چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - 21 Aug 2019
 
۳
۱۴
به بهانه احیای کارت سوخت و چالش مدیریت شیخ الوزرا

یک مدیر چقدر باید اشتباه کند؟/ آزمون و خطای ژنرال با بیت المال ادامه دارد!

سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۲
حذف و احیای یک پروژه مدیریتی این سئوال را مطرح می کند که کشور تا به کی باید هزینه زیان آزمایش و خطا برخی از مدیران را بپردازد.
یک مدیر چقدر باید اشتباه کند؟/ آزمون و خطای ژنرال با بیت المال ادامه دارد!
گروه سیاسی جهان نيوز: برخی از سیاست‌های دوگانه و متناقض علاوه بر اینکه موجب ایجاد مشکلاتی برای مردم می‌شود تبعات و معضلات بلند مدتی هم ایجاد می کند. یکی از این موارد همین تفکرات مدیریتی غلط را در حوزه مسکن خصوصا پروژه انبوه سازی «مسکن مهر» دیدیم. امروز مسکن با رکود تورمی مضاعفی روبروست که خریداران را واداشته که منتظر و مترصد پایین آمدن قیمت مسکن باشند.

رکود مسکن به سبب اینکه این حوزه یکی از حوزه‌های اقتصاد ساز است می تواند موتور محرک اقتصاد باشد مشکلات مضاعفی در کشور بوجود آورده است. البته دولت با تغییری که در صدر وزارت راه و شهرسازی ایجاد کرد و «عباس آخوندی» از این وزارتخانه رفت، این تفکرات را اصلاح کرد. «محمد اسلامی» وزیر جدید راه و شهرسازی هم از متقاضیان مسکن مهر که در این چند سال به دلیل همین تفکرات اشتباه آسیب دیده بودند، عذرخواهی کرد اما واقعیت این است که هنوز مشکلات در این عرصه وجود دارد.

حالا موضوع «احیای کارت سوخت» از سوی وزارت نفت مطرح شده است. کارت سوختی که به گفته کارشناسان از جمله کارهای خوب دولت دهم بود و سدی در برابر قاچاق و مصرف مضاعف بنزین. اما دولت یازدهم با روی کار آمدن «بیژن نامدار زنگنه» در وزارت نفت اعتقادی به آن نداشت و این موضوع در اوائل دولت اول روحانی ملغی شد.

زنگنه در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا (7 تیرماه) اعلام کرد که «کاری که هیچ کس در دنیا انجام نمی دهد و تنها ما انجام می دهیم را باید به آن شک کنیم و بر عکس کاری که در همه جای دنیا انجام می شود را اگر انجام ندادیم نیز باید به آن شک کنیم.»

اما حالا مطرح می شود که به علت اینکه ارزش پول ملی در کشور کاهش و قاچاق سوخت به همین سبب افزایش یافته، دولت اقدام به احیای کارت سوخت می کند. جالب اینجاست که پیشتر نیز موضوع قاچاق سوخت در کشور وجود داشت اما دولت کارت سوخت را کنار گذاشت. البته «علی مطهری» نماینده مردم تهران در اظهار نظری از رسیدن قیمت بنزین به طور صعودی با مصرف زیادتر به 5 هزار تومان خبر داده است.  در محافل غیررسمی و برخی از اظهارات نمایندگان دیگر نیز موضوع احیای کارت سوخت با گرانی قیمت بنزین هم راستا عنوان شده است.

در این خصوص موضوعی که بسیار حائز توجه است، اشتباهات مداوم مدیریتی خصوصا در وزارت نفت دوره زنگنه است. در همین رابطه می توان به قرارداد وزارت نفت با شرکت توتال اشاره کرد. در همان زمان نیز بسیاری از کارشناسان با توجه به سابقه منفی این شرکت فرانسوی به وزارت نفت هشدارهای لازم را دادند که قرارداد با شرکتی که بدقول و بی تعهد است، به نفع کشورمان نیست. اما بازهم وزارت نفت بر این موضوع اصرار ورزید.

جالب اینجاست که طولی نکشید که هشدار منتقدان به واقعیت تبدیل شد و با یک گوشه چشم آمریکایی ها توتال کار در میدان نفتی پارس جنوبی را تعطیل و از ایران خارج شد. از زیان های اعتماد دوباره وزارت نفت به توتال لو رفتن اطلاعات میدان‌های مشترک ایران و قطر بود. این اشتباه را وزارت نفت زنگنه انجام داد تا کلکسیون اشتباهات مدیریتی زنگنه تکمیل شود. اشتباهی که در کنار مخالفت با تولید بنزین داخلی، قرارداد کرسنت و ...  در این کلکسیون قرار گرفت.

دو نکته اساسی در این حوزه وجود دارد. نکته اول اینکه تا کی باید کشور تاوان اشتباهات مکرر برخی از مدیران بالادستی را بدهد. مدیرانی که اشتباهات آنان محرز هست و حتی برای این موارد از مردم عذرخواهی نکرده‌اند. مسئله دیگر آزمون و خطای مدیریتی است که از سوی یک مدیر سابقه دار انجام می شود. زنگنه به عنوان ژنرال و به قول روحانی «برند» کابینه دولت های یازدهم و دوازدهم شناخته می شود. وی اشتباهات مدیریتی زیادی داشته اما کماکان در پست خود ابقا شده است.

