پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - 29 Oct 2020
 
۱

لوایح FATF از دستور کار مجمع تشخیص خارج شود

پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۳
کد مطلب: 658594
جنبش عدالتخواه دانشجویی خطاب به دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد که ارسال دو لایحه مرتبط با fatf به مجمع تشخیص، غیرقانونی بوده و باید از دستور کار خارج گردد.
لوایح FATF از دستور کار مجمع خارج شود
به گزارش جهان نيوز، جنبش عدالتخواه دانشجویی خطاب به دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نامه‌ای ارسال کرده و خواستار این شد که ارسال دو لایحه مرتبط با fatf به مجمع تشخیص، غیرقانونی بوده و باید از دستور کار خارج گردد. متن نامه به شرح ذیل است:

دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام جناب آقای محسن رضایی
سلام علیکم

به استحضار می‌رساند ارسال دو لایحه مرتبط با FATF (پالرمو و لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی) بدون تایید مجلس و صرفاً با نظر شخصی آقای دکتر علی لاریجانی صورت گرفته است. لیکن چند نکته‌ای که در مورد ارسال لوایح به مجمع تشخیص لازم است به نظرتان برسانیم:

۱- ارسال لوایح به مجمع تشخیص مصلحت نظام در واقع نوعی بی‌توجهی نسبت به بخشی از اصل ۱۱۲ قانون اساسی بوده که «مجلس با در نظر گرفتن مصلحت نظام، اگر نظر شورای نگهبان را تأمین نکند مصوبه به مجمع تشخیص ارسال می‌گردد» که این اصل به صراحت درباره تایید و اصرار مجلس بر تصویب مصوبه تاکید دارد نه اصرار رئیس مجلس!

۲- اقدام مجمع در راستای بررسی این لوایح ارسالی از جانب آقای لاریجانی برخلاف ماده ۲۵ آیین نامه داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام (اشاره ماده ۲۵ به لزوم رعایت ترتیب در ارسال مصوبه به مجمع) می‌باشد که در این آیین‌نامه نیز شرط ارسال مصوبه از سوی مجلس به مجمع تشخیص حکایت از اعلام باقی ماندن مجلس بر نظر خود (با رأی‌گیری) دارد.

۳- ارسال لوایح به مجمع تشخیص نیز صراحتاً بر خلاف ماده ۲۰۰ آیین‌نامه داخلی مجلس بوده، و ریاست مجلس در ارسال این لوایح به مجمع تشخیص این اصل را نادیده گرفته است.

جنبش عدالتخواه دانشجویی با توجه به اینکه ارسال لوایح مذکور مخالف ماده ۲۵ آئین‌نامه داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌باشد، تقاضا دارد تا آن را از دستور کار مجمع خارج نموده و برای تصمیم‌گیری نهایی به صحن مجلس بازگردانده شود.

منبع: فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *