دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - 27 May 2019
 
۱
۴

مجوز انتشار کتاب یک جریان تندرو لغو شد +جزئیات

جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۱
اداره کتاب وزارت ارشاد، چندی پیش به کتاب یکی از جریان‌های تندروی غرب کشور، مجوز انتشار داد؛ اما بلافاصله مجوز اولیه را لغو و اعلام کرد که این کتاب اجازه پخش ندارد؛ این در حالی است که ناشر آن را برای مشتریانش پیک می‌کند!
به گزارش جهان نيوز، اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چندی پیش به کتابی که متعلق به یکی از گروه‌های تندرو در غرب کشور است، مجوز انتشار می‌دهد. این گروه که خود را برای اصلاح ایران دارای جایگاه می‌داند، به تازگی اقدام به گردآوری و انتشار پیام‌های دبیرکل خود کرده و آن را از سوی یکی از ناشران در تهران منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش، کتاب عرضه شده که به شکل مخفیانه و بدون اعلام وصول وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال توزیع است، غیرقانونی بوده و هرگونه فروش آن خلاف مقررات شمرده می‌شود. این در حالی است که این ناشر بدون توجه به مجوز به راحتی آن را برای مخاطبان خود ارسال می‌‌کند.

کتاب حاضر شامل ۱۶۹ صفحه از پیام‌های دبیرکل این گروه است که با وجود عدم ثبت قانونی این جمعیت و فعالیت غیرقانونی خود حال در عرصه‌ای تازه اقدام به انتشار کتاب هم کرده‌ است تا بتواند پایگاه و جایگاه خود را معرفی کند.

مجمدجواد مرادی‌نیا، مدیر اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره این کتاب گفت: برای انتشار کتاب ناشران باید در دو مرحله به اخذ مجوز اقدام کنند؛ قبل و بعد از چاپ (اعلام وصول)، اما درباره کتاب مورد اشاره باید گفت که در مرحله نخست به این کتاب اجازه انتشار دادیم، امابه سرعت متوجه شدیم که این تشکیلات، مجوز فعالیت نداشته و غیرقانونی است. بنابراین، عنوان اثر هم که پیام‌های چند ساله دبیرکل این تشکیلات غیرقانونی است، به همان نسبت غیر قانونی بود. بنابراین بلافاصله مجوز ابتدایی هم لغو شد و این اثر در حال حاضر هیچ گونه اجازه توزیع در سطح کشور را ندارد.

خبرنگار فارس در ادامه با یکی از توزیع‌کنندگان این کتاب گفت‌وگو کرد. وی بیان داشت: ما کتاب را منتشر کرده‌ایم، اما هنوز مجوز اعلام وصول از ارشاد نداریم و قرار است تا پایان هفته اجازه پخش و توزیع را بگیریم.
با تمام این مسایل ناشری اقدام به انتشار و توزیع غیرقانونی این کتاب کرده که هیچ مجوز رسمی برای این اثر اخذ نشده است.

به نظر می‌رسد دستگاه‌های نظارتی فراتر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره چاپ و نشر این کتاب باید با حساسیت‌ بالا وارد عمل شوند؛ چرا که ناشر کتاب آن را از طریق ارسال به صورت پیک در اختیار متقاضیانش قرار می‌دهد که این رویه ارسال کتاب، قبل از اعلام وصول، کاملا غیرقانونی است؛ حتی اگر این اثر، مجوزهای اولیه را کسب کرده باشد.
کد مطلب: 652518
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Romania
چرا می گویید تندرو؟! بگویید منحرف یا فاسد.
دلواپس
Iran, Islamic Republic of
این خودش تبلیغ می شود وکمک به فروش بیشتر...
Iran, Islamic Republic of
اين گروه تندرو و كتابشون اسم نداشتند ؟!
Iran, Islamic Republic of
این گروه تند رو کیست؟ که جهان به آن میگدید تند رو