دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - 27 May 2019
 
۲
۲۶
با هانت می‌شود معامله خوب کرد:

یک پیشنهاد به وزارت خارجه/ نازنین زاغری را آزاد کنید!

چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۶
دقیقا یک سال قبل بود که دیلی تلگراف اعلام کرده که دولت بریتانیا اعلام آمادگی کرده است تا در ازای آزادی نازنین زاغری ۴۰۰ میلیون پوند (معادل ۵۲۷ میلیون دلار) پول به ایران بازپرداخت کند.گرچه این موضوع از طرف ایران تکذیب شد ولی در دورن خواهد پاره ای از حقیقت را به همراه دارد و آن اینکه انگلیس حاضر است امتیازات خوبی در اینباره بدهد.
یک پیشنهاد به وزارت خارجه/ نازنین زاغری را آزاد کنید!
گروه بین الملل جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: می شود گفت که جرمی هانت با هدفگذاری‌های متعددی به ایران آمده است. وزیر خارجه جدید انگلیس که ظاهرا تصورات استعماری زیادی دارد به تهران آمد تا به ظن خودش ایران را در دل پایتختش بترساند و  قحطی جنگ جهانی اول – بخوانید خباثت و جانی بودن انگلیس – را به مردم ایران یادآوری کند. وزیر خارجه انگلیس که از سفارت بریتانیا در تهران با گاردین صحبت کرده همچنین تاکید می‌کند که انگلیس نفوذ خود را در منطقه حفظ کرده و مدعی شده: ما یک قدرت کوچک در خاورمیانه نیستیم و یک بازیگر مهم هستیم.

اما:
انگلیس چند دهه است که جای خود را به آمریکا در منطقه داده است و عملا تنها نامی از این استعمارگر خبیث در منطقه باقی مانده است. اما خود آمریکایی ها نیز امروز بیش از گذشته به دنبال ترک خاورمیانه هستند. بیش یک دهه هست که آمریکایی ها در استراتژی نظامی خود رسما کوچ از خاورمیانه را به سمت شرق آسیا بیان کرده اند. ضمن اینکه هم اینک پایشان در کشورهای همچون عراق، افغانستان و یمن در گل مانده است. بنابراین وقتی شرایط آمریکا اینچنین هست، دیگر انگلیسی‌های خبیث که جای خود دارند.

اما یک هدف گذاری دیگری که طرف انگلیسی نیز اصرار دارد که آن را برجسته کند و یکی از خواسته های اصلی وزیر انگلیسی در تهران بوده،  آزادی جاسوس انگلیسی -نازنین زاغری- است. وزیر خارجه جدید انگلیس البته اولین انگلیسی نیست که با توپ پر به ایران آمده و دست خالی برگشته است. دولت انگلیس برای آزادی او از زمان دیوید کامرون و بوریس جانسون، تاکنون - که چند سال گذشته- برای آزادی زاغری خط و نشان زیاد کشیده ولی عملا چیزی هم دست شان را نگرفته است. بنابراین هانت نیز در اولین سفر به ایران نیز خواسته شانس خود را امتحان کند. به هر حال چند سال تحقیر به خاطر عدم توانایی  آزادی جاسوس شان در افکار عمومی داخلی انگلیس برای مقامات این کشور هزینه زیادی دارد. البته بخشی از عجله و گنده گویی وزیرخارجه انگلیس در تهران به خاطر این است که تصوراتی از دولت ایران دارند که به خاطر تعلل اروپا برای راه افتادن کانال مالی ایران و اتحادیه اروپا، شاید آمادگی دادن امتیاز دارد.

روی دیگر و اصلی این نوشته چیز دیگری است و آن پیشنهاد به وزارت خارجه برای آزادی نازنین زاغری – بخوانید جاسوس انگلیسی و وطن فروش – است. در اینباره بخوانید:

دقیقا یک سال قبل بود که دیلی تلگراف اعلام کرده که دولت بریتانیا اعلام آمادگی کرده است تا در ازای آزادی نازنین زاغری ۴۰۰ میلیون پوند (معادل ۵۲۷ میلیون دلار) پول به ایران بازپرداخت کند.گرچه این موضوع از طرف ایران تکذیب شد ولی در دورن خواهد پاره ای از حقیقت را به همراه دارد و آن اینکه انگلیس حاضر است امتیازات خوبی در اینباره بدهد. از دل سخنان وزیر خارجه انگلیس نیز میتوان همچین برداشت های تلویحی را داشت.  او گفته است ایران با زندانی کردن افراد بی گناه – بخوانید عمله ها و جاسوسان انگلیس- به دنبال فشار دیپلماتیک - بخوانید گرفتن امتیاز-  است. هانت به گاردین همچنین گفته؛ «اگر ایران می‌خواهد در جامعه جهانی  پذیرفته شود باید از زندانی کردن افرادی مثل زاغری خودداری کند.»

اما ایران چه امتیازی از بابت آزادی نازنین زاغری می تواند دریافت کند؟
نازنین زاغری، مسؤول آموزش خبرنگاری آنلاین بی‌بی‌سی فارسی بوده که با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران اقدام کرده است. این شبکه امروز کاملا شناسایی شده و عملا زاغری به لحاظ اطلاعاتی برای ایران اهمیت گذشته را ندارد. ضمن اینکه اگر وی پرونده خاص دیگری در قوه قضاییه نداشته باشد؛ عملا کمی بیش از دو سال از محکومیت پنج ساله او بیشتر باقی نمانده است.

حدود 5 ماه از بازداشت غیرقانونی اسدالله اسدی، دیپلمات دارای مصونیت ایرانی در آلمان به اتهام واهی تلاش برای بمب‌گذاری در همایش منافقین در فرانسه می‌گذرد. آزادی اسدالله اسدی از طریق انگلیس می تواند یکی از خواسته های ایران در قبال آزادی نازنین زاغری باشد. در اینباره البته امتیازات بزرگ دیگری نیز باید اضافه کرد ولی به نظر می رسد که اگر معامله در دستور وزارت خارجه ایران باشد، یکی از اصلی ترین این امتیازات باید به سمت آزادی دیپلمات های ایرانی برود. یعنی انگلیس باید کشورهای اروپایی زندانی کننده غیرقانونی دیپلمات کشورمان را تحت فشار برای آزادی قرار بدهد و او را تضمین شده به تهران و به نزد خانواده اش برگرداند.

در هر صورت، پرونده نازنین زاغری به هرنحوی که بخواهد تمام شود ولی انگلیس باید بداند هرنوع جاسوسی و خرابکاری در ایران درآینده با تبعات بزرگتر و درخواست امتیازت گسترده تری از طرف ایران همراه خواهد شد. قدم اول هم این است که ابتدا وزات خارجه جواب گستاخی‌های اخیر وزیرخارجه انگلیس را هرچه سریعتر و علنی بدهد.

*مدیر مسئول جهان نيوز
کد مطلب: 653903
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اسد الله اسدی و حاج احمد رو برگردونید
Iran, Islamic Republic of
تيتر مطلب غلطه، وزارت امور خارجه نازنين زاغري رو زنداني نكرده، وزارت اطلاعات و قوه قضاييه اين كارو كردن
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
کشور های دیگر حرفشان را به ایران از طریق وزارت خارجه منتقل می کنند لذا تیتر مطلب ایرادی ندارد در کل دنیا چنین است
United Arab Emirates
این همه ایرانی در خارج از کشور زندانی هستند ولی دولت هیچ کاری نمیکند ولی برای ازادی یک انگلیسی وزیر خارجه اش به ایران سفر کرده ببینید تفاوت حقوق شهروندی را
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اين ايراني نما خرده ريزه شهروند انگليسي است هما نگونه كه جرمي گفت نه ايراني .برگرديد دنبال دانه درشت هاي اين ايراني نما ها
Iran, Islamic Republic of
همه دنیا زیر پای یهودیان قدرتمند انگلیسی است زهی خیال باطل
شادکام
Iran, Islamic Republic of
اگر معامله ای هم صورت بگیره با این اروپایی ها باید همینطوری باشه که تو یادداشت اومده/ احسنت
قاسمی
Iran, Islamic Republic of
این یادداشت نشون داد حزب اللهی با مذاکره و معامله با غرب مخالف نیستند! فقط در روش با آقایون غرب زده مخالف هستند
شرقی
Iran, Islamic Republic of
امثال زاغری ارزش ماندن در ایران را ندارندريال برند گمشند/ باید کاری کنیم که دیپلمات مظلومون به کشور برگرده
صادقی
Iran, Islamic Republic of
معامله خوبی میشه/ باید کاری کرد که انگلیسی ها مجبور به باج دادن بشند/ خبیث ها انگلیسی
Romania
درود برحکیم جهانتیغی بزرگ
پیشنهاد فاجعه
Iran, Islamic Republic of
این چه پیشنهادیه
این جور پیشنهاد باعث می شود که نفوذی ها، جاسوس ها با خیال راحت در ایران رفت و آمد کنند و پس از شناسایی و دستگیری خیالشان راحت باشد که با یک معامله آن هم از پول های بلوکه شده ایران آزاد می شوند.
این نوع معامله ها یک نوع سیگنال دادن به جاسوس هاست که با خیال راحت کار کنید. نگران نباشید. ایران اعدام نمی کند. ما هم حداکثر پول می دهیم آن هم از پول خودشان (تازه سود پول هایشان را نمی دهیم).
باید جاسوس را اعدام کرد تا ترس ایجاد شود.
ضربه جاسوس ها و اطلاعاتی که منتقل می کنند خیلی خیلی بیشتر از این مبالغ کم و اندک است. جاسوس اطلاعات بسیار زیادی را انتقال می دهد. در ضمن در زمان دستگیری هم چون امید آزادی دارد اطلاعات نمی دهد. اگر هم اطلاعات بدهد صبر می کند تا اطلاعات سوخته شود.
بنابراین از این پیشنهاد های به ظاهر سودمند در باطن فاجعه ندهید.
Iran, Islamic Republic of
حکم این خائن اعدام نبوده
دو سال دیگه زندان داره
Iran, Islamic Republic of
شما که جای خانواده اون دیپلمات محبوس شده در انگلیس نیستی شاید این راهی باشه برای آزادی اون بنده خدا از اسارت!
قادری
Iran, Islamic Republic of
پیشنهاد عاقلانه ای است
ضرقام
Iran, Islamic Republic of
ببنید اونها برای شهرونداشون چیکارها که نمی کنند/ بعد ما ایرانی ها چقدر نسبت به هم بی خیال هستیم
Iran, Islamic Republic of
نه برای همه شهروندانشون بلکه برای جاسوسان خودشان که منافعی دارند!
رضا
Iran, Islamic Republic of
بارك الله جناب جهان تيغى ! چه پيشنهاد حكيمانه اى ! مرحبا و آفرين كه اين بار يه موضع عاقلانه و وطن دوستانه گرفتيد . خيلى عالى ، همينطورى ادامه بديد و شيطونى نكنيد.
دلواپس
Iran, Islamic Republic of
الان با سابقه ای که سراغ دارم بعضی ها زاغری رامفت می دهندبعد تو زندانش بتون می ریزندو دستگیری جاسوسهاتوسط نیروهای امنیتی مان را به شدت محکوم می کنند...نخندید ...دیدم که می گم
Iran, Islamic Republic of
هيچ هم خنده نداشت و بايد گريست براى چنين طرز تفكرهائى !
Iran, Islamic Republic of
اینها که خیلی امتیازات کمی هست
Iran, Islamic Republic of
خود انگلیس باشه به این راحتی جاسوسها رو رها میکنه؟؟...
حسین یک
Iran, Islamic Republic of
جناب مدیر مسئول این چه استدلالی است اخر؟! می دانید مفهوم این مبادله به چه معناست؟! گویا متوجه نیستید که زاغری بخاطر جاسوسی دستگیر شده اما طرف ایرانی دیپلمات بوده و دیپلمات ها هم مصونیت دارند؟ فردا اگر این فتح بابی شد، اون وقت در قبال هر جاسوسی که دستگیر کنیم آنها یک دیپلمات ما را دستگیر خواهند کرد تا مبادله صورت گیرد، غیر از این، آنها را برای جاسوسی جسور خواهد کرد چون تبعات کارشان آسان خواهد بود...
Iran, Islamic Republic of
اگر میخواید معامله کنید اینجور معامله کنید:
اول پرونده دوم زاغری به جریان بیفته و یه حکم سنگین مثلا ۱۰ یا ۱۵ سال زندان بخوره و قطعی بشه
بعد درخواستهای ایران لیست بشه به ترتیب:
۱- اول ۹۰۰ تن کیک زرد که انگلیس مانع از تحویلش به ایران شد به ایران منتقل بشه
۲- ۴۰۰ میلیون پوند به ایران پرداخت بشه
۳- احمد متوسلیان و همراهانش و همه ایرانی های ربوده شده توسط اسرائیل از جمله فرمانده سابق سپاه در لبنان همگی "زنده" به ایران تحویل داده بشن
۴- دیپلماتهای ایرانی بازداشت شده همگی فورا آزاد بشن
۵- عذرخواهی رسمی دولت انگلیس بابت تمام موارد فوق و تعهد به عدم تکرار
۶- تعهد دولت انگلیس مبنی بر اینکه بعد از آزادی زاغری، این شخص حق هیچگونه شکایتی ندارد
Iran, Islamic Republic of
جاسوس و خائن و مهره سوخته را باید اعدام کرد وقتی برای آزادی این خانم اینجور دست و پا می زنند مطمئنا از طریق این خانم ضربه سنگینی خواهیم خورد
هرگز به این بچه روباها اعتماد نکنید و هرگزگول شیرین بازی انها رو نخورید .