پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - 18 Apr 2019
 
۱
۱۴ آذر ۱۳۹۲: درگذشت نلسون ماندلا‌

‌تجربه‌ای که رهبر انقلاب در اختیار ماندلا قرار داد

پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۸
‌تجربه‌ای که رهبر انقلاب در اختیار ماندلا قرار داد
به گزارش جهان نيوز، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی چند سال پیش به ذکر خاطره ای از دیدار با ماندلا و یک توصیه به او روایت کردند.

نلسون ماندلا» قبل از آن‌که در آفریقای جنوبی به پیروزی برسد - زمانی که تازه از زندان آزاد شده بود - به ایران آمد و با من ملاقات کرد.

 راجع به اوضاع آفریقای جنوبی از او سؤال کردم، چیزهایی گفت. من به او گفتم، ما تجربه‌ای داریم که گمان میکنم در کشور شما هم قابل عمل باشد؛ و آن تجربه عبارت است از این‌که انسانهای داوطلب - که اکثریت جمعیت کشور ما را تشکیل میدادند - زن و مرد، با جسمِ خودشان به خیابانها آمدند، نه با مشتشان، نه با سلاحشان، نه با نارنجکشان، نه با خانه‌ی تیمیشان، بلکه با تنِ خودشان آمدند؛ روی خود را هم نبستند، با صورتِ باز آمدند؛ لذا نظام را منفعل کردند و او هم دید نمیتواند بایستد. واقعاً بر چه کسی میخواست حکومت کند؟ گفتم به نظر من این الگو در آفریقای جنوبی قابل عمل است. او سری تکان داد. بعد از رفتن او، یکی دو ماه طول نکشید که خبرهای تظاهرات عظیم مردمی در آفریقای جنوبی را در روزنامه‌ها خواندیم!

من فهمیدم که این بذر، سبز شد؛ عین همان وضعیت ایران. ۸۰/۲/۱۲‌
کد مطلب: 657018
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *