يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - 31 May 2020
 
۰

آنگلا مرکل: اروپا باید یک ارتش واقعی داشته باشد/ دوران تکیه بر دیگران به سر رسید

سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۲
کد مطلب: 651999
صدراعظم آلمان در دعوای تویئتری ترامپ و ماکرون بر سر تشکیل ارتش اروپایی، جانب همسایه فرانسوی‌اش را گرفت و به اروپایی‌ها گوشزد کرده که باید برای قطع وابستگی نظامی به آمریکا، فکری بکنند.
مرکل: اروپا باید یک ارتش واقعی داشته باشد
به گزارش جهان نيوز، پس از تکرار انتقادهای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از ایده «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی‌اش برای تشکیل یک ارتش متحد اروپایی، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در مقام حمایت از ماکرون ظاهر شد.

رئیس‌جمهور فرانسه 15 آبان در یک مصاحبه گفته بود: «ما اگر در زمینه تشکیل ارتش واقعی اروپایی تصمیم نگیریم، نمی‌توانیم از اروپایی‌ها دفاع کنیم.» او تاکید کرد که اروپا باید به وسیله راهکاری حقیقی بدون وابستگی به آمریکا از خود دفاع کند. از زمان روی کار آمدن ترامپ، ایده تشکیل یک ارتش خالص اروپایی، بر روی زبان مقامات قاره سبز افتاده است. این‌ها همه واکنش‌های عمل‌گرایانه اروپایی‌ها به یکی از شعارهای اصلی انتخاباتیترامپ یعنی کاستن از سهم آمریکا در هزینه‌های ناتو بود.

رئیس‌جمهور آمریکا پس از ورود به فرانسه برای شرکت در مراسم بزرگداشت صدمین سالگرد پایان یافتن جنگ جهانی اول در پاریس، اشاره‌ای مستقیم به حرف‌های ماکرون کرد و آن را «توهین‌آمیز» خواند. ترامپ که با سکوت اروپایی‌ها روبرو شد، امشب حملات توئیتری را از سر گرفت و در صفحه شخصی‌اش نوشت که «قبل از ورود آمریکا (به جنگ‌‌های جهانی اول و دوم)، آنها (ملت فرانسه) در پاریس داشتند شروع به یادگیری زبان آلمانی می‌کردند. سهم خودتان از ناتو را می‌پردازید یا نه؟»

ترامپ البته در طی شرکت در مراسم‌های پاریس هم اعتراض خود را به صورت عملی نشان داد؛ رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع صلح پاریس که پر بود از سخنرانی‌های ضد یکجانبه‌گرایی خودداری کرد و به تنهایی در مراسمی که برای ادای احترام به سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ برگزار شده بود، شرکت کرد.

ساعتی پس از اشاره توهین‌آمیز ترامپ به یادگیری زبان آلمانی در پاریس تحت اشغال نازی‌ها، آنگلا مرکل وارد ماجرا شد و پاسخی جدی به ترامپ داد. مرکل که در استراسبورگ با اعضای مجلس اروپا نشستی مشترک داشته، به آنها گفته: «باید روی دیدگاه تشکیل یک ارتش اروپایی واقعی کار کنیم. روزهای تکیه بی‌قید و شرط روی دیگران، به سر رسیده است.»

خبرنگاران حاضر در محل سخنرانی گفته‌اند که پس از بیرون آمدن این سخنان از دهان مرکل، اعضای مجلس اروپا بر خلاف بانوی نه‌چندان احساساتی آلمانی، به وجد آمده‌اند و به صورت ممتد برای وی کف زده‌اند.

منبع: فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *