يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - 18 Aug 2019
 
۳
۱۳
الله کرم:

شاید روحانی بعد از نوروز ۹۸ کناره گیری کند

شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۵
نام بردن از آقای لاریجانی، آقای جهرمی، آقای ستاری فر و آقای جهانگیری نشانه آن است که امکان دارد دوره ریاست جمهوری آقای روحانی به پایان نرسد.
شاید روحانی بعد از نوروز ۹۸ کناره گیری کند
به گزارش جهان نيوز، روسای جمهور در ایران معممولا علاقه و تمایل داشتند که بعد از پایان دوره مسئولیت، سکان امور اجرایی را تحویل کسی بدهند که به نگاه سیاسی آنها نزدیک باشد اما هیچ گاه این علاقه محقق نشده است. هاشمی رفسنجانی دولت خود را به کسانی تحویل داد که قبح انتقاد و همجمه رسانه ای به او را شکستند و سیدمحمد خاتمی نیز تصورش این بود که زمام قوه مجریه را به معین می سپارد اما روز آخر دست در دست محمود احمدی نژاد به پاستور رفت و کلید اتاق را تحویل او داد.

محمود احمدی نژاد می خواست مدل پوتین-مدودف را با اسفندیار رحیم مشایی برای تداوم دولتش پیدا کند اما این مدل او در همان روز اجرا با ردصلاحیت مشایی شکست خورد و روحانی با شعار اعتدال بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زد.

حالا این روزها دو دیدگاه درباره روحانی مطرح است. دیدگاه نخست اعتقاد دارد او نیازی به حفظ پایگاه اجتماعی اش نمی بیند و فارغ از چنین ملاحظاتی برنامه های اداره دولت را پیش می برد تا دوره ریاست جمهوری اش به پایان برسد اما در مقابل دیدگاه دیگر می گوید روحانی تمایل دارد رئیس جمهور بعد او راه اعتدال را ادامه دهد بنابراین برای این مسئله پلنی را طراحی کرده است.

حسین الله کرم گفت: احمدی نژاد یک استثنا بود که با معرفی نامزد مورد حمایت خرق عادت کرد اما آقای روحانی این کار را انجام نمی دهد.

به نظر شما آقای روحانی هم چنین علاقه ای دارد که رئیس جمهور آینده نیز مشی او را دنبال کند؟
از آنجا که هنوز ساختار حزبی در کشور ما شکل نگرفته و گروه های سیاسی نقش احزاب را بازی می کنند بنابراین روسای جمهور علاقمند هستند در چارچوب تفکر یا حتی گروه خودشان افرادی را برای دوره های بعد ریاست جمهوری برگزینند تا اداره امور اجرایی کشور براساس دیدگاه و استراتژی آنها جلو برود. این رویه تبدیل به اصل شده و آقای روحانی بر همین رویه عمل خواهد کرد.

آقای روحانی مثل احمدی نژاد که دست مشایی و بقایی را در ستاد انتخابات وزارت کشور بالا برد، عمل می کند یا خیر؟
احمدی نژاد خرق عادت کرد تا با این روش از جریان سیاسی پشت سر خودش خارج شود در حالیکه باید فرد مشخص تری را در گروه سیاسی خودش معرفی می کرد اما آقای روحانی چنین کاریی را انجام نمی دهد.

یعنی آقای روحانی به طور مصداقی از کسی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 حمایت نمی کند؟
احمدی نژاد یک استثنا بود که نفری را معرفی کرد اما آقای روحانی این کار را انجام نمی دهد اما سعی می کند که کسی از جمع گروه خودشان معرفی شود. مثلا آقای معین همسوی با آقای خاتمی بود و آمد، آقای ناطق نوری همسوی با آقای هاشمی رفسنجانی بود و آمد. در دوره کنونی هم به همین شکل خواهد بود.

گزینه مدنظر آقای روحانی برای انتخابات 1400 چه کسی خواهد بود؟
نام بردن از آقای لاریجانی، آقای جهرمی، آقای ستاری فر و آقای جهانگیری نشانه آن است که امکان دارد دوره ریاست جمهوری آقای روحانی به پایان نرسد بنابراین زودتر از موعد نفرات مطرح شدند. برخی فکر می کنند آقای روحانی به دلیل شکست در استراتژی باید این جایگاه را ترک کند و این می تواند بعد از چهلمین سال پیروزی انقلاب، نوروز 98 یا بعد از انتخابات مجلس باشد. بر همین اساس این افراد زودتر از زمان مورد نظر مطرح می شوند. حتی اگر اعلام زودتر از موعد این نام ها برای انتخابات 1400 باشد، از شواهد و قرائن بر می آید که کسی خارج از این افراد نخواهد بود.

منبع: نامه نیوز
کد مطلب: 651023
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
بازنشسته ميشه
Iran, Islamic Republic of
احتمال بازنشستگي بسياري از وزرا و معاونين هست
...
Iran, Islamic Republic of
دلیل ساده انگارانه ای بود و تحلیلی بسیار اشتباه
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
م. ناظر
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
خدایا گناه ما چیست که الله کرم باید برای مردم تصمیم بگیرد؟
پیروزی
Iran, Islamic Republic of
دعا ما این است خدا بحق خون شهیدان کربلا صاحب عصر وزمان را برساند دیگر دنیا خسته شده است از هرچه بی عدالتی .همین هرکه دلش بخواهد می آید ودلش بخواهد می رود پس سرگذشت برجام واز بین بردن اورانیوم وپایگاه هسته ای وباد هوا دادن ریاضت های دانشمندان هسته ای واضافه شدن تحریم ها واقتصاد زیر رو شده آقای روحانی به کی می سپارند ؟پست ومقام شده عین توپ فوتبال اصلاح طلب ها و اعتدال هاپاس می دهند بین تیم خودشان دیگر فوت کوزه گری را خوب یاد گرفتند .
Iran, Islamic Republic of
مردم با اون همه گندی که احمدی نژاد زد منتظر ماندند تا عمر دولت بسر آید هم اکنون نیز چنین خواهند کرد ساده لوحی است که همه ی تقصیرات را گردن دولت بیاندازیم...
Iran, Islamic Republic of
مردم منتظرند تا شخصی همچون احمدی نژاد بیاد.
Iran, Islamic Republic of
فقط خود دکتر احمدی نژاد رو عشق است .
Iran, Islamic Republic of
چقدر شما ساده هستید . اینها رو اگر با بیل و کلنگ هم بزنند حاضر نیستند قدرت را از دست بدهند .
Iran, Islamic Republic of
....