جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - 19 Jul 2019
 
۰
۱۹

دعوای رانت ۱۸ میلیارد دلاری در دولت بالا گرفت

چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۶
انتشار گفت‌وگویی از حسام‌الدین آشنا در روزی که جهانگیری به هرمزگان رفت و مورد استقبال خاله‌اش قرار گرفت، نشان می‌دهد که جلسه تصمیم‌گیری درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی بیشتر به خاله بازی شبیه بوده است.
دعوای رانت ۱۸ میلیارد دلاری در دولت بالا گرفت
به گزارش جهان نيوز، ظاهراً ریختن ۱۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی در ابتدای سال جاری در حلقوم فرصت‌طلبان و رانت‌خواران که به «رانت ۱۸ میلیارد دلاری» معروف است، دست از وجدان دولتی‌ها برنمی‌دارد!

انتشار گفت‌وگویی از حسام‌الدین آشنا در روزی که جهانگیری به هرمزگان رفت و مورد استقبال خاله‌اش قرار گرفت، نشان می‌دهد که جلسه تصمیم‌گیری درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی بیشتر به خاله بازی شبیه بوده است. اقتصاددانان دولت، نیلی، نهاوندیان، جهانگیری و خود روحانی در جلسه حضور داشته‌اند و تصمیم می‌گیرند که دلار را ۴۲۰۰ تومان و تک نرخی کنند، آن هم برای همه مصارف، چیزی که حالا برخی‌ها از جمله رئیس کل بانک مرکزی آن را «تله‌امریکا» می‌دانند! سپس ۱۸ میلیارد دلار را به واردکنندگان و افراد خاص می‌دهند و آن‌ها هم دلار‌ها را به «همه مصارف» می‌رسانند، بجز به مصرفی که برای آن، دلار گرفته‌اند، یعنی واردات کالا و توزیع با همان نرخ ۴۲۰۰ تومانی. حالا این بچه سر راهی یعنی رانت ۱۸ میلیارد دلاری را در دولت هیچ کسی به فرزندی نمی‌پذیرد و آشنا هم سعی می‌کند بگوید که روحانی «اکل‌میته» کرده است که دلار ۴۲۰۰ تومانی را پذیرفته، چون همه اقتصاددانان دولتی موافق آن بوده‌اند! این نتیجه تصمیم‌گیری‌های دولتی است که رئیس آن در تبلیغات انتخاباتی بالا رفتن نرخ ارز در دولت قبلی را نتیجه مشورت نگرفتن از کارشناسان و خودرأیی و خود‌شیفتگی می‌دانست!

پس از افزایش شدید قیمت دلار در بازار در فروردین ۹۷ دولت تصمیم مهمی را اتخاذ کرد که بر اساس آن، دلار تک‌نرخی شد و به ۴۲۰۰ تومان افزایش یافت. خبر این تصمیم را اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کرد و گفت: هر دلار دیگری به جز این نوع دلار، قاچاق است. این تصمیم دولت با واکنش‌های مختلفی از سوی اقتصاد‌دانان و فعالان اقتصادی و تجاری همراه شد و به تدریج زوایای مغفولی که پنهان شده بود، هویدا شد. 

در مرحله بعد دلار نیمایی به میان آمد که از نظر قیمتی، میان دلار موسوم به «دلار جهانگیری» و دلار آزاد قرار داشت. دولت واردات کالا‌ها را به کشور طبقه‌بندی کرد و هر یک از کالا‌ها با توجه به اهمیت آن، دلار دولتی و نیمایی دریافت کردند. حدود ۱۸‌میلیارد دلار برای واردات در نظر گرفته شد و امضا‌های طلایی و رانتخواری‌ها به اوج خود رسید. ر. با افزایش انتقادات نسبت به این موضوع، مطالبه عمومی برای انتشار لیست شرکت‌های واردات‌محور نهادینه شد و رئیس‌جمهور به وزارتخانه‌های خود دستور داد هر میزان ارزی که برای واردات به شرکت‌های وارد‌کننده عرضه کرده‌اند، منتشر کنند. با وجود مقاومت وزارت صمت و برخی نهاد‌های دیگر، فهرست برخی شرکت‌ها منتشر شد که بسیار ناقص بود. فهرست‌های منتشر شده، موارد جزئی و ناچیز در مقابل وارد‌کننده‌های اصلی را نشان می‌داد تا باز هم انتقادات اوج بگیرد. عدم شفافیت دولت در هزینه‌کرد ۱۸ میلیارد دلار برای واردات کالا به کشور، تا به امروز به قوت خود باقی است و حالا هیچ‌کس نمی‌خواهد مسئولیت دلار ۴۲۰۰ تومانی را قبول کند؛ قیمتی که آغاز‌کننده رانتخواری و عدم‌شفافیت در هزینه‌کرد منابع ارزی کشور بود.

رئیس‌جمهور مخالف بود!
مسعود نیلی، تئوری‌پرداز اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم یکی از افرادی است که سعی دارد خود را از دلار ۴۲۰۰ تومانی مبرا کند. وی چندی پیش گفته بود که از اردیبهشت ۹۷ در هیچ‌یک از جلسات اقتصادی دولت حضور نداشته است در حالی که دلار ۴۲۰۰ تومانی در فروردین ۹۷ اعلام شد. حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور روایت جالبی از دلار ۴۲۰۰ تومانی دارد. او به اندیشه پویا گفته است: «رئیس‌جمهور اعلام کرد که می‌خواهیم در یک جلسه، در مورد وضعیت نرخ ارز که بالا می‌رود، بحث کنیم، قبل از آن جلسه آقای جهانگیری جلسات متعددی برگزار کرده‌بودند و آن جلسه اساساً به درخواست آقای جهانگیری تشکیل شد. آقای جهانگیری در آن جلسه گزارشی از جلسات قبلی خودشان با تیم اقتصادی دولت و بیرون دولت ارائه کردند که خلاصه‌اش این سه نکته بود؛ یک، ما دیگر امکان اینکه دلار را روی ۳۵۰۰ تومان نگهداریم، نداریم. دو، چاره‌ای نیست جز اینکه به سمت تک‌نرخی‌کردن ارز برویم. سه، غیر از این نرخ، هر دلاری را که هست باید قاچاق تلقی کنیم. آقای روحانی در آن جلسه، به تک‌تک اعضای آن جلسه نگاه کرد و پرسید: این جمع‌بندی همه شماست؟ گفتند، بله! ایشان در آن جلسه گفتند من با این جمع‌بندی صد‌درصد مخالف هستم، اما اگر همه شما موافق هستید و این را تنها راه نجات کشور می‌دانید، من به مثابه «اکل میته» با این پیشنهاد موافقت می‌کنم. آقایان نیلی و نهاوندیان هم در آن جلسه بودند. آقای جهانگیری مصاحبه کرد و در آن مصاحبه نرخ ۴۲۰۰ تومان را اعلام کرد، قاچاق‌بودن غیر آن را هم اعلام کرد، بلافاصله از آن جلسه بیرون آمد و این‌ها را اعلام کرد. اینکه ما برای همه مصارف، ارز ۴۲۰۰ تومانی داریم کلمه «همه مصارف» غلط بود و نباید گفته می‌شد. ایشان باید می‌گفت: برای همه چیز‌هایی که مجوز می‌دهیم، ارز ۴۲۰۰ تومان می‌دهیم. به هر حال، این شرح کل ماجراست.»

آشنا همچنین گفته است: «صحبت شد که چه کسی این (تک نرخی و ۴۲۰۰ تومان شدن دلار) را بگوید. جهانگیری گفت: «من باید این را اعلام کنم. من گفتم اگر شما این را اعلام کنید، باید تا آخرش جوابگوی این تصمیم باشید؟!»

اندر خم روشنگری
گرچه آشنا قصد دارد رئیس‌جمهور را از دلار ۴۲۰۰ تومانی جدا کند و روحانی را در مقابل اقتصاد‌دانان دولت قرار دهد، اما تصمیم جنجالی دولت موجب بروز پدیده‌ای شد که امروز تولید رانت و فساد کرده‌است. هیچ‌کس در دولت علاقه‌ای ندارد درباره احب ایده دلار ۴۲۰۰ تومانی توضیح دهد که هیچ، حتی برای روشنگری درباره نحوه هزینه‌کرد ۱۸‌میلیارد دلار ارز کشور هم گام مثبتی بر نمی‌دارد.

یک دعوای امنیتی!
البته آشنا در ادامه فضا را کمی سیاسی کرده و به کرباسچی گفته‌است: «اگر آقای روحانی به یکی از سفارش‌های وی جامه عمل بپوشاند، آقای کرباسچی از رئیس‌جمهور تعریف و تمجید می‌کند!»

کرباسچی هم در واکنش گفته است: «مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور حقوق می‌گیرد که این حرف‌ها را بزند، او در واکنش به نقد‌های من به دولت و در دفاع از روحانی می‌خواهد با دروغ، کار‌های خود را پیش ببرد.»
 
منبع:روزنامه جوان
کد مطلب: 658248
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


نائینب
Iran, Islamic Republic of
قبل ترها همیشه شکر میکردیم که خداوند دشمنان ایران را از احمق ها قرار داد


حالا باید چه بگوییم؟!
Iran, Islamic Republic of
وقتی مردم به جای تحقیق و مطالعه دچار روز مرگی می شوند

تکرارها در جامعه فاجعه آفرین می شود
علی اصفهانی
Iran, Islamic Republic of
باید گفت خودم کردم که لعنت برخودم باد .
وقتی دولتی غرب گراشد وشیطان را ارباب کرد باید هم بدتر از اینها در راه باشد .
باش تا صبح دولتد بدمد : : کین هنوز از نتایج سحر است.
چوب اشتباه کاری مسئولین باید مردم بخورند شفاف سازی هم نعمتی است به خدا!؟
Iran, Islamic Republic of
ما مردم چوب رای اشتباه خودمون رو می خوریم
این ما مردم بودیم که لیبرال ها را انتخاب کردیم و یک مشت مفسده جو را بر خود حاکم کردیم

امام در نامه عزل منتظری اشاره می فرماایند شما کشور را به لیبرال ها خواهید سپرد
دادخواه
Iran, Islamic Republic of
داره گند ميليار دها دلار گم شده در ميايد كجا رفت كي گم كرد
بنازم به اجرای قانون در مبارزه به تخلفات در کره !!!
Iran, Islamic Republic of
وبنازم به محاکمه و اعدام مقام متخلف در چین !!!
و چه بگوییم که جهان نیوز قبول کند
سرباز
علي
Iran, Islamic Republic of
متأسفانه دشمنان داخلي بيش از آمريكا و اروپا به مملكت ضربه ميزنند . خدا هدايتشان كند و اگر قابل هدايت نيستند شرشان را از سر مردم كوتاه كند .
Iran, Islamic Republic of
عوامل نيابتي امر يكا و انگليس بدون جنگ و خونريزي مملكتو تصرف كردندو دارن به غرب امتياز ميدن درست و حسابي
Iran, Islamic Republic of
آمین
Iran, Islamic Republic of
عزيز دل دشمنان ساختگي براي انحراف افكار ماست من به اين نتيجه رسيدم كه تحريم هم ساختگي والكي است تا حواسمون پرت بشه ...
ديگه به كيا ميشه اعتماد كرد ؟...
شمالی
صبرمی کنیم.......
چوب خدا صدا ندارد ولی استخوان سوز است ونقاب را از چهره مدعیان مغرور واز خود راضی چنان برمیدارد ورسوایشان میکند که نمی فهمند از کجا خورده اند ...
بازهم دعوای زرگری>>>>>>>>>....................!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
عدالتخواه
Iran, Islamic Republic of
دعوای احزاب و جناح ها و سردم دارانشان که اغلب در دسته ی باطل و ناحق قرار دارند، دیدنی ست!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
همه دعوا ها و حرفها به دلار ختم ميشه براي اينها
سرور
Iran, Islamic Republic of
یک خیلی باسواد: تغسیر اهمدی نجاده!
Iran, Islamic Republic of
ملت به كجا شكايت نمايند ..