شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - 20 Apr 2019
 
۰

شریعتمداری: مشکلات وزارت‌صنعت ریشه بیرونی دارد

سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۵
وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت گفت: ریشه مشکلات یکسال گذشته صنعت را عوامل بیرونی مطرح کرد.
شریعتمداری: مشکلات وزارت‌صنعت ریشه بیرونی دارد
به گزارش جهان نيوز، محمد شریعتمداری وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت امروز در مراسم تکریم  خود که در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد گفت: حیات کشور وابسته به تولید است.
 
شریعتمداری گفت: در یک سال و اندی که در وزارت صنعت عهده دار مسئولیت بودم مسائل و حوادثی پیش آمد که از اراده ما خارج بود و این مسائل از حوزه سیاست خارجی و به عبارتی عامل برون زا بود.

وزیر سابق صنعت بیان داشت: نتیجه این مسائل بروز عدم قطعیت ها و پمپاژ یاس و ناامیدی بود که آثار آن در سیاست های ارزی، تولید و تجارت مشاهده شد.
وی بیان داشت: این تغییرات و اتفاقات منجر به بروز محدودیت هایی در اقتصاد کشور شد و نرخ ارز روند رو به رشدی گرفت که در این شرایط دولت تصمیم گرفت ترمز قیمت ارز را بکشد که این تصمیم استراتژیک بود و روند لجام گسیخته قیمت ارز را کنترل کرد. 

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: یک دفعه در کشور از بحران ناکارآمدی صحبت شد در حالی که پیش از آن هم ما  در بخش های مختلف امورات را تصمیم گیری می کردیم اما شرایط و عوامل برونی منجر به این مسائل شد. 

وی اظهار داشت: در این جنگ اقتصادی به یک دفعه قیمت ارز رشد پیدا کرد و تصمیم گرفته شد که ترمز دستی این افزایش قیمت کشیده شود و این یک تصمیم استراتژیک بود. 

شریعتمداری با اشاره به انتقاداتی که به سیاست های ارزی می شود بیان داشت: باید چنین تصمیماتی اتخاذ می شد و چاره ای نبود. 

شریعتمداری بیان داشت: امروز  باز هم  با دو نرخ ارز روبرو هستیم یک ارز 4200 تومانی که برای کالاهای خاص از جمله مواد اولیه و کالاهای اساسی مورد استفاده قرار می گیرد و ارز هفت هزار و 500 تومانی که برای واردات سایر کالاها مورد استفاده قرار می گیرد.

وزیر سابق صنعت بیان داشت: در مورد سامانه ثبت سفارش تلاش تا با تقسیم ماموریت ها بین وزارتخانه های مختلف زمان ثبت سفارش ها کوتاهتر شود.

شریعتمداری بیان داشت: امروز در شرایط حساس و تحریم باید در ابعاد مختلف و گوناگون تسهیل امور مختلف از جمله تولید گام های اساسی برداریم. امروز کشورمان به تولید نیازمند است و اگر در خط تولید یک تولید کننده به واردات قطعه ای به صورت فوری و ضروری نیاز دارد باید بتواند فوری و بدون ثبت سفارش آن قطعه را وارد و تامین کند.

وی افزود: بنابراین در این شرایط باید از مکانیسم هایی استفاده کرد تا بدون انتقال ارز و بدون استفاده از سامانه نیما ارز در اختیار آن تولید کننده برای واردات قطعه قرار گیرد.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در گذشته راهکارهایی تحت عنوان حساب باز وجود داشت که بین تولید کنندگان در داخل و خارج کشور و شرکای آنها برقرار بود که این موضوع الان متوقف شده است که به نظر می رسد در شرایط فعلی باید این اقدام مجدد انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه ترامپ کوچکتر اس از آن است که ملت و دولت ایران را متوقف کند بیان داشت: امروز بسیاری از فروشندگان حاضرند تا کالای خود را به صورت نسیه بفروشند و باید این شرایط را فراهم کرد. 

منبع:فارس
کد مطلب: 650739
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *