دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - 27 May 2019
 
۰
۲
برگی از تاریخ؛

تاجیک: روشنفکران نقشی در انقلاب اسلامی نداشتند

شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۱
دکتر محمدرضا تاجیک، استاد علوم سیاسی دانشگاه شهیدبهشتی و مشاور رئیس‌جمهور اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران نشان داد شأنیتی در این نهفته نیست که روشنفکران به جای مردم سخن بگویند، به دلیل اینکه قدرت این انقلاب جوشیدن از پایین بود.
تاجیک: روشنفکران نقشی در انقلاب اسلامی نداشتند
به گزارش جهان نيوز، روزنامه کیهان در تاریخ 21 آذر 1379 نوشت: «دکتر محمدرضا تاجیک، استاد علوم سیاسی دانشگاه شهیدبهشتی و مشاور رئیس‌جمهور اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران نشان داد شأنیتی در این نهفته نیست که روشنفکران به جای مردم سخن بگویند، به دلیل اینکه قدرت این انقلاب جوشیدن از پایین بود. لذا آوانگارد و حزب و روشنفکر همه را زیر سوال برد و یک شناخت‌شناسی و معرفت‌شناسی بدیعی را در تئوری‌های علوم سیاسی به‌وجود آورد. دکتر محمدرضا تاجیک، دلیل اینکه روشنفکر بنامی چون «فوکو» انقلاب اسلامی ایران را اولین انقلاب پسامدرن قرن نامید، آن است که روشنفکر در انقلاب اسلامی نقشی نداشته است.

وی درخصوص شخصیت حضرت امام و نقش وی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی، گفت: اگر امام نبود، انقلاب نبود و انقلاب اسلامی با وجود امام شکل گرفت... . دکتر تاجیک درباره پرسشی مبنی‌بر نفی نقش روشنفکران در انقلاب اسلامی توسط وی، گفت: من برای روشنفکر، نقشی را به‌عنوان آوانگارد در انقلاب اسلامی ایران قائل نیستم؛ چون در ایران هیچ‌گاه روشنفکر متولد نشد و به تعبیر دکتر شریعتی «استاد گرامی رادیوگرام» را که نباید روشنفکر نامید. روشنفکر کسی است که ایجاد حرکت می‌کند. به تعبیری اکثر روشنفکران ما پیوندگرا بودند و سعی داشتند به‌نوعی مدرنیته را با اسلام پیوند بزنند... .»

منبع:فرهیختگان
کد مطلب: 657287
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
همه اش شما بوديد بقيه فقط جان ميداند
Iran, Islamic Republic of
تا انجا که ياددارم در تظاهرات و سخنراني هاي قبل از انقلاب کتابهاي دکتر شريعتي و مرحوم مطهري بفروش ميرسيدندو دانشگاهيان روشنفکرنقش اساسي در به ثمررساندن و حفظ انقلاب داشتند.