يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - 28 Feb 2021
 
۰

دلایل لغو مراسم بدرقه تیم ملی/ نمی‌توانستیم مزاحم کی‌روش شویم!

دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۷
کد مطلب: 660860
فدراسیون فوتبال برای بدرقه تیم ملی برنامه‌های ویژه‌ای در نظر گرفته بود اما مشکل اصلی از جایی بوجود آمد که برای برگزاری این مراسم هیچ هماهنگی با کارلوس کی روش صورت نگرفته بود!
برای بدرقه نمی‌توانستیم مزاحم کی‌روش شویم!
به گزارش جهان نيوز، «تجمع در یک کشتی تفریحی»، «اسکورت جت ها»، «گلباران بر روی خلیج فارس»، «رونمایی از سرود ویژه جام ملت های آسیا و فوتبال» و ..... بخشی از مراسم پیش بینی شده فدراسیون فوتبال برای بدرقه لاکچری اعضای تیم ملی فوتبال بود که قرار بود بعد از بازگشت آنها از قطر و پیش از اعزام به محل برگزاری جام ملت های آسیا در امارات، به صورت باشکوه و برای نخستین بار در جزیره کیش برگزار شود. 

این برنامه مفصل اما به خاطر فرصت کوتاهی که بازیکنان و مربیان تیم ملی فوتبال برای حضور در کیش دارند و در کل برخی ناهماهنگی ها منتفی شد تا این تیم حضور در رویداد مهمی که خیلی ها منتظر طلسم شکنی ۴۲ ساله در آن هستند را بدون مراسم بدرقه آغاز کند. 

برگزار نشدن چنین مراسمی پیش از اعزام تیم ملی فوتبال به قطر و آغاز اردوی تدارکاتی در این کشور، انتقاداتی تلویحی از سوی کارلوس کی روش و یکی دو نفر از ملی پوشان را موجب شده بود. به همین دلیل این سوال مطرح است که «چرا برنامه مفصلی که فدراسیون فوتبال برای بدرقه ملی پوشان در نظر گرفته بود، هفته پیش و قبل از اعزام آنها به قطر اجرا نشد؟»، اصلا «چطور ممکن چنین برنامه مفصلی در نظر گرفته شود اما در مورد زمان برگزاری آن در آخرین مرحله تصمیم گیری شود؟» و اینکه «بهتر نبود در این زمینه و قبل از هر اقدامی با سرمربی تیم ملی که تصمیم گیرنده اصلی در برنامه های این تیم است، هماهنگی های لازم صورت می گرفت؟»

غلامحسین زمان آبادی مشاور رئیس فدراسیون فوتبال در امور فرهنگی تاکید کرد که ما بر حسب وظیفه خود اقدام به طراحی برنامه در خور شان برای بدرقه تیم ملی کردیم اما اینکه این مراسم برگزار نمی شود به خاطر صلاحدید کادر فنی است و کوتاهی متوجه ما نیست، ضمن اینکه نمی توانیم برای هر مسئله ای از کی روش مشورت بگیریم. وی مشغله های خود را دارد. 

* مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال که برای آن برنامه ریزی زیادی هم شده بود، لغو شده است؟ 

- غلامحسین زمان آبادی: ما هماهنگی و برنامه ریزی های لازم را برای اجرای مراسم بدرقه، آنگونه که در خور شان ملی پوشان ایران باشد، انجام دادیم اما به خاطر صلاحدید اعضای کادر فنی اجرای آن منتفی شده است وگرنه همین حالا هم بگویند می توانیم برنامه بدرقه را اجرا کنیم. یعنی تا این حد هماهنگی لازم انجام شده و آماده ایم. 

* دلیل مخالفت با برگزاری مراسم بدرقه چه بود؟ مگر نه اینکه برخی ملی پوشان نسبت به برگزار نشدن آن پیش از سفر به قطر انتقاد کرده بودند؟

- طبق برنامه قرار است تیم ملی فوتبال ساعت ۱۱ روز چهارشنبه ۱۲ دی ماه از قطر وارد جزیره کیش شود. برای ساعت ۱۶ همین روز هم در امارات جلسه تمرینی پیش بینی شده است. قصد داشتیم در این فاصله زمانی مراسم بدرقه را برگزار کنیم اما این موضوع به هماهنگی با کادر فنی نیاز داشت چون احتمالا تغییر ساعت جلسه تمرینی را موجب می شد. در این رابطه و بعد از نشست روز گذشته، موضوع را با عوامل تیم ملی در میان گذاشتیم اما از پاسخ آنها اینگونه برداشت شد که حضور در مراسم بدرقه جزو اولویت شان نیست. 

* دلیل کادر فنی برای مخالفت در حضور در مراسم بدرقه چه بود؟
- نظر اعضای کادر فنی تیم ملی فوتبال این است که حضور بازیکنان و عوامل این تیم در مراسمی اینچنینی، آنهم چهار روز قبل از آغاز مسابقات به صلاح نیست چون ممکن است مسائل تیمی را تحت الشعاع قرار دهد. در کل نظرها بر این بود که عوامل تیم ملی فوتبال در هیچ برنامه ای حضور نداشته باشند تا مبادا هیجان زده شوند. علاوه بر این موضوع زمان و فاصله کوتاهی که ملی پوشان از زمان رسیدن به کیش تا زمان اعزام به امارات داشتند هم مطرح بود. مجموع این عوامل باعث شد که اینگونه اعلام شود که حضور در مراسم بدرقه به صلاح نیست. همین موضوع را به مهدی تاج منتقل کردیم. نظر وی هم این بود که تشخیص و تصمیم اعضای کادر فنی اولویت باشد. هر تصمیمی آنها گرفتند، ملاک عمل باشد. 

* به نظر شما دلیل مخالفت برای حضور در مراسم بدرقه منطقی بود؟

- به هر حال این نظر و تشخیص عوامل تیم ملی بود. ما اعلام کردیم که برای برگزاری مراسم بدرقه آمادگی کامل داریم اما آنها اولویت شان موضوعات دیگری بود. برایشان مهمتر این بود که طبق برنامه جلسات تمرینی شان را برگزار کنند. در کل موظف بودیم مراسم بدرقه را برای ملی پوشان مان هماهنگ کنیم، اینکه به هر دلیلی نمی خواهند در مراسم حضور داشتند را خودشان می دانند. 

* چرا پیش از اعزام تیم ملی فوتبال به قطر مراسم بدرقه برگزار نشد؟

- ماهیت مراسم بدرقه مشخص است؛ زمانی برگزار می شود که تیم ملی یا کاروان ورزش در آستانه اعزام به رویداد است. تیم ملی فوتبال هم برای اردوی تدارکاتی عازم قطر شد نه حضور در مسابقات رسمی؛ چرا باید پیش از اعزام به قطر مراسم بدرقه را برگزار می کردیم. با این حال وقتی دیدیم سرمربی تیم ملی و یکی دو نفر از بازیکنان گفته بودند که ای کاش مراسم بدرقه برگزار می شد، در جهت خواست آنها حرکت کردیم. 

* یعنی اگر این انتقادات مطرح نمی شد، اصلا برای برگزاری مراسم بدرقه برنامه ریزی صورت نمی گرفت؟

- کمیته فرهنگی تقویم اجرایی دارد و برای همه تیم های که در آستانه اعزام به مسابقات قرار دارند، مراسم بدرقه برگزار می کند. قطعا بدرقه ملی پوشان پیش از جام ملت ها هم در برنامه بود اما وقتی با این صحبت ها مواجه شدیم، آن را گسترش دادیم و سعی کردیم تا خیلی باشکوه تر برنامه ریزی شود. البته برای توسعه و باشکوه تر برگزار شدن مراسم بدرقه، وقتی تصمیم گیری اصلی را داشتیم که حضور تیم ملی در کیش قطعی شد چراکه این احتمال وجود داشت تیم ملی در بازگشت از قطر، به تهران بیاید و از اینجا راهی امارات شود. این را در نظر داشته باشید که تلاش رئیس فدراسیون فوتبال مهیا کردن هر چه بهتر شرایط برای تیم ملی بود. او خود را سپر بلا کرد تا تیم ملی در بهترین شرایط آماده مسابقات شود. 

* موضوع مهمتر این است که چرا برای مراسم بدرقه و زمان آن با کادر فنی تیم ملی فوتبال و به خصوص کارلوس کی روش هماهنگی های لازم انجام نشد؟

- ما در کمیته فرهنگی وظایف خودمان را انجام می دهیم. موظف بودیم برای مراسم بدرقه برنامه ریزی کنیم که این کار را هم انجام دادیم اما تصمیم در مورد اینکه در مراسم حضور داشته باشند، با خودشان است.

* اما احتمال اینکه در صورت هماهنگی با کی روش، تیم ملی در مراسم بدرقه شرکت می کرد، زیاد بود. اینگونه برنامه ریزی های شما هم سرانجامی داشت.

- کارلوس کی روش و همکارانش در کادر فنی مشغله های خاص خود را دارند. قرار نیست ما مدام مزاحم آنها باشیم و در مورد هر مسئله ای مثل مراسم بدرقه و زمانش از آنها مشورت بگیریم. کمیته فرهنگی باید در این زمینه اقدام می کرد و این کار را هم انجام می داد. حالا آنها صلاح دانسته اند که نیایند. 

* در هر صورت تیم ملی بدون مراسم بدرقه در جام ملت های آسیا شرکت می کند. فکر می کنید این موضوع چطور قابل جبران باشد؟

- قطعا برای بازگشت تیم ملی از مسابقات که امیدواریم با کاپ قهرمانی همراه باشد، مراسم استقبال و تجلیل ویژه ای در نظر خواهیم گرفت. 

منبع: مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *