جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - 19 Jul 2019
 
۰
۱۴
مستند «آن زمستان» آیت الله مصباح را چگونه روایت می‌کند

آیت‌الله مصباح بدون روتوش

چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۶
آنچه در این مستند ارائه می‌شود البته با منطق عمومی چند سال اخیر آیت‌الله در فضای واقعی سیاست هم، ‌داستانی می‌کند، جراحی چشم در ابتدای مستند شاید معنایش دگرگونگی در سیاست‌ورزی باشد، مفاهیمی چون تحزب، لیستی رای دادن، وحدت و... مفاهیمی بود که قبلا کم‌تر از این دستگاه سیاسی و فکری شنیده می‌شد
آیت‌الله مصباح بدون روتوش
گروه سیاسی جهان نيوز، محمد زعیم‌زاده:  «آن زمستان» نامی است که سازنده مستند پرتره آیت‌الله مصباح‌یزدی برای اثرش انتخاب کرده، مستندی که متمرکز بر زمستان سال 1394 یعنی موسم انتخابات مجلس دهم و خبرگان پنجم است و سعی می‌کند با نزدیک شدن به آیت‌الله مصباح، برش‌هایی از کنشگری سیاسی او در کنار زندگی شخصی‌اش را به تصویر بکشد.

نامی که برای مستند ساخته شده را نمی‌پسندم و آن را نقض غرض اهداف سازندگان مستند می‌دانم؛ بعید است مستند‌ساز نداند عامه مردم برداشت مثبتی از مفهوم زمستان ندارند و بعیدتر است که نشنیده باشند دونالد ترامپ هم برای وحشتناک نشان‌دادن تحریم‌ها علیه ایران از ادبیات زمستان در راه است، استفاده کرده. مستند دو بخش مهم دارد؛ اول زندگی شخصی آیت‌الله و دوم روایتی از مناسبات سیاسی ایشان. سازنده خواسته یا ناخواسته در هر دو بخش از آیت‌الله آشنایی‌‌زدایی می‌کند.

«آن زمستان» روایتی صمیمی و راحت از زندگی آیت‌الله مصباح‌یزدی ارائه می‌دهد که این اتفاق مثبتی است، عرصه مستند در سال‌های اخیر از روایت زندگی علما و روحانیون خالی بوده است، تصاویر ساده‌ای که عروس حضرت امام(ره) از زندگی ایشان گرفته‌اند، قابی آشنا و مثبت در ذهن مخاطبان است و احتمالا این تصاویر یکی از الگو‌های سازنده «آن زمستان» بوده است. سازنده را باید در این قسمت موفق دانست؛ کار کردن در خانه، دادن هدیه روز زن به همسر، روابط صمیمی با شاگردان و نزدیکان، بذله‌گویی و خنده‌رو بودن آیت‌الله و... توانسته تصویر کلاسیکی را که مخاطب از آیت‌الله در ذهن دارد، با چالش روبه‌رو کند.

اما هدفگذاری دوم مهم‌تر است، مستند با تصاویری نمادین آغاز می‌شود و آیت‌الله در بیمارستان چشم‌هایش را عمل می‌کند؛ بازهم بعید است مستند‌ساز نداند که پیام این شروع، این است که قرار بوده تحولی در نگاه چهره نخست مستند اتفاق بیفتد، با این پیش‌فرض و همزمان با ارائه تصاویری از زندگی آیت‌الله، چند دیالوگ مهم اتفاق می‌افتد.

مرتضی آقا‌تهرانی نزد آیت‌الله می‌آید و درباره روند جلسات وحدت اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم گزارشی ارائه می‌کند و حین گزارش از برخی سهم‌خواهی‌ها گلایه می‌کند؛ آقای مصباح با متانت توصیه به وحدت می‌کند و می‌گوید قرار نیست همه به یک اندازه با شما همراهی کنند؛ اینکه این توصیه چقدر در شکل‌گیری لیست نهایی واحد اصولگرایان در سال 94 تاثیر‌گذار بوده است حتما می‌تواند محل بحث باشد.

در صحنه‌ای دیگر سردبیر «پرتو سخن» ارگان رسمی موسسه امام‌خمینی(ره) نزدیک به آیت‌الله مصباح، نزد آیت‌الله می‌آید و در فاصله 6 روز مانده به انتخابات سوالی ریشه‌ای درباره ترجیح نظام پارلمانی بر ریاستی می‌پرسد. دهقانی می‌گوید نظام ریاستی و انتخاب مستقیم رئیس‌جمهور توسط مردم معضلات بزرگی دارد و فردی که رای بالایی می‌آورد معمولا مستظهر به رای مردم! از چارچوب‌های نظام خارج می‌شود. به این ترتیب نظام پارلمانی بر نظام ریاستی و انتخاب مستقیم رئیس قوه‌مجریه ارجحیت دارد. اینکه چرا سردبیر نشریه‌ای که باید به شکل فعال در انتخابات نقش‌آفرینی کند 6 روز مانده به روز رای‌گیری چنین سوال فلسفی و پایه‌ای دارد بماند، اما پاسخ آقای مصباح به این سوال جالب است؛ آیت‌الله تلویحا می‌گوید که دهقانی اشتباه و از رای مستقیم مردم دفاع می‌کند. اینها دو نمونه مهم در مستند است که از تصور مخاطب نسبت به مشرب فکری آیت‌الله مصباح آشنایی‌زدایی می‌کند.

مستند حتی سعی می‌کند با به تصویر کشیدن جلسه آیت‌الله با نماینده واتیکان از برخی کلیشه‌هایی که پیرامون ایشان در حوزه‌های عقیدتی ساخته شده است هم فاصله بگیرد. مثال‌هایی از این دست در مستند زیاد است، اما اشاره به آنها در همین حد کفایت می‌کند و خطر اسپویل شدن داستان را هم کم‌تر.

مستندی این‌چنینی حتما مخاطب خاص دارد. ریتم نسبتا کند مستند دایره مخاطبان را هم محدود‌تر می‌کند، اما «آن زمستان» مستند مهمی است، چون به‌نظر می‌رسد رسیدن به جزئیات زندگی شخصی عالمی چون آیت‌الله مصباح جز با هماهنگی خود ایشان ممکن نبوده است، یعنی تلویحا می‌شود گفت آنچه بر پرده سینما تصویر شده موافقت خود آیت‌الله یا حداقل افراد بسیار نزدیک به ایشان را هم به‌همراه داشته است.

آنچه در این مستند ارائه می‌شود البته با منطق عمومی چند سال اخیر آیت‌الله در فضای واقعی سیاست هم، ‌داستانی می‌کند، جراحی چشم در ابتدای مستند شاید معنایش دگرگونگی در سیاست‌ورزی باشد، مفاهیمی چون تحزب، لیستی رای دادن، وحدت و... مفاهیمی بود که قبلا کم‌تر از این دستگاه سیاسی و فکری شنیده می‌شد، پراگماتیسم شاید واژه‌ای مناسب برای توصیف این وضعیت نباشد، اما توجه به شرایط به‌جای مطلق‌گرایی در سیاست، برداشت حداقلیِ خوبی است از آنچه بر پرده سینما رفته است.

عمل چشم اول فیلم را می‌توان این‌گونه هم توصیف کرد، شاید مستند‌ساز می‌خواهد بگوید حالا که ما جور دیگری نگاه می‌کنیم، شما هم جور دیگری ببینید.
کد مطلب: 658342
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
هر 24 ساعت یک اصلح برای ریاست جمهوری رو یادمون نرفته.
Iran, Islamic Republic of
به تعبیر مقام معظم رهبری آیت الله مصباح، جایگاهی همچون شهید مطهری برای نظام دارد ایشان از استوانه های انقلاب هستند.
Iran, Islamic Republic of
آقای مصباح یک ویژگی دارد: برای خوشامد و همراهی با جریان غالب بر جامعه، اگر آن را نادرست بداند، معامله نمی کند.
او مرحوم شریعتی را تایید نکرد، با وجود برشی که شریعتی در بین اقشاری از نیروهای انقلابی داشت.
او خاتمی را تایید نکرد، با وجودی که او بیست میلیون رای مردمی به دست آورده بود.
از احمدی نژاد 84 پشتیبانی کرد، با وجود آن که لاریجانی گزینه ی اصولگرایان بود.
جریان انحرافی بهار را نفی کرد، با وجود آن که در دولت دهم دارای قدرت بودند.
با برجام فریدون مخالفت کرد، با وجود آن که اکثر روزنامه های داخلی، تمامی شبکه های فارسی زبان خارجی از صدای آمریکا تا بی بی سی، نیروهای زیرک و چپ گرای اسراییلی و حتی بخش هایی از صدا و سیما با آن موافق و بخش اعظمی از نیروهای سیاسی داخلی به آن خوش بین بودند.
پس از این که رهبر، پس از فوت هاشمی، از نقاط مثبت او یاد کردند، مصباح هم تبعیت کرد، با وجودی که در مخالفت او با سیاست های کارتلیستی هاشمی تردیدی وجود ندارد، و همچنین، دو و نیم دهه ی آخر عمر هاشمی، وی منفور نیروهای انقلاب، بوده، هست و خواهد بود.
Iran, Islamic Republic of
اصلح در بین گزینه های موجود است، اگر لنکرانی موجود بود، او در بین گزینه ها اصلح است، و اگر او کنار رفت، نفر پس از او، سعید جلیلی.
این را حتی یک عقب مانده ی ذهنی هم می فهمد. البته کوته فکرانی امثال تو این را نباید یادشان برود که رای احمقانه و شاید خاءنانه شان، انرژی هسته ای نسل های بعد را بر باد داد و دلار را هم به 19000 تومان رساند. ای کاش به غرضی رای داده بودید اصلح شناسان معکوس.
Iran, Islamic Republic of
جامعه امروز بواسطه نظرات آقای مصباح ،،با تفکرات ایشان،،موافق نمیباشد.خصوصا. جوانان،،مخصوصا مردم در انتخابات،،خبرگان رهبری به ایشون رای ندادند.وبرای اینکه شان علمی،،معظم له حفظ شود باید در مباحث سیاسی ورود نکنند.ااز جهان نیوز توقع دارم که نظر اینجانب را ثبت کند.تشکر.
Iran, Islamic Republic of
امام خمینی هم ، به ظاهر، در سال 1342 شکست خورد، اما به توصیه ی مشفقانه ی شما گوش نکرد.
Iran, Islamic Republic of
ایشون در انتخابات ۸۴از احمدی نژاد حمایت کرد و احمدی نژاد رای آورد،،،آقای مصباح فکر کرد که مردم به توصیه معظم له گوش کردند،،واین باعث شد که ایشون در دستجات سیاسی ورود کند و به شخصیت علمی ایشان لطمه وارد شود.
Iran, Islamic Republic of
ورود ایشان به مباحث سیاسی به سال ها و دهه ها قبل از ظهور احمدی نژاد بر می گردد، از دوران شاه گرفته تا سخنران قبل از خطبه های نماز جمعه در زمان خاتمی.
منتشر کن
Romania
بدبختی اصولگرا ها از جبهه پایداری شروع شد ...
از انتخابات مجلس نهم و چند دستگی و انگ زدن به امثال قالیباف که ساکت فتنه اند و وحدت با اینان ممکن نیست...تا ریاست جمهوری 92

راست گفت حسین قدیانی عزیز که:
تبریک به پایداری برای پیروزی حسن روحانی


پس بچشید آنچه را که از پیش فرستاده اید
Iran, Islamic Republic of
حضرت علامه مصباح خار چشم دشمنان اسلام است.
Iran, Islamic Republic of
قطعا حضرت علامه اولین کسی بود که از احمدی نژاد برائت جست اما مشأله ای که هست برداشت اشتباه جبهه پایداری از سخنان ایشان است
مسأله دوم در مورد سال ۹۲ هم باید گفت آن مقطع هیچ کس نمی گفت دشمن زور می گوید بلکه میگفتن ما اشتباه کردیم باید کسی می بود و می گفت دشمن زور می گوید تا چهار سال بعد مخالفین جمله دشمن زور می گوید مجبور باشند از خپدشان دفاع کنن
ایرانی
United States
...
Iran, Islamic Republic of
مقام معظم رهبری: بنده هم به سهم خودم قدر آقاي مصباح را مي‌دانم. واقعا مي‌دانم كه ايشان در كشور و براي اسلام چه وزنه‌اي هستند و حقا و انصافا ما امروز نظير ايشان را – حالا به اين تعبير بگوييم – خيلي نادر نظير آقاي مصباح ممكن است وجود داشته باشد با اين وزانت علمي و عمق علمي و احاطه و وسعت و با اين آگاهي و بينش و صفا.
Iran, Islamic Republic of
سیاسیون ما عمدتا در زمین سکولاریسم بازی می کنند! شناخت شخصیت ذوابعاد آقای مصباح دور از دسترسی سیاسیون چه در جناح اصول گرا و چه اصلاح طلب است. آقای مصباح را باید مقام معظم رهبری معرفی کنند.