پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - 23 May 2019
 
۴
۲۱
کارشناس BBC فارسی پس از ۲۰سال مبارزه با جمهوری‌ اسلامی

قدرت فعلی ایران قابل قیاس با دوره اقتدار صفویه است/ سپاه قدس و فرمانده آن قاسم‌سلیمانی در اوج تحریم‌ها ارکان قدرت منطقه شدند

سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۴
رهبری جمهوری اسلامی داشتن دست بالا در منطقه و بخصوص در نزدیکی اسرائیل را که از آن به عمق استراتژیک نام برده می‌شود، اهرم فشار مؤثر برای خنثی‌سازی تهاجم دولت آمریکا و در چشم‌اندازی بالاتر غرب می‌داند.
قدرت فعلی ایران قابل قیاس با دوره اقتدار صفویه است/ سپاه قدس و فرمانده آن قاسم‌سلیمانی در اوج تحریم‌ها ارکان قدرت منطقه شدند
گروه سیاسی جهان نيوز: علی افشاری از چهره‌های ضدانقلاب و اصلاح طلبان فراری خارج نشین که به ادعای خودش سابقه بیست سال مبارزه علیه جمهوری سلامی را دارد طی یادداشتی در رادیو فردا به تشریح دلایل عدم تاثیر تحریم ها بر نفوذ منطقه ای ایران پرداخته و قدرت فعلی انقلاب اسلامی را قابل قیاس بادوره اقتدار صفویه معرفی کرده است.

به گزارش جهان نيوز، این کارشناس بی بی سی فارسی نوشته است:  "یکی از استدلال‌های مدافعان داخلی و خارجی بازگشت تحریم‌های یکجانبه ماقبل برجامی آمریکا اثر بازدارنده آن در برابر نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی است که تأثیرات منفی بر ثبات خاورمیانه دارد. به باور آنها برداشته شدن تحریم‌ها و آزاد شدن مبالغ مالی مصادره شده دست جمهوری اسلامی در خاورمیانه را بازتر کرده و قدرت آن را افزایش داده است.در این یادداشت تلاش می‌شود نادرستی این ادعا در پرتو داده‌های تاریخی شرح داده شود. در واقع مدعای مطلب این است که تحریم‌ها رابطه الزام‌آور با نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی نداشته و ندارند. تحریم‌ها نه باعث افزایش و نه کاهش قدرت منطقه‌ای ایران شده‌اند. عوامل مؤثر در بروز این پدیده را باید در واقعیت‌های میدانی، منازعات در خاورمیانه، معادلات ژئوپلتیکی و پیامدهای خواسته و ناخواسته سیاست‌های قدرت‌های جهانی جست‌وجو کرد."

این فعال سابق اصلاح طلب می افزاید:"مرور کوتاه تاریخی بر تحول قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی برای درک بررسی دو متغیر فوق مفید است. ایران بعد از انقلاب به دلیل تغییرات گسترده در سیاست خارجی که شامل قرار گرفتن در مدار تقابل با آمریکا و اتخاذ سیاست عدم تعهد با شکاف کمتر با بلوک شرق بود، میراث حکومت شاهنشاهی پهلوی در اداره خلیج فارس را از دست داد.اما شکل‌گیری حزب‌الله لبنان و گسترش روابط با دولت سوریه باعث شد تا ایران جاپای محکمی در عرصه سیاسی لبنان به دست آورده و از این کارت در جلو بردن سیاست‌های مد نظر در منطقه استفاده کند. همچنین حمله شوروی به افغانستان و شکل‌گیری مقاومت اسلامی در این کشور نیز عرصه را برای نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی مساعد کرد. جنگ با عراق نیز باعث شد تا ایران مجدداً به سمت همکاری با کردهای عراقی مخالف حکومت حزب بعث روی اورد که بعد از قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر به تعلیق در آمده بود.بدین ترتیب بعد از پایان جنگ و تنش‌زدایی با کشورهای عربی متحد آمریکا در منطقه، جمهوری اسلامی نفوذ نه چندان پردامنه‌ای در خاورمیانه داشت. حمله نظامی آمریکا به افغانستان و عراق نقطه عطفی در رشد قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی شد. سقوط حزب بعث در عراق و خلأ قدرت باعث شد تا گروه‌های شیعه همسو با جمهوری اسلامی قدرت در عراق را به دست بگیرند. از سوی دیگر نیروهای عراقی که در زمان جنگ در داخل ایران در قالب مجلس اعلای عراق فعالیت می‌کردند، در قالب سپاه بدر به عراق برگشته و اهرم نظامی-امنیتی قوی برای جمهوری اسلامی شدند. از سال ۱۳۸۲ به بعد جمهوری اسلامی گام به گام در عراق نفوذش را گسترش داد. در افغانستان نیز فضا برای میدان‌داری جمهوری اسلامی مساعد شد اما دامنه نفوذ به اندازه عراق گسترش نیافت. بنابراین پیامدهای ناخواسته سیاست دولت وقت آمریکا، فرصتی طلایی را در اختیار جمهوری اسلامی قرار داد تا با رفع مزاحمت صدام و طالبان به عنوان دو نیروی رقیب و مهارکننده، اقداماتی را برای بالا بردن توان منطقه‌ای خود سامان دهد."

این فعال فتنه 78 همچنین در ادامه خاطرنشان کرده است: "اتفاق دوران‌ساز دیگر که به نتیجه متفاوتی منجر شد، بهار عربی بود. شکل‌گیری اعتراضات گسترده در کشورهای عربی علیه نظام‌های دیکتاتوری حاکم و بخصوص سوریه، ابتدا تهدیدی جدی را متوجه جمهوری اسلامی کرد. منتهی در ادامه جمهوری اسلامی با مداخله نظامی در سوریه توانست نه تنها تهدید را برطرف سازد، بلکه از آن فرصتی برای بسط نفوذ منطقه‌ای خود نیز بسازد. اتفاق مهم بعدی ظهور داعش در عراق و سوریه بود که به جمهوری اسلامی اولاً امکان داد تا توسعه‌طلبی منطقه‌ای خود را که حول راهبرد تقویت گفتمان بنیادگرایی اسلامی شیعه‌محور ریل‌گذاری شده، در پوشش مبارزه با تروریسم جلو ببرد و از سوی دیگر در عراق نیروهای شبه‌نظامی حشد الشعبی را با میدان‌داری سپاه قدس تشکیل دهد. گسترش قدرت حوثی‌ها در یمن و بحرانی که بعد از کنار رفتن علی عبدالله صالح دیکتاتور مخلوع یمن رخ داد، نیز فرصت دیگری در اختیار جمهوری اسلامی داد تا یمن را نیز به حوزه نفوذ خود اضافه کند. در نتیجه سپاه قدس و فرمانده آن قاسم سلیمانی با هدایت حزب‌الله لبنان، حشد الشعبی، شبه‌نظامیان سوری و حوثی‌ها توانست از سال ۱۳۹۰ به بعد به یکی از ارکان قدرت در منطقه تبدیل شوند."

افشاری در ادامه نیز تصریح کرده است: همانگونه که در این مرور اجمالی تاریخی مشاهده شد، تحریم‌های یکجانبه آمریکا و تحریم‌های چندجانبه سازمان ملل که جمهوری اسلامی را در محدودیت‌های خرید تسلیحات و مرداوات گسترده تجاری قرار داده بود، نقش معناداری نداشته و در ایجاد بازدارندگی ناکام بود. تحریم‌های هسته‌ای از سال ۱۳۹۰ با گسترش تحریم‌های یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا و بخصوص تحریم بانک مرکزی و محدود کردن فروش نفت فشار سنگینی را به جمهوری اسلامی تحمیل کرد. اما در همین سال‌ها یعنی ۹۰ تا ۹۴ که برجام تصویب شد، قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی در حدی افزایش یافت که توانست اسد را از سقوط در سوریه نجات داده و مخالفان را عقب براند. در یمن نیز حوثی‌ها صنعا را تصرف کرده و باعث فرار منصور عبدربه به عربستان و سقوط دولتش شدند. این میزان از نفوذ در تاریخ معاصر ایران بی‌سابقه بوده و می‌توان آن را با دوران میانه شاهنشاهی صفوی مقایسه کرد. البته همکاری دولت روسیه نیز در موفقیت جمهوری اسلامی اثرگذار بوده است. برجام تأثیر خاصی در این روند نداشت و به دلیل آرایش قوا در منطقه، نگرانی از خطرات رشد تروریسم، و برخی عوامل تصادفی، جمهوری اسلامی توانست به پیشرفتش در سوریه، یمن و عراق ادامه دهد. سقوط خلافت داعش که بین دولت ایران و آمریکا، با همه تضادها، اشتراک منافع ایجاد کرده بود، موقعیت جمهوری اسلامی در عراق را ارتقا داد."

کارشناس رسانه های ضدانقلاب در پایان نیز آورده است: "رهبری جمهوری اسلامی داشتن دست بالا در منطقه و بخصوص در نزدیکی اسرائیل را که از آن به عمق اسراتراتژیک نام برده می‌شود، اهرم فشار مؤثر برای خنثی‌سازی تهاجم دولت آمریکا و در چشم‌اندازی بالاتر غرب می‌داند. از این رو بر حفظ سیاست منطقه‌ای کنونی با سرسختی پافشاری می‌کند و در این خصوص نیز همگرایی بالایی به طور نسبی در بلوک قدرت وجود داشته و دولت روحانی نیز نگاه مثبتی دارد. از نقطه نظر کمک مالی به متحدان نیز، تحریم‌ها تأثیر بازدانده و معناداری نداشته است. جمهوری اسلامی بر اساس برآوردهایی که صحت آنها قطعی نیست، به طور متوسط سالی سه تا هشت میلیارد دلار کمک مالی اعم از وام، سرمایه‌گذاری، ارسال سلاح و آموزش در اختیار حکومت سوریه قرار داده است. این رقم در سالیان قبل و بعد از برجام به شهادت گروه اقدام ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا تغییر خاصی نکرده است. همین وضعیت کمابیش در حمایت‌های مالی جمهوری اسلامی از متحدانش در لبنان، یمن و فلسطین نیز صدق می‌کند.بنابراین رابطه الزام‌آور و همبستگی معنادار بین تحریم‌ها و نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی وجود ندارد.

افشاری در پایان نیز درباره عدم موفقیت تحریم های فلج کننده در براندازی جمهوری اسلامی معتقد است تا زمانی که نیروهای همسو با جمهوری اسلامی در موازنه قوای کشورهای هدف، جایگاه قدرتمندی داشته باشند، خواسته غرب -براندازی جمهوری اسلامی- اتفاق نخواهد افتاد.
کد مطلب: 653617
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


عمار
Iran, Islamic Republic of
این آقا فراموش کرده که علاوه بر عواملی که شمرده امدادهای الهی وتوجه ویژه حضرت حجت علیه السلام علت اصلی تقویت جمهوری اسلامی ایران خاصه رهبران الهی آن در مقابل همه توان وتجهیزات استراتژیک جبهه کفر است.
به کوری چشم دشمنان وعلیرغم خواست وبسیج تمام امکانات دنیای کفر علیه اسلام.رهبر دردانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العضمی امام خامنه ای بیرق انقلاب معمار کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) رابه دست با کفایت مصلح جهان حضرت بقیت الله الاعظم مهدی موعود(عج)خواهند رساند.
وخداوند به دست حضرتش بساط تمامی کفر را از سراسر هستی برخواهند چید.
انشاءالله بزودی.
هادی
Iran, Islamic Republic of
کارشناس اجاره ای که باشی همینه...
United Kingdom
موشک داریم ولی پوشک نداریم .
Iran, Islamic Republic of
امیدوارم ماموریت از جانب پرچم بالای کامنتت نداشته باشی.
اگر موشک نداشتیم امنیت هم نداشتیم.
Iran, Islamic Republic of
تولید موشک ها نتیجه کار سپاه است و نداشتن پوشک نتیجه سوء مدیریت دولت است .
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
بنام خدا
وجدانا شما که داشتن قدرت دفاعی در برابر دشمن را با این کلمات تخطئه می کنید را می توان اولا ایرانی وطن دوست و دوما مسلمان دانست کمی خجالت بکشید
M.sh
Iran, Islamic Republic of
مثبت دادم. شما از کامنتت نتیجه می شود که اگر پوشک سازی هم دست نیروهای انقلابی بود الان در حال صادرات بودیم
United States
آخه مسوول پوشك تدبير و اميده ديگه!
شما غير از اين انتظار داري؟
موشک داشتن ما نتیجه کارآمدی تفکر انقلابی و ولایی است...!!!
دیرفهم
Iran, Islamic Republic of
پوشک که هیچ! اگه ساخت خیلی از محصولات حیاتی کشور بیفته دست سازنده موشک و تهرانی مقدمها، اونوقت ما مشکلی نخواهیم داشت، اما افسوس !!!؟؟؟
ابو
Iran, Islamic Republic of
امثال او بايد اين حرفها را بزنند در غير اينصورت علاوه بر اينكه جيره شان قطع ميشود با قفا بيرونشان ميكنند . بنابراين جواب دادن به اراجيفشان خدمت بالايي به انهاست كه باعث افزايش جيره شان ميشود .
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
نه تعریف و تمجید و نه تخریب یک اصلاح طلب رو جدی نگیرید.
هرگز هرگز
...
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
...
پیروزی
Iran, Islamic Republic of
...
فرانک
Romania
ایشان موافق هستند یا مخالف؟؟؟؟ ظاهرا موافق نظام هستند!!!
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
ایشان دشمن دانا هستند که شاعر می گوید
دوستی با مردم دانا نکوست
دشمن دانا به از نادانِ دوست
دشمن دانا بلندت می کند
بر زمینت می زند نادانِ دوست
دشمن دشمن است و هرگز دوست نمی شود
ولی در تحلیلهای خود واقعیت هائی را فهمیده و اعتراف کرده . فقط همین .
این واقعیت را نیز برای تبلیغ جمهوری اسلامی نگفته بلکه کلا خواسته با تحلیل خود علت موفقیتهای جمهوری اسلامی علی رغم تهدیدها و فشارهای غربیها را ریشه یابی نموده و برای اربابان خود راهکار ارائه کند که علت موفقیت ایران اینها هستند تا آنها به نقاط ضعف خود پی برده و آن نقاط ضعف را رفع کنند
افتخار
Australia
تمام نکاتی که این جیره خوار در مقاله خود آورده در مقالات دیگر سایتهای هست که می توان کپی-پیست نمود. هیچ نکته تازه ای ارائه نداده و فقط برای اینکه کاری برای کارفرمای خود کرده باشد تا مزدی بگیرد این متن. را نوشته.
افتخار
Australia
این فتنه گر ۲۰ سال استکه مزدور اجنبی است ودر حمایت دشمنان ایران اسلامی کسب معاش می‌کند لذا به نوشتهای او چه بر له نظام اسلامی ایران باشد و چه بر علیه آن نباید بها داد.
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
عزیزی که موشک را با پوشک مقایسه کرده ای مگه باید تمام مایحتاج مان را خودمان تولید کنیم در این صورت صادرات و واردات بی معنی ست .مگه کشورهای پیشرفته ( آمریکا با چین و کشورهای اروپایی ) صادرات و واردات ندارند ؟ جنگ تجاری آمریکا و چین را مگه از اخبار نشنیده ای ؟ چرا پیشرفت های کشور عزیز مان را نادیده می گیری ؟ مردم دنیا به پیشرفت هایشان افتخار می کنند ، مردم ما را چه شده که خودمان را کوچک و بیگانه را بزرگ فرض می کنند ؟
Iran, Islamic Republic of
یاد دروغهای علی افشاری در شنبه بعد از 18 تیر در مسجد دانشگاه امیرکبیر افتادم. می گفت کشته های قطعی 4 نفر یا 9 نفر است (شک از من است) و گفت طبق گفته ها تا بیست و ... نیز احتمال کشته در کوی دانشگاه هست. بعدا دروغ این گفته وی معلوم شد ولی در آن شرایط ملتهب این اظهارات فضا را متشنج می کرد و آماده بهره برداریهای بعدی.
...خدا هدایتش کند و اگر قابل هدایت نیست....
امىرى
Iran, Islamic Republic of
...