پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - 21 Jan 2021
 
۹
۶۷
اهالی تدبیر هوای پلیس بد مذاکرات را دارند؟

هیس! درباره فرانسه نباید حرفی بزنیم/ آقای ظریف! هیچ اعتقادی به اقدام متقابل ندارید؟

سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۲
کد مطلب: 657948
سکوت دیپلماتیک وزارتخارجه با توجیه عدم دخالت در امور فرانسه در قبال خشونت این کشور در برابر شهروندانش بسیار معنادار است؛ آیا رابطه‌ای میان برجام و سکوت دیپلماتیک دولت وجود دارد؟
هیس! درباره فرانسه نباید حرفی بزنیم/ آقای ظریف! هیچ اعتقادی به اقدام متقابل ندارید؟
گروه سیاسی جهان نيوز: سکوت دیپلماتیک درباره یک حادثه بزرگ در فرانسه که در حال گسترش در قاره سبز است حالا در وزارت خارجه ایران محسوس است. «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در برابر حوادث ناگواری که در فرانسه رخ داده‌ سکوت اختیار کرده است. چندی است که مردم فرانسه با تاکید بر اینکه به حزب و جناح سیاسی خاصی متصل و وابسته نیستند و مطالبه آنان تنها معیشتی است با پوشیدن جلیقه زرد شبرنگی که در این کشور در زمان خرابی خودروها توسط راننده پوشیده می شود، اعتراض خود را به خیابان‌ها آورده اند.

پلیس ضدشورش فرانسه نیز با باطوم و گاز اشک آور از مردم فرانسه پذیرایی می‌کند. برخوردی غیر انسانی که حالا عکس های آن در شبکه های اجتماعی به طور گسترده‌ای منتشر شده احساسات افکارعمومی را جریحه دار کرده است. کشوری که خود را مهد دموکراسی و حقوق بشر می داند حالا آنچنان در تناقض گفتار و رفتار گرفتار آمده که داد بسیاری را در آورده است. اگر تنها یکی از تصاویری در این چند روز از فرانسه در شبکه های اجتماعی مخابره و منتشر شده در ایران اتفاق می افتاد شاهد پروپاگاندای رسانه‌ای غرب و آه و فغان فرانسه و دیگر کشورها درمورد ایران بودیم که «حقوق بشر» در ایران نقض شد. اما مهد دموکراسی امروز چهره واقعی استبداد و سرکوب را به تصویر کشیده است.


اما در همین راستا وزارت خارجه ایران از زبان سخنگوی این وزارت با این توجیه که قصد دخالت در امور کشوری را ندارد روی حقوق بشر و نوعدوستی قلم می گیرد.

در همین رابطه، «بهرام قاسمی» در برنامه «پارک شهر» رادیو تهران درباره بزرگ‌ترین راهپیمایی‌های جلیقه زردها در فرانسه و برخورد پلیس با معترضان گفت: «جریان جلیقه‌زردها بحث داخلی کشور فرانسه است و ما کمتر علاقه‌مندیم درباره این مسایل صحبت کنیم. ما علاقه داریم این کشورها یاد بگیرند در مسایل داخلی دیگر کشورها دخالت نکنند.»
 

این درحالی است که در اتفاقات دیماه سال گذشته رئیس جمهوری فرانسه در گفت‌وگویی تلفنی با همتای ایرانی خود درباره حوادث ایران ابراز نگرانی کرد و خواستار «خویشتنداری» حکومت در برابر معترضان شد.

حتی بنا بر اعلام کاخ الیزه، رؤسای جمهوری فرانسه و ایران همچنین تصمیم گرفتند که سفر از پیش برنامه ریزی شده «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه به تهران، به زمان دیگری موکول شود.
 

این حد از دخالت در امور داخلی یک کشور آنهم به بهانه حقوق بشر درحالی است که حالا فرانسوی‌ها در خیابان‌های پاریس به خاک و خون کشیده می شوند و حتی در این زمینه معترضان کشته داده‌اند اما وزارت خارجه ایران و دولت دوازدهم همچنان سیاست سکوت را در قبال این رفتار خشونت آمیز فرانسه در پیش گرفته است. اما باید پرسید که رفتار خشونت آمیز در جوامع بین الملل آنهم از سوی کشوری که مدعی حقوق بشر و دموکراسی است، یک موضوع کاملا داخلی است؟

