دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - 27 May 2019
 
۰

مجری سلیقه مدیران شبکه‌ها را نشان می‌دهد

چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰
حاشیه‌های ایجاد شده در برنامه «من و شما» و نوع برخورد مجری برنامه با مسعود فراستی منتقد سینما، انتقاد‌های زیادی را به همراه داشته و شورای نظارت بر صداوسیما نیز در واکنش به این موضوع به رسانه ملی تذکر داده است.
مجری سلیقه مدیران شبکه‌ها را نشان می‌دهد
به گزارش جهان نيوز، حاشیه‌های ایجاد شده در برنامه «من و شما» و نوع برخورد مجری برنامه با مسعود فراستی منتقد سینما، انتقاد‌های زیادی را به همراه داشته و شورای نظارت بر صداوسیما نیز در واکنش به این موضوع به رسانه ملی تذکر داده است. این اتفاقات، بار دیگر لزوم توجه به جایگاه حساس مجری را و اینکه چطور یک مجری می‌تواند آبروی حرفه‌ای یک سازمان را با چالش روبه‌رو کند، یادآور می‌شود؛ موضوعی که مدتی است با حضور چهره‌های غیرمرتبط با مقوله اجرا، در تلویزیون به حاشیه رانده شده است.

دکتر اکبر عالمی، چهره نام آشنای تلویزیون و مجری قدیمی سیما، در گفت‌و‌گو با «جوان» درباره الزامات اجرا در تلویزیون می‌گوید: «مجری یک برنامه تلویزیونی، ویترین سلیقه مدیران یک شبکه محسوب می‌شود. مجری سلیقه، نوع رفتار و کردار و حتی نحوه لباس پوشیدن را به فرزندان حافظ، سعدی، مولانا و عطار نیشابوری نشان می‌دهد.» عالمی می‌افزاید: «حضور در برنامه‌های تلویزیونی باید رسمیت داشته باشد حتی اگر تهیه کننده به ما بگوید که این برنامه یک گفت و گوی خودمانی است.»

این مجری پیشکسوت تلویزیون، با اشاره به اتفاق رخ داده در آخرین قسمت پخش شده از برنامه «من و شما»، می‌گوید: «من رفتار مجری تلویزیون با آقای فراستی را به هیچ عنوان نمی‌پسندم، به این دلیل که مجری برنامه با آقای فراستی اختلاف سنی زیادی داشت و باید حرمت نویسنده و منتقد را نگه می‌داشت.»

عالمی با بیان اینکه ما به عنوان مجری نباید به هر قیمتی خود را بر سر زبان‌ها بیندازیم، تأکید می‌کند: «آنچه مسلم است اینکه سخن گفتن مسعود فراستی را خیلی از بینندگان تلویزیون نمی‌پسندند، اما او دانش بسیار گسترده و وسیعی دارد و اگر او به برنامه‌ای دعوت می‌شود باید حرمت او را نگه دارند.»


قواعد انتخاب مجری برای تلویزیون
گفته می‌شود اسپانسر‌های برنامه‌های تلویزیونی در انتخاب عوامل اصلی برنامه‌های تلویزیونی و به خصوص انتخاب مجری نقش پررنگی دارند. استاد عالمی در این باره می‌گوید: همیشه در رشته‌های گوناگون هنری، می‌گوییم هنر مانند حساب و ریاضیات دارای الگوریتم نیست یا مانند شیمی آلی نمی‌تواند دارای فرمول ثابت باشد و در عین حال هنر می‌تواند دارای فرمول باشد، به این معنا که هر مجری برنامه تلویزیونی باید یک «آن» داشته باشد.» مجری قدیمی تلویزیونی، می‌افزاید: «مجری می‌تواند هنرپیشه سینما یا هر شغل دیگری داشته باشد ولی برای اجرا نیازمند این است که مطالعات وسیعی داشته باشد.» وی با تأکید بر اینکه با برخی از جوانگرایی‌های بدون ضابطه در حوزه اجرای برنامه‌های تلویزیونی مخالف است، می‌گوید: «به نظر من جایز نیست در برنامه‌ای که نقد تلویزیونی می‌کند، جوانگرایی شود زیرا مجری مطلبی را مقابل دوربین می‌گوید که مردم آن را به عنوان نقد قبول می‌کنند و آن جمله نباید غیر قابل اتکا باشد.» عالمی تصریح می‌کند: «مجری برنامه تلویزیونی باید آنقدر مطالعات گسترده داشته باشد که در زمان اجرا از آموخته‌های ذخیره شده در ذهنش استفاده کند.» مجری برنامه تلویزیونی «هنر هفتم» با تأکید مجدد بر اینکه جوانگرایی خوب است، اما در برنامه‌های نقد تلویزیونی، می‌گوید: «اینکه هر برنامه‌سازی برای جذب تماشاگر بیشتر از سلیقه شخصی برای انتخاب مجری از میان بازیگران سینما یا چهره‌های مشهور استفاده کند، نمی‌تواند در مرحله اول بد باشد، به این شرط که شخصی که برای اجرا انتخاب می‌شود دارای مطالعات وسیعی باشد.»


واکنش شورای نظارت بر صداوسیما
چند روز بعد از انتشار ویدئوی رفتار ناپسند مجری برنامه «من و شما» با مهمان برنامه، شورای نظارت بر صداوسیما، نسبت به این اتفاق واکنش نشان داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، این شورا در خصوص اتفاقات برنامه «من و شما» شبکه شما و برخورد خارج از عرف و ادب مجری این برنامه، برخورد جدی با رفتار‌های اینچنینی را ضروری دانست. شورای نظارت ضمن حمایت از برخورد جدی سازمان صدا و سیما با رفتار‌های اینچنینی، پیشتر در مکاتبه‌ای نسبت به هنجارشکنی‌های این مجری و ضعف‌های وی از جمله «توان پایین در هدایت و جهت‌دهی مباحث»، «ضعف در استفاده از زبان بدن»، «سطح پایین سواد و دایره واژگانی محدود» و «تلاش برای تبدیل خود به یک چهره از طریق هنجارشکنی در رسانه ملی» تذکرات لازم را به سازمان صدا و سیما داده بود.


امکان حذف دائمی مجری «من و شما»
شبکه شما، تصمیم گرفته این هفته از پخش برنامه «من و شما» جلوگیری کند و آرش ظلی‌پور، مجری این برنامه را تا اطلاع ثانوی از اجرای «من و شما» محروم سازد. یک منبع آگاه، در گفت و گو با «جوان» درباره آخرین تصمیم رسانه ملی درباره برنامه «من و شما»، گفت: در طراحی برنامه «من و شما» احتمالاً بازتعریف خواهد شد و تیم جدیدی کار را ادامه خواهند داد. وی همچنین درباره تصمیم صداوسیما درباره ظلی پور، گفت: تصمیم فعلی بر عدم حضور این مجری در برنامه حداقل برای چند هفته است و گزینه دیگری که ممکن است اجرایی شود، قطع کامل همکاری با وی و انتخاب مجری جدید است.

درباره بی‌اخلاقی مجریان در تلویزیون پیش از این بار‌ها شاهد هشدار‌های دلسوزانه صاحبنظران بوده‌ایم که اگر مورد توجه قرار می‌گرفت قطعا ماجرای برنامه «من و شما» رخ نمی‌داد. برای مثال تقریبا سه ماه پیش محمدعلی میرعلایی تهیه‌کننده و مدیر نام‌آشنای تلویزیون در گفت و گو با تسنیم گفته بود: «متأسفانه مجریان و صحبت‌هایی که این روز‌ها روی آنتن تلویزیون انجام می‌دهند در شأن وقار و متانت گذشته رسانه ملی نیست. باید مدیران ما در صداوسیما نسبت به این رفتار‌های بیمارگونه تلویزیون تجدیدنظر جدی داشته باشند. یک مجموعه فرهنگی رسانه‌ای همچون صداوسیما بعد از گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی باید با ماهواره مبارزه کند، این اتفاق بسیار دردناک است و باید گفت: وامصیبتا...! شاهد این اتفاقات هستیم، چون مدیریت، برنامه‌ریزی فرهنگی و روانشناسی فرهنگی نداریم. چرا باید برنامه‌های غیرفرهنگی و شوخی‌های غیراخلاقی که تبعات عجیب ضدخانواده دارد، به خانه‌های مردم برود؟»
احمد میرعلایی تهیه‌کننده سریال «حضرت موسی (ع)» تصریح کرد: متأسفانه تلویزیون ما امروز تمام سعی و تلاش خود را به کار بسته تا از طریق اسپانسر پول دربیاورد و به هر صورتی شده اسپانسر‌ها را راضی نگه دارد. من فکر می‌کنم چنین تلویزیونی باید تعطیل شود و مردم هرچه می‌خواهند به طریق سلیقه و اعتقاد خودشان، نگاه کنند.

مردم از تلویزیون توقع ندارند آنقدر شو‌های بی‌محتوایی روی آنتن ببرد. مردمی که ماهواره می‌بینند برای خودشان یک فیلتر ذهنی گذاشته‌اند که این برنامه یا فیلم را کشوری ساخته و پرداخته که دشمن و بیگانه است و برای اخلاقیات مرزی نمی‌شناسد، ولی همین مردم به پای تماشای تلویزیون که می‌رسد با اعتماد کامل خودشان و خانواده‌شان را به صداوسیما می‌سپارند، اما تلویزیون به غیر از جاذبه‌های واهی چیز دیگری ندارد. سؤال من و خیلی از همکارانم این است که مدیران صداوسیما و دست‌اندرکاران امر این است که واقعاً ما داریم به کجا می‌رویم؟!


منبع:روزنامه جوان
کد مطلب: 656892
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *