سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ - 22 Jan 2019
 
۰
۲

۱۴ هزار خودروی خارجی در راه بازار

سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۴
دولت در حالی ممنوعیت واردات خودروهای خارجی دپو شده در گمرکات و مناطق آزاد را لغو کرد که طبق اظهارات مسئولان حدود ۱۳ تا ۱۴ هزار خودرو هم اکنون مشمول این مصوبه می‌شوند.
۱۴ هزار خودروی خارجی در راه بازار
به گزارش جهان نيوز، دولت در حالی ممنوعیت واردات خودروهای خارجی دپو شده در گمرکات و مناطق آزاد را لغو کرد که طبق اظهارات مسئولان حدود ۱۳ تا ۱۴ هزار خودرو هم اکنون مشمول این مصوبه می‌شوند.

طبق مصوبه جدید دولت که از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده است، خودروهای موجود در اماکن گمرکی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که دارای قبض انبار هستند، تعیین تکلیف شد.

در بند یک این مصوبه که در تاریخ ۱۶ دی ماه ۹۷ ابلاغ شده، آمده است: ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که تا تاریخ ابلاغ این تصویب نامه دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری - صنعتی با مناطق ویژه اقتصادی هستند، به صورت بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشأ ارز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع است. همچنین کلیه ثبت سفارشات قبلی خودرو «اعم از بانکی و غیربانکی» لغو می‌شود.

در تبصره ذیل بند یکم تاکید شده است:خودروهایی که تا تاریخ ابلاغ این تصویب نامه دارای قبض انبار بوده و با رویه بانکی تأمین ارز شده‌اند، با پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز دریافتی با نرخ سامانه سنا در روز ترخیص، با ثبت سفارش بانکی قابل ترخیص هستند. هر نوع تخصیص ارز جدید برای این ثبت سفارش‌ها نیز ممنوع است.این مصوبه در بند دوم، نحوه ترخیص خودروهای با ارزش بیش از 40 هزار دلار را این گونه تعیین کرده است که این خودروها می بایست با محاسبه و پرداخت 40 واحد درصد سود بازرگانی، مازاد بر ماخذ حقوق ورودی مندرج در کتاب مقررات صادرات و واردات و همچنین براساس شرایط بند (۱) این تصویب نامه ثبت سفارش و ترخیص شوند.
 
مهلت ترخیص خودروهای موضوع بندهای (۱) و (۲) این تصویب نامه، چهار ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه (یعنی تا 16 اردیبهشت 98) تعیین شده است.در بندهای دیگر این مصوبات هیئت وزیران، بر اخذ تایید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان توسط گمرک، قبل از ترخیص خودروهای موضوع این تصویب نامه، تداوم ممنوعیت خودروهای با حجم موتور بالاتر از 2500 سی سی و پابرجا بودن رسیدگی قضایی به تخلفات و جرایم متخلفان در واردات خودروهای مشمول این تصویب نامه تاکید شده است.

منبع: خراسان
کد مطلب: 664310
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


امین
Iran, Islamic Republic of
خدا کنه اصلا واردات خودرو آزاد بشه این مسئولین ایران خودرو به خاک سیاه بشینن این جوری مردم رو بدبخت کردن .....نه کیفیت نه امنیت نه خدمات درست پس از فروش نه ضمانت
دو قورت و نیمشون هم باقیه
Iran, Islamic Republic of
به هر حال اقتصاد ما و همچنین صنعت خودرو ما اسلامی است! و باید بسوزیم و بسازیم.