پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - 23 May 2019
 
۱
۲۷

ابعاد تازه از لگد سنگین آمریکا به غربگرایان/ حجاریان: اگر می دانستیم ترامپ سرکار می آید، سرنوشت اصلاحات را به دولت روحانی گره نمی‌زدیم

يکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۷
معتقدم پس از انتخابات ۸۸ پوست اصلاحات را کنده‌اند پس، ابتدا باید صبر کنیم تا پوست جدید در بیاید و بعد پوست‌اندازی کنیم!
ابعاد تازه از لگد سنگین آمریکا به غربگرایان/ حجاریان: اگر می دانستیم ترامپ سرکار می آید، سرنوشت اصلاحات را به دولت روحانی گره نمی‌زدیم
گروه سیاسی جهان نيوز: سرکارآمدن دولت ترامپ آنقدر بر غربگرایان خوش خیال داخلی سنگین آمده است که حجاریان در سخنانی قابل تامل گفته است: اگر می‌دانستیم  دولت دست راستی مانند ترامپ بر سر کار خواهد آمد، شاید بهتر بود اساساً عطای انتخابات را به لقایش می‌بخشیدیم و سرنوشت اصلاحات را به دولت روحانی گره نمی‌زدیم.

به گزارش جهان نيوز، گزیده اظهارات سعید حجاریان، تئورسین جریان اصلاحات را در گفتگو با خبرگزاری دولتی ایسنا به شرح ذیل است:

* اصلاح‌طلبان سال ۹۲ در مخمصه گرفتار شده بودند. از یک سو، رد صلاحیت کاندیدای واقعی‌شان از پیش مشخص بود، از سوی دیگر، آقای هاشمی که رأی بالایی داشت و گزینه مناسبی به حساب می‌آمد، رد صلاحیت شد! لذا فرصت بسیار کمی برای تصمیم‌گیری وجود داشت.تنها گزینه ما، آقای روحانی بود. با سابقه‌ای که از او سراغ داشتیم، احتمال می‌دادیم با عادی کردن فضا چه در داخل و چه در سطح جهانی اوضاع را از وضعیت بلبشوی مابعد معجزه نجات دهد و نوعی اعتدال را برقرار کند تا در پرتو آن، قدری آلام مردم کم شود و فضایی برای تنفس گشوده شود.آقای عارف هم در مقایسه با آقای روحانی این توان را نداشت که سیاست خارجی ما را رو به راه کند زیرا روحانی از مدت‌ها قبل در زمینه مذاکرات فعال بود و تیم داشت و امید می‌رفت بتواند سر این مشکل را به بالین نهد. لذا تنها گزینه اصلاح‌طلبان در آن سال، جناب روحانی بود که انتخاب شد.

* ما اگر می‌دانستیم از جانب نیروهای تمامت‌خواه این همه سنگ پیش پای روحانی خواهد افتاد و از آن سو، دولت دست راستی مانند ترامپ بر سر کار خواهد آمد، شاید بهتر بود اساساً عطای انتخابات را به لقایش می‌بخشیدیم و سرنوشت اصلاحات را به دولت روحانی گره نمی‌زدیم. نه اینکه بخواهم، تنزه‌طلبی کنم اما خود دولت روحانی هم استعداد و ظرفیت کافی برای مقابله با معضلات داخلی نداشت . بنابراین ما به لحاظ اخلاقی هم نمی‌توانستیم وظیفه‌ای در قبال وی داشته باشیم.

* اصلاحات به قفا بنگرد و راه طی شده را یکبار مرور و آن را نقد کند. ما حتما نیاز داریم در سه زمینه گفتمان، تشکیلات و راهبرد دست به ابتکارهای جدید بزنیم و پوست‌اندازی کنیم. البته معتقدم پس از انتخابات ۸۸ پوست اصلاحات را کنده‌اند پس، ابتدا باید صبر کنیم تا پوست جدید در بیاید و بعد پوست‌اندازی کنیم!

* باید ببینیم شورای نگهبان برای تأیید کاندیداهای چه می کند. البته در مورد مجلس،‌ به‌خاطر دعواهای طایفه‌ای و چشم ‌وهم ‌چشمی میان بخش‌های مختلف شهرهای کوچک مشارکت بالای شصت درصد خواهیم داشت اما بعید است، در شهرهای بزرگ چنین استقبالی صورت گیرد.

* اصلاح‌طلبان برخلاف اصول‌گرایان چندان قیم‌پذیر نیستند و هر کدام‌شان، ایده و عقیده ‌مستقل دارند. این ایده‌ها بعضاً سالم و بعضاً با اغراض سیاسی آمیخته است و بخشاً با آلودگی‌هایی همراه است. در میان جناح راست، گوش شنوا از بالادستشان بیشتر است ، مانند شورای دوم تا چهارم که می‌دیدیم برون خموش و درون پر غوغا بود. اما برعکس، اصلاح‌طلبان آنچه را دارند، روی دایره می‌ریزند و به همین دلیل، گزک به جناح رقیب می‌دهند تا این اختلافات را آگراندیسمان (بزرگ‌نمایی) کنند و استفاده خود را ببرند. در کنار این موارد، مشتی خنّاس هم با لطایف‌الحیل (حیله‌ورزی) سعی در برهم زدن آرامش دارند و از هر کاهی، کوه می‌سازند و البته،‌ابزارش را هم دارند.

* من پیش‌تر گفته‌ام، پروژه اصلی دولت برجام بود. در آن پروژه دیپلماسی نقش اول را ایفا می‌کرد و فی‌الواقع پروژه‌ای الیتیستی (نخبه‌محور) بود که، احتیاج به مردم نداشت. لذا، از ابتدا دولت خود تدبیر کرده را نیازی به اصلاحات نبود و به کار گرفتن دو-سه وزیر اصلاح‌طلب در امور خدماتی برای کابینه کفایت می‌کرد. دولت اساساً عقدی با اصلاح‌طلبان منعقد نکرد که بخواهد از آن عبور کند. یعنی در سال ۹۲، به قدری فرصت کم بود که اصلاح‌طلبان با دولت بر سر موضوعات خاص به ائتلاف نپرداختند و از این گذشته، روحانی برنامه ائتلافی نداشت. منتهی شعارهای روحانی بخشاً برآورده کردن خواسته‌های اصلاح‌طلبان هم بود که به هیچ یک از آن‌ها وفادار نماند و به همین خاطر شاید بتوان گفت، خودش از خودش عبور کرده است.

* زمانی که روزنامه‌های اصلاح‌طلب را به‌صورت فله‌ای بستند، به هشدارهای ما توجه نشد. و دیدم مردم پس از مدتی با آمدن ماهواره به سمت کانال‌های ماهواره‌ای روی آوردند و با همه تلاشی که نیروی انتظامی در برابر دیش و رسیور صورت دادند، توفیقی به دست نیامد.پس محتمل است، زمانی که عرصه بر اصلاحات تنگ شود، مردم به گزینه‌های دیگر فکر کنند. اما من معتقدم، ریزش جدی از سمت اصول‌گرایان به سمت جریان اصلاحات صورت خواهد گرفت،‌ کما اینکه تاکنون این‌گونه شده است؛ پس از ظرف اصلاحات چیزی کم نمی‌شود.از این گذشته، باید به براندازها هم فکر کرد؛ آن‌ها با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان‌اند. اولاً، وحدت فرماندهی ندارند. ثانیاً، راهبردهای مشخص ندارند و حتی بعضی راهبردهای‌شان در تعارض با یکدیگراست. ثالثاً، بعضی از آن‌ها به دولت‌های منطقه‌ای وابسته شده‌اند و از پول‌های کثیف ارتزاق می‌کنند و بعضی دیگر حتی اصول اولیه دموکراسی را در میان خودشان مراعات نکرده ولی ادعا می‌کنند که می‌خواهند دموکراسی را در ایران حاکم کنند.
کد مطلب: 653065
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
بازهم سیاست فرافکنی برای فرار از مسئولیت
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
اشتباه تاریخی که اصلاح طلبان و روحانی کردند این بود که سرنوشت کشور و اقتصاد را به مذاکرات هسته ای گره زدند و از توجه به ظرفیت های داخلی غافل شدند.
Iran, Islamic Republic of
اي داد و بيداد اخر عاقبت تمام تخم مرغ ها را در سبد امريكا گذاشتن همينه رفت بر باد دارايي و گرين كارت ها
سعید110
Iran, Islamic Republic of
بهتر است بگوید: اگر می دانستم بهشت و جهنمی هست و ملاک بهشت رفتن ولایت پذیری است، این همه منسوبین به بزرگان را از ولایت پذیری نمی بریدم!
United States
باز هم تو شكر شكنى كردى ؟!
سعید110
Iran, Islamic Republic of
از اینکه برخی واژه های کلیدی باعث کهیر زدن بعضی ها می شود، معلوم می شود دچار دیابت شده اند!
Iran, Islamic Republic of
ايراني نما لندن نشين
دادخواه
Iran, Islamic Republic of
ما مسولين سابق كه با دلار فراوان رفتن ديار فرنگ و تابعيت گرفتن در قبال فروش حيثيت ايران و الن فقط جيبشون اينجاست هموطن نمي دانيم
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
چرا از اينها سلب تابعيت ايران نميشه تا كي صبر
Iran, Islamic Republic of
حجاریان!!!
سلام
Iran, Islamic Republic of
به نظرم سخنان این آقا از آنجا که یک فرد عملیاتی است و به شدت به دنبال انجام نقشه ها و راهکارهای مختلف در جنگ روانی است، باید مورد کنکاش قرار گیرد. چرا که این گفته ها احتمالا نقشه راه چند سال آینده حداقل بخشی از اصلاح طلبان است. بخصوص قسمتهایی که ایشان در حوزه راهبرد و راهکار صحبت میکند که بسیار مهم است. آقای حجاریان با توجه به سوابقش در سرکوب منافقین در سالهای ۱۳۶۰، یک عنصر عملیاتی بسیار توانمند و در عین حال، خطرناک است.
عبد الله
United States
خطرناك ؟!!
هه هه !
فقط بهت سلام ميدم و والسلام !
Romania
بسیار فرد خطرناکیست. حداقل نقشش در فتنه 78 و دوران منحط موسوم به اصلاحات فراموش شدنی نیست.
دیگه به تته پته افتاده آبی ازش گرم نمیشه
عباس
Iran, Islamic Republic of
اینها دروغ می گویند چون هم خاتمی را داشتند و هم لگد بوش را نوش جان کرده بودند مگر اینکه حافظه تاریخی شان پاک شده باشد.
روزنامه های افسادطلب کم از ماهواره نداشته و ندارند جناب حجار
Iran, Islamic Republic of
هر کس به غیر خدا تکیه کند فرجام خوشی نخواهد داشت
Iran, Islamic Republic of
نه جماعت اصوليون فقط به خدا تكيه ميكنند !
نکه حالا تفکر اصلاحات هم مالی بود؟!!!!!!
...
١١٠
United States
...
مجید
Iran, Islamic Republic of
شما ها با مردم امریکا هماهنگ نشده بودید فقط با خان دایی کری هماهنگ بودید .
Iran, Islamic Republic of
تا وقتی که دست جریان و شبکه پیچیده نفوذی غرب در ایران که چهل سال است در حاکمیت به انحاء گوناگون اعم از فرهنگی و سیاسی و امنیتی و اقتصادی حضور پر رنگ و تاثیر گذار دارد قطع نشود جمهوری اسلامی همواره با چالش وبلبشو و خطر روبرو است....
Iran, Islamic Republic of
اقای حجاریان یعنی میفرمایید دوستان ان طرف ابی به شما هم خیانت کردند واطلاعات اشتباه به شما دا دند که خانم کلینتون میاید از این جهت مقداری برنامه هایتان به هم خورد .! پس خیلی هم به اونها اعتماد نکنید یقینا با شما و بزرگتر از شما هم ابزاری برخورد میکنند .سرنوشت شاه / صدام / قذافی / مبارک / عرفات و...را مطالعه کنید که شیطان بزرگ با نزدیکترین دوستان و مزدوران خود چه کرد!!
Iran, Islamic Republic of
احسنت تارخ مصرفت گذشته اخوي
Iran, Islamic Republic of
اين هم بد جوري بازي خورد...!!!!!!
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
کسی که کارش برای غیر خدا باشه سرنوشتش بهتر از تو و دارو دسته اصلاح طلب تو نیست به سمت خدا برگردید خدا ارحم الراحمین است