سکوت دیپلماتیک وزارتخارجه با توجیه عدم دخالت در امور فرانسه در قبال خشونت این کشور در برابر شهروندانش بسیار معنادار است؛ آیا رابطه‌ای میان برجام و سکوت دیپلماتیک دولت وجود دارد؟ به نظر می رسد حالا برجام به عنوان یک گروگان در دست اروپایی‌ها و خصوصا فرانسه که روزگاری هم در نقش پلیس بد مذاکرات حاضر میشد، افتاده که باعث شده وزارت خارجه ایران در برابر وقایع کشور فرانسه به نوعی تسامح به خرج دهد تا نکند موضوع کانال مالی ایران و اروپا با خطر روبرو شود. این رفتار تسامح آمیز و انفعالی را در ماجرای برخورد ناشایست با دیپلمات‌های ایران در اروپا کم و بیش شاهد بودیم.

البته با وجود اینکه «دونالد ترامپ» دو روز زودتر از موعد مقرر یعنی 13 آبان ماه تحریم های برجام که روی کاغذ رفع شده بودند را دوباره بازگرداند، تعلل اروپایی‌ها را به وضوح برای راه اندازی کانال مالی ایران و قاره سبز مشاهده می کنیم. این موضوع تا حدودی پیش رفته است که «سید عباس عراقچی» معاون ظریف دستاوردهای برجام را صفر عنوان کرده است. اما همچنان دیپلمات‌های ایرانی چشم امید خود را از چشم آبی‌ها برنداشته اند.
 

وزیر خارجه کشورمان اخیرا مطرح کرده است که «جمهوری اسلامی ایران همیشه بر توان داخلی خود تأکید داشته و از این رو تلاش خود را با اروپایی‌ها ادامه دادیم و بر این باوریم که اروپایی‌ها در تلاش برای ارتباط با ایران هستند. اروپایی‌ها معتقدند که اجرای برجام برای امنیت آنها ضروری است لذا آنها برای تأمین امنیت خود و اجرای برجام باید هزینه کنند.»

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه‌ملت یادآور شد: «ما در تماس فنی با اروپایی‌ها هستیم تا این مکانیزم ویژه مالی برقرار شود، بنابراین امیدواریم spv بتواند نیازهای کشور را در حد قابل قبولی تأمین کند.»

حالا باید دید اروپایی‌ها در قبال این رفتار ایران چه واکنشی نشان می دهند. وزارت خارجه حتی از یک تذکر خشک وخالی در قبال رفتار خشونت آمیز فرانسه با شهروندانش خودداری کرده است اما باید دید اروپایی‌ها به قول خودشان برای راه اندازی مکانیزم مالی ایران پایبند هستند یا ... .

یک نکته نیز باید اینجا اضافه کرد و آن اینکه بر فرض مثال اگر در ایران در آینده گوشه ای اغتشاش و یا اعتراض بوجود بیایید، فرانسه چگونه رفتار خواهد کرد؟ آیا آنها هم سکوت می کنند؟ آیا آنها هم به خاطر سکوت ما در این روزها، سکوت خواهند کرد؟ تجربه نشان داده است که جواب منفی است.

امیر حمزه نژاد 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


حامد
Iran, Islamic Republic of
عوضش تا دلت بخواد بیانیه های شدید الحن علیه داخلی ها رسانه های غیر دولتی صادر می کنه. وزارت خارجه نیست وزارت داخله است
Iran, Islamic Republic of
ظریف دیگه قطع نخاع شده کاری نمی تونه بکنه
Iran, Islamic Republic of
نظر مخالف که نمایش داده نمیشه و شما به راحتی جولان میدید!! :) آفرین
Iran, Islamic Republic of
نظر مخالف چیه مگر جز اینکه ظریف خوب بلده به دنیا بخنده به داخل اخم کنه .خوب میتونه با کری دشمن این مملکت قدم بزنه ولی به منتقدین داخل حاضر نیست جوابی بده ظریف خوب بلده با دنیا حرف بزنه ولی حرف مردم ایران که دارند از قراردادی که یکطرفه به نفع اروپاو امریکا و روسیه وچین بسته شده و از این همه سیب گلابی ضربه خوردیم را گوش نمیده .ظریف قهرمان دادن امتیاز نقد و افتادن از این شهر به اون شهر در اروپا برای یک لقمه پول .خیلی بلده اخر دیپلماسی اینه که بگی کشور ایران پولشویی میکنه اخر دیپلماسی اینه که بگی ما که با یک بمب امریکا نابود میشیم .اخر امریکایی فکر کردند و کدخدا کد خدا شده پسته 300000 هزار تومان و گوشت شقه 70 هزار تومان و فقط من و تو بشینیم به جون هم بیفتیم که این خوبه یا اون و در اخر سروته دارند فرزندانشون تو اروپا و امریکا استکبار درس وزندگی و کار و...
مخالف و موافق همه برای عدالت حرف بزنید که غیر از این سرکارید
اگر ظریف از فرانسه بد بگوید چگونه برای مردم،توجیه کند دنبال غرب بدویم؟
Iran, Islamic Republic of
اگر غربگرایان واقعیت غرب را بگویند نمی توانند به مردم بگویند که غرب خوب است
رضا
Iran, Islamic Republic of
...
France
چرا جرات نمی کنید در مورد کشتار مسلمانان توسط چین حرف بزنید ؟ چرا در مورد دیکتاتور بزرگ پوتین حرف نمیزنید ؟ چرا عدالت را رعایت نمی کنید ؟چرا فقط دنبال حزب و باندید ، اگر ادعای مسلمونی می کنید ازاده باشید....
Iran, Islamic Republic of
کشتار مسلمانان در چین؟؟؟ دوست عزیز در چین شاید برای مسلمانان محدودیتهایی باشد ولی کشتار رو از کجا در اوردین؟؟؟؟؟چرا با فریب با مردم صحبت میکنید؟؟؟؟ حالا گیریم کشتار ... این باعث میشه از فجایع فرانسه صحبت نکنیم؟؟؟؟ در ثانی مطلب را دوباره بخوان ... گفته شده در اغتشاشات تهران فرانسه در امور داخلی ایران دخالت کرده و الان که خودش با اعتراضات مواجه شده همون توصیه ها و دخالتها را بر نمیتابه... خوب اون زمان کجا چین یه همچین کاری کرد؟؟؟؟؟ البته با اون پرچم فرانسه که رو سر در خونت اویزون کردی حق داری که شاکی بشی عزیز دل
Iran, Islamic Republic of
۱۰۰ % چون ۲ تا زبان خارجی بلدم و کلک تو و امثال تو را نمی خورم . دیگه دوران اینکه شما هر چی بگید تموم شده . معلم بدبخت و کارگر و راننده بدبخت برای اینکه اعتراض صنفی که در قانون اساسی ایران ازده امدن بیرون الان تو زندانن ؟ وقتی می خواهی اینجوری حرف بزنی دقیقا معلومه کجا گیریی
Iran, Islamic Republic of
برای اون معلم و کارگر بدبخت که دلت می سوزه
چه کسی غیر از دولت تدبیر و امید این بدبختی را رقم زده آقای دلسوز!!!!
Iran, Islamic Republic of
دیکتاتور بزرگ پوتین نیست بلکه بن سلمان است که مورد حمایت کدخدای شماست .
Iran, Islamic Republic of
يك داستان از پوتين در زمستان سرد اگر هزار زنگ بزني كسي نمي ايد درمسكو يخ ها رو جمع كنه ولي فقط كافيست به پوتين شعاربد بنويسي روي يخ نيم ساعته شهرداري مسكو تمام خيبانو زير ورو ميكنه
Iran, Islamic Republic of
اينها فقط حرفهاشون مصرف داخلي داره از امارات هم حساب ميبرن...
مجيد
Iran, Islamic Republic of
...
France
سانسور هم حدی داره ، قرار نیست که همه با هم یک نظر داشته باشیم.
Iran, Islamic Republic of
قرار نیست یک نظر باشن...ولی نظر بعضی ها دیده خواهد شد...:)
دلواپس
Iran, Islamic Republic of
شما نظر مخالف دارید سایت مشرق. وخبر انلاین با اغوش بازززز؟؟؟منتشر می کند
France
....
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
سکوت وزارت امور خارجه در قبال قتل و عام مردم مظلوم یمن و فرانسه و جنایات مکرون غیر قابل اغماض است .
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
جناب جهان نیوز خود شما تا دو هفته در مورد جنبش جلیقه زرد ها سکوت کردید و بنده دو بار تذکر دادم که اولین مطلب را حدود چهار پنج روز قبل نوشتید
آنوقت از روزنامه های اصلاح طلب چه انتظاری است
Iran, Islamic Republic of
ما به دولتی رای دادیم که علاقه ای به دخالت در دیگر کشور ها نداره اگر لازم بود به تفکر شما رای میدادیم
سال ۹۶ یه عده خوب و بد ریختن تو خیابون به اونا ربطی نداره بین خودمون حل می کنیم و حالا بالعکس
اگر هم اونا دخالت کردن که خیلی بیجا کردن در مسائل داخلی ما دخالت می کنن
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
مجید دلبندم دعوا سر تقابله.در اغتشاشات ۸۸ و دی ماه و...فرانسه دخالت میکرد و دائم ابراز نگرانی.حالا که خود فرانسه اغتشاش شده وزارت امور خارجه کشور چرا ساکتن؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
كري و جرمي و ماكرون شاخص و باباي ليبراليسم استعمارو ظالم و ستم گر هستند و دوست بعضي ها
sima
Iran, Islamic Republic of
تو رو خدا بیخیال شید دیگه
اگه تاب درج داری بنویسم جهان جان؟؟!!!
منزویمون کردین با این تفکرات هنوز ول نمیکنین؟؟؟
کاش بجای خبرپراکنی و این مسئولیتا یه سمتی تو اقتصاد داشتین واردات و صادرات و دارو و ...
که قشنگ حس کنین چقد بدبخت شدیم
United States
...
Iran, Islamic Republic of
البته دقیقا اگه نگاه کنین این بدبختیها ثمره فعالیت دولت غربگرای لیبرال مسلک هست که الان براحتی از ریز بار مسیولیت اقدامات خودش در میره.... راستی شنیدم براجام رو هم میخوان بندازن گردن احمدی نزاد؟؟؟؟
رامین
Iran, Islamic Republic of
سیاست خارجی اصلاحات همواره گل به خودی بوده و سکوت منفعلانه در برابر سلطه گران و عمل بر خلاف اصل 152 قانون اساسی است
حسین
Iran, Islamic Republic of
وزیر محترم خارجه ٍآسه برو،آسه بیا که گربه شاخت نزنه.
در دولت قاجار جای ظریف خالی است!
Iran, Islamic Republic of
جهان نیوز ضرب وشتم منادی حقوق بشر را تصویری بیشتر کن
سفیر کشور دیکتاتور وتروریست پرور فرانسه چه پاسخی دارد در تهران بدهد
سرباز
Iran, Islamic Republic of
هنرمندای وطن فروش کجان که پوستر درست کنن؟ شعر بسراین؟ دکلمه بگن و نقاشی بکشن؟ کجان سلبریتی هایی که شمع روشن کنن و پیام بدن؟ ننگ بر شرف برهنه تون.
Iran, Islamic Republic of
درود بر تمامي زنان و مردان شجاعي كه بر عليه غارتگران و ستمگران ليبراليسم غربي قيام ميكنند
France
عارتگر و ستمگر و اختلاسگر ها که تو ایران پر هستند ، دوست عزیز
Iran, Islamic Republic of
تو اون جا که پرچمش رو زدی رو سر در خونت نیست؟؟؟؟ اگه نیست این قیام گرسنگان در فرانسه چیه؟؟؟؟ چقدر غیرتی از اونجاها دفاع میکنی و علیه کشورت( البته نمیشه گفت کشورت چون زیر بیرق بیگانه هستی) جوسازی؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
قیام شرف هست . ۶ سنت بنزین می خواهد ۳ ماه دیگه گرون بشه مردم امدن تو خیابون !!!!
United States
سنت!
United Kingdom
بله ۶ سنت
United States
...
طرفداری کن شاید یه لبخند بهت بزنن!
چقدر .... که مملکت خودت رو اینجوری میبینی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اکثر دزدها و اختلاسگرا و غارتگرا از هم مسلک ها و هم پیاله ای های تو از آب دراومدن....
Iran, Islamic Republic of
راست میگه . نرفتن دسته گل بزارن رو کنتور گاز سفارت فرانسه برای اون چن نفری که پلیس فرانسه زده کشته . عجبا!!!!!
Iran, Islamic Republic of
نفستون از جاي گرم در مياد اي تهيدستان بي گرين كارت و دلار در ديار فرنگ معلومه شما شير ميشد هرچي بخواهي به مكرون و كري خواهيد گفت چيزي براي از دست دادن نداريد ولي ماچي دلار و يورو فراوان داريم بپره بره سكته خواهيم نمود جانم فداي مكرون
United States
...
جلالی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
مشکل ارتباط مردم با مردم هست. ...
United States
دیپلماسی سیب زمینی
رضوی نیا
Iran, Islamic Republic of
وزارت خارجه و دیپماتهای ما متاسفانه خودباخته و مرعوب غرب هستند!!! و رضایت و خشنودی آنها (کدخدا) را بر رضایت خدا ترجیح می دهند!!!1. نمونه اش سفیر چندین ساله ایران در فرانسه (...) که حتی یکبار هم صلابت و حمیت اسلامی و انقلابی در برابر این فرانسویهای مغرور از خود نشان نداد و طی حدود ده سال همیشه در مقابل آنها متواضع و سر به زیر بود. حالا باید فهمید چرا رهبر فرزانه انقلاب فرمود "من انقلابیم؛ دیپلمات نیستم". هنوز هم که هنوز است وزارت خارجه این اشاره را درک نکرده است!
تارا
Iran, Islamic Republic of
...
جعفر
Iran, Islamic Republic of
هیس در مورد کارگران هفت تپه واهواز هیچ حرفی نباید بزنید.
دلواپس
Iran, Islamic Republic of
هفت تپه این طوریه چون شما به لیبرالها رای دادید,حالابازهم مابدهکاریم؟
Iran, Islamic Republic of
عزیز دلم فقط هفت تپه نیست....لیبرالها با اقداماتشون تمام صنایع کشور رو فلج کردن.... و امروز با پررویی تمام طلبکار هم هستن.... جالبه این طلبکاریها.... راستی از گاز مجانی به ترکیه و کرسنت چه خبر؟؟؟؟
United States
...
علی
Iran, Islamic Republic of
...
حسین پور
Iran, Islamic Republic of
باتوم باتوم است چه در دست یک پلیس فرانسوی باشد چا در دست پلیس ایرانی باشد. زشت است !
United States
...
... آخه چرا اینقدر نفهمی که پلیس حسن و سرکوبگر غرب رو با بچه های ناجای خودمون مقایسه میکنی.!!
هاشمی
United States
باتوم زشت نیست اگراینطوره باید در دنیا پلیس را جمع کنند یا باتوم ها را جمع کنند
بستگی داره برای چه کاری ازش استفاده بشه
اسلحه به خودی خود نه خوب است نه بد
اگر در راه دفع تجاوز استفاده بشه بد که نیس لازم هم هست
ولی اگر برای خوردن حق کسی از آن استفاده بشه خیلی بد است
Iran, Islamic Republic of
متاسفم که مدیران ما هنوز منفعل عمل می کنند و تازه اروپا بقول موگرینی طلبکار ما شده
Iran, Islamic Republic of
...
محمد
Iran, Islamic Republic of
پیام مهناز افشار به جلیقه زردها در فرانسه :
حب الجلیقه زرد یجمعنا
خخخخخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
منطق سیاسی که دکتر ظریف در دانشگاههای امریکا ان را فرا گرفته به او میاموزد که :1- معترضان فرانسوی احتمالا از مسکو خط میگیرند و چون علیه نظام سرمایه داری شعار میدهند و نظام لیبرالی فرانسه را متزلزل کرده اند شایسته هیچگونه حمایت تبلیغاتی نیستند و به پلیس ملوس فرانسه نباید هیچگونه تذکر جهت کاستن از خشونت داد . 2- ظریف در اکادمی های امریکا اموخته که نباید از مسلمانان نیجریه و رهبر مظلوم و زندانی انان حمایت جدی کرد و کشتار شیعیان را به عنوان یک جرم پیگیری کرد .3- او همچنین اموخته است که مردم یمن و قیام انها علیه ال سعود و امریکا و اسرائیل جای حمایت جدی و ویژه ندارد بلکه باید فقط از همان ساز و کارهای بین المللی - مثل منطق برجام نافرجام -استفاده کرد و نهایتا طرفین درگیری را از اعمال خشونت بر حذر داشت !
ایرونی
Iran, Islamic Republic of
زمانیکه کدخداشون هنوز تو برجام بود نباید کمتر از گل به یانکیها گفته میشد. حالا هم که کار دولت لیبرال به اروپاییها و علی الخصوص فرانسه گیره نباید چیزی گفت و باید عین کبک سرت رو تو برف فرو کنی!
Iran, Islamic Republic of
.... من خبر موثق دارم که اشخاص در هیات حاکمه به چه سرمایه های هنگفتی دست پیدا کرده اند که ازاثرروانی اقتصادی بر مردم صاحب ثروتی شده اند ....!!
Iran, Islamic Republic of
یکم از اردوغان یاد بگیرید .
Iran, Islamic Republic of
...
مجيد
Iran, Islamic Republic of
واقعا چقدر ظريف، ظريف است كه دنبال روابط خارجه است داخل رو ول كرده اند چسبيده اند به خارج !!!! نكنه چيزي بهشون بگن به اطوي قباشون بربخوره!!!!
Iran, Islamic Republic of
.... علی برکت الله .