شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - 20 Apr 2019
 
۰

ربیع الاول ماه مهربانی و نوع دوستی است

شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۳
کارشناس علوم قرآنی گفت: مومنان در ابتدای ماه ربیع الاول حتما غسل اول ماه را با جمله غسل می کنم در اول ماه ربیع الاول نیت کنند و انجام دهند، نماز اول ماه که درکتاب مفاتیح الجنان و در کتاب‌های ادعیه آمده است اقامه کنند، صدقه برای سلامتی حضرت ولی عصر(عج)، افراد خانواده و سایر مردم بدهند.
ربیع الاول ماه مهربانی و نوع دوستی است
به گزارش جهان نيوز، حجت الاسلام و المسلمین محمد صابری کارشناس علوم قرآنی با اشاره به آغاز ماه ربیع الاول درخصوص این ماه گفت: پس از فارغ شدن از ماه محرم و صفر و عزاداری برای حضرت سید الشهدا(ع)، اربعین حسینی، رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا(ع) مومنان انرژی های مثبت معنوی زیادی کسب کرده و با کوله باری ارزشمند از مواعظ قرآن و اهل بیت وارد ماه شادی یعنی ربیع الاول می شوند.

وی افزود: طبق سخن پیامبر هرکس در آستانه ماه ربیع الاول خبر خوش اتمام ماه صفر به ایشان بدهد او را به بهشت بشارت می دهد. پیامبر اکرم(ص)  فرمود: "من بشرنی بخروج صفر بشرته بالجنة". "هرکس بشارت ماه ربیع الاول را به من بدهد من هم بشارت بهشت را به او می دهم.


این کارشناس علوم قرآنی درباره اعمال مختص این ماه به ویژه در شروع آن اظهار کرد: ماه ربیع الاول میمون و مبارک است و اعمال خاص خود را دارد. اگر چه شهادت حضرت امام حسن عسگری (ع) در این ماه رخ می‌دهد اما حضرت ولی عصر (عج) نیز در  همین ماه به امامت رسیدند. در 17 ربیع الاول ولادت پیامبر نیکی‌ها و خوبی‌ها حضرت محمد مصطفی(ص) است بنابراین مومنان در ابتدای ماه ربیع الاول حتما غسل اول ماه را با جمله غسل می کنم در اول ماه ربیع الاول نیت کنند و انجام دهند، نماز اول ماه  که درکتاب مفاتیح الجنان و در کتاب‌های ادعیه آمده است اقامه کنند، صدقه برای سلامتی حضرت ولی عصر(عج)، افراد خانواده و ملت شریف ایران بدهند، لباس خوب و زیبا بپوشند، شادی خود را بروز دهند و خود را معطر کنند همچنین عیادت مریض،‌ صله ارحام، ‌دعوت کردن و دادن اطعام از تأکیدات مؤکد در ماه ربیع الاول است.

حجت الاسلام والمسلمین صابری درباره کیفیت عمل مومنان در ماه ربیع الاول توضیح داد: باید دقت کنیم و توجه داشته باشیم که از ماه محرم و صفر خارج می‌شویم، بنابراین باید حس انسان دوستانه بیش از گذشته باشد. رفاقت‌ها، تعامل‌ها و خوش خلقی‌های ما در کنار رفتار با خانواده و جامعه باید به شکلی باشد که اگر هر شخصی متوجه شود که در دو ماه محرم و صفر از شاگردی در مکتب نورانی قرآن، اهل بیت(ع) و نهضت حسینی فارغ التحصیل شده‌ایم و ما را به عنوان یک انسان خوب، شریف، تأثیرگذار و خدوم ببیند.

وی تصریح کرد: در ماه ربیع الاول باید نیت انسان دوستانه و عمل خیر نسبت به دیگران را بیش از گذشته در رفتار داشته باشیم کند. این ماه، ماه مهربانی، نوع دوستی و کمک به هم نوعان است.

در اول ماه ربیع الاول برای سلامتی ولی عصر(عج) صدقه دهید/ تاثیر هجرت پیامبر اکرم(ص) در ترویج دین//////دوشنبه
این کارشناس علوم قرآنی درباره هجرت حضرت محمد(ص) از مکه به مدینه نیز بیان کرد: یکی از مناسبت‌های تاریخی اسلام در ماه ربیع الاول هجرت پیامبر اکرم(ص) از مکه به مدینه بود. در بیست و سه سال بعثت پیامبر اکرم(ص) ایشان ابتدای رسالت را در مکه بودند، در این شهر مبعوث شدند و دعوت الهی خود را آغاز کردند اما بنا بر امر الهی رسالت حضرت پس از ده سال در شهر مکه، به شهر مدینه منتقل شد.

حجت الاسلام و المسلمین صابری خاطر نشان کرد: شهر مدینه در ابتدا یثرب نام داشت که بعدها با ورود پیامبر اکرم(ص) مدینة الرسول نامیده شد و در گذر زمان مدینه نام گرفت. مدینه به معنی شهر یک نام عام است اما در عربستان به شهر رسول الله (ص ) معروف است. حضرت محمد(ص) انجام وظیفه الهی خود را در شهر مدینه ادامه دادند و هجرت از مکه به مدینه در تبلیغ بیشتر دین و ترویج شفاف آن بسیار تأثیرگذار بود.

منبع:میزان
کد مطلب: 651051
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *