جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - 21 Jun 2019
 
۴
۲۹
اندراحوالات یک ساختار مضمحل؛

جریان اصلاح طلبی با چه چیزی قیمت پیدا می‌کند؟

دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۹
بخشی از اصلاحات حالا با ریزش آرا و بدنه اجتماعی این جریان به تحریم و گذر از انتخابات فکر می کنند. حجاریان با چنین سناریوهای دسته چندی و کهنه و فرسوده‌ای نشان داد که اکنون در اقلیت قرار دارد.
جریان اصلاح طلبی با چه چیزی قیمت پیدا می‌کند؟
گروه سیاسی جهان نيوز، امیر حمزه نژاد: انتخابات زمینه ای برای بروز دوباره اختلافات جریان اصلاحات شده است؛ اختلافاتی که دوباره در کانال قدیمی و کهنه این جریان یعنی نحوه حضور در انتخابات یا شاید عبور از آن بارها از سمت و سوی کارشناسان سیاسی این جریان شنیده است. اصلاحات حالا خود را ورشکسته می بیند و با نگاه بازاری حجاریان سعی دارد با مطرح کردن مباحثی چون گذر از انتخابات و تحریم دموکراسی قیمت بیابند.

گروکشی از سوی جریانی که انبارش خالی است.  تدبیری از روی درماندگی و استیصال این جریان که به خوبی می داند بدنه اجتماعی خود را به شدت به دلیل عملکرد ضعیف فراکسیون تکرار و شورای شهر تهران از دست داده است. تحریم انتخابات با این پیش زمینه صورت می گیرد که اصلاحات با ریزش آرا روبروست. حالا برخی از اصلاح طلبان بیان می کنند که می خواهند زمین بازی را ترک کنند تا شاید آبروی خود را حفظ کنند.

تبلیغات سیاسی بازهم راه حل اصلاح‌طلبان برای خروج از بحران مقبولیت است.  حجاریان که به تئوریسین اول و البته رادیکال این جریان تبدیل شده، این موارد را مطرح کرده است. وی بیان می کند که «پروژه اصلاحات به انتخابات گره نخورده است. زیرا انتخابات به‌معنای کنونی آن، مصداق گدایی قدرت است. اصلاحات صدقه بگیر نیست و اگر مکنت دارد، باید با اتکا بر آن به بازار سیاست برود. اگر پول بازار سیاست را نداشتیم، باید تلاش کنیم آن را کسب کنیم نه آنکه به هر جنس بُنجلی تن دهیم.»

اما قیمت گرفتن جریان اصلاحات به تبلیغات سیاسی و بازی و سناریوهای رسانه‌ای نیست. راه غلطی که جریان اصلاحات از بدو حضور در صحنه سیاسی کشور یعنی دوم خرداد آنرا در پیش گرفته است ، ترمیم و پر کردن خلاءهای عملکردی با ابزار تبلیغات رسانه‌ای خصوصا پروپاگانداست. این درحالی است که با نگاهی سطحی به عملکرد شورای شهر تهران و فراکسیون امید (تکرار) به خوبی مشاهده می شود که حتی بدنه دوآتیشه اصلاح طلب هم از کار این جناح راضی نیست.

حجاریان با چنین سناریوهای دسته چندی و کهنه و فرسوده‌ای نشان داد که اکنون در اقلیت قرار دارد. در همین رابطه، موسوی لاری، در گفت‌وگو خود با ارگان حزب کارگزاران در واکنش به اظهارات حجاریان گفته است: «برخی معتقدند جامعه مخاطب اصلاح طلبان به سمتی که آقای سعید حجاریان و طرفداران عقیده ایشان هستند، گرایش دارند. یعنی گذر از انتخابات و گذر از شکل اصلاح طلبی انتخابات؟ من این را قبول ندارم. آنها نگاه اکثریت نیستند.»

البته کارکرد موسوی لاری و محمدرضا عارف در شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات نیز در برور چنین روندی برای اصلاح طلبان بی اثر نبوده است. شورای سیاستگذاری اصلاحات دو لیست برای مجلس و شورای شهر تهران ارائه کردند که هردو با اقبال تهرانی ها روبرو شد اما بعد مشخص شد که این لیست ‌ها به صورت رانتی و پولی بسته شده است.

در واقع همان بنجل فروشی که حجاریان از آن گلایه دارد و آنرا به حاکمیت نسبت می دهد، در جریان اصلاحات به عینه انجام شد. اصلاح‌طلبان بنجل فروشی کردند و حالا اعتبار خود را به نام بنجل فروش از دست داده‌اند. در ادامه همین لیست‌های رانتی و پولی عملکرد ضعیفی از خود نشان دادند، تنها در شهر تهران شورای اصلاح طلب آنقدر عملکرد غیرمطلوبی از خود نشان داد که طی 15 ماه 3 شهردار برای پایتخت منصوب شد که بی ثباتی شدید مدیریتی را در شهر تهران بوجود آورد.

فراکسیون امید هم که به فراکسیون تکرار معروف است که حاصل تکرار رئیس دولت اصلاحات و حمایت وی در انتخابات دوره دهم مجلس است؛ حواشی بسیاری داشته است، یکی از این حواشی که به شدت مردم را از مجلس ناامید کرد سلفی حقارت اعضای این فراکسیون با «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود. با این شرایط شاهد اضمحلال چندسویه عملکردی در اصلاح طلبان بودیم.

از یک طرف سناریوچینی‌های تئوریسین‌های سیاسی سبب سیاسی کاری صرف رادیکال در عملکرد اصلاح طلبان شده است، از سوی دیگر شورای عالی این جریان سیاسی لیست های پولی و رانتی به مردم ارائه دادند که به قول خود اصلاح طلبان شامل افراد دسته چندمی می شد که عملکرد ضعیف بعضا پرحاشیه‌ای در مجلس داشتند. از سوی دیگر احزاب هم با سهم خواهی‌های سیاسی بیشتر از پیش سبب شدند تا عملکرد اصلاح طلبان در این دو نهاد دموکراتیک سیاسی‌تر شود. چه در مجلس شورای اسلامی و چه در شورای شهر تهران که انتخاب شهردار در آن کاملا حزبی و سیاسی بود، این نکته به وضوح دیده می شود.

ساختار اصلاح طلبی کم کم سبب بی عملی و ضعف عملکردی اصلاح طلبان در سه حوزه شخصیت ها و مسئولان، برنامه‌ریزی و مواضع شد و حالا اختلافات در این جریان حاکم شده است که ساختار دموکراتیک نظام را تحریم کنند یا خیر. به هر جهت اصلاحات باز به دوراهی خاصی گرفتار آمده است؛ دوراهی که به نوعی تکرار تاریخ پس از تکرار اشتباهات برای این جریان سیاسی است.
کد مطلب: 663058
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
اصلاحات حجاریان نباشه قیمت می یابد. ...
پیروزیهای سریالی جبهه اصلاحات همچنان ادامه دارد
Iran, Islamic Republic of
هیچ اختلافی وجود نداره پیروزیهای سریالی جبهه اصلاحات همچنان ادامه دارد
Iran, Islamic Republic of
...
خخخ.
Iran, Islamic Republic of
و بدبختی مردم و تورم و بیکاری و فقر و فاصله طبقاتی و تبعیض هم همچنان ادامه دارد.
Iran, Islamic Republic of
اصلاحات همچنان ساری و جاری
Italy
....
Iran, Islamic Republic of
بحث بودن ویا نبودن نیستش.بحث اینکه که اصولگرایان از انتخابات پیش رو ترس که هیچ وحشت دهشتناک دارند...
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
ترس و وحشت اصلاح طلبان از انتخابات پیش رو به مراتب بیشتر است .
Iran, Islamic Republic of
كهنه سرباز گمنام الان خواب گذار شده
Iran, Islamic Republic of
مملكت در تصرف كهنه سربازان
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
مرد اجرا و عمل نيست فقط ياد گرفته انجام حرافي ايضايي و براه انداختن جنگ رواني غير واقعي ولي خواب گذار دستت رو شده
United States
اصلاح طلبان بلدن چه طوری مردم رو گول بزنن با آزادی و این حرفا ... خوب می فروشه
Iran, Islamic Republic of
حمزه جان ؛ اگر اصلاحات به زعم شما ناکارآمد بوده است ؛ شما چرا نگرانی عزیزم ؟؟؟
اکثریت ملت با اشاره کوچکی از بزرگمرد اصلاحات ؛ نتیجه هر انتخابی را به درستی رقم میزند ؛ !!!!
چرا ؟؟؟ چون منطقی و علمی حرف میزنند و مملکت را بسوی توسعه و تمدن شایسته رهبری میکنند / پس زنده باد اصلاحات /
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
چند سال دولت و مجلس در اختیار به اصطلاح اصلاحات بوده ، چه کاری انجام دادند به غیر از فتنه ، تشنج ، سیاه نمایی ، ترویج بی بند وباری به اسم آزادی و... و نهایتا هم فرار به دامن بیگانگان و کشف حجاب ، تشویق به تحریم کشور، مصاحبه علیه ایران و... پس مرگ بر خائنین و وطن فروشان
طناب پوسیده خاتمی
Iran, Islamic Republic of
مردم با تکرار میکنم خاتمی به روز سیاه نشستن .
زنده بود ، نه زنده باد
Iran, Islamic Republic of
زنده بود اصلاحات !
ولی الان مُرده
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
آیا تورم 400 درصدی و بتن ریزی هسته ای و تحویل گرفتن تحریمهای دوبله و سوبله آیسا و کاتسا و تعطیلی هوافضا و افزایش فاصله طبقاتی و بیکاری توسعه و تمدن است ؟!!
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
حجاریان .این مملکت بیخودی نام امام زمان ع لقبش نگرفت خون جوانان مطهر ونماز شب خون به پایش ریخته شده است
Iran, Islamic Republic of
جریانی که بزرگان وبیشتراعضایش محکوم سیاسی یا امنیتی شوندخواه ناخواه تمام شده است
....
Iran, Islamic Republic of
.....
France
محکومی سیاسی و امنیتی است که حکم محکومت آنها از طرف مردم صادر شود نه از طرف جناح حاکم مخالف آنها.!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
به ۵:۲۴:مردم خیلی چیزارو نمیدونه یا بهتر بگم نذاشتن که مردم بدونن والا اگه این کوس تبلیغاتی و بازی با الفاظ اونا نبود برا مردم کاراشون واضح میشد.
Iran, Islamic Republic of
یادردادگاه محکوم شدن یادرشورای عالی امنیت ملی
دخالت به نوع شماباشدسنگ روی سنگ بندنمیشود
Denmark
....
Iran, Islamic Republic of
اقای نویسنده واقعا ملت خسته اند از اصلاح طلب و اصولگرا خسته شدیم از بس حرف های انحرافی امثال حجاریان رو شنیدیم. اینها کی بازنشسته میشن؟
United States
....