پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - 18 Apr 2019
 
۰

عابدینی: بهانه‌های امریکا تمام شدنی نیست

سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۶
یک استاد دانشگاه با بیان اینکه آمریکا اکنون دیگر «ابرقدرت» نیست، گفت: آمریکا در همه زمینه‌ها افول کرده و استراتژی هایش در خاورمیانه شکست خورده است.
عابدینی: بهانه‌های امریکا تمام شدنی نیست
به گزارش جهان نيوز، حسن عابدینی استاد دانشگاه و قائم مقام خبرگزاری صداوسیما در نشست «بهانه‌های آمریکایی» که به همت جامعه رسانه اسلامی در دانشگاه صداوسیما برگزار شد با بیان اینکه علیرغم عده و عُده نظام سلطه، اینطور نبوده که راهبرد‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی راه به جایی ببرد، گفت: امریکا پنج راهبرد را دنبال کرده که مهمترین چالش‌هایی است که وجود دارد و ریشه آن به سالیان پیش بازمی‌گردد، برخی ریشه ۴۰ ساله دارد و برخی به تازگی مطرح شده است.

وی افزود: یکی از این راهبردها، مهار رقبا است و از دید آمریکا، ایران سرچشمه فکر زاینده‌ای است که سبب الگوگیری کشور‌های منطقه شده است.

عابدینی با بیان اینکه برعکس تصورات هر پنج راهبرد ایالات متحده شکست خورده و اقداماتش از روی اضمحلال است نه از روی قدرت گفت: هرماه به حوزه مقاومت سوریه، لبنان و... سفر دارم، وقتی صحبت جوانان مقاومت در خط مقدم را میشنوم تفاوتی بین آن‌ها و بسیجیان خودمان در دوران دفاع مقدس نمی‌بینم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اوایل انقلاب بحث صدور انقلاب اسلامی مطرح بود که نمونه‌های موفقی داشت و مورد اخیر همین پیاده روی اربعین است.

قائم مقام خبرگزاری صداوسیما افزود:به نظر می‌رسد راهبرد مهار رقبا تاثیر نداشته و نه ایران که حتی سوریه را نتوانستند مهار کنند. هر دو رئیس جمهور اخیر امریکا تصریح کردند بشار اسد باید برود، اما اکنون شاهدیم بتدریج کشور‌ها در حال بازگشایی سفارتخانه‌های خود در سوریه هستند.

وی با اشاره بیانات رهبری که فرمودند: امریکا ضعیف‌تر از ۴۰ سال قبل خود شده است، اظهار کرد: امریکا اکنون دیگر «ابرقدرت» نیست و برای آن هم سه دلیل دارم، نخست اینکه آمریکا اگر ابرقدرت است باید توان تمام کنندگی داشته باشد در حالی که اینگونه نیست و وقتی می‌گوید بشار باید برود، ولی این اتفاق نمی‌افتد یعنی قدرت ندارد.

سیاست این‌ها در مهار رقبا با مشکل مواجه شده است.

عابدینی افزود: علت دوم ابرقدرت نبودن آمریکا این است که توانایی اتحاد با کشور‌های ائتلافی و متحدین خود را ندارد و وقتی می‌خواهد سفارتش را از تل آویو به قدس ببرد فقط هفت کشور موافقت می‌کنند که همه آن‌ها کشور‌های بزرگی هم نیستند.

ابرقدرتی که نتواند متحدانش را با خود همراه کند ابرقدرت نیست.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه علت سوم ابرقدرت نبودن امریکا این است که نتوانسته بین اردوگاه مخالفین خود از چین و شوروی گرفته تا ترکیه اختلاف بیاندازد بلکه همبستگی بین رقبا و مخالفینش تقویت هم شده است تاکید کرد که آمریکا در همه زمینه‌ها افول کرده است.

وی اضافه کرد: آمریکا را در ایران و بسیاری کشور‌های جهان سوم به مدد تبلیغات سنگینی که می‌کنند بالاتر می‌دانیم. اما باید واقعیت را ببینیم. رسانه‌های آمریکایی می‌گویند ترامپ تاکنون ۲۰۰۰ دروغ گفته البته او یک حرف راست هم زده مبنی بر اینکه آمریکا هفت تریلیون دلار هزینه در خاورمیانه کرده که ماحصل آن هیچ بوده این مبلغ چیزی حدود فروش ۷۰ سال نفت ایران است.

عابدینی با اشاره به اینکه تجزیه منطقه از دیگر راهبرد‌های آمریکاست از جمله اینکه عراق به سنی و شیعه و کرد تقسیم شود اظهار کرد: یک بحث دیگر آمریکا در زمان جرج بوش این بود که در عراق دولت سازی کنند، اساس و استراتژی کارشان این بود که یک دولت دموکراتیک در افغانستان و عراق ایجاد می‌کنند و موج دموکراتیزه کردن را در خاورمیانه شروع می‌کنند که ایران هم به آن خواهد پیوست. این استراتژی شکست خورده آمریکاست.

قائم مقام خبرگزاری صداوسیما تاکید کرد: اگر انتظار داشته باشیم بهانه‌های امریکا تمام شود خیر، تمام شدنی نیست. در سال ۱۳۸۲ اولین تلاش برای گفتگو‌ها با اتحادیه اروپا بر سر برجام و توان هسته‌ای شروع شد، آن‌ها چهار خواسته داشتند که هنوز هم همان است. اول اینکه فعالیت هسته‌ای را متوقف کنید، دوم آنکه به عقب برگردید، سوم اوراقش کنید و چهارم نابودش کنید.

وی در پایان گفت: مشکلات بسیاری داریم که قابل حل هستند و به تعبیر رهبری در حالت بحرانی و بن بست نیستیم، اما وظیفه خطیری داریم. ان شاءالله قرن بیست و یکم زمانی است که آمریکایی‌ها فاتحه قدرت خود را بخوانند.

منبع:فارس
کد مطلب: 650715
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *