پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - 13 Dec 2018
 
۱

توضیحات شرکت ملی گاز در مورد یک خبر

شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۲
شرکت ملی گاز در خصوص انتشار خبری در زمینه مشکل توزیع سیلندر‌های گازی در شهر‌های زاهدان توضیحاتی را ارائه کرد.
توضیحات شرکت ملی گاز در مورد یک خبر
به گزارش جهان نيوز، شرکت ملی گاز در خصوص انتشار خبری در زمینه  مشکل توزیع سیلندر‌های گازی در شهر‌های زاهدان توضیحاتی را ارائه کرد.

احتراماً، عطف به درج خبری با عنوان " شکسته شدن صف‌های خرید گازی در زاهدان/ وعده گازرسانی به مناطق جنوبی چه زمانی محقق می‌شود؟ " با کد خبر ۴۷۲۵۳۱ در تاریخ ۱۲/۹/۹۷ در آن خبرگزاری محترم، توضیحات این شرکت را جهت تنویر افکار عمومی ایفاد می‌دارد؛ لذا خواهشمند است مطابق با قانون مطبوعات در اولین فرصت و با همان تیتر و عنوان در آن خبرگزاری درج گردد.
 
همانگونه که قبلا به صورت مستمر در خصوص فرآیند گازرسانی به شهر زاهدان و استان سیستان و بلوچستان اطلاع رسانی شده است به استحضار می‌رساند در طرح بزرگ و عدالتمندانه گازرسانی به مناطق محروم و روستایی طی برنامه‌ای مدون در سه فاز، گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان در دستور کار این شرکت قرار گرفت و بر همین اساس در فاز نخست با احداث خط لوله‌ای به طول ۲۶۲ کیلومتر و به قطر ۳۶ اینچ و با اعتباری بالغ بر ۷۵۰۰ میلیارد ریال گازرسانی به شهر زاهدان محقق و مقرر شد طی فاز دوم، گازرسانی به شمال استان و به طور مشخص شهر زابل و شهر‌ها و روستا‌های واقع در مسیر آن و در فاز سوم گازرسانی به نواحی جنوبی و به طور مشخص چابهار عملیاتی و اجرایی گردد که به امید خداوند متعال و با همکاری سایر دستگاه‌ها و نهاد‌های ذیربط در استان و همیاری مردم شریف و نجیب این استان به زودی شاهد بهره مندی مردم این مناطق از نعمت گاز خواهیم بود.
 
شرکت ملی گاز ایران علی رغم محدودیت‌های اقتصادی در کشور، ضمن مدیریت شرایط و تأمین اعتبارات لازم درارتباط با شهر زاهدان در دو سال گذشته با احداث و بهره برداری از ۴۳۵ کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع شهری به همراه ۷۰۶۸ انشعاب ایجاد شده و اشتراک پذیری حدود ۱۵۰۰۰ مشترک، گام مهمی را در جریان گازرسانی به بزرگترین شهر استان سیستان و بلوچستان برداشته و پیش بینی می‌شود با پیگیری و استمرار برنامه‌های تدوین شده و پیمان سپاری‌های جدید و همچنین همکاری سایر دستگاه‌های ذیربط، عملیات اجرایی و گازرسانی در این شهر تسریع گردد.
 
مزید اطلاع با هدف آگاهی از عظمت طرح گازرسانی به زاهدان کافی است نگاهی به ابعاد فنی طرح نیز انداخته شود: از ابتدای سال ۱۳۹۵ عملیات اجرایی این فاز با سرعت و جدیت آغاز شد به گونه‌ای که روزانه ۱۲۰ دستگاه کامیون از اهواز، اراک و اصفهان قطعات لوله‌ی مورد نیاز پروژه را به منطقه حمل و سه گروه مجهز در سه نقطه به طور همزمان عملیات خاک برداری، کوه بری و جوشکاری را با سرعت پیش بردند. حجم و عظمت اجرای طرح در این بخش به اندازه‌ای بود که بیش از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب عملیات خاک برداری انجام شد. در احداث خط لوله ایرانشهر – زاهدان، حدود ۲۲ هزار شاخه لوله ۳۶ اینچ به وزن ۸۶ هزار تن از ایرانشهر به زاهدان و ۲۱۲۵ شاخه لوله ۱۶ اینچ به وزن تقریبی ۳۱۳۰ تن جهت گازرسانی به CGS شرقی و غربی و نیروگاه‌های استان و بالغ بر ۱۹۰ تن الکترود برای جوشکاری لوله‌ها استفاده شده که به طور کلی از کارخانجات داخلی تامین و به همراه سایر اقلام مورد نیاز با استفاده از ۷۷۰۰ تریلر به محل کارگاه‌های پروژه حمل شده است.
 
در بخش زابل نیز مطابق وعده داده شده و برنامه ریزی صورت گرفته تجهیزات ایستگاه CNG و احداث ۴۶ کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع گاز هم اکنون آماده شده و شهر در آستانه تزریق گاز و بهره برداری قرار گرفته است و به تبع آن مردم این شهر نیز به تناوب از این نعمت خدادادی بهره‌مند خواهند شد.
 
همچنین گازرسانی به شهر ایرانشهر در سال ۱۳۹۰ محقق و در حال حاضر نیز شبکه توزیع روستا‌های حومه ایرانشهر و بمپور به میزان ۱۹۰ کیلومتر احداث و ۳ روستا نیز گازدار شده و شبکه توزیع شهر‌های بمپور و محمدان نیز پیشرفت مناسبی داشته است و میزان ۱۱۳ کیلومتر نیز در مرحله اجرا و تست جهت تزریق گاز می‌باشد. در سوی دیگر استان در شهر خاش نیز شبکه گازرسانی به مقدار ۸۴ کیلومتر اجرا شده و شهر‌های برفان و دهگان نیز درمرحله اخذ مجوز، طراحی و پیمان سپاری می‌باشد.
 
موضوع حائز اهمیت این است که فرآیند گازرسانی در شهر‌ها و روستا‌ها مبتنی بر استانداردها، ضوابط و فرآیند‌های تعریف شده‌ای شامل احداث خط انتقال گاز، شبکه گذاری، انشعاب پذیری، لوله کشی داخل منازل، تأیید لوله کشی داخل منازل توسط کارشناسان سازمان نظام مهندسی و ساختمان و اتصال شبکه گاز به واحد مسکونی می‌باشد که این امر در شهر زاهدان و سایر شهر‌های استان نیز همانند تمام شهر‌های گازرسانی شده دراقصی نقاط کشور روند عادی و استاندارد خود را طی می‌کند.
 
همانگونه که در خبر منتشر شده آن خبرگزاری و سایر رسانه‌های محترم مشهود است مسئله و مشکل پیش آمده مربوط به نحوه توزیع گاز مایع (سیلندر‌های LPG) و عدم هماهنگی در عرضه و تقاضای این حامل انرژی می‌باشد که به طور کلی عرضه و نظارت بر توزیع این محصول ارتباط با شرکت ملی گاز ایران نداشته و متولی آن بخش دیگری می‌باشد؛ حال اینکه در خبر و گزارش تهیه شده موضوع به این شرکت مرتبط شده است، درحالی که این شرکت پس از اخذ مجوز‌های لازم و علی رغم مشکلات گوناگونی که وجود دارد تاکنون خدمات خود را ارائه نموده و با بکارگیری شرکت‌های جدید و استفاده از خدمات پیمانکاران دائماً در حال بهبود و تسریع در عملیات گازرسانی می‌باشد.
 
شرکت ملی گاز ایران ضمن تأکید بر اهمیت و ضرورت رسیدگی به مشکلات تمامی مناطق محروم به ویژه مشکل تأمین گاز مایع در استان سیستان و بلوچستان، به دور از هر گونه مسائل حاشیه‌ای و سیاسی حداکثر عزم، اراده و پتانسیل خود را مصروف گازرسانی در مناطق محروم و روستایی نموده است تا امید، آسایش و توسعه یافتگی را برای هموطنان عزیر در اقصی نقاط کشور به ویژه نواحی دوردست، صعب العبور و محروم فراهم آورد و گازرسانی به بیش از ۱۳ هزار روستا در دولت یازدهم و دوازدهم گواهی صادقانه بر آن می‌باشد و بی شک طرح گازرسانی به مردمان شریف استان سیستان و بلوچستان نیز یکی از مهمترین اولویت‌های دولت و شرکت ملی گاز به شمار می‌آید در حالی که تا پیش از دولت تدبیر و امید نیز اقدام ویژه‌ای در این خصوص انجام نشده بود.
 
بدون تردید مطالبه گیری و بیان مشکلات مردم توسط رسانه‌های محترم نقش بسزایی در توسعه متوازن جوامع و رفع محرومیت‌ها دارد و بر همین اساس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران درخصوص موضوع گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان از آن رسانه محترم درخواست می‌کند به منظور تبیین و حل مشکل پیش آمده و با در نظر گرفتن تمامی وجوه اعم از اثرات و ابعاد اجتماعی، اقتصادی و ... و انعکاس صحیح مشکل نسبت به پیگیری موضوع مبادرت نماید تا از نتیجه این زحمات با رفع مشکلات بوجود آمده کام مردم عزیز نیز به واقع شیرین گردد.

منبع: شرکت ملی گاز
کد مطلب: 657433
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *