يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - 18 Aug 2019
 
۲
۳

BBC فارسی نگران عمق دین مومنان شد +عکس

شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۷
اصولا همین که bbc فارسی، که به نحوی بیّن و آشکار، کمر به هدم و حذف انگاره‌های دینی از اذهان مخاطبان بسته است، حال در موضع «مدافع باطن دین» به میدان آمده است.
BBC فارسی نگران عمق دین مومنان شد +عکس
به گزارش جهان نيوز، وقتی بزرگ‌ترین گردهمایی آیینی و مذهبی جهان در ایام اربعین حسینی، بار دیگر اقتدار فرهنگی «محور مقاومت» را به رخ کشید و شیعه و سنی و حتی از پیروان آیین مسیحیت و دیگر ادیان، به برکت حضرت ثارالله، پای در جاده اتحاد گذاشتند، رسانه های بزرگ دنیا، یا طبق معمول خود را به ندیدن زدند و یا سعی کردند با پوشش ضعیف و جهت‌دار، کلیت رویداد را زیر سوال ببرند.

البته از رسانه‌های تحت سیطره صهیونیسم جهانی انتظاری هم جز این نمی رفت، اما خباثت برخی رسانه ها آن‌جا خود را عیان می کرد که در هفته‌های مانده به این رویداد عظیم، انواع تاکتیک‌ها و شگردهای جنگ روانی به راه افتاد تا روابط عمیق و ریشه‌دار دو ملت ایران و عراق را تیره و تار کنند تا به هدف غایی، یعنی از رونق انداختن راهپیمایی اربعین برسند و البته با کمال تاسف، در این برنامه، برخی رسانه های داخلی هم آب به آسیاب آنان ریختند. در رأس رسانه‌هایی که در نوک پیشانی عملیات روانی تیم ترامپ-بن سلمان-نتانیاهو برای تخریب و تخطئه راهپیمایی اربعین قرار داشت، باید به سرویس فارسی تلویزیون سلطنتی انگلستان، یعنی شبکه بی بی سی فارسی اشاره کرد.

بر پایه گزارش مشرق، بی بی سی فارسی که در ایام راهپیمایی، حاصل همه سمپاشی‌ها و تبلیغات منفی خود را بر باد رفته می دید، تقریبا سکوت پیشه کرد و به بایکوت این رویداد بسنده کرد، لیکن چند روز بعد از پایان مراسم اربعین، به ناگاه در ۱۴ آبان، مقاله‌ای با عنوان «تاثیر مراسم پیاده‌روی اربعین بر جامعه عراق» به قلم فردی با نام «علی معموری» (که «پژوهشگر دینی» معرفی شده) در وبسایت بی‌بی‌سی فارسی منتشر شد.

این «پژوهشگر دینی» مقیم بی بی سی در مطلبی کینه‌توزانه نسبت به بزرگ‌ترین گردهمایی آیینی جهان می دهد، مدعی می شود که رویداد دینی-سیاسی راهپیمایی اربعین و "شیوه اجرای مراسم و حواشی آن، آثار زیانباری بر جامعه عراق دارد؛ جامعه‌ای که خود گریبانگیر مشکلات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی فراوان است و این مراسم به تشدید آنها می‌افزاید!"

سپس نویسنده در استدلال‌هایی به شدت کم‌مایه و سرشار از غرض با فهرست کردن چند دلیل سعی می کند ادعای فوق‌الذکر خود را توجیه کند. اما یکی از دلایل ذکر شده در نوع خود بسیار جالب است:

ظاهرگرایی: این مراسم با نگاهی ظاهرگرایانه به حرکت امام حسین، زمینه خالی کردن این جریان از معانی عمیق دینی آن شده و آن را به یک کارناوال سیاحتی تبدیل می‌کند. کارناوالی که خیلی‌ها با هدف تفریح و گذر وقت و به مثل معروف فارسی "هم زیارت است و هم سیاحت" به آن می‌پردازند. این مراسم در واقع تأثیر مشخصی بر بهبود سطح فرهنگی و یا حتی دینی افراد شرکت‌کننده در آن نداشته و نوعی اثر تخدیری در آنها می‌افریند. به نحوی که پس از اتمام آن احساس انجام کاری عظیمی به آنها دست می‌دهد اما در حقیقت تغییر مشخصی نه در سطح فردی و نه در سطح اجتماعی در وضع عراق ایجاد نمی‌کند."
 
این چند سطر آن اندازه بی‌مایه است که ارزش تحلیل هم نداشته باشد و آشکارا از یک قلب بی‌اعتقاد بیرون آمده که در باور او به کلیت ماجرای عاشورا و شان امام حسین(ع) باید تردید کرد، چرا که هر کسی که صرفا یک بار به این سفر معنوی رفته، مسیر ۸۰ کیومتری نجف اشرف و کربلای معلّی را پای پیاده پیموده و از عمق جان تاثیرات معنوی جاذبه حسینی را لمس نموده، هیچ‌گاه به چشم «سیاحت» به این سفر نگاه نمی کند.

اما نکته جالب این‌جاست که حالا «بی بی سی فارسی» نگران «عمق» دین، «ظاهرگرایی» مومنان و «سطح معنوی» باورمندان شده است! اصولا همین که بی بی سی فارسی آشکارا، کمر به حذف انگاره‌های دینی از اذهان مخاطبان بسته است، حال در موضع «مدافع باطن دین» به میدان آمده، به قدر کفایت گویای نیّات گردانندگان شبکه دولتی بریتانیا هست.

زمانی در سال ۶۰، «جیمی کارتر»، رییس جمهور وقت آمریکا مطلبی با این مضمون گفته بود که "اقدامات جمهوری اسلامی ایران با دین اسلام در تضاد است." حضرت امام(ره) در همان روزها در دیداری با رزمندگان، پاسخی به کارتر داد که نقل دوباره آن، به عنوان پاسخ به «اسلام شناسی» بی بی سی کافی به نظر می رسد:

من فکر می‌کردم که اسلام شناسی [چیست.] قبلاً یک مقاله‌ای کسی می‌نوشت، می‌شد اسلام‌شناس؛ چند تا مقاله در روزنامه، در یک جا می‌نوشت، می‌شد اسلام‌شناس؛ گاهی یک کسی یک تاریخی می‌نوشت، می‌شد اسلام‌شناس، بعد کتاب‌سوزی هم می‌کرد؛ مثل (احمد)کسروی، بلکه دعوی نبوت هم می‌کرد. اسلام شناسی تقریباً رو به تورم است.

خوب، صدام هم اسلام شناس شده است! آقای (انور)سادات هم جزء اسلام شناس‌هاست که تشخیص می‌دهد که فلان امر موافق اسلام است، موافق اسلام نیست! اخیراً آقای کارتر هم جزء اسلام شناس‌هاست! در یک جلسه‌ای که مسافرت کرده است، گفته است این کارهایی که در ایران، فلان می‌کند این موافق اسلام نیست! خوب معلوم شد که ما اسلام شناس داریم که به ابعاد اسلام شناسی اضافه می‌شود! فردا (مناخیم)بگین هم اسلام شناس می‌شود و یا شده است این! هی می‌گویند: موافق اسلام نیست."
کد مطلب: 651026
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
سلام
اين علي معموري چه كسي است؟ لطفا تاريخچه ايشان را معرفي كنيد.
تاريخچه علي معموري
Iran, Islamic Republic of
دکتر علی معموری (علی احمد رشید المعموری، متولد ۱۳۵۳ش)، در کنار دروس متداول حوزوی، تحصیلات دانشگاهی خود را در مقطع دکتری علوم قرآن و حدیث در دانشگاه امام صادقعلیه السلام به اتمام رساند و مشغول دکترای دوم خود در دانشگاه کاتولیک استرالیا (Australian Catholic University) است. مدیریت بخش معارف و مفاهیم دایرة المعارف قرآن کریم، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، سردبیر مجله عربی اطیاف، مدیر بخش تاریخ دانشنامه قرآن شناسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مدیر بخش ادیان و مطالعات اجتماعی دانشنامه حج و حرمین سازمان حج و زیارت از جمله فعالیت‌های وی است. او علاوه بر تدریس دروس حوزوی و دانشگاهی تا کنون چندین جلد کتاب و مقاله به رشته تحریر درآورده است. «فاطمه زهرا علیها السلام»، «تراژدی کربلا مطالعه جامعه‌شناسی گفتمان شیعه»، «ارض مقدس»، «آرامش»، «بستر تاریخی و گونه‌شناسی روایات امام رضا علیه السلام»، «دیدگاه‌های گوناگون در تفسیر و تحلیل وحی» و «ارمیا» برخی از این آثار است.
Iran, Islamic Republic of
این غرض ورزی ها و سمپاشی ها در کنار آن دسیسه های قبل از اربعین مثل شایعه فحشا در مشهد یا انتقال آب خوزستان به عراق و فتنه انگیزی در خرمشهر و نیز در سوی دیگر مرز مثل انتقال آب عراق به ایران و ایجاد فتنه در بصره و آتش زدن کنسولگری ایران در آنجا همه و همه نشان از اهمیت رویداد عظیم راهپیمایی عظیم اربعین دارد که دشمنان دین اسلام را چنین به هراس و تکاپو انداخته است