جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - 21 Jun 2019
 
۱۰
۶۱
هشدار رهبری و بزرگترین پرونده امنیتی کشور برای سال آینده

حیله و فریب بزرگ پنهان شده سال ۹۷ چیست؟/ ابعاد نقشه اصلی سال ۹۸ آمریکا برای ایران

شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۰
فریب پروژه ۹۷ چیست؟ آمریکایی ها و به خصوص پمپئو از زمان ریاست بر سازمان سیا بزرگترین خلا آمریکا در برابر ایران را خلا اطلاعات و کسب اخبار واقعی از درون ایران می دانست. به همین دلیل وقتی به سازمان سیا رفت، بخش کسب اخبار از ایران در دستگاه اطلاعاتی آمریکا را به شدت فربه کرد.
حیله و فریب بزرگ پنهان شده سال ۹۷ چیست؟/ ابعاد نقشه اصلی سال ۹۸ آمریکا برای ایران
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: در حالیکه اکثریت کارشناسان امنیتی ایران گذر کشور از تابستان داغ و همچنین مهار شوک اولیه بازگشت تحریم ها در آبان ماه را یک موفقیت بزرگ امنیتی برای جامعه اطلاعاتی ایران می دانستند، هشدار چند روز قبل رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه" اگرچه نقشه دشمن لو رفته است، اما همه باید هوشیاری خود را حفظ کنند زیرا امریکا، دشمنی خبیث و حیله‌گر است و ممکن است قصد فریب داشته باشد تا برای سال ۹۷، جنجال کند، اما مثلاً برای سال ۹۸ نقشه‌ای بکشد."  به نوعی یک بیدارباش و اعلام هوشیاری مجدد برای دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی و عموم مردم و جناح های سیاسی محسوب می شود. این هشدار هوشمندانه را می توان ساختار مهمترین پرونده امنیتی و اطلاعاتی سال آینده ایران نیز نامید.  مهمترین ویژگی و بخش این پرونده نیز اجرای عملیات فریب در سال 97 و اجرا پروژه اصلی در سال 98 است. بنابراین چند سوال را باید برای روشن موضوع طرح کرد: فرض اصلی برای فریب بزرگ آمریکا برای سال 97 چیست؟ سال 98 قرار است که چه اتفاقی در ایران بیافتد؟ ابعاد احتمالی پروژه 98 آمریکا چیست؟

برای یافتن پاسخ های اجمالی چند نکته راهبردی ذیل قابل تامل است:

*آشنایی اجمالی با مراحل پروژه 97 آمریکا در ایران
1: آمریکا پس از اجرای چند تعلیق عمدی برای افکار عمومی، نهایتا خروج از برجام را اعلام کرد. نکته اساسی این بود که آمریکایی ها با تمدید چند باره برجام در حقیقت برای چندین ماه وضعیت سیاسی و اقتصای داخلی ایران در تعلیق سنگینی قرار دادند. این تعلیق ها که ضربات سنگینی نیز به اقتصاد ایران وارد کرد، در حقیقت قرار بود با خروج از برجام در حقیقت مرحله ضربه نهایی را تکمیل کند.

2: از اواخر بهار 97 سنگین ترین عملیات روانی نیز همزمان با برخی ناپایداری های اقتصادی علیه افکار عمومی داخلی ایران نیز شکل گرفت. مشخصه اصلی عملیات روانی سال 97 در نسبت به پروژه های مشابه این بود که شبکه های اجتماعی اینبار به طرز عجیبی در این پروژه به بازی گرفته شده بودند. این پروژه به قدری دقیق  و سنگین بود که عملا شبکه های اجتماعی عنصر اصلی تاثیرگذار بر بازار ایران شده بودند. کار هم به جایی رسید که رسانه ای همچون من و تو نسخه احتکار خانوادگی را عملا آموزش داد و به لحاظ رادیکال بودن هیچ فرقی بین تلویزیون منافقین و بی بی سی فارسی دیده نمیشد.

3: ایجاد آشوب نقطه ای در ایران و تلاش کم سابقه برای عملیات های تروریستی بخش دیگری از پروژه امنیتی سال 97 بود. این در حالی بود که اینبار منافقین مشابه اویل دهه شصت بی پروا به سمت خیابان های برخی شهرها گسیل شده بودند. در این میان دستورالعمل فوری و اصلی صرفا تندکردن مطالبات اقتصادی به شعارهای رادیکال سیاسی و براندازی نبود، بلکه تبدیل اغتشاشات به درگیری های مسلحانه و کشته سازی به هرقیمتی در دستور کار ویژه بود.

4: جنگ ارزی بی سابقه علیه ایران و  با هدف وارد کردن ضربه اساسی به اقتصاد ایران از طریق بی ارزش کردن ریال، یکی از اصلی ترین ویژگی های پروژه دشمن در تابستان سال 97 بود. اتاق فکر آمریکایی به شکست  دادن ایران در جنگ ارزی یقین داشت. آنها تجربه جنگ ارزی با غول اقتصادی مانند چین را به خوبی تجربه کرده بودند و با تجربه شکست چند سال قبل غول اقتصادی شرق درباره ایران نیز پیروزی خود را نزدیک می دیدند.

5: در تمام موارد بالا آمریکایی ها به ناکارآمدی داخلی، نفوذی ها، ناامیدی مردم از حاکمیت و تعلیق ثانویه اروپایی از طریق وعده و وعیدهای اقتصادی همانند راه اندازی کانال مالی و... با هدف ماندن ایران در برجام، حساب ویژه ای باز کرده بودند.

6: آدرس غلط در جنگ اقتصادی به مردم ؛ همزمان با جنگ اقتصادی در تابستان و پاییز 97 به یکباره جریانی سیاسی در کشور، راهکارهای سیاسی برای حل مشکلات اقتصادی کشور پیشنهاد و مراحل اولیه برای گفتمان سازی آن را در سطح جامعه اجرایی کرد. محور اصلی این گفتمان سازی نوشتن برجام به پای نظام و رهبری و مقصر سازی حاکمیت در مشکلات اقتصادی با هدف زمینه سازی برای تغییر رفتار داخلی و خارجی نظام بود. فعالین فتنه 88 محور اصلی اجرای این طرج بودند و حتی در مقطعی پای خاتمی نیز به این طرح کشیده شد.

*ابعاد پروژه 98 چیست؟
7:در جمع بندی سال 97  می توان گفت که مجموع اقدامات تابستان و پاییز 97 زمینه سازی اثرگذاری بازگشت سخت ترین تحریم ها از طرف آمریکا علیه ایران نامید. اما به نظر می رسد که پروسه اصلی از اسفند 97 و اویل سال 98 رقم بخورد. جمهوری اسلامی همزمان با آغاز تحریم ها در آبان ماه توانست شوک اولیه و کوتاه مدت را تا حدقابل قبولی مهار کند. اما طرف آمریکایی از اواخر 97 و اویل سال 98 دقیقا وارد فاز مابعد از تحریم ها می شود که آن را می توان "دوره امیدواری به تاثیرات میان مدت تحریم ها" نامید. به بیان دیگر؛ گرچه ایران شوک اولیه تحریم ها مهار کرده ولی طبیعتا آمریکایی ها برای تحریم های خود آثار میان مدتی را درنظر گرفته اند. از نظر آمریکایی ها آثار میان مدت با گذر چند ماه از آغاز تحریم ها خود را در اقتصاد ایران نشان می دهد. به همین دلیل باید برای دیدن این آثار چند ماه کوتاه را به انتظار بنشینند.  این اولین تفاوت سال 98 با سال 97 خواهد بود.

8: تفاوت دوم و یا به تعبیر ساده تر ابعاد دیگر پروژه 98 جنبه داخلی آن است. در سال 97 اولین نشانه ها از اینکه در اوج جنگ اقتصادی یک پروژه رادیکال سیاسی در ایران قرار است اتفاق بیافتد، نمایان شد. انهم راهکارهای سیاسی بازیگران فتنه به بهانه دلسوزی برای بهبود اوضاع اقتصادی مملکت بود. در این میان یک نامه محرمانه نیز از طرف لیدر جریان اصلاحات به حاکمیت نوشته شده است که بخشی از آن درخواست عفو عمومی، رعایت حقوق بشر با استاندارد غربی، بازگشت ایرانیان خارج از کشور با تضمین امنینت و بدون قید و شرط ، گسترش آزادی های رسانه ای، آزاد شدن سران فتنه، فعالیت آزادانه عناصر رادیکال فتنه، متوقف کردن نفوذ منطقه ای ایران، انتخابات آزاد، تغییر رفتار نهادهای انقلابی، و... است. ورژن جدید این نامه در پاییز 97 البته رادیکال تر شد. تست بیانی و گفتاری فراخوان برای شورش خیابانی از طرف سعید حجاریان بخش دوم این پروژه می تواند باشد. به نظر می رسد که سال 98 جریان رادیکال اصلاح طلب و فتنه با وقاحت بیشتری رفتارهای همانند سال 88 را از خود بروز بدهد. به تعبیر دیگر سال 98 بار جدی پروژه آمریکا برعهده ضلع همکار داخلی خواهد بود. اینجا می توان راز نهفته دربیانات رهبری مبنی بر اینکه جریانات سیاسی پهلو به دشمن ندهند را بیشتر می توان دریافت. زیرا پروژه سال 98 بدون بازیگری یک جریان داخلی در کشور امکان تحقق نخواهد داشت. البته سال 98 یک بستر ناخواسته و پوشش سیاسی دارد و آن انتخابات مجلس می باشد. گرچه به صورت سنتی امریکای ها همواره در سالهای انتخاباتی پروژه های خود را بیشتر وارد فاز اجرا می کنند ولی شرایط فعلی اقتصادی فضا انتخابات را مهیای طرح های رادیکال سیاسی می کند.

*حیله و فریب بزرگ پنهان شده سال 97 چیست؟
9:بخشی از مراحل اجرایی پروژه 97 بیان شد. اما قسمت فریب پروژه 97 چیست؟  آمریکایی ها و به خصوص پمپئو از زمان ریاست بر سازمان سیا بزرگترین خلا آمریکا در برابر ایران را خلا اطلاعات و کسب اخبار واقعی از درون ایران می دانست. به همین دلیل وقتی به سازمان سیا رفت، بخش کسب اخبار از ایران در دستگاه اطلاعاتی آمریکا را به شدت فربه کرد. او اینک نیز تاثیرپذیری تحریم ها در ایران بدون کسب اخبار واقعی از اقتصاد ایران را بی ثمر می داند. در همین بخش از محاسبات رئیس سابق سیا و وزیر خارجه فعلی آمریکا فریب بزرگ پروژه 97 نهفته است. سال 97 برای آمریکایی ها سال تکمیل و پایه ریزی سازگار دقیق برای اطلاع کامل تر و جامع تر و در عین حال تسلط بسیار ریز از فرآیندهای اقتصادی در ایران است. اینکه ایران در دوران تحریم اقتصادی دقیقا چگونه اقتصاد و تجارت خود را با خارج از ایران حفظ می کند و یا چگونه فرآیند جدید تحریم ها را دورخواهد زد یا کم اثر می کند، سوالات مهمی برای اتاق اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکاست. از این دست سوالات مهم دیگری را نیز می توان اضافه کرد که پاسخ دقیق به آن بدون اطلاع کافی از روندهای لحظه به لحظه از اقتصاد ایران میسر نخواهد بود. اما چه سازگاری قرار است این اطلاعات را در اختیار طرف آمریکای بدهد؟ بررسی دقیق و کارشناسی fatf  و spv  نشان می دهد که از طریق این دو این هدف مدنظر به راحتی اتفاق میافتد. این دو فرآیند هم اطلاعات لحظه لحظه و شفاف را در اختیار طرف مقابل قرار می دهد و هم با تقسیم اقتصاد ایران به دو بخش سیاه و سفید جنگ داخلی اقتصادی راه میاندازد. نتیجه این اختلاف در گام اول این است که بخش اعظمی از اقتصاد داخلی در ایران بخش دیگر اقتصادی – هرنوع فعالیت با نهادها و موارد تحریم شده را – را داوطلبانه تحریم می کند! این را هم اضافه کنید که fatf و spv   دور زدن تحریم ها و انتقال پول نقد به ایران نیز در شرایط بسیاری پیچیده ای و سخت تری قرار خواهد کرد.

در پایان یکبار دیگر بخشی از هشدار روز چهار شنبه رهبر انقلاب باید مرور کرد: "نباید لحظه‌ای غافل شد و همه باید بیدار و هوشیار باشند. توصیه من به ملت ایران به‌ویژه جوانان و مجموعه‌های گوناگون کشور اعم از همه صنوف و جریان‌های سیاسی این است که مراقب باشند میدان را برای دشمن آماده نکنند زیرا اگر غافل شویم، همان دشمن ضعیف، زهر خود را خواهد ریخت."

*مدیر مسئول جهان نيوز
کد مطلب: 658690
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
تحلیل ایستا بود و از عمق لازم برخوردار نبود
Germany
همنوایان با شیطان بزرک برای زمین زدن دولت به خود بیان
Iran, Islamic Republic of
بابا خودتون همه کار را کردید حالا خراب کاربها رو می اندارید گردن اصولگراها
Iran, Islamic Republic of
همنواها با دشمن لطفا سکوت بیش از این خودتونو لو ندین
Iran, Islamic Republic of
این اصلا تحلیل نبود که بخواد ایستا باشه یا مثلا عمیق باشه! این فقط فرار رو به جلو برای شانه خالی کردن از مسئولیت هاست! اینها خوب میدونن با مردم چکار کردن و بهتر میدونن که خشم مردم باهاشون چکار میکنه! از پیش دارن تلاش میکنن ذهن ما رو آماده کننن که اگه اتفاقی افتاد بی لیاقتی خودشونو بندازن گردن دشمن فرضی! طبق معمول. اما غافل از این هستن که اون ممه رو لولو برد! دیگه این خبرها نیست!
Iran, Islamic Republic of
از این حبر ها هست طبق معمول سال ۹۸ یک فتنه داریم از جریان نا کار آمد غرب زده فرار رو به جلو نکن
بازم که به غیب وصل شدی برادر؟
Iran, Islamic Republic of
بازم که به غیب وصل شدی برادر؟ تو از کجا میدونی
Iran, Islamic Republic of
یا خودش خبر داره یا بهش خبر می سونند
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
از کجا میدونه سال آینده چه اتفاقی قراره بیفته؟
Iran, Islamic Republic of
پشت دولت مردمی خواهیم ایستاد و کسی نمیتونه ما رو بدبین کنه
این توهمات که لیدر اصلاحات نفوذی رو به خورد مردم ندین
همگام با خاتمی به رهبری عزیز ایت الله خامنه ای اقتدا خواهیم کرد . نفوذی ها شمایین که غیر خودتون کسی رو نمی تونین ببینین الهی شکر که رهبری دید وسیعی دارند .
Iran, Islamic Republic of
...
United States
دشمن . دشمن . دشمن . دشمن !!! خودتون خسته نشدید ؟ ما هیچ ولی خودتون هم باور می کنید ؟
Iran, Islamic Republic of
حتما باور می کنیم ساده لوح ها دشمن را توهم می دونند
محسن یگانه مهر
Iran, Islamic Republic of
مرگ بر آمریکا
ما با همت جوانانی مثل محسن حججی آمریکا را زیر پا میگذاریم.
دادخواه
Iran, Islamic Republic of
خداوند روح حججي را قرين رحمت كند دشمن خطرناك همين جاست داخله عوامل نفوذي امريكا و انگليسه محتكرين مسكن و خودرو و اشراف و كاخ نشينيان لواسانات و چهار پنج هزار نفر بازنشسته كه چهل ساله بر مسند قدرت و ثروت و در درياي از زر و دلار غلط ميخورن و حاضر به رفتن نيستند تا اينها نابود نشن پيروزي بر دشمن خارجي امكان پذير نيست
Iran, Islamic Republic of
احسنت ادرس غلط ندن اين اربابان قدرت و ثروت داخل
Germany
اتفاقا دشمن هم میخواد سرت به داخل گرم باشه تا اون راحت کارشو بکنه
Iran, Islamic Republic of
نه دادش شما ميخواي سرم بخارج گرم بشه كه براحتي ثروت داخلو عشق وحال كنيد
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
چن تا سانسور به خاطر این غضنفر؟ مگه این آقا کیه
کارنشناس
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
من اماده مبارز با دشمنان داخلي هستم در هر لباسي
Iran, Islamic Republic of
....
تا ابد مردم به چنین افکاری رای نخواهند داد
Iran, Islamic Republic of
تا وقتی چنین افکاری دارین بدون شک به هیج عنوان مردم به شماها رای نخواهند داد از جهان نیوز بعیده نظارات این فردو که همش داره به خودشون گل خودی میزنه تمام و کمال چاپ میکنه اونوقت جواب به این آدم سانسور میشه
Iran, Islamic Republic of
احسنت
گوش به فرمان وهشدار رهبری عزیر جهت خنثی سازی توطیه دشمنان خارجی و ایادی ومزدوران ونفوذی های داخلی انان که جاده صاف کن دشمنند وانشالله پوزه انها همچون گذشته به خاک مالیده خواهدشد
Iran, Islamic Republic of
اقازاد ها و باباييها و دادشي ها و بابا بزرگ ها را ببريد بجنگند نوبتي هم باشه نوبت اونهاست
Iran, Islamic Republic of
چهل ساله اين خيل مدعي سنگين تر كاري كه انجام داده اند بلند كردن قاشق و چنگال براي ميل نمودن طعام خوشمزه و تا پايان ده هشتاد شمردن اسكناس فراوان كه واقعا كار دشوار و پر زحمتي بود ولي الان كارتي و ديجيتالي شده دم تكنولوژي دشمن گرم
Iran, Islamic Republic of
برای دفاع از انقلاب هیچ نوبتی نیست همیشه با آقازاده های خیانت کار جنگیده ایم برای انقلاب
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
انقلاب يعني دادشي ها و باباييها و بابابزرگ ها و اقازاده منظورتون اينه مابريم براي حفظ اينها خود را به كشتن بديم
کسانی که نظر منفی دادند گوش به فرمان چه کسی دارند ؟
Iran, Islamic Republic of
شیطان نفس.
Iran, Islamic Republic of
بيخيال ما بشيد محتكرين مسكن و خودرو هوشيار باشند كه بيشترين ضربه را ميخورن همه اش ميگن مردم مردم دست از سرمون بر داريد
صادق
Iran, Islamic Republic of
احسنت/ وقتی آقای یه چیزی میگن حتما پشت صحنه خبری هست/ ایشان هشدارهاشون بر اساس اخبار دقیق و تحلیل دقیق است
Iran, Islamic Republic of
مسبب وضعیت نابسامانی اقتصاد و فرهنگی کشور در هر صورت دولت اعتدال ! و اصلاحاتی های حاکم در بدنه اجرایی هستند ...
Iran, Islamic Republic of
كي از دولت اعتدال حمايت ميكنه اونهارو فراموش نكنيد
Iran, Islamic Republic of
تمام صاحبان قدرت و ثروت و تريبون و رسانه ما مردم و تنها گذاشتن...
Iran, Islamic Republic of
مراجع و علماي حوزه هم ديگه مارو دوست ندارن
Iran, Islamic Republic of
مسولين تهيدستان و فرو دستان و اقشار اسيب پذيرو دوست ندارند فقط بدرد زمان جنگ ميخورن
Iran, Islamic Republic of
يك زماني الكي بما ميگفتند ولي نعمت الان شديم سربار و يارانه خور كه ماهي صد بار به رويمان مياورند كه شما زياده خواهيد و يارانتو قطع ميكنيم روزگارتون سياه ميكنيم مسكن مهرو رو سرتون خراب ميكنيم چي خواستيم چي شديم
Iran, Islamic Republic of
از پشيماني داريم شاخ در مياريم البته هم خود بدبخت كرديم هم چند نسل ديگر
Iran, Islamic Republic of
اینجاست که جلز ولز دولتیها و لیست امیدیها برای تصویب fatf مشکوک میشه!!
Iran, Islamic Republic of
با این حرف ها منظورتون اینه که ما بشینیم گریه کنیم؟

اب که از سر گذشت چه یک متر چه صد...
هیچ چاره ای جز گریه نداری برادر
Iran, Islamic Republic of
هیچ چاره ای جز گریه نداری برادر چون کارت تمومه
فرانک
Romania
fatf تصویب میشود ....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
خدا سایه رهبری رو ازسرمون کم نکنه الهی آمین....
Iran, Islamic Republic of
انتخابات مجلس 98
Germany
و تکرار سی بر صفری دیگر
Iran, Islamic Republic of
....اگه تونستید با تکرار و مکرر کردن آن داداشیهاتون را به مجلس راه بدهید ! مردم از یه سوراخ دوبار نیش نمیخورند!!!
Iran, Islamic Republic of
سالهاست از این حرف میزنی برادر ولی شکستهای بعدی سنگینتر بوده
...
Iran, Islamic Republic of
سال 78 فتنه داشتیم
سال 88 فتنه بزرگ داشتیم
سال 98 فتنه اکبر یعنی بزرگتر داریم .
این فتنه چند سر دارد :
اول انتخابات مجلس
دوم حوزه علمیه
سوم دولت
چهارم خاتمی
پنجم احمدی نژاد
همه هوشیار باشند.....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
سال 98فتنه اصغر داریم آدرس اشتباهی نده برادر
Iran, Islamic Republic of
فتنه اکبر فتنه اصغر فتنه صغری فتنه کبری باب بس کنید
Iran, Islamic Republic of
تحلیل درست است ولی به جای اصلاح طلبان باید نام احمدی نزادرامینوشتیددرست تربود
اینها که تماما شرح دسته بندی شده ای از ماوقع بود.
چیزی در مورد ویژگی خاصی از برنامه جدیدشان بیان نشد
اینکه چگونه قرار است چه کارهایی انجام دهند
مهدی
Iran, Islamic Republic of
حاجی احسنت