يکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - 26 May 2019
 
۰

آخرین وضعیت بارش‌های ایران +جدول

دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۴
کد مطلب: 656189
با وجود آن‌که در تمامی حوضه‌های اصلی آبریز کشور شاهد رشد بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل و مدت مشابه به طور متوسط در درازمدت هستیم، اما طبق اعلام رسمی وزارت نیرو، در ۴ درصد سدهای کشور، حجم ذخایر آب نسبت به حجم مخازن سدها، کمتر از ۴۰ درصد است.
به گزارش جهان نيوز، طبق آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزشهای جوی از اول مهر تا 10 آذر سال آبی 98-97 (70 روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر 77 میلیمتر است.
 
این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت( 36.9 میلیمتر)  108.7 درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته( 24.4 میلیمتر) 215.6 درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین حجم بارش‌های کشور از اول مهر تا 10 آذر به 126 میلیارد و 898 میلیون مترمکعب رسید.


با وجود آن‌که در تمامی حوضه‌های اصلی آبریز کشور شاهد رشد بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل و مدت مشابه به طور متوسط در درازمدت هستیم، اما طبق اعلام رسمی وزارت نیرو، در 4 درصد سدهای کشور، حجم ذخایر آب نسبت به حجم مخازن سدها، کمتر از 40 درصد است.

تعداد 178 سد بزرگ در کشور وجود دارد که بر اساس اعلام شرکت مدیریت منابع آب ایران به‌رغم بارش‌های مناسب در پاییز امسال، هنوز تعداد 96 سد (معادل 54 درصد) کمتر از 40 درصد آب ذخیره شده دارند.

بر اساس ارزیابی صورت گرفته از میزان ورود روان آب‌ها به سدهای کشور در آذرماه سال جاری، 5.61 میلیارد متر مکعب میزان ورودی به مخزن سدهای کشور در سال آبی 98-97 بوده (از ابتدای مهرماه تا ششم آذرماه) که نسبت به مدت مشابه سال آبی 97-96 از رشد 105 درصدی برخوردار بوده است.

بر همین اساس، حجم ذخیره مخازن سدها درحال حاضر به میزان 21.94 میلیارد مترمکعب گزارش شده که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل 5 درصد افزایش یافته است.

منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *