دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - 27 May 2019
 
۰

بررسی طرح سرمایه‌گذاری مردم در پالایشگاه‌‌ها/ دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی با بهره 3 تا ۴ درصد

يکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۴۹
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه طرح بررسی سرمایه‌گذاری مردم در پالایشگاه در جلسه عصر عصر امروز (یکشنبه) بررسی و قرار شد که از صندوق توسعه ملی در این خصوص تسهیلاتی با بهره کم گرفته شود.
بررسی طرح سرمایه‌گذاری مردم در پالایشگاه‌‌ها
به گزارش جهان نيوز، اسدالله قره‌خانی الوستانی سخنگوی کمیسیون انرژی و نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس شورای اسلامی در خصوص جلسه عصر امروز (یکشنبه) این کمیسیون گفت: در این جلسه استفاده از سرمایه‌های مردمی برای احداث پالایشگاه‌های کوچک و متوسط در بخش پتروپالایش بررسی شد.

وی با بیان اینکه این طرح پیش از این در مجلس مطرح شده است در خصوص مشخصات آن گفت: قرار است با انتخاب مجری و سازنده این پالایشگاه‌ها که با آورده مالی ۱۰ تا ۵۱ درصد احداث می‌شود وزارت نفت هم در خصوص اهدای مجوز برای احداث این پالایشگاه‌ها سهولتی بیشتری در نظر گیرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: مجری و سازنده این پالایشگاه می‌تواند پس از پیشرفت بخش زیادی از طرح با پذیره‌نویسی در فرابورس از ظرفیت مالی مردم با اعطای سهام به آنان استفاده کند ضمن اینکه ساخت پتروشیمی بر اساس این طرح سابقه داشته اما تاکنون برای احداث پالایشگاه‌ از این طرح استفاده نشده بود. 

قره‌خانی اظهار داشت: پس از اینکه این پالایشگاه ساخته شدقرار است یک تا ۲ سال وزارت نفت، نفت را در اختیار این پالایشگاه بدون دریافت هزینه‌ای قرار دهد. ضمن اینکه این هزینه می‌تواند به عنوان تسهیلات به این پالایشگاه در نظر گرفته شود. ضمن اینکه تسهیلات لازم از طریق صندوق توسعه ملی به آنان داده شود که با توجه به واریز سهم ۳۳ درصدی به صندوق توسعه ملی هزینه نفت اعطا شده به این پالایشگاه بازپرداخت شود.

وی افزود: بازپرداخت این تسهیلات در نظر گرفته شده به صندوق توسعه بین ۱۰ تا ۱۲ سال با بهره ۳ تا ۴ درصد است البته این طرح نواقصی را دارد که باید با تمرکز بیشتر بر آن مشکلات و معایب مرتفع شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: نمایندگان و مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص این طرح نظراتی دارند اما در جلسه عصر امروز در این خصوص رأی‌گیری صورت نگرفت.

ضمن اینکه قرار شد تا در جلسه بعدی کمیسیون انرژی نمایندگان شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی و مرکز پژوهش‌های مجلس نظرات تکمیلی خود را به نمایندگان مردم ارائه دهند.

منبع: فارس
کد مطلب: 653119
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *