سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - 18 Jun 2019
 
۱
۲

روایت آیت‌الله مکارم از انتشار خبرش در صدای آمریکا

پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۷
حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفت: مسئله عجیب این است که شنیدیم دولت با ارز دولتی که در اختیار تجّار قرار می‌دهد آن‌ها کاغذ را وارد می‌کنند، اما با نرخ ارز آزاد می‌فروشند که دولت باید در این جا نظارت داشته باشد.
روایت آیت‌الله مکارم از انتشار خبرش در صدای آمریکا
به گزارش جهان نيوز، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی روز گذشته در درس خارج در مسجد اعظم قم گفت: در جمله ۱۷۳ نهج الفصاحه رسول خدا می‌فرماید برکت در بزرگ‌ترهای جمعیت است کسی که به صغیر ما رحم نکند و کبیر ما را احترام نکند از ما نیست.

ویبا بیان اینکه ترحم به صغیر و احترام به کبیر از اصول اخلافی اسلام است، گفت: این مسئله در زمان ما متأسفانه دارد ضعیف می‌شود و عده‌ای از جوانان به بزرگ ترهای خود احترام نمی‌گذارند. بزرگ ترها تجربیاتی دارند که از آن‌ها می‌توان استفاده کرد و لذا باید به آن‌ها احترام گذاشت و آن‌ها تشویق شوند تجربیات خود را در اختیار دیگران بگذارند.

این مرجع تقلید ادامه داد: جوانان بدانند هر معامله‌ای که با پدر خود انجام دهند پسرانشان با آن‌ها انجام می‌دهند؛ اینکه تا مشکلی ایجاد می‌شود پدر و مادر خود را به خانه سالمندان می‌برند درست نیست و روشی اروپایی است که در ما نفوذ کرده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان کرد: این مطلبی که پیغمبر اسلام در خصوص بزرگ‌ترها فرمودند، تنها درس اخلاقی نیست بلکه عمل اجتماعی هم است، بنابراین بر اساس آن اگر می‌خواهیم بزرگ شدیم محترم باشیم باید به بزرگ‌ترهای خود احترام بگذایم.

معظم له با بیان اینکه غربی‌ها وقتی فرزندشان کمی بزرگ می‌شود آن را به حال خود رها می‌کنند، گفت: هیچ عاطفه‌ای میان آن‌ها وجود ندارد، افزود: این رسم‌های اروپایی و آمریکایی که بر اساس مادی گری است را برای خودشان بگذاریم و نباید از آن‌ها الگو بگیریم.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه فراموشی خدمات پدر و مادر و بی اعتنایی نسبت به آن‌ها اشتباه بزرگی است، افزود: اسلام دین عاطفه، محبت و احترام است و ما باید اخلاق اسلامی را بیاموزیم و نباید دنبال اخلاق مادی گری باشیم که فقط امروز خود را می‌بیند؛ امیدواریم بتوانیم در مقابل این افکار نادرستی که از دنیای مادی می‌آید بایستیم.

معظم له در ادامه با بیان اینکه امروز در جامعه کتاب خوان کم شده است، توضیح داد: هر اندازه کتابخوان در جامعه کم شود به همان نسبت جامعه عقب گرد می‌کند.

آیت الله مکارم شیرازی یکی از عوامل کم شدن سرانه مطالعه را فضای مجازی دانست و گفت: باید جوانان را نصیحت کرد که وقت خود را با این فضای مجازی و اخبار کذب و بیهوده مشغول نکنند؛ اخیرا صدای آمریکا خبری از ما منتشر نمود که در حدود چند خط خبر نزدیک ده دروغ وجود داشت که این نشان می‌دهد آن‌ها در دروغ گویی چه مهارتی دارند.

وی دلیل دیگر کم خواندن کتاب را گرانی آن برشمرد و افزود: گرانی کاغذ و چهار برار شدن قیمت آن موجب شده تا مردم در این اوضاع سخت اقتصادی حاضر نباشند کتاب بخرند.

این استاد خارج فقه حوزه علمیه عنوان کرد: مسئله عجیب این است که شنیدیم دولت با ارز دولتی که در اختیار تجّار قرار می‌دهد آن‌ها کاغذ را وارد می‌کنند، اما با نرخ ارز آزاد می‌فروشند که دولت باید در این جا نظارت داشته باشد.

وی افزود: متأسفانه عده‌ای از ارز دولتی استفاده می‌کنند، اما یا پولش بر نمی‌گردد یا با نرخ ارز آزاد در بازار ورود می‌کنند که به عقیده من نظارت در این قسمت ضعیف است.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: وزارت ارشاد مسؤل مستقیم این امر است که پیغام دادیم، ولی نتیجه‌ای ندیدیم و باید برای چاپ قرآن، نهج البلاغه و کتاب‌های دیگر کاغذ با ارز آزاد استفاده شود که موجب گران شدن کتاب می‌شود در حالی که خیلی مناطق محروم در داخل و مناطقی از خارج از ما درخواست این کتاب‌ها را دارند.

وی گفت: این باعث عقب ماندگی علمی و مذهبی می‌شود و باید دولت این مسئله کاغذ را حل کند چرا که خوراک روح مردم از خوارک جسم مقدم‌تر است.

منبع:میزان
کد مطلب: 658492
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


ابوذر
Iran, Islamic Republic of
صنایع چوب و کاغذ مازندران با ظرفیت تولید سالیانه 180 هزارتن کاغذ در سال، در 3سال اخیر تنها سالیانه (تقریبا)50هزارتن تولید کرده است و تنها مشکل آن نقدینگی است. متاسفانه دولت محترم به تجار ارز دولتی می دهد تا صنایع داخلی نابود شود اما به صنایع کمکی نمی شود
ب ی
Iran, Islamic Republic of
با سلام حاج اقا درباره مهریه که مطالبی فرموده بودند متاسفانه گوش شنوایی در کشور نیست
امیدواریم نمایندگان محترم طرح جدید مهریه را که برگرفته شده از مهریه حضرت زهرا س است را هرچه سریعتر تصویب نمایند تا زندانیان از زندان رهای یابند