اشتباهات مدیریتی کم کم در حال تبدیل شدن به یکی از چالش های مهم نظام جمهوری اسلامی است. در حوزه های مختلف چه سیاست خارجی، نفت، وزارت راه و شهرسازی، حوزه اقتصادی و بانکی، قراردادهای بین المللی مانند برجام و... اشتباهات مدیریتی کشور را دچار مشکلات اساسی کرده است. متاسفانه مردمی که با تحریم‌ها و دشمنی‌های آمریکا و غرب روبرو هستند در این حوزه بیشترین آسیب را می بینند و این سئوال را همواره از مسئولان دارند آیا در این سختی آنها نیز شریک مشکلات مردم هستند یا خیر. البته اشتباه مدیریتی موضوعی نیست که آنرا مسئله بعیدی دانست. بالاخره این اشتباهات رخ می دهد اما تداوم و اصرار  بر روی ادامه یک رویه غلط مسئله ای است که قطعا آسیب زاست و بعدها ممکن است به یک بحران علیه کشور تبدیل شود.

امیر حمزه نژاد 
کد مطلب: 656565
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


مهرداد
Romania
من اگر یک اشتباه کنم مدیرم منو میندازه بیرون، خوب هم کار رو انجام بدم هیچ پاداشی در کار نیست. حالا اینا اینهمه خطا میکنند آخرش بازم بیشتر تشویق می شن. خداوکیلی سر کاریم
عمار
Iran, Islamic Republic of
کسانی که با پافشاری کارت سوخت را حذف کردند وسعی داشتند کل سامانه آن را هم منحل کنند (سامانه ای عظیم با سرورهایی عظیم)که خوشبختانه موفق نشدند.اکنون بیاید توضیح بدهند چرا بدون کارشناسی یک پروژه ملی را تعطیل کردن وچرا اکنون بدنبال احیای آن هستند؟
وازاین بابت چقدر هزینه به خزانه کشور تحمیل میشود.
Iran, Islamic Republic of
تا وقتی برخی مدیران خودشونو صاحب مملکت میدونن و حاضر نیستن به کسی پاسخگو باشن و خودشونو ژنرال میدونن و بقیه گروهبان که نه سرباز هم نیستن بهتر از این نمیشه و نتیجش ضررهای هنگفت مثل کرسنت و قراردادهای نفتی و حالا کارت سوخت و قاچاق گسترده سوخت و ....
الان حرفی هم بزنی بدهکار میشی
محمد
Iran, Islamic Republic of
اون روز های اولی که اومده بود می گفت من نمی دونم کارت سوخت برای چی درست کردن حالا تازه فهمیده .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
اینها بودن تو هر کار احمدی نژاد مسخره اش میکردن : گذر زمان چه واقعیت هایی رو روشن می کنه ؛ ضمنا" مسخره نزد خداوند خوب نیست و بشدت نهی شده
Iran, Islamic Republic of
مال مفت مردمه
Iran, Islamic Republic of
به نظر من اشتباه مديريتي موضوعي است كه انسان به آن علمي ندارد و مرتكب آن مي شود ليكن اين ژنرال فرتوت علم آم موضوع را دارد اما با اين وصف عكس آنرا انجام ميدهد كه به نظر خيانت است و به هدر دادن سرمايه ملي و بيت المال !!!
Iran, Islamic Republic of
آقای زنگه اعلام فرمودند شبی که یارانه ها پرداخت می شود تاصبح خوبم نمی برد ( حول و حوش این مطلب ) .
اگر یارانه 45000 تومان برمبنای هدمند کردن یارانه ها می باشد و یارانه ای که به حامل های انرژی تعلق می گرفت قطع و آن را باز هم بر مبنای یک برنامه مشخص بین مردم تقسیم می شود برای شما اینقدر درد آور بود .
ولی الان بسته های به قول خودتان حمایتی بدون برنامه که عده ای از کسانی که واقعا به علت تبعیض و دو گانگی دولت مستحق دریافت این بسته هستند ( نیروهای تحصیل کرده بیکار که جز هیچ گروهی به حساب نمی آیند ) چطور برای شما درد آور نیست و موجب پریشان خوابی شما نمی شود .
هر چیزی که به خاطر از دولت دهم انتقاد می کردید 10 برابر ان خودتان گرفتار شدید و یا اجرا کردید .
نمونه دلار 3000 توانی که ان همه بر سر ان دولت می کوبیدید و الان دلار 18000 تومان است
Iran, Islamic Republic of
بصورت نمونه به چند نفري بابت حركت نمايشي داده شده كو بسته ماكه نديديم
مدیر
Iran, Islamic Republic of
آقای زنگنه مدیران ... شما چقدر اشتباه میکنند؟....!!!
سید رضا
Iran, Islamic Republic of
تکرار آزمون و خطا نیست ...اما کو کسی که رسیدگی کند !!
مردی
Romania
از اشتباهات دیگر ایشان نساختن پالایشگاه وواردات بی رویه بنزین وبردن کشور لب پرتگاه در صورت تحریم بنزینی کشور که این کار با تولید بنزین توسط پتروشیمیها خنثی شد. از دیگر اشتباهات ایشان توقف تولیدبنزین پتروشیمیها به بهانه دود زا بودن بودو....!!!!
Iran, Islamic Republic of
اقای زنگنه خسارت کرسنت چی شد
Iran, Islamic Republic of
بهتر از ایشان وزیر نفتی پیدا نمی شود .... مرتبا مخصوصا بعد از برجام در کارش اخلال کردید !!!11