سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 4 Aug 2020
 
۰

آخرین وضعیت طرح افزایش نمایندگان مجلس

دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۳
کد مطلب: 651532
عضو هیات رئیسه کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: موضوع افزایش تعداد نمایندگان مجلس از تعداد ۲۹۰ نماینده فعلی به ۳۳۰ نماینده، در کمیسیون به تصویب رسیده و به هیات رئیسه مجلس ارائه شده است.
آخرین وضعیت طرح افزایش نمایندگان مجلس
به گزارش جهان نيوز، اصغر سلیمی در تشریح شیوه افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: موضوع افزایش تعداد نمایندگان مجلس از تعداد ۲۹۰ نماینده فعلی به ۳۳۰ نماینده، در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و به هیات رئیسه مجلس ارائه شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اکنون طرح افزایش تعداد نمایندگان چاپ شده و در اختیار نمایندگان قرار گرفته است تا پس از مطالعه، پیشنهادات خود را ارائه کنند.

وی افزود: از روز چاپ این طرح نمایندگان ۱۰ روز فرصت دارند تا پیشنهادات خود را به هیات رئیسه ارائه کنند و بعد از آن در نوبت قرار می‌گیرد و در صحن مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود.

تعداد نمایندگان ۲۰ استان کشور در مجلس افزایش یافته است

سلیمی با بیان اینکه اکثر استان‌های کشور افزایش کرسی نماینده در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی خواهند داشت، ادامه داد: تعداد نمایندگان ۲۰ استان کشور افزایش خواهند داشت.

شهر تهران همچنان 30 نماینده در مجلس خواهد داشت/ تعداد نمایندگان شهرستان‌های تهران افزایش یافت

سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی گفت: حوزه انتخابیه تهران همان ۳۰ نماینده را در مجلس خواهد داشت ولی تعداد نمایندگان سایر شهرستان‌های اطراف تهران، افزایش می‌یابند.

جمعیت و جغرافیا در افزایش تعداد نمایندگان مجلس لحاظ شده است

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیاست‌های کلی انتخابات بر عدالت انتخاباتی تاکید داشته است، بیان کرد: ملاک برای افزایش تعداد نمایندگان صرفا جمعیت یا وسعت جغرافیایی حوزه‌های انتخابیه نبوده است، بلکه هر دو موضوع ملاک قرار گرفته تا عدالت انتخاباتی محقق شود.
برخی حوزه‌های انتخابیه جمعیت کمی دارند ولی وسعت بسیار زیاد آن حوزه انتخابیه کار را برای نماینده آن حوزه انتخابیه دشوار کرده است، برخی شعب نیز علیرغم وسعت کم جمعیت زیادی دارند که باید تعداد نمایندگان آن حوزه در مجلس افزایش پیدا می‌کرد.
وی با بیان اینکه سعی بر این بوده که جمعیت و جغرافیا در افزایش تعداد نمایندگان مجلس لحاظ شود، افزود: برخی حوزه‌های انتخابیه جمعیت کمی دارند ولی وسعت بسیار زیاد آن حوزه انتخابیه کار را برای نماینده آن حوزه انتخابیه دشوار کرده است، برخی شعب نیز علیرغم وسعت کم جمعیت زیادی دارند که باید تعداد نمایندگان آن حوزه در مجلس افزایش پیدا می‌کرد.

هیچ حوزه انتخابیه‌ای کاهش تعداد نماینده نداشته است

عضو هیات رئیسه کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا از تعداد نمایندگان حوزه‌های انتخابیه هم کم شده است یا خیر؟، گفت: برخی حوزه های انتخابیه از گذشته تعداد نماینده‌های زیادی در مجلس داشته‌اند ولی اکنون تعداد نمایندگان این حوزه‌های انتخابیه در مجلس بیشتر از نیاز آن جمعیت و جغرافیا است ولی به دلیل ملاحظات و تبعاتی که وجود دارد، سهمیه این حوزه‌‎های انتخابه کم نشده و بطور کلی هیچ حوزه انتخابیه‌ای کاهش تعداد نماینده نداشته است.

منبع: خانه ملت
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *