎باش مسیر متفاوتی را برای خودش انتخاب کرده‎؛ روشی که ظاهرا اطلاعات عمومی داوطلب‎ها را می‎سنجد، ولی درواقع تکیه‎اش روی زمان و پول است. آزمون ورودی بیشتر از آن‎که دانسته‎های افراد را بسنجد، آن‎ها را وارد مبارزه می‎کند؛ «بجنگ! سوال بخر! سریع باش! برای بردن چیزی که احتمال به‎دست آوردنش زیاد نیست، ریسک کن». سازوکاری که معلومات عمومی و هوش در آن به هیچ وجه به اندازه صرف پول و وقت گذاشتن دخیل نیست. شرکت‎کننده‎هایی که دوباره و چندباره در مسابقه حاضر می‎شوند و کسانی که به گفته خودشان در روز‌های منتهی به حضور در برنامه ساعت‎های زیادی مشغول جواب دادن به سوالات بوده‎ و پول زیادی هم خرج کرده‎اند، ذهن خود را به جای تلاش برای شرکت در یک مسابقه جذاب اطلاعات عمومی به سمتِ تلاشی عجیب برای یک شبه پولدارشدن می‌برند. تلاشی که تقریباً برای بیشتر کسانی که حتی موفق به حضور در برنامه شده و جوایز حدود پنج تا ۴۰ میلیونی را هم برده اند نتیجه درخشانی محسوب نمی‌شود. حساب هزاران نفر که هنوز به برنامه راه پیدا نکرده اند نیز جای خود دارد. هر چند سازوکار اصلی این برنامه شباهتی به قمار ندارد، اما استدلال‎هایی که روان‎شناسی در توضیح اعتیاد به قمار در اختیارمان قرار می‎دهد، به ما کمک می‎کند بفهمیم چرا افراد به میل خود زمان زیاد و پول‎شان را روی شرکت در یک برنامه تلویزیونی سرمایه‎گذاری می‎کنند. درباره دلایل وابستگی به قمار، از چهار پاداش نام می‎برند؛ «پاداش مالی»: برد‌هایی که شخص هرازگاهی به دست می‎آورد (امتیاز‌های بالاتر و امکان مقایسه خود با دیگران در اپلیکیشن و جایزه‎ای که مسابقه به فرد می‎دهد.) «پاداش روان‌شناختی»: احساس لذتی که در اثر بالا رفتن آدرنالین به‎دست می‎آید. «پاداش اجتماعی»: تحسینی که به‎خاطر برد، از طرف دیگران نصیب شخص می‎شودو «باخت میلی‎متری»: از قوی‌ترین پاداش‌هایی که علم روان‌شناسی شناسایی کرده‎است. باخت میلی متری یعنی شخص در شرایطی ببازد که به برد بسیار نزدیک بوده‎‎است. باخت میلی‎متری به فرد این بازخورد را می‎دهد که اگر بارِ دیگر بیشتر تلاش کند، برنده خواهدشد؛ این اثر به قدری قوی است که گاهی پاداش حاصل از باخت میلی‎متری از پاداش برنده‌شدن هم بیشتر است. چیزی که از بیرون، شکست به‎نظر می‎رسد؛ یعنی صرف هزینه و زمان بدون رسیدن به موفقیت، برای کسی که از لحاظ روانی و فیزیولوژیک درگیر بازی شده‎است، باخت میلی‎متری به‎شمار می‎رود و امید به برنده شدن را تقویت می‎کند. نکته دیگری که استقبال از برنده باش و به خصوص شرکت چند باره برخی شرکت کنندگان را توجیه می‎کند، علاقه اجتماعی ما به پول بادآورده است؛ گواه آن هم قرعه‎کشی‎های بی‎نهایت و وعده‎های عجیب و غریبی است که مردم را به سرمایه‎گذاری در بانک‎ها و خریدن محصولاتی خاص و پیامک زدن به برنامه‎های تلویزیونی ترغیب می‎کند. رویای راحت به‎دست آوردن چیزی که رسیدن به آن از مسیر طبیعی و معمول سخت یا غیرممکن است، انگیزه‎ و محرک فوق‎العاده‎ای به افراد تزریق می‎کند؛ جز تعدادی اندک و قشری خاص، بقیه مردم چندسال و چقدر باید تلاش کنند که ۲۰۰ میلیون تومان پول توی حساب‎شان داشته‎باشند؟
کد مطلب: 665199
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
احیای زیرکانه بخت آزمایی با شیوه ای جدید
شرکتی که بنام اسپانسر هفته ای میلیاردها پول حرام به جیب می زنه چه سواری مفتی از سیما می گیره و بزودی همه مدیراش دوباره فراری میشن. نه؟
Iran, Islamic Republic of
اینکه سوالات مسخره می پرسن این است تا عطش مردم بره بالا که چقدر ساده۲۰ میلیون برد من هم می توانم.
از کجا به کجا رسیده ایم.
Romania
یعنی شما نمی دانید این پول به صدا سیما می رسد.یعنی شما نمی دانید اگر اشتباهی هم باشد صدا سیما مسئول است نه جای دیگر.بعد این برنامه محبوب ترین برنامه بین تماشاگران شده حتی از نود هم پر تماشاگر شده دوباره از محبوبیت ترسیدید که کسی دراین کشور محبوب مردم باشد
Romania
شما اگر خیلی نگران هستید اول بروید به ربا خواری بانک ها گیر بدهید.که بعد چهل سال هنوز بانک ها ربا خوارند.تازه سود بانکی که هیچ سود دیرکرد که تمام مراجع حرام دانسته اند را هم می گیرند
saman
Iran, Islamic Republic of
عزیزم حرام چیزیه که طرف راضی نباشه . شرکت کننده ها دوست دارن بیان هزینه کنن. به من و شما چه؟ میخوای تو اینم یه دخالتی بکنیم بلکه اینم خرابش کنیم؟!!!
Iran, Islamic Republic of
اقا سامان ...هميشه بازنده هستيد
saman
Iran, Islamic Republic of
جهان نیوز اون توضیحی که دادم درباره محاسبات غلط هزینه های بازی که تو مطلبتون بود چرا حذف کردی از نظرم؟!!! مشکلی داشت؟! توهین به شخصی توش بود؟!!! تشویش اذهان عمومی بود؟! توهین به مقدسات بود؟! شما یک رسانه همسو با نظام هستید .خودتون خبر ندارید که با این رفتارها، افرادی که نظر میدنو از خیلی چیزا زده میکنید. بگذریم. دیگه تو چهل سالگی انقلاب خیلی دیره واسه این حرفا. اتفاقاتی که نباید میوفتاد، افتاده و توسط خیلی از کسایی مثل شما که همسو هستید هم افتاده متاسفانه. یاعلی
Romania
من راضی ... تو راضی..... بی خیال ناراضی!!!!!
بزن بریم شمال....... دریا و عشق و حال.......!!!!!
....
م. ناظر
Iran, Islamic Republic of
جناب ۲۱:۴۸
متأسفانه عده‌ای گمان میکنند اگر اسم قمار یا بخت‌آزمایی را مسابقه بگذاریم و یک show هم به دمبش ببندیم تمام مشکلات حل و مردم تحمیق شده هم نمیفهمند که با این شیوه درنهایت به مقام بخت‌آزمایی اشرف پهلوی نائل میشویم. شرمتان باد.
Romania
تبلیغات کرم حلزون یادتونه؟؟؟!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
برنامه بسیار بدیست
Iran, Islamic Republic of
اكثر شركت كننده مهندسي شده است فقط ميخوان مردمو سركار بزارن
Iran, Islamic Republic of
تقريبا جيب به جيبه البته از جيب مردم به جيب بعضي ها دانگي دونگي
Iran, Islamic Republic of
چشم آقای عسگری و مدیر جوان شبکه 3 روشن
تو این اوضاع اقتصادی هر شبکه ای را که میبنی داره مثل ریگ بیابان جایزه! می دهد آنهم میلیاردی نمونه آخرشم برنامه خوب رادیو شب است که بیشتر از حرف های مجری تبلیغ 3 .... می شود
Iran, Islamic Republic of
خوب خدا را شکر جهان نیوز مرجع تقلید هم شد! حکم شرعی را از این به بعد از جهان نیوز و نویسندگانش میگیریم!
كامي
Iran, Islamic Republic of
اين آپ ها شده كاسبي جديد كه درآمدي ميلياردي داره الان شبكه 5 مسابقه پنج ستاره دقيقا كپي اين مسابقه برنده باش با يه دكور ساده تر هست.تقريبا اكثر برنامه هاي صدا و سيمادارن با اين روش از جيب مردم كاسبي مي كنند ....
كامي
Iran, Islamic Republic of
پس بقيه اش چي شد دادا؟؟؟؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
چقدر جای مسابقاتی مثل مسابقه هفته در تلویزین خالیه. با یک ساعت نشستن پای مسابقه هفته کلی اطلاعات عمومی آدم بالا میرفت.
Romania
...
یک جوان
Iran, Islamic Republic of
موافقم. هدف این برنامه نمی تواند افزایش میزان مطالعه در سطح عموم جامعه باشد. نهایتاً هدفش سرگرم کردن مردم است.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اول حرف جهان نیوز کاملا صحیح است
اگر جوایز مسابقه از منابع شرکت کننده ها باشد جایزه حرام بوده و مسابقه قمار می باشد
ثانیا در جواب مخاطبی که فتوا داده اند حرام در جایی است که رضایت نباشد عرض میکنم حرام بودن ربطی به رضایت طرفین ندارد
Iran, Islamic Republic of
این است وضعیت صدا و سیما ولی همه دارن از دولت انتقاد میکنند و فکر میکنند که دولت تافته جدا بافته است و تشکیلات کشور هیچ ربطی به هم ندارد
حامد
Iran, Islamic Republic of
در این مسابقه فردی مثلا 10 میلیون تومان رو برنده می شه. پس حالا به نوعی 10میلیون تومان پول دارد. بعد از او سوال می شود اگر می خواهید ادامه دهید احتمال دارد 10 میلیون شما حذف شده و 5 میلیون شود یا برعکس ممکن است مثلا 20 میلیون شود. اگر ادامه ندهید که 10 میلیون مال شماست. در این جا به نوعی فرد روی 10 میلیون قمار می کند . از این جهت نیز این مسابقه به نوعی قمار است.
Russian Federation
این مسابقه و برنامه هایی مثل دورهمی و خندوانه و کودک شو و مشابه آنها به غیر از قمار بازی ، مفت خوری را در بین مردم رواج میدهد . پولهای مفتی که به ثمن بخس در اینگونه برنامه ها توزیع میشوند ، درآمد زایی مفتخورانه ای را تشویق میکنند که فقط در جوامع غربی مشابه آن یافت میشود ... کسی که یکشبه یک پژو ۲۰۶ و یا ۲۰۰ میلیون پول و یا یک بی ام و یک میلیاردی مفت مفت برنده میشود ، آیا بدنبال کسب و روزی حلال از آن ببعد خواهد رفت ؟
Iran, Islamic Republic of
سلام آیه نود سوره مائده : ای کسانی که ایمان آورده اید شراب و قمار و بتها و تیرهای قرعه ( بخت آزمایی ) از عمل شیطان است و... صدا سیمای ما به کجا میره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
فرانک
Romania
بهتر است جایزه و قرعه کشی در کل صدا و سیما ممنوع شود. حسابهای قرض الحسنه هم که قرعه کشی میشد اصلا موفق نبود . قرعه کشی ظلم آشکار